IKEA for life POLECANE WNĘTRZA

Metamorfoza pokoju 6-latki – przed i po!

Jak urządzić pokój dla 6-latki? Kilka miesięcy temu stanęłam przed tym wyzwaniem i dziś chciałam Ci pokazać efekt końcowy. Tosia jest zachwycona! Jeśli planujesz metamorfozę pokoju dziecka, w tym wpisie znajdziesz praktyczne rady i inspiracje.

Przyznam szczerze, że trochę bałam się tej metamorfozy. Podczas urządzania mieszkania 2,5-roku temu bardzo przyłożyliśmy się do tego, żeby pokój Tosi, czyli pokój przedszkolaka był wyjątkowy – praktycznie ale i ładnie urządzony. Tutaj możesz obejrzeć wszystkie zdjęcia i poczytać jakich zasad się trzymaliśmy przy urządzaniu:

Jak urządzić pokój przedszkolaka?

Ten pokój był idealny dla 3-letniej wówczas Tosi. Czas leci jednak nieubłaganie i konieczne okazały się szybkie (ale dobrze przemyślane zmiany). Nowe biurko z krzesłem, większe łóżko, szafa na ubrania – same must have’y.

Dzięki temu, że na już na etapie projektowania pokoju dla 3-latki podzieliłam pokój na 3 strefy i zostawiłam odpowiednią ilość miejsca pod większe/dodatkowe meble, zmiany udało się wprowadzić bardzo szybko i bezproblemowo. Przejdźmy więc do zmian w konkretnych strefach.

Jak urządzić pokój dla 6-latki?

1. Strefa wyciszania, zasypiania, czytania książek

W tej strefie znajdują się łóżko i biblioteczka. Kilka miesięcy temu zrobiliśmy rewolucję w naszym domu – kupiliśmy Tosi nowe, duże łóżko (90×200), a dotychczasowe (70×160) powędrowało do pokoju Helenki. O tym jak Helenka zaczęła spać w swoim pokoju możesz przeczytać TUTAJ.

Przed:

Po:

Długo szukaliśmy idealnego łóżka dla Tosi, ale nie mogliśmy dojść do kompromisu. W końcu wybór padł na drewniane łóżko z IKEA, które tata z Tosią pomalowali na różowo. Cena łóżka była na tyle niska, że nie będzie nam szkoda go wymienić, jeśli za kilka lat Tosia stwierdzi, że nienawidzi różowego ;) Zawsze też można je ponownie przemalować na ciemniejszy kolor.

I tu jeszcze mała uwaga – zwróć uwagę na przestrzeń między łóżkiem a komodą. Ustawiając tu mniejsze łóżko wymierzyliśmy ile miejsca będzie potrzebowało większe i dopiero przywierciliśmy komodę do ściany. Dzięki temu, po zmianie łóżka na większe komoda mogła zostać na swoim miejscu i nie trzeba było ponownie wiercić ani gipsować dziury w ścianie.

Osobiście nie mam nic przeciwko przemeblowaniom, ale Tosia uwielbia swój pokój i chce żeby wszystkie meble stały na swoich miejscach.

2. Strefa zabawy

Strefa zabawy w Tosi pokoju to półki EKET. Klasyczny design i dobra jakość sprawia, że są to meble na lata. W tej strefie niczego nie zmienialiśmy, choć oczywiście dużo się zmienia na półkach. Na trzech z nich znalazły się książki, które nie zmieściły się w biblioteczce.

Przed:

Po:

oczyszczacz powietrza Tosi (Klarta Forste 3)

3. Strefa kreatywności i nauki

Tutaj zmiany przyszły najszybciej. Tosia wyrosła z małego stoliczka i krzesełka – przejęła je Helenka. W pokoju pojawiło się biurko i krzesło z IKEA, które wielkością dostosowane są już do potrzeb ucznia. W przyszłości pewnie dodamy jakąś tablicę na ścianę, półeczkę, zobaczymy co się sprawdzi.

Przed:

Po:

Tak naprawdę ta strefa stała się teraz najważniejsza w pokoju – Tosia uwielbia swoje biurko, bardzo często przy nim siedzi, maluje, wycina, rysuje, ozdabia i tworzy swoje „projekty”.

Krzesełko jest jasnoróżowe i bardzo się brudzi, na szczęście pokrycie jest zdejmowane i wszystkie zabrudzenia się dopierają. Pod krzesłem ustawiłam okrągły dywanik, który chroni podłogę.

4. Strefa „buforowa”

We wpisie o urządzaniu pokoju przedszkolaka przestrzeń pomiędzy strefą zasypiania a strefą zabawy i nauki nazwałam „buforową”. Po jednej stronie znajduje się komoda, na przeciwko stanęła szafa. Do tej pory to miejsce było puste, wisiała tam tylko mapa świata (jeszcze nie wiemy, w którym miejscu teraz będzie). Komoda, która do niedawna mieściła wszystkie ubranka Tosi, teraz służy do przechowywania zabawek – uff, dodatkowe miejsce na zabawki było bardzo potrzebne!

Przed:

Po:

Długo zastanawialiśmy się, czy środek pokoju jest odpowiednim miejsce na tak dużą szafę (100 x 60 x 235 cm). Rozważaliśmy całkowite przemeblowanie pokoju i ustawienie jej gdzieś bardziej z boku, jednak Tosia była przeciwna tak dużym zmianom. Spróbowaliśmy więc – i okazało się, że to miejsce jest idealne! Szafa jest piękna i sama w sobie stanowi ozdobę pokoju, dodatkowo oddziela wyraźnie dwie przeciwstawne strefy – zabawy i spania.

Nie lubię rozwiązań tymczasowych, dlatego zdecydowaliśmy się na dużą, solidną szafę PAX, która posłuży na wiele lat. W razie czego drzwi można wymienić i tym samym zupełnie odmienić przestrzeń.

Przed:

Po:

Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Szafa, komoda i biblioteczka są przymocowane do ścian. To bardzo ważne nie tylko w pokoju dziecka, ale w całym domu. Więcej na ten temat pisałam TUTAJ.

Koszty metamorfozy pokoju dziecka

A teraz dokładne nazwy wszystkich nowych mebli z pokoju Tosi i ceny. Wszystko kupiliśmy w IKEA, jak zwykle zresztą ;) Na blogu znajdziesz już kilka wpisów z hitami i kitami z IKEA, zostawiam linki:

Hity i kity z IKEA – dla dzieci

Hity i kity z IKEA – kuchnia

Hity i kity z IKEA – łazienka

łóżko TARVA – 219 zł

dno łóżka LURÖY – 50 zł

materac HAFSLO – 299 zł

krzesło VIMUND – 199 zł

biurko MICKE – 249 zł

wkład do biurka KUGGIS – 29 zł

szafa PAX z wyposażeniem – 1200 zł


Mogą Ci się spodobać