BIBLIOTECZKA POLECANE

Hello Ruby – czyli rewelacyjne książki dla dzieci o programowaniu

Długo szukałam książki dla dzieci o programowaniu – takiej z ćwiczeniami, ale i fabułą. Zachęcającą do logicznego myślenia, ale i ciekawą. Czy znalazłam? No baaa! I to nawet dwie :) Hello Ruby to u nas hit! I polecam ją dla każdego dziecka, w których chcemy rozbudzić pasję programowania.

Z moim kodem „mamacarla” książki z serii Hello Ruby kupisz z rabatem -30%. Kod działa do 30.11.2021! (obowiązuje też na inne książki ;))

U nas temat programowania przewija się tak naprawdę już od kilku lat. Tosia miała w przedszkolu zajęcia z kodowania i bardzo je lubiła. W szkole chodzi na dodatkowe lekcje matematyki. Długo oszczędzane pieniądze ze skarbonki wydała na robota Photon, o którym opowiem na pewno, ale innym razem. Ćwiczenia z zadaniami, zagadkami i kodowaniem od zawsze idą u nas wręcz taśmowo. Ale długo nie mogłam trafić na naprawdę fajną i wartościową książkę dla dzieci o programowaniu.

1

Seria książek dla dzieci o programowaniu

Hello Ruby to wyjątkowa seria seria napisana przez uznaną fińską programistkę i ilustratorkę Lindę Liukas. Nie znajdziesz tu suchych instrukcji i kodów do przepisania na komputerze, ani opisów poszczególnych języków programowania. Te książki uczą myślenia w sposób charakterystyczny dla programistów, definiowania i rozwiązywania problemów, rozwijają wyobraźnię i otwierają głowę.

1

Kiedyś pracowałam w jednym z czołowych warszawskich startupów programistycznych i miałam codzienny kontakt z najlepszymi młodymi coderami. Uwielbiałam z nimi pracować, bo czułam, że jest między nimi ta nić porozumienia, efektywny sposób komunikacji. Przez jakiś czas uczestniczyłam w firmowym kursie programistycznym i myślę, że gdyby nie blog, to właśnie w tym kierunku stawiałabym dalsze zawodowe kroki. Jednak w pewnym momencie kursu zaczęłam czuć, że coś mnie ogranicza, że brakuje mi pewnego rodzaju „programistycznej wyobraźni”, takiego sposobu myślenia, który cechuje dobrych programistów…

I wiesz co? Właśnie to odnalazłam w Hello Ruby. Te książki dają dzieciom to coś, to PROGRAMISTYCZNE coś. I dlatego nawet gdybym nie przeczytała notki o autorce z okładki, i tak bym wiedziała, że jest programistką. Bo w programowaniu wcale nie jest najważniejsza znajomość poszczególnych języków programowania, a to coś, co nazywam wyobraźnią programistyczną. Umiejętność dostrzegania problemów, części wspólnych różnych zagadnień, rozpoznawania wzorców, odsiewania tego, co nieistotne i skupiania się na tym, co ma znaczenie. Rozkładanie problemów na małe części i ich rozwiązywanie. Prostego myślenia o rzeczach trudnych. Ułatwiania sobie skomplikowanych procesów.

I to wszystko znajdziesz w Hello Ruby.

Każda książka składa się z dwóch częściopowiadania o małej, bystrej dziewczynce imieniem Ruby (swoja drogą „Ruby” to też nazwa języka programowania) oraz fabularnie powiązanych ćwiczeń. W pierwszej części „Programowanie dla dzieci” do każdego rozdziału odnajdujemy dedykowane ćwiczenia i najlepiej właśnie tak przerabiać książkę, bo zadania stają się coraz trudniejsze. W drugiej części „Poznaj wnętrze komputera” fabuła nie jest podzielona na rozdziały, ale ćwiczenia też mocno do niej nawiązują. Na końcu książek znajdują się słowniczki, które pomagają zrozumieć różne pojęcia (pomocne zwłaszcza dla rodziców 😅)

Hello Ruby. Programowanie dla dzieci

Na pierwsze spotkanie z Ruby polecam „Hello Ruby. Programowanie dla dzieci”. W tej książce dzieci poznają tę sympatyczną dziewczynkę i wraz z nią wyruszą na poszukiwanie ukrytych przez tatę klejnotów. Ruby szybko odkrywa wskazówki i podąża tropem Pingwinów, Śnieżnej Pantery, Lisów i Robotów. Nawiasem mówiąc, wszystkie te nazwy, podobnie jak imię Ruby nawiązują do terminów i skojarzeń programistycznych – np. Pingwiny to system operacyjny Linux, Śnieżna Pantera to Mac, Roboty to Android, a Lisy – przeglądarka Mozilla :D Takich smaczków jest dużo, dużo więcej i sprawiają, że do książek się chętnie wraca i czyta za każdym razem coraz uważniej. Kolejną porcję ciekawostek i zadań znajdziemy na dedykowanej stronie internetowej Hello Ruby (po polsku!).

Poszukując klejnotów (ang. gems – w programowaniu – kawałki kodu) Ruby pomaga różnym postaciom, myśląc kreatywnie i rozwiązując problemy. Po każdym rozdziale warto odszukać analogiczną część ćwiczeń i wykonywać różne ćwiczenia. Są bardzo ciekawe i angażujące!

1

Hello Ruby. Poznaj wnętrze komputera

W drugiej części serii Hello Ruby „Poznaj wnętrze komputera” zgodnie z tytułem Ruby przenosi się do środka urządzenia i odkrywa czym są bity, bramki logiczne, software, hardware, procesor, pamięć RAM i wiele więcej. A to wszystko w ramach superprzygody z misją skomunikowania myszki z… kursorem :) Pokaźną część książki stanowią różnorodne ćwiczenia, do których będą nam potrzebne kartki, klej, nożyczki, taśma i cienkopisy :) Dzieci stworzą swój komputer i dowiedzą się, do czego potrzebne są różne jego elementy. Super pomysł! A to dopiero początek ćwiczeń!

1
1

Seria Hello Ruby dedykowana jest dzieciom w wieku 4-8 lat (pierwsza część) i 5-9 lat (druga część).

Z moim kodem „mamacarla” książki z serii Hello Ruby kupisz z rabatem -30%. Kod działa do 30.11.2021! (obowiązuje też na inne książki ;))

Wydawnictwo Tata Robi Książki

Dostępne tutaj:

zestaw książek Hello Ruby (polecam!)

albo oddzielnie:

Hello Ruby. Programowanie dla dzieci

Hello Ruby Poznaj wnętrze komputera

Tak naprawdę polecam książki Hello Ruby nie tylko dzieciom zainteresowanym programowaniem. To rewelacyjne narzędzia, które pomagają nauczyć dzieci nieszablonowego, kreatywnego myślenia (wbrew utartym stereotypom dobry programista musi być kreatywny!), rozwiązywania problemów i niezrażania się przy porażkach, bo bardzo często są one potrzebne, żeby nauczyć się czegoś nowego. Połączenie fabuły ze świetnie przemyślanymi zadaniami i ćwiczeniami to coś, co uwielbiam. Nauka przez zabawę w najlepszym wydaniu.

1
1

Mogą Ci się spodobać

1 Komentarz

  • Reply
    Aneta
    8 listopada 2021 at 21:16

    Rewelacyjna pozycja! — dziękuję że się nią podzieliłaś! Koniecznie muszę się w nią zaopatrzyć! Pingwiny <3

Zostaw komentarz