BIBLIOTECZKA POLECANE

Co czytamy jesienią? 10 super nowości dla dzieci

Jesień ma to do siebie, że wychodzi mnóstwo ciekawych nowości książkowych dla dzieci – jest w czym przebierać! Powiem tylko, że gdy miałam już 90% tego wpisu gotowego… przyszło 2 kurierów z kolejnymi nowościami z różnych wydawnictw 🙈🙈🙈

Pojemność tekstów ma jednak swoje granice, więc możesz się spodziewać kolejnych książkowych wpisów na blogu już niedługo! ;) Dziś opowiem o 10 świetnych nowościach głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Tak od 4 roku życia wzwyż. Choć i dla 3-latków znajdzie się co nieco :)

Mogę też zdradzić, że szykuję zupełnie NOWY CYKL książkowy! :)

1. Na językach zwierząt. Historyjki logopedyczne

Jak pewnie się domyślasz, śledzę uważnie zapowiedzi wydawnicze na polskim rynku i naprawdę nie mogłam się doczekać tej książki, a po kilku tygodniach „testowania” mogę śmiało polecić :)

„Na językach zwierząt” to sprytne połączenie uroczej książki o zwierzętach i klasycznych ćwiczeń logopedycznych. Oczywiście nie zastąpią nam one terapii u logopedy oraz ćwiczeń na konkretne głoski, ale w fajny sposób pomagają trenować buzię i język, a tym samym wspierać rozwój mowy. Dzieci, naśladując zwierzątka, kląskają, mlaskają, oblizują buzie (akurat to ćwiczenie jest niewskazane dla dzieci, które seplenią), gryzą i żują. Przy każdym ćwiczeniu znajdują się obrazki, które pomagają zrozumieć jak prawidłowo ustawiać język. A na końcu konkretne i przydatne wskazówki dla rodziców.

Dla kogo? Polecam dla dzieci 4+

A. Skiba, M. Jakubowska, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Na językach zwierząt.Historyjki logopedyczne

2. W małej główce WIELKA MOC. 25 ćwiczeń mindfulness by być uważnym i spokojnym przez cały dzień

A to książka, która wzbudziła ogromne zainteresowanie, gdy pokazałam ją ostatnio na Facebooku i Instagramie. Bardzo się z tego cieszę, bo jest to naprawdę wyjątkowa pozycja. I w dodatku mam na nią rabat :)

Ostatnio naszym rytuałem przed wieczornym czytaniem jest wyciszanie – wykonujemy różne ciekawe ćwiczenia, rozmawiamy o emocjach i uczuciach. Ale inaczej niż zwykle, bo w stylu mindfulness, czyli uważności. Dzięki kilku prostym technikom i trickom dowiaduję się o dniu córek więcej niż kiedykolwiek :)

W książce znajdziemy 25 różnych ćwiczeń z różnymi celami, np. ćwiczenie na budowanie samooceny, ćwiczenie na przywrócenie wewnętrznego spokoju i poczucia bezpieczeństwa, ćwiczenie na przywołanie odwagi i radzenie sobie ze złym humorem. My wciąż je testujemy, ale już mogę powiedzieć, że to naprawdę działa, w dodatku tworzy nowe, fajne, rodzinne zwyczaje, np. przytulasy przed wyjściem z domu ❤️

Dla kogo? Polecam dla dzieci 3+

F. Fusi, Ch. Piroddi, wydawnictwo Api Papi

Dostępna tutaj: W małej główce WIELKA MOC (z kodem MAMACARLA macie -30% rabat)

3. Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy

Pasjonująca historia najważniejszych odkryć archeologicznych i zawodzie archeologa. Jak wyglądają wykopaliska? Jakie pytania najczęściej słyszy archeolog? Weźmiemy pod lupę mity o przeszłości, które obaliła archeologia i przekonamy się, jak wiele jest jeszcze do odkrycia, jak wiele zagadek czeka na rozwiązanie. Z ogromną ciekawością czytamy o najsłynniejszych odkryciach, takich jak grobowiec Tutanchamona, Pompeje, Machu Picchu i wiele innych.

Książka rozbudza zainteresowanie nie tylko odkryciami, ale też historią, geografią i jestem pewna, że w wielu domach przyniesie również plan na przyszłość „Będę archeologiem/archeolożką” :) U nas tak właśnie się na kilka tygodni stało!

Dla kogo? Polecam dla dzieci 6+

M. Guzowska, J. Czaplewska, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy

4. Szachy. Wszystko, co trzeba wiedzieć o grze starej jak świat

Od pewnego czasu Tosia ma mega fazę na warcaby – gramy praktycznie codziennie! I muszę przyznać, że naprawdę dobrze jej idzie. Dlatego postanowiliśmy kupić jej szachy i nauczyć grać. Jednak tu pojawia się problem – żadne z nas nie jest dobre w tę grę, tzn. znamy ogólne zasady, ale nic więcej. I nagle w tym momencie pojawiła się ta książka – praktyczny, bardzo przystępnie napisany przewodnik po grze starej jak świat.

Poznamy z niej historię szachów, najważniejsze zasady, sposoby poruszania się różnych figur, dostaniemy cenne wskazówki i rady, a nawet będziemy mogli przećwiczyć różne posunięcia. Co to jest roszada i kiedy można ją wykonać? Kiedy warto poświęcić pionka? Jak zostać mistrzem szachowym? Bardzo polecam dla wszystkich młodszych i starszych graczy, którzy chcą zacząć swoją przygodę z szachami lub grać lepiej :)

Dla kogo? Polecam dla dzieci 6+

H. Debaene, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Szachy. Wszystko, co trzeba wiedzieć o grze starej jak świat

5. Księżniczki buntowniczki. Historie o odwadze, przyjaźni i innych wartościach

Przepiękna książka pod każdym względem. Inspirujące opowieści, wyjątkowe ilustracje, mądre treści – ta nowość nas zachwyciła. Myślę, że „Księżniczki buntowniczki” to też prezent pewniak dla każdej dziewczynki w wieku 6+. To wspaniałe historie o odważnych, mądrych i empatycznych księżniczkach (i nie tylko ;) ), które wzięły los we własne ręce i nie bały się być sobą.

Na początku poznajemy pewną czarodziejkę, która poproszona o zostanie matką chrzestną nowonarodzonej księżniczki, postanawia dowiedzieć się jakie cechy powinna mieć idealna księżniczka. W tym celu wysłała magiczne lusterko w podróż w czasie i przestrzeni, aby poznało różne księżniczki. Nie magia i nie czary są jednak tutaj ważne. To tylko zabieg stylistyczny, aby wprowadzić 8 inspirujących opowieści i przekonać się, że wartość człowieka nie zależy od jego pozycji czy wyglądu. Idealna lektura na długie jesienne wieczory. Bardzo polecam!

Dla kogo? Polecam dla dzieci 5+

N. Farrant, L. Corry, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Księżniczki i buntowniczki. Historie o odwadze, przyjaźni i innych wartościach

6. Wesoły Ryjek i odkrycia

Długo czekałam na nową część przygód Wesołego Ryjka i w końcu jest! To jest idealna seria dla dzieci w wieku 3-6 lat, które lubią spokojne, pozytywne teksty. Prosty język, fajny rytm opowieści, urocze ilustracje – to wszystko sprawia, że moja Tosia uwielbiała słuchać o Wesołym Ryjku, jego mamie, tacie i żółwiu-przytulance. Teraz wracam do tej serii i czytam wszystkie części Helence, która od pierwszej strony polubiła Ryjka równie mocno.

W tej części Wesoły Ryjek w zaskakujący sposób będzie dokonywać ważnych odkryć – przekona się po co jest nuda, co czego przydają się uliczne korki i deszczowe dni. A to dopiero początek małych-dużych odkryć :) Każdą książkę o Wesołym Ryjku można czytać zupełnie niezależnie, co więcej, nawet rozdziały to odrębne małe historie. Idealne na dobranoc!

Dla kogo? Polecam dla dzieci 3+

W. Widłak, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępna tutaj: Wesoły Ryjek i odkrycia

7. Zaczarowane przygody Tosi i Franka

Pełna niesamowitych przygód książka dla starszych przedszkolaków, ale i innych dzieci, które lubią słuchać dłuższych opowieści. Tosia i Franek to rodzeństwo, które ma mnóstwo zwariowanych pomysłów i na szczęcie bogatą wyobraźnię, które umożliwia im ich realizację. A może wszystko to dzieje się naprawdę? ;) Dzieciaki poznają śmiesznego narysowanego orła, lecą na wyprawę rakietą, spotykają prawdziwe dinozaury, odwiedzają Księżyc… a to dopiero początek!

Każda przygoda to jeden rozdział, ten układ świetnie się sprawdza przy czytaniu na dobranoc.

Dla kogo? Polecam dla dzieci 4+

B. Przygodzki, P. Rychel, wydawnictwo Wilga

Dostępna tutaj: Zaczarowane przygody Tosi i Franka

8. Co było potem? Książka o Mimbli, Muminku i małej Mi

Prawdziwa gratka dla wszystkich fanów Muminków. „Co było potem?” to wyjątkowa nowość, w której zgadujemy, co za chwilę się wydarzy. Nie chcę Wam psuć zabawy, więc nie zdradzę fabuły :) Na każdej stronie znajduje się fragment rymowanej opowieści o Muminku i innych bohaterach z Doliny Muminków oraz wycięcie, przez które możemy zajrzeć na następną stronę. Pytanie „Jak myślisz, co było potem” zachęca do użycia wyobraźni i pomaga rozwijać umiejętność opowiadania.

Książka jest świetnie opracowana graficznie i bardzo ciekawa. Polecamy!

Dla kogo? Polecam dla dzieci 4+

T. Jansson, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Co było potem? Książka o Mimbli, Muminku i małej Mi

9. Magiczny domek na drzewie – nowości

O serii książek dla dzieci Magiczny domek na drzewie pisałam już nie raz, na blogu znajdziecie też oddzielny wpis: Magiczny domek na drzewie. Od kilku lat bardzo lubimy i wciąż zamawiamy nowe książki. W tym miesiącu do naszej kolekcji dołączyły nowości: „Magiczny domek na drzewie. Pierwsze Święto Dziękczynienia” oraz A”kademia tropicieli faktów. Wikingowie”. Ta druga książka należy do popularnonaukowej serii, która uzupełnia Magiczne domki o wiele ciekawych informacji i faktów z historii. Zawsze polecam czytać te książki parami, dlatego do Wikingów dokupiłam też „Magiczny domek na drzewie. Wikingowie o wschodzie słońca”.

Książki pochłonęłyśmy w kilka wieczorów, przygody Ani i Jacka, którzy przenoszą się w czasie i przestrzeni i biorą udział w najważniejszych zdarzeniach z przeszłości, wciągają niesamowicie. Tym razem dzieci trafią w czasy pierwszych osadników w Ameryce i wezmą udział w przygotowaniach do Święta Dziękczynienia – to świetny wstęp do opowiedzenia dzieciom o tym kawałku historii oraz ważnym w Stanach święcie. W drugiej książce Ania i Jacek przeniosą się do dawnej Irlandii z niebezpieczną misją uratowania cennej księgi przed najazdem Wikingów. W dedykowanej książce z serii Akademia tropicieli faktów czeka na nas mnóstwo informacji o Wikingach – jakie mieli zwyczaje, dlaczego najeżdżali inne ziemie, jak wyglądały ich statki i w co wierzyli.

Dla kogo? Polecam dla dzieci 5+

M. Pope Osborne, N. Pope Boyce

Dostępne tutaj:

Magiczny domek na drzewie. Wikingowie o wschodzie słońca

Akademia tropicieli faktów. Wikingowie. Magiczny domek na drzewie

Magiczny domek na drzewie. Pierwsze Święto Dziękczynienia

10. Kicia Kocia. Dzień z dziadkiem. A Day with Grandpa

A teraz książka, która pomaga wprowadzić nowe słowa i zwroty z języka angielskiego w sposób, który lubimy najbardziej. Wybrane zwroty występują w dwóch wersjach językowych, dzięki czemu dzieci się z nimi osłuchują, nie tracąc jednocześnie nic z fabuły. Myślę, że ten system jest lepszy na początki nauki niż tłumaczenie pełnego tekstu strona po stronie. Moje dzieciaki już chwytają nowe zwroty i potrafią umieścić je we właściwym kontekście.

Książka ma kartonowe strony, żywe, kolorowe ilustracje i oczywiście świetnie znanych dzieciom bohaterów :) U nas hit!

Dla kogo? Polecam dla dzieci 3+

A. Głowińska, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępna tutaj: Kicia Kocia. Dzień z dziadkiem. A Day with Grandpa


Mogą Ci się spodobać