BIBLIOTECZKA POLECANE

Świąteczne książki dla dzieci – nasze piękne nowości!

Świąteczne książki dla dzieci – książki o Świętach Bożego Narodzenia, książki o Mikołaju, tradycjach i zwyczajach świątecznych. Dziś mam dla Ciebie aż 7 wspaniałych propozycji!

A pod ostatnią z książek wklejam też link do poprzedniego wpisu z książkami świątecznymi dla dzieci. Mamy już niezły zbiór! :)

1. Święta na świecie

Genialna książka – naprawdę brakowało takiej na polskim rynku wydawniczym! To przepięknie zilustrowany przewodnik po tradycjach świątecznych z różnych krajów, takich jak Dania, Francja, Grecja, Polska, Islandia, ale też Japonia, Argentyna, Etiopia, Stany Zjednoczone, czy Indie. Z każdego z nich autorka wybrała te najciekawsze zwyczaje i tradycje związane z Bożym Narodzeniem, które co i rusz zaskakują, jak wigilijne jedzenie kurczaków z KFC w Japonii, prezenty na Święto Trzech Króli w Hiszpanii, czy kaktusy w meksykańskiej stajence :)

Przy każdym kraju podane są też najważniejsze informacje dotyczące społeczeństwa, religii oraz wskazane miejsce na globusie. Dzieci mogą również poćwiczyć mówienie „Wesołych Świąt” w różnych językach.

Książka jest super ciekawa i świetnie przemyślana – składa się z 24 rozdziałów, można więc czytać przez cały adwent, codziennie po jednym kraju aż do Wigilii.

Dla kogo? Polecam już dla dzieci 4+ (ale i duuużo starszych!)

S. M. Brand, wydawnictwo Znak Emotikon

Dostępna tutaj: Święta na świecie

2. Nowa praca Świętego Mikołaja

Na wskroś współczesna opowieść o Świętym Mikołaju, który… z powodu cięcia kosztów traci swoją pracę i musi znaleźć nowe zajęcie. Okaże się to nie lada wyzwaniem. Czy Mikołaj zostanie kelnerem, a może sprawdzi się w roli telemarketera? A jak poradzą sobie drony z rozwożeniem prezentów dzieciom i… gdzie się właściwie podziała magia Świąt?

Książka jest dynamiczna i zabawna, choć skłania też do refleksji nad światem, w którym żyjemy, postępem technologicznym i tradycją. Daje również nadzieję, że na spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno. Nie każda zmiana jest zła, a przy porażkach nie wolno się załamywać, tylko działać.

Dla kogo? Polecam dla dzieci 6+

M. D’Ignazio, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Nowa praca Świętego Mikołaja

3. Ostatnia owca

Bardzo dobrze znana świąteczna historia opowiedziana w totalnie przewrotny sposób. Bohaterami tej opowieści są owce, które pewnej nocy budzą się i z przerażenim stwierdzają, że ich pasterze zniknęli! Co się z nimi stało? Dokąd poszli? I co to za jasna gwiazda rozświetla nocne niebo? Owce postanawiają odszukać pasterzy i dowiedzieć się, czy plotka o narodzinach dziewczynki w pobliskiej stajence jest prawdziwa. Nocna wędrówka będzie pełna przygód, a ostatnia owca przeżyje też chwile grozy. Choć, gdyby nie ona wszystko mogłoby się potoczyć zupełnie inaczej…

Polecam dla wszystkich z poczuciem humoru i dystansem :) Historia jest opowiedziana zupełnie inaczej, a jednak najważniejsze rzeczy i przesłanie się zgadzają. Czyta się ją z uśmiechem na ustach. A jeśli ten humor Wam podpasuje, polecam też poprzednią książkę tego autora „O ósmej na arce” – pisałam o niej TUTAJ.

Dla kogo? Polecam dla dzieci 6+

U. Hub, J. Muhle, wydawnictwo Dwie Siostry

Dostępna tutaj: Ostatnia owca

4. Jak Winston uratował Święta

A to już klasyczna powieść adwentowa, czyli świąteczna historia do czytania codziennie od 1 grudnia aż do Świąt. Książka podzielona jest na 25 niedługich rozdziałów. Po każdym z nich czeka na nas propozycja zadania do wykonania, jak w kalendarzu adwentowym. Zadania są bardzo ciekawe i część z nich na pewno wykonamy :) A na samym końcu książki mamy dodatkowo teksty kilku pięknych kolęd.

Fabułą książki koncentruje się na bardzo ważnej misji, której podjął się Winston – mała, biedna myszka o wielkim sercu. Wyrusza on w świat, aby dostarczyć list pewnego chłopca do Świętego Mikołaja jeszcze przed Wigilią. Po drodze czekają Winstona na ekscytujące przygody, mnóstwo komplikacji, ale i nowi przyjaciele :) Piękna, magiczna historia!

Dla kogo? Polecam dla dzieci 5+

A. T. Smith, wydawnictwo Zielona Sowa

Dostępna tutaj: Jak Winston uratował Święta

1
1

5. Opowiem ci, mamo, o Świętym Mikołaju

Gdzie mieszka Święty Mikołaj? Co robi w wolnym czasie? Jak dostarcza prezenty? „Opowiem ci, mamo, o Świętym Mikołaju” to nowa odsłona bardzo lubianej przez dzieci kartonowej serii. Dzieci dowiedzą się, co skrzaty robią latem, jak powstają prezenty świąteczne i dlaczego pani Mikołajowa najwięcej pracy ma w styczniu :) I wiele więcej! Książka jest pięknie zilustrowana, napisana w zabawny i lekki sposób. Nie brak tu niespodzianek i zaskakujących historii :)

Myślę, że warto jeszcze dodać, że jest to bardzo swobodne podejście to tematyki świątecznej, większość informacji o Świętym Mikołaju pochodzi z… wyobraźni autorów ;) Co nie zmienia faktu, że książka jest bardzo fajna i ciekawa dla maluchów.

Dla kogo? Dla dzieci 2+

O. Woldańska-Płocińska, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Opowiem ci, mamo, o Świętym Mikołaju

6. Prezent dla Cebulki

„Prezent dla Cebulki” to piękna i mądra szwedzka opowieść o chłopcu, który pragnie dostać na Święta dwa prezenty – rower i… tatę. Nie są to życzenia łatwe do spełnienia dla mamy Cebulki, ponieważ nie stać ją na nowy rower dla chłopca i nie ma kontaktu z jego tatą. Właściwie to zna tylko jego imię i wie, że mieszkał w Sztokholmie. Chłopiec jednak postanawia zawalczyć o marzenia, zdobyć rower, odnaleźć tatę. Jak daleko można się posunąć, aby zdobyć to, czego się pragnie?

Piękna, wzruszająca, ale i kojąca historia. A zarazem świetny punkt wyjścia do wielu ważnych rozmów z dziećmi. Bardzo polecam! Tylko uprzedzam, że w tej historii to dorośli kupują prezenty na Święta, nie pojawia się tu motyw Świętego Mikołaja.

Dla kogo? Polecam dla dzieci w wieku 7+

F. Nilsson, wydawnictwo Zakamarki

Dostępna tutaj: Prezent dla Cebulki

1
1
1

7. Zwyczajna Gwiazdka z rodziną Janssonów

Kolejne spotkanie ze zwariowaną rodzinką Janssonów, tym razem w świątecznym wydaniu. W tej rodzinie wszystko jest na opak – rodzice zachowują się jak dzieci, a dzieci jak dorośli ;) Dochodzi przez to do wielu komicznych sytuacji, a przedświąteczna gorączka jeszcze bardziej wszystko podkręca. Rodzice psocą, ścinają choinki w parku, szaleją z sąsiadami, a dzieci… próbują zapanować nad chaosem. I sprawić, żeby Święta nie skończyły się kompletną katastrofą.

W tej książce nie ma tematów tabu, dlatego polecam ją tylko osobom z dużym dystansem i poczuciem humoru ;) To też fajny sposób, żeby uzmysłowić dzieciakom jak to jest być rodzicem i czego robić serio nie wolno :) I jeszcze mała uwaga – w książce prezenty kupują rodzice dzieci, a nie ma motywu Św. Mikołaja.

Dla kogo? Dla dzieci 7+

M. Widmark, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Zwyczajna Gwiazdka z rodziną Janssonów

Więcej pięknych książek świątecznych dla dzieci znajdziesz tutaj:

7 wyjątkowych książek dla dzieci na Święta

Miłego czytania w świątecznej atmosferze! :)


Mogą Ci się spodobać

1 Komentarz

  • Reply
    Karolina
    17 listopada 2021 at 20:37

    Super propozycje :) Moja córka uwielbia „Opowiem ci, mamo, o Świętym Mikołaju”- często do niej wracamy :)

Zostaw komentarz