BIBLIOTECZKA POLECANE

Mazurscy w podróży – inspirująca seria książek dla dzieci

Książki podróżnicze dla dzieci to nasze czytelnicze odkrycie roku! „Mazurscy w podróży” to wyjątkowa seria, która łączy wątki przygodowe (a nawet detektywistyczne!) z podróżniczymi. Inspiruje do mniejszych i większych wycieczek, a także do spędzania czasu razem, całą rodziną. Perełka wśród naszych książek!

Moje dziewczynki mają zupełnie inne podejście do książek, choć obie uwielbiają jak im czytamy. Helenka najbardziej lubi książki przyrodnicze i ciekawostki o zwierzętach, naturze, świecie. Tosia za to od zawsze uwielbiała wszelkie opowieści z realistyczną lub choćby prawdopodobną fabułą. Książki podróżnicze to gatunek, który polubiła od pierwszej książki o Neli. Jednak to dopiero seria „Mazurscy w podróży” wydawnictwa Wilga sprawiła, że prawdziwie zanurzyła się w wir opowieści i planowania podróży. Z każdą kolejną książką przybywa nam planów wycieczek i wakacyjnych wojaży! :D

W tej serii jest wszystko to, co tak lubimy w książkach. Tosia uwielbia słuchać o niesamowitych przygodach bohaterów, miejscach, które zwiedzili, z ciekawością ogląda zdjęcia i grafiki w książkach. Ja cenię to, w jak świetny sposób te książki są napisane (o tym za chwilę), rodzinne wartości w nich zawarte, humor i sytuacje jak z życia wzięte ;) Jak choćby zepsuty samochód w środku podróży!

1

Mazurscy w podróży – seria książek podróżniczych i… nie tylko!

Każda książka serii koncentruje się na wakacyjnej wyprawie rodziny Mazurskich. Na pierwszej stronie znajduje się mapka z całą trasą, którą będziemy wraz z nimi podążać. Oczywiście wyruszamy z Polski :) Odwiedzimy różne kraje, zamki, muzea, galerie i słynne turystyczne miejsca. A w najnowszym tomie, który miał właśnie premierę… odkryjemy atrakcje Bydgoszczy i okolic oraz jak zawsze przeżyjemy niesamowitą przygodę :)

W skład podróżniczej rodzinki Mazurskich wchodzą: Jędrek (narrator), jego mama, tata, babcia i starsza kuzynka Marcela. Każdy ma inne marzenia, upodobania i temperament, ale zawsze udaje im się w końcu dojść do kompromisu i świetnie bawić na wycieczce. No i przeżyć wiele godzin w aucie bez strat w ludziach ;) Co już samo w sobie jest wyczynem, wiem z doświadczenia!

Seria książek Mazurscy w podróży

Do tej pory zostało wydanych 5 tomów, można je czytać po kolei (tak robimy my) lub samodzielnie. Poniżej lista wraz z krajami, które odwiedzimy:

1. tom: „Mazurscy w podróży. Bunia kontra fakir” – Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Austria, Polska

2. tom: „Mazurscy w podróży. Porwanie Prozerpiny” – Niemcy, Francja

3. tom: „Mazurscy w podróży. Kamień Przeznaczenia” – Wielka Brytania

4. tom: „Mazurscy w podróży. Diamentowa gorączka” – Holandia, Niemcy, Polska

5. tom: Mazurscy w podróży. Szpieg, szmaragd i brukselskie koronki” – Polska

Trasy są tak ułożone, żeby podczas każdej wycieczki nie brakowało atrakcji dla każdego i same w sobie mogą być świetnym punktem wyjścia do planowania naszych własnych wakacyjnych podróży. Muszę Ci powiedzieć, że ja się poczułam naprawdę zainspirowana i zaczęłam śmielej myśleć o przyszłych wakacjach :)

1

Te książki mają też dobry wpływ na dzieci, które do tej pory wakacyjne rozrywki utożsamiały z parkami dla dzieci ;) Mazurscy udowadniają, że można też się świetnie bawić i przeżyć fantastyczne przygody w innych miejscach, niekoniecznie dedykowanych od A do Z dzieciom.

Po wspólnej lekturze pierwszej z książek udało mi się zachęcić dziewczynki do wizyty w pobliskim zamku w Czersku – i było naprawdę fajnie, bez dmuchańców i animacji ;) Także okazuje się, że „Mazurscy w podróży” to też inwestycja w bardziej wartościowy czas spędzony z rodziną. Super sprawa!

To co mnie urzeka w serii „Mazurscy w podróży” to pełne wyczucia połączenie wątków przygodowych z podróżniczymi, zwiedzaniem, ciekawostkami o odwiedzonych miejscach, są nawet prywatne zdjęcia autorki – Agnieszki Stelmaszyk.

Przy czym od samego początku czujemy, celem wyjazdów Mazurskich nie jest odhaczenie każdej jednej atrakcji turystycznej z przewodnika, wręcz przeciwnie – plan ich podróży jest elastyczny, dopasowany do dzieci (ale nie tylko!), jest czas na relaks i „niespodziewane zdarzenia”, które, choć w książkach bardziej szalone, to jednak zdarzają się zawsze. Nie zawsze wszystko układa się idealnie, czasem budżet się wyczerpuje szybciej niż przewidywaliśmy, samochód się psuje, ktoś coś pomyli, spóźni, ktoś ma gorszy humor, zdarzy się foch, czy zmęczenie – jak to na wakacjach z rodziną ;)

Książki są bardzo prawdziwe, a dzięki temu inspirujące – udowadniają, że nie musi być idealnie, żeby było fajnie. Warto podróżować i spędzać czas z rodziną.

Większe i mniejsze podróże

Mazurscy odwiedzają naprawdę niesamowite miejsca, wspaniałe miasta, zabytki, muzea i plaże. Wraz z nimi możemy odkryć piękno Normandii, Kornwalii, Bretanii, zwiedzić Amsterdam, Berlin, Barcelonę, Edynburg, Hagę, wybrać się na zamek Carcassonne, do Luvru, ruszyć na poszukiwanie potwora z Loch Ness, poznać lokalne potrawy i zwyczaje i.. wiele, wiele więcej!

Ale piękne i ciekawe miejsca są nie tylko za granicą. Mazurscy zwiedzają też m.in. Kraków, Sandomierz, Bydgoszcz, zamek Książ, zamek w Łańcucie, pałac w Nieborowie, odkrywają piękno Kaszub, ruszają w Karkonosze i zdobywają Śnieżkę. Możemy im towarzyszyć w każdej, mniejszej i większej podróży :)

A przy okazji przeżyć mnóstwo przygód, bo rodzina Mazurskich jak magnes przyciąga… kłopoty, zagadki i niesamowite zdarzenia! Akcja książek jest bardzo dynamiczna, wciągająca i pełna zaskakujących zwrotów. Kryminalne intrygi, tajemnicze porwania, skradzione klejnoty, A zarazem świetnie zbilansowana wątkami podróżniczymi i treściami edukacyjnymi. Rewelacja!

Bardzo polecam :) Dla dzieci od 6 rż. Dorośli też się świetnie bawią przy lekturze :)

A. Stelmaszyk, ilustracje A. Oparkowska, wydawnictwo Wilga

Dostępne tutaj: seria książek podróżniczych dla dzieci „Mazurscy w podróży”


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz