Wybrałam najlepsze książki dla dzieci z 2021 roku – mądre, piękne, wartościowe opowieści, książki aktywizujące, rozwijające wiedzę i zdolności dzieci. Same perełki! Z ponad 250 książek, które pokazałam na blogu w 2021 wybrałam 30, które polecam najbardziej – po 10 dla maluchów (1+), przedszkolaków (3+) i starszaków (6+). Nie było to łatwe!
Przy każdej książce znajdziesz kilka słów wstępu, fotkę i link do pełnej recenzji na moim blogu oraz link afiliacyjny do strony, na której możesz zamówić wybraną pozycję. To nie wpłynie na cenę książki, a będzie dla mnie sygnałem, że cenisz moją pracę :)
Najlepsze książki dla maluchów w 2021 roku
1. Pucio chce siusiu, czyli pożegnanie pieluszki
Pełna ciepła, zrozumienia dla emocji dziecka, z prostymi komunikatami i dużą dozą empatii. Bez manipulacji i bagatelizowania tematu. Pucio krok po kroku uczy się robić siusiu i kupkę do nocnika, nie zawsze mu się udaje, ale przy wsparciu całej rodziny pozbywa się pieluszki na dobre.
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Pucio chce siusiu, czyli pożegnanie pieluszki
2. Drogie ZOO
„Drogie ZOO” to pomysłowa, kartonowa książeczka z okienkami dla maluchów o pewnym chłopcu, który bardzo chciał mieć zwierzątko. Napisał więc prośbę do ZOO o przysłanie mu jednego z mieszkańców ;) I tak, strona po stronie chłopiec otrzymuje przesyłki z różnymi zwierzakami, które jednak średnio pasują do roli domowego ulubieńca… Na szczęście ostatnia z nich okazuje się strzałem w 10 :)
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Dostępna tutaj: Drogie ZOO
3. Kochamy Plutona
Bardzo pomysłowa książka z wycięciami, która odpowiada na pytanie: Dlaczego Pluton nie jest planetą? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uzyskać miano planety?Książka jest napisana w tak przyjazny sposób i zilustrowana tak uroczo, że śmiało można ją czytać już maluchowi – może jeszcze nie zrozumie całkiem przekazu, ale to nie szkodzi.
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Kochamy Plutona
4. Rok w lesie. Borsuk i Wiewiórka
Borsuk oraz Wiewiórka to uzupełnienie genialnej seriiRok w lesie, którą zna chyba większość przedszkolaków :) Tym razem wydane zostały dwie pomysłowe interaktywne kartonowe książeczki w niewielkim formacie.Dzieci będą się z nimi nie tylko dobrze bawić, ale też dowiedzą wielu ciekawych rzeczy – jakie zwierzęta mieszkają w lesie, które z nich są aktywne w dzień, a które w nocy, jak przygotowują się do zimy, co jedzą.
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Dostępne tutaj:
5. Traktor Stasia. Nauka liczenia z okienkami
A teraz coś w sam raz dla dzieci, które uczą się liczyć. Bardzo fajna książka kartonowa z okienkami, która z prosty i wesoły sposób zachęca do liczenia. Staś razem z młodszą siostrą wyruszają na wycieczkę traktorem, a w różnych przyczepach podróżuje bóbr, krowy, świnki, niedźwiedzie, myszki, kaczki, pingwiny, koty, psy i zajączki. Ale co to, okazuje się, że niespodziewanie dołączyły też żabki – koniecznie trzeba sprawdzić ile ich jest :)
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Traktor Stasia. Nauka liczenia z okienkami
6. Co jest w środku? Pojazdy
Kartonowa książka w dużym formacie wypełniona po brzegi świetnymi, szczegółowymi ilustracjami Artura Nowickiego. To niesamowite, ile rzeczy kryją w sobie różne pojazdy, jak bogate wyposażenie im towarzyszy. Dzieci odkryją co jest w środku ambulansu, wozu strażackiego, food tracka, radiowozu, żaglówki, samolotu, śmieciarki i wielu więcej pojazdów!
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Co jest w środku? Pojazdy
7. Muminki. Bardzo ważne sprawy. Moja pierwsza biblioteczka
iękne wydanie kartonowych mini książeczek z bohaterami tych kultowych opowieści i bajek. W zestawie znajdują się 4 pozycje – Kolory, Rodzina i przyjaciele, Emocje i Pory roku. W każdej z nich Muminek i Mała Mi uczą i bawią maluchy, odkrywając otaczający świat, nazywając emocje, poznając sympatyczne Muminki.
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Muminki. Bardzo ważne sprawy. Moja pierwsza biblioteczka
8. Bing. Zabawa w parku – książka z magnesami
Wyjątkowa książka dla dzieci, a raczej połączenie książki z zabawką :) Na każdej stronie znajduje się krótka historia związana z Bingiem i jego przyjaciółmi np. zabawa piłką w parku i puste ilustracje, na których dziecko umieszcza magnesowe postaci zgodnie z tekstem (albo i nie). Świetny pomysł!
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Bing. Zabawa w parku – książka z magnesami
9. Małe sówki – książka kartonowa
Kartonowe wydanie przepięknej książki dla dzieci, którą lubimy czytać na dobranoc. Mniejszy format i grube, kartonowe strony to coś, czego mi brakowało w poprzednim wydaniu z 2019 roku.
3 małe sówki budzą się w środku nocy i odkrywają, że ich mamy nie ma. Prawdopodobnie wyruszyła na polowanie, jednak czas mija, a mama nie wraca… Maluchy zaczynają się niepokoić. Co zrobią? Wpadną w panikę, zaczną szukać mamy, a może spokojnie zaczekają? Każda sówka jest inna i każda na swój sposób radzi sobie z tą sytuacją.
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Małe sówki
10. seria Legendy polskie
Serię kartonowych książek dla dzieci inspirowanych polskimi legendami (głównie dla przedszkolaków, ale można kupić już wcześniej ze względu na grubość stron). Legendy są rymowane, napisane z przymrużeniem oka żywym, pełnym emocji językiem, nie brak tu humoru i nawiązań do naszych czasów. Nie wszystkie detale zgadzają się z oryginalnymi legendami, warto wiedzieć, że są to raczej swobodne interpretacje, ale to moim zdaniem tylko dodaje im uroku :)
Więcej o serii przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj:
Najlepsze książki dla przedszkolaków w 2021 roku
1. Zog
Wspaniała książka twórców Gruffalo – Julii Donaldson i Axela Schefflera. Zog to imię młodego smoka, który uczy się w szkole Pani Szpon, która doskonali umiejętności prawdziwych smoków. Nasz bohater stara się doskonale latać, ryczeć, ziać ogniem, a nawet porywać księżniczki, jednak zawsze coś idzie nie do końca zgodnie z planem.
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Zog
2. Rok na zamku
Prawdziwa perełka, która zachwyci wszystkich małych fanów klimatów rycerskich, średniowiecza, zamków, bitew i tajemnic! Tutaj tak wiele się dzieje, że nie sposób wszystkiego ogarnąć na raz. Miesiąc po miesiącu śledzimy perypetie i przygody mieszkańców i pracowników zamku – króla, jego córek, barda, rycerza, błazna, zamkowych zwierząt i wielu, wielu innych bohaterów, których sylwetki poznajemy na początku książki.
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Rok na zamku
3. Basia i granice
Jedna z najlepszych części i chyba najważniejszych książek o Basi, jakie czytaliśmy. O tym, że każdy ma granice, a inni powinni je respektować. Że nie można nikogo zmuszać do przytulania, dotykania i całowania.
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Basia i granice
4. seria Mogę wszystko
Wspaniałe przedstawienie relacji rodzeństwa i ich dynamiki – od miłości po kłótnię w ciągu kilku chwil ;) Ważne tematy szacunek do emocji dziecka i mądre przesłanie – świetna seria książek dla przedszkolaków.
Więcej o książkach przeczytasz TUTAJ i TUTAJ.
Do kupienia tutaj:
Matylda Odważna i Pralkowy Potwór
5. Mistrz kieszonkowy z placu budowy
Ależ my lubimy tę serię! Pięknie zilustrowane, rymowane opowieści o różnych pojazdach z placu budowy są u nas hitem od dawna. Helenka bardzo lubi słuchać o przygodach koparki, dźwigu, wywrotki, spychacza i betoniarki oraz ich przyjaciół na dobranoc. Książki mają fajny, spokojny klimat, są bardzo pozytywne i niosą dobre przesłanie.
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Mistrz kieszonkowy z placu budowy
6. W małej główce WIELKA MOC. 25 ćwiczeń mindfulness by być uważnym i spokojnym przez cały dzień
W książce znajdziemy 25 różnych ćwiczeń z różnymi celami, np. ćwiczenie na budowanie samooceny, ćwiczenie na przywrócenie wewnętrznego spokoju i poczucia bezpieczeństwa, ćwiczenie na przywołanie odwagi i radzenie sobie ze złym humorem. My wciąż je testujemy, ale już mogę powiedzieć, że to naprawdę działa, w dodatku tworzy nowe, fajne, rodzinne zwyczaje, np. przytulasy przed wyjściem z domu ❤️
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: W małej główce WIELKA MOC
7. Bajki dźwiękowe dla dzieci
Na każdej stronie znajduje się jeden lub dwa element do naciśnięcia. Gdy to zrobimy, usłyszymy dźwięki dopełniające opowieść – różne odgłosy, instrumenty muzyczne, piosenki, które tworzą świetny klimat i bardzo uatrakcyjniają lekturę. Papierowe strony.
Więcej o serii przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj:
Książka dźwiękowa Trzy małe świnki
Książka dźwiękowa Czerwony kapturek
8. Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci
W tej części przyjrzymy się bliżej miastu, w którym mieszka sympatyczna Puciowa rodzinka, zajrzymy na targ, plac budowy, do supermarketu, na wystawę do galerii i na rodzinny obiad. A to wszystko za sprawą babci i dziadka, którzy przyjadą odwiedzić Pucia. Wszystkich czekają przygody i niespodzianki :)
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Pucio w mieście
9. seria Bajki z okienkami – pomysłowe książki z elementami DIY
Piękna seria książek dla dzieci w klimacie retro. To wznowienia kultowych książek z lat 60., 70. i 80. z elementami do samodzielnego wycięcia i złożenia lub sklejenia „Książeczki z Misiowej Półeczki”. Wyjątkowe, oryginalne ilustracje oraz rymowany tekst i ciekawe tematy.
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj:
10. Moja wielka rodzina, czyli dokąd sięgają nasze korzenie i czy przeszłość ma wpływ na przyszłość
Bardzo ciekawa książka dla starszych przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym o rodzinie, korzeniach, przemijaniu i tym, co po sobie pozostawiamy. Ilu mamy przodków? Jak głęboko sięgają nasze korzenie? W jakim stopniu przeszłość ma wpływ na teraźniejszość, a to, co robimy teraz na przyszłość naszych wnuków i prawnuków?
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Moja wielka rodzina, czyli dokąd sięgają nasze korzenie…
Najlepsze książki dla starszaków w 2021 roku
1. Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty
Wspaniale zilustrowana, napisana bardzo przystępnym językiem książka o odkrywaniu i zrozumieniu Wszechświata, o misjach kosmicznych, rakietach, sondach i teleskopach. Uświadamia, jak mała jest nasza planeta, jak niewyobrażalnie ogromny jest Kosmos i odległości między poszczególnymi obiektami. Każda strona pełna jest ciekawych faktów, sugestywnych porównań i przejrzystych grafik.
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty
2. Kocie ścieżki. Japonia
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
3. Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata
Temat bardzo na czasie, a jednocześnie – ponadczasowy. Czym różnią się wirusy i bakterie? Jak atakują nasz organizm i jak możemy się bronić? Czym są i jak działają szczepionki? Jak możemy dbać o naszą odporność? Czy bakterie mogą być dobre i mile widziane? Które z nich zamieszkują w naszych brzuchach? To tylko niewielka część tematów, które bierze pod lupę autorka książki.
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata
4. Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu
„Daj gryza” to prawdziwe kompendium wiedzy o tradycjach i zwyczajach (nie tylko!) kulinarnych na całym świecie. Wielkoformatowa, cudownie zilustrowana przez duet Mizielińskich, pełna ciekawostek, zabawnych faktów, historii i przepisów. Ta książka to dłuuuugie godziny oglądania, czytania, opowiadania i wspominania własnych doświadczeń.
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu
5. Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi
Przepięknie zilustrowana, ciekawie napisana książka o początkach życia na Ziemi. Skąd się wzięło życie? Co się działo na Ziem zanim pojawili się ludzie? Ile lat ma Kosmos? Strona po stronie odkrywamy coraz więcej tajemnic, wskazówek i tropów.
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi
6. Święta na świecie
Przepięknie zilustrowany przewodnik po tradycjach świątecznych z różnych krajów, takich jak Dania, Francja, Grecja, Polska, Islandia, ale też Japonia, Argentyna, Etiopia, Stany Zjednoczone, czy Indie. Z każdego z nich autorka wybrała te najciekawsze zwyczaje i tradycje związane z Bożym Narodzeniem, które co i rusz zaskakują, jak wigilijne jedzenie kurczaków z KFC w Japonii, prezenty na Święto Trzech Króli w Hiszpanii, czy kaktusy w meksykańskiej stajence :)
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Święta na świecie
7. Ikabog
„Ikabog” to naprawdę wartościowa, mądra książka dla dzieci, w której nie brak trudnych emocji, niesprawiedliwości, a nawet okrucieństwa. To niesamowita baśń, którą można czytać wielokrotnie i za każdym razem zanurzać się w fabule i niepowtarzalnym klimacie.
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Ikabog
8. Świat człowieka. Kompendium cudów z dziejów ludzkości
To bogato i przejrzyście zilustrowane kompendium wiedzy o cywilizacji od początków ludzkości po czasy współczesne. Krok po kroku, strona po stronie, przyjrzymy się jak człowiek sobie radził w świecie starożytnym, jak tworzył pierwsze cywilizacje, świątynie i pałace, jak wyglądało życie w czasach średniowiecza, epoce wielkich odkryć, aż do współczesności.
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Świat człowieka. Kompendium cudów z dziejów ludzkości
9. Na ratunek! czyli medycyna dawniej i dziś
Co wywołuje różne choroby? Jak rozpoznać chorobę? Skąd lekarz wie, co nas boli i dlaczego nas boli? Jakie jest zadanie trzustki? Co to jest laparoskopia? Jak działa układ odpornościowy? Jak to możliwe, że aspirynę stosowali już starożytni Egipcjanie?
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Na ratunek! czyli medycyna dawniej i dziś
10. Drzewo życzeń
Pięknie napisana, mądra i wzruszająca książka o marzeniach, nadziei, tolerancji, odwadze i solidarności. W dodatku bardzo aktualna!
Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Drzewo życzeń
Nasze odkrycia książkowe w 2021
1. seria Nela Mała Reporterka
To książki, które łączą przygodę z geografią i zwierzętami. Rozbudzają ciekawość świata, uczą, czasem też trzymają w napięciu :) Tosia uwielbia słuchać o przygodach Neli, z wielkim zainteresowaniem przygląda się zdjęciom i ogląda filmiki. A właśnie! W każdym tomie co kilka-kilkanaście stron znajdujemy kody QR, które po zeskanowaniu w dedykowanej (darmowej) aplikacji na telefonie przenoszą nas do króciutkich filmików z przygód Neli. Świetna sprawa :)
Więcej o serii przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: seria Nela Mała Reporterka
2. seria Hello Ruby
Hello Ruby to wyjątkowa seria seria napisana przez uznaną fińską programistkę i ilustratorkę Lindę Liukas. Nie znajdziesz tu suchych instrukcji i kodów do przepisania na komputerze, ani opisów poszczególnych języków programowania. Te książki uczą myślenia w sposób charakterystyczny dla programistów, definiowania i rozwiązywania problemów, rozwijają wyobraźnię i otwierają głowę.
Więcej o serii przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: zestaw książek Hello Ruby
3. seria Wielcy mali
Bardzo inspirująca seria książek o wybitnych postaciach. W naszej kolekcji są książki o Audrey Hepburn, Astrid Lindgren, Fridzie Kahlo i Martinie Lutherze Kingu – każda z nich jest napisana przystępnym językiem, choć nie zawsze poruszane kwestie są proste. Tym bardziej warto je czytać dzieciom! Historie inspirują, dają siłę i odwagę, aby żyć po swojemu, zmieniać świat na lepsze i być życzliwym dla innych.
Więcej o serii przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: Książki z serii Mali Wielcy
4. seria Niesamowita natura
Seria „Niesamowita natura” to świetne książki dla przedszkolaków (4+), dzięki którym dzieci nie tylko dowiedzą się nowych rzeczy o zwierzętach, ale też usystematyzują wiedzę i będą potrafiły umieścić ją w odpowiednim kontekście. A to dzięki klarownemu układowi książki w myśl zasady od ogółu do szczegółu.
Super ciekawe, przystępnie napisane książki i w dodatku pięknie zilustrowane. Bardzo polecam!
Więcej o serii przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj:
Niesamowita natura. Sztuka przetrwania
Niesamowita natura. Zdumiewające przyjaźnie
Niesamowita natura. Mity i stereotypy
5. seria Hedwiga
Rewelacyjna, świetnie napisana skandynawska seria książek dla dzieci w wieku 6-10 lat. Tytułowa Hedwiga to 7-letnia dziewczynka, która właśnie rozpoczyna szkołę. Tam poznaje Lindę, z którą szybko się zaprzyjaźnia. Dziewczynki mają niesamowite pomysły i wiele małych-wielkich przygód, które ubarwiają im codzienność.
Książki są napisane z dużym poczuciem humoru, choć nie brak w nich poważniejszych wątków.
Więcej o serii przeczytasz TUTAJ.
6. seria Mazurscy w podróży
Mazurscy w podróży” to wyjątkowa seria, która łączy wątki przygodowe (a nawet detektywistyczne!) z podróżniczymi. Inspiruje do mniejszych i większych wycieczek, a także do spędzania czasu razem, całą rodziną. Każda książka serii koncentruje się na wakacyjnej wyprawie rodziny Mazurskich. Na pierwszej stronie znajduje się mapka z całą trasą, którą będziemy wraz z nimi podążać. Oczywiście wyruszamy z Polski :) Odwiedzimy różne kraje, zamki, muzea, galerie i słynne turystyczne miejsca.
Więcej o serii przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: seria książek podróżniczych dla dzieci „Mazurscy w podróży”
7. Self Regulation dla dzieci
Wspaniała, wspierająca seria książek dla każdego dziecka i każdego rodzica. Książki składają się z niedługich rozdziałów na konkretne tematy związane z trudnymi emocjami i sytuacjami, które spotykają dzieci. Po każdym rozdziale znajduje się część dla rodzica, pełna wskazówek i praktycznych rad, jak wspierać dziecko.
Więcej o serii przeczytasz TUTAJ i TUTAJ.
Do kupienia tutaj:
Self-Regulation Nie ma niegrzecznych dzieci
Self-Regulation. Opowieści dla dzieci – gdy emocje biorą górę
8. seria Co i jak
Dlaczego deszcz pada, słońce świeci, a rośliny rosną? Jak zwierzęta rozmawiają? Rewelacyjna seria książek popularnonaukowych dla dzieci, którą uwielbiamy. Każda jest wyjątkowa i porusza ważne zagadnienia związane z przyrodą, geografią, fizyką i biologią w prosty, przystępny sposób.
Więcej o serii przeczytasz TUTAJ.
Do kupienia tutaj: seria Co i jak?