Jejjj! Ale mam dziś dla Was wpis – petarda! 8 genialnych, rewelacyjnych książek dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej. Dla tych, które są ciekawe świata, wciąż zadają pytania i dla tych, w których tę ciekawość chcemy rozbudzić. Przyroda, Kosmos, zwierzęta, różne kraje i kultury, ewolucja, fizyka, wirusy i bakterie – a wszystko opowiedziane tak ciekawie, że trudno odłożyć książkę!
Na blogu często pokazuję takie perełki, ale chyba po raz pierwszy zebrałam je w oddzielny wpis. Daj znać, jeśli taka forma Ci się podoba i jest dla Ciebie pomocna – będę tak robić częściej. Mogę też przygotować podobne zestawienie z książek, które już pokazywałam na blogu w innych wpisach. Twoja opinia jest dla mnie ważna!
Zaczynamy :)
Książki dla dzieci które chcą wiedzieć więcej
1. Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty
Na początek prawdziwe cudo. Wspaniale zilustrowana, napisana bardzo przystępnym językiem książka o odkrywaniu i zrozumieniu Wszechświata, o misjach kosmicznych, rakietach, sondach i teleskopach. Uświadamia, jak mała jest nasza planeta, jak niewyobrażalnie ogromny jest Kosmos i odległości między poszczególnymi obiektami. Każda strona pełna jest ciekawych faktów, sugestywnych porównań i przejrzystych grafik. Dlaczego astronaucie potrzebny jest skafander? Jak wygląda życie na międzynarodowej stacji kosmicznej? Czym jest „planeta Złotowłosej”? Czy jesteśmy sami we Wszechświecie?
Nowe wydanie przepięknej książki stworzonej przez niezrównany duet Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Koniecznie muszę ją dodać do mojego zestawienia Najlepszych zabawek i książek o Kosmosie :)
A. i D. Mizielińscy, wydawnictwo Dwie Siostry
Dostępna tutaj: Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty





2. Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata
Temat bardzo na czasie, a jednocześnie – ponadczasowy. Czym różnią się wirusy i bakterie? Jak atakują nasz organizm i jak możemy się bronić? Czym są i jak działają szczepionki? Jak możemy dbać o naszą odporność? Czy bakterie mogą być dobre i mile widziane? Które z nich zamieszkują w naszych brzuchach? To tylko niewielka część tematów, które bierze pod lupę autorka książki.
Fajnie też wyjaśnione są kwestie związane z koronowirusami, całym zamieszaniem z Sars-Cov-2, pandemią, kwarantanną i sposobami na radzenie sobie z tą sytuacją. Bez straszenia, bez banałów.
To już trzecia książka duetu Marty Maruszczak i Adama Gulewicza w tym formacie – pozostałe dwie („Wzrok, słuch, smak dają znak, czyli podróż do świata zmysłów” oraz „Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała”) również bardzo polecam!
M. Maruszczak, A. Gulewicz, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata



3. Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji
A teraz książka, która na bank zainteresuje fanów dinozaurów i nie tylko. „Co ma kura z jaszczura” to fascynujący przegląd wymarłych zwierząt zestawionych z ich współczesnymi potomkami. Czy wiesz, że naukowcy ustalili, że najbliższym żyjącym obecnie krewnym tyranozaura jest… kura? A to dopiero początek tej superciekawej książki o ewolucji. Jak wyglądali przodkowie koni, strusi i krokodyli? Najbardziej zaskoczył nas chyba praprzodek leniwca, który był wielkości współczesnego… słonia!
Książka jest pięknie zilustrowana, napisana przystępnym językiem i pełna ciekawostek. Polecam!
C. M. Banfi, C. Peraboni, R. Mabel Schiavo, R. García Mora, wydawnictwo Adamada
Dostępna tutaj: Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji




4. Koty. Natura i wychowanie – Naukomiks
Świetny komiks naukowy o ulubionych zwierzętach Tosi – kotach :) To już nasz drugi „naukomiks” (pierwszy był o rekinach) i muszę powiedzieć, ze jestem zauroczona tym formatem. Ważne informacje i ciekawostki o zwierzętach są tu tak umiejętnie wplecione w fabułę, że trudno się od książki oderwać. Wiedzy jest naprawdę bardzo, bardzo dużo, a forma komiksu uatrakcyjnia lekturę.
Z naukomiksu dowiemy się co sprawia, że koty są tak niesamowite, co łączy kota domowego z tygrysem, co oznaczają różne dziwne zwyczaje kotów i jak przystosowały się do życia we współczesnym świecie. Po kolei przyjrzymy się bliżej ich pazurom, oczom, uszom, sierści. Jak koty polują? Czy mogą zaprzyjaźnić się z potencjalną ofiarą? Jakie są ich rodzinne relacje? Czy zawsze spadają na cztery łapy?
A. Hirsch, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Koty. Natura i wychowanie – Naukomiks




5. Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu
A teraz książka, która nas zachwyciła i… sprawiła, że zrobiłam się głodna ;) Trudno mi sobie wyobrazić ile pracy wymagało jej stworzenie. „Daj gryza” to prawdziwe kompendium wiedzy o tradycjach i zwyczajach (nie tylko!) kulinarnych na całym świecie. Wielkoformatowa, cudownie zilustrowana przez duet Mizielińskich, pełna ciekawostek, zabawnych faktów, historii i przepisów. Ta książka to dłuuuugie godziny oglądania, czytania, opowiadania i wspominania własnych doświadczeń.
Często po nią sięgamy, czasem czytam dziewczynkom dokładnie każdą stronę, innym razem wyrywkowo zaglądamy i odpowiadamy na pytanie „Mamo, a co się je w …?” Przyznam, że ja sama sięgam po nią równie chętnie jak dzieci, uwielbiam czytać o popularnych daniach w różnych krajach, używanych składnikach, niesamowitych potrawach, zaskakujących tradycjach.
To jedna z książek, które naprawdę warto mieć w domu. U nas na pewno pozostanie na dłuuugo! Jestem pewna, że przyda się w szkole. A tak w ogóle, to mam plan przechować ją dla wnuków ;)
A. i D. Mizielińscy, N. Baranowska, wydawnictwo Dwie Siostry
Dostępna tutaj: Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu





6. Zwierzęta w godłach
Halo, halo! Czy mamy tu małych miłośników geografii i ciekawostek o różnych krajach? Mam coś i dla Was :) „Zwierzęta w godłach” to niezwykła książka pełna wiedzy, ciekawych informacji i legend związanych z wieloma krajami na całym świecie. Kluczem są oczywiście różne zwierzęta (i te prawdziwe i mityczne) w godłach. Orły, smoki, lwy, rajskie ptaki, żółwie, pancerniki i wiele innych. Skąd wziął się różowy lew w herbie Hiszpanii? Albo jednorożec w godle Wielkiej Brytanii? I czy ptak w godle Polski naprawdę jest… orłem?
P. Barszcz, W. Pawliński, wydawnictwo Dwie Siostry
Dostępna tutaj: Zwierzęta w godłach




7. Czas się rozciąga, długości się skracają, masy rosną, czyli Teoria względności i jej tajemnice
Najnowsza książka autora świetnej pozycji dla dzieci o tajnikach fizyki kwantowej („Kwarki, fotony i jajko na twardo, czyli Fizyka kwantowa i jej tajemnice”), o której pisałam TUTAJ. Tym razem odkryjemy, poznamy i zrozumiemy teorię względności Alberta Einsteina. Trudny temat dla dziecka? Okazuje się, że niekoniecznie.
W tej książce zawiłe zagadnienia przedstawione są przystępnym językiem krok po kroku, od ogółu do szczegółu. Dzięki temu możemy najpierw poczytać o prostszych rzeczach, stopniowo przechodząc do bardziej zawiłych. Czas, przestrzeń, prędkość, ruch, dylatacja czasu… Czym jest zegar świetlny? Jak powstają miony? Co by się stało, gdyby człowiek mógł się przemieszczać z prędkością światła? Czy kiedyś będą możliwe podróże w przyszłość?
Świetna książka dla dzieci w wieku szkolnym i… ich rodziców! Serio, wreszcie zaczynam rozumieć fizykę! :)
Sheddad Kaid-Salah Ferron, E. Altarriba, wydawnictwo Adamada
Dostępna tutaj: Teoria względności i jej tajemnice






8. 50 (małych) rewolucji, które zmienią świat
To nie jest książka tylko do czytania, to książka do działania! Czy możemy zmienić świat na lepsze? Książki o tematyce ekologicznej od dawna są u nas na topie, zrobiłam nawet zestawienie najlepszych EKO książek dla dzieci. Ta jest wyjątkowa. Nie skupia się na problemach, tylko na sposobach ich rozwiązania. Zachęca dzieci do wprowadzania małych zmian, które w dużej skali mogą przynieść ogromne efekty. Związane są nie tylko z ekologią, ale również z ciekawością świata, więzami międzyludzkimi i życzliwością.
Książka jest skierowana głównie do dzieci szkolnych. 50 małych rewolucji to 50 różnorodnych zadań dla dzieci, wśród których znalazły się m.in. zrezygnowanie z kupowania wody w butelkach, życzenie sąsiadom miłego dnia, spędzenie dnia bez prądu, czy pomoc pszczołom. Wiele zadań jest zaskakuje prostotą, naprawdę warto się zainspirować!
P. Baccalario, F. Taddia, Wydawnictwo Mamania
Dostępna tutaj: 50 (małych) rewolucji, które zmienią świat




9. Jak to działa? Książki
Nowa część bardzo lubianej przez nas serii Jak to działa? Klara ma nowy plan na przyszłość – kiedy dorośnie chce zostać pisarką, redaktorką albo bibliotekarką. W związku z tym pod lupę bierze książki. Poznaje historię papieru i druku, odkrywa, jak wyglądały pierwsze książki, biblioteki, jak pracuje się w wydawnictwie i co dzieje się w drukarni. Klara poznaje też proces powstawania współczesnej książki, różne zawody związane z książkami, e-booki, audiobooki i inne nietypowe rodzaje książek.
Naprawdę bardzo fajna pozycja, przystępny tekst, zabawne ilustracje i mnóstwo ciekawostek. Polecam!
N. Kucharska, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Jak to działa? Książki




