BIBLIOTECZKA KSIĄŻKI O EMOCJACH

10 Książek dla dzieci o emocjach, tolerancji, granicach i przyjaźni

Dziś mam dla Ciebie aż 10 nowych inspiracji – książek na ważne tematy, które możesz czytać dziecku na dobranoc. I w dzień też, jeśli macie czas i przestrzeń, by w spokoju skupić się i przegadać temat. Bo to książki do czytania, ale i wielu ważnych i potrzebnych rozmów.

Idealnych na długie wieczory.

1. Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę

Wspaniała, wspierająca książka dla każdego dziecka i każdego rodzica. To kontynuacja równie świetnej książki „Self-Regulation.Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę”, o której pisałam TUTAJ. Książka składa się z niedługich rozdziałów na konkretne tematy, takie jak: przedszkolne stresory, trudne poranki, wysoka wrażliwość, „wybiórczy słuch”, popełnianie błędów, słabe i mocne strony i inne. Po każdym rozdziale znajduje się część dla rodzica, pełna wskazówek i praktycznych rad, jak wspierać dziecko w trudnej sytuacji.

Bardzo, bardzo polecam!

Dla kogo? Polecam dla przedszkolaków.

A. Stążka-Gawrysiak, wydawnictwo Znak Emotikon

Dostępna tutaj:Self-Regulation Nie ma niegrzecznych dzieci

2. Drzewo życzeń

Pięknie napisana, mądra i wzruszająca książka o marzeniach, nadziei, tolerancji, odwadze i solidarności. W dodatku bardzo aktualna! W pewnym mieście rośnie stary, potężny dąb, którego miejscowi nazywają Drzewem Życzeń i co roku zostawiają na gałązkach swoje prośby. Gdy do domku nieopodal wprowadzi się rodzina imigrantów, a ktoś na drzewie wyryje obraźliwe hasło, Dąb postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Opowiada piękną i wzruszającą historię, która wszystko zmienia…

Cudowna, magiczna opowieść! Przetłumaczona na 20 języków, znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa.

Dla kogo? Polecam dla dzieci 7+

K. Applegate, wydawnictwo Dwie Siostry

Dostępna tutaj: Drzewo życzeń

3. Basia i granice

Jedna z najlepszych części i chyba najważniejszych książek o Basi, jakie czytaliśmy. Pewnego ranka wszystko idzie źle – Basia dwa razy oblewa się jogurtem, Franek wrzeszczy, Janek nie może znaleźć spodni, a mamie tłucze się szybka w telefonie. Po tym trudnym poranku Basia jest poddenerwowana i rozdrażniona. Kolejne wydarzenia w przedszkolu sprawiają, że pani postanawia porozmawiać z dziećmi o tym, że każdy ma granice, a inni powinni je respektować. Że nie można nikogo zmuszać do przytulania, dotykania i całowania.

Bardzo polecam! I książkę i przegadanie tego tematu z dzieckiem.

Z. Stanecka, M. Oklejak, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Basia i granice

4. Basia. Wielka księga przygód 5

Wielka księga przygód to zbiorcze wydanie kilku książek o przygodach Basi. W piątej części znajdziemy książki:

  • Basia i basen
  • Basia i tablet
  • Basia i zegarek
  • Basia i śmieci
  • Basia i piknik
  • Basia i chorowanie
  • Basia i rower

Format zbiorczego wydania jest mniejszy niż klasycznych książek, ale są to dokładanie te same opowieści. To fajny pomysł na szybkie i niedrogie uzupełnienie kolekcji. W mądrych i empatycznych historiach wybierzemy się wraz z Basią na basen i na piknik, będziemy sortować śmieci, nauczymy się rozsądnie korzystać z tabletu, zastanowimy się nad upływem czasu… Jak zawsze bardzo polecam Basiowe książki!

Z. Stanecka, M. Oklejak, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj:Basia. Wielka księga przygód 5

5. Czy będziesz moim przyjacielem?

Urocza opowieść dla najmłodszych o przyjaźni, radości i dorastaniu. Pewnego razu Mały Brązowy Zajączek musiał się zająć zabawą sam, ponieważ Duży Brązowy Zając jest bardzo zajęty i nie ma ani chwili wolnej. Mały zajączek obiecuje, że nie będzie zanadto się oddalać i rusza na poszukiwanie przygody i zabawy w okolicy. Niespodziewanie spotyka innego zajączka i szybko zaprzyjaźnia :)

Świetny wstęp do rozmowy z maluchem o nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami.

Dla kogo? Polecam dla dzieci 3+

S. McBratney, A.Jeram, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Czy będziesz moim przyjacielem?

6. Srebrny dzwoneczek i 7. Złota gwiazdka

Ciepłe, rodzinne, pozytywne opowieści Emilii Kiereś – córki Małgorzaty Musierowicz. „Srebrny dzwoneczek” to jej debiut z 2010 roku (wpisany na listę Białych Kruków), a „Złota gwiazdka” jest kontynuacją z 2018 roku. Teraz obie książki doczekały się nowego wydania, również z ilustracjami Małgorzaty Musierowicz.

„Srebrny dzwoneczek” to historia nieśmiałej Marysi, która już wkrótce doświadczy wiele zmian. Od września idzie do pierwszej klasy, a w dodatku zostanie starszą siostrą! Lato spędzone u zapracowanej cioci przyniesie wiele niezwykłych odkryć, przemyśleń i znajomości. Czyta się z uśmiechem na ustach i prawdziwą przyjemnością.

„Złota gwiazdka” skupia się na Antku, młodszym bracie Marysi. Chłopiec czuje się odsunięty na boczny tor, ponieważ wszyscy skupiają się na nowym braciszku – Stasiu. Pewnego razu Antek trafia na zagadkowy ślad i postanawia odkryć tajemnicę… Świetna książka w świątecznym klimacie.

Książki warto czytać po kolei :)

Dla kogo? Polecam dla dzieci 6+

E. Kiereś, M. Musierowicz, wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj:

Srebrny dzwoneczek

Złota gwiazdka

8. Rodzina Obrabków i urodzinowy skok

Szwedzka seria przygodowa w bardzo specyficznym klimacie. Od razu uprzedzam, że nie musi się każdemu spodobać do ;) Bohaterami są członkowie rodzimy Obrabków – tata Zbiro, mama Cela, siostra KryminElka i brat Ture oraz pies – Glina. Ture odróżnia się nie tylko zwykłym imieniem, ale też osobowością – jako jedyny nie kradnie, nie kłamie, przestrzega przepisów i szanuje policjantów. Gdy zbliżają się urodziny Turego, chłopiec ma tylko jedno marzenie – chciałby dostać wielkiego lizaka z wystawy sklepu ze słodyczami. Rodzinka jest tak zdeterminowana, żeby go zdobyć, ukraść, że zapomina o najprostszym rozwiązaniu… aż jest już za późno. Czy marzenie Turego się spełni?

Książka jest przewrotna i zabawna, trzeba podchodzić z dystansem i poczuciem humoru ;)

A. Sparring, P. Gustavsson, wydawnictwo Zakamarki

Dostępna tutaj: Rodzina Obrabków i urodzinowy skok

9. 8+2 i sztormowy wiatr

Ostatnie spotkanie z naszą zwykłą-niezwykłą norweską rodzinką. Ośmioro dzieci, rodzice i babcia szykują się do świąt. Dzieci postanawiają zbudować dla rodziców solidną, drewnianą ławkę, Wszystkie, oprócz najmłodszego, Mortena. Chłopiec wymarzył sobie na święta drewnianego konia i z pomocą babci postanawia go zbudować. Nie będzie to jednak takie proste! Po drodze czeka na nich kilka trudności, a nawet… niespodziewana przygoda :)

Ta seria urzeka rodzinnym ciepłem, pogodą ducha, spokojem, bliskością i radością. Uczy doceniać małe rzeczy, czerpać siłę z relacji rodzinnych i cieszyć się dobrych gestów od serca. Polecam zacząć czytać od pierwszego tomu: TUTAJ.

Dla kogo? Polecam dla dzieci już od 5 rż.

Anne-Cath. Vestly, wydawnictwo Dwie Siostry

Dostępna tutaj:8+2 i sztormowy wiatr

10. Bułeczka ratuje świat

To nasze drugie spotkanie z Bułeczką – przebojową dziewczynką. Nadeszły upragnione wakacje :) W tej części poznajemy Klausa, chłopaka babci, który jest ornitologiem i nie boi się rozmów na trudne tematy, takie jak śmierć, ciemność i przestrzeń kosmiczna. Kiedyś nawet uratował kosa! Bułeczka też bardzo chciałaby kogoś uratować, a najlepiej to cały świat, bo dorośli ciągle niszczą przyrodę. Czas wziąć sprawy w swoje ręce.

Pogodna, zabawna, rodzinna seria książek, w której znajdziemy też poważniejsze tematy – ale zawsze w odpowiedniej formie do czytania dzieciom. Pierwszą część znajdziesz TUTAJ, ale można czytać nie po kolei.

Dla kogo? Polecam od 5 rż.

S.Ohlsson, L.Adbage, wydawnictwo Dwie Siostry

Dostępna tutaj: Bułeczka rządzi!


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz