BIBLIOTECZKA

10 książek dla starszaków, które czytamy tego lata

Ostatnio polecałam fajne książki na lato dla maluchów i przedszkolaków, teraz czas na starszaki! 10 świetnych książek z większą ilością tekstu – kontynuacje serii, które Tosia uwielbia od daaawna i kilka świeżynek, które dopiero co odkryłyśmy!

Zaczynamy?

Większość książek będzie odpowiednia dla dzieci od 5-6 roku życia.

Kocie ścieżki. Japonia

Niesamowita książka z przepięknymi ilustracjami nie tylko dla młodych miłośników Japonii, ale tak naprawdę dla wszystkich dzieci ciekawych świata. Kraj Kwitnącej Wiśni będziemy zwiedzać z miejscowym kotem Kotaru, który przybliży nam kulturę, zwyczaje i codzienność Japończyków, opowie o ciekawostkach związanych z położeniem tego kraju, jego bogatą historią i sztuką kulinarną. Nauczymy się też wielu japońskich słówek! 

To jest jedna z tych książek, którą nie tylko przyjemnie się czyta i ogląda, ale też niesie ze sobą dużą wartość i zostaje w pamięci na długo. Będziemy do niej na pewno wracać. Bardzo polecam!

J. Jaworska, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj:Kocie ścieżki. Japonia

Ciocia Jadzia na wsi

A teraz seria książek dla starszych przedszkolaków, którą polecało mi wiele czytelniczek. Zabawne opowiadania o niesamowitej cioci Jadzi, małej dziewczynce, jej kolegach, koleżankach i wielu małych-wielkich przygodach, które ich spotykają na każdym kroku. Na wsi każdy dzień może przynieść świetną przygodą! Sianie nasionek, żniwa, dożynki, pielenie, tajemniczy sąsiad i grupa uroczych zwierząt z problemami to tylko część z nich :) Ciocia Jadzia zawsze służy dobra radą i pomocą, jednocześnie dając dzieciom mnóstwo swobody i przestrzeni na realizację własnych pomysłów.

Na pewno sięgniemy po kolejne części. Polecam dla dzieci w wieku 5-7 lat. 

E. Piotrowska, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępna tutaj: Ciocia Jadzia na wsi

Operacja Księga Czarodzieja i Operacja Królowa Dżungli

W wakacje bardzo lubimy czytać książki, które są dynamiczne, wesołe i angażujące. Do tego grona z pewnością należą książki z serii Operacja. Tym razem chciałam Ci pokazać dwie części wydane w nieco większym formacie – z większymi ilustracjami oraz czcionką, idealne do samodzielnego czytania. 

Tiril i Oliwer staną przed rozwiązaniem trudnych zagadek. Będą starali się odnaleźć starą Księgę Czarodzieja, a także wezmą udział w niebezpiecznym pościgu przez dżunglę. W czasie tych przygód będą musieli rozwiązać wiele zagadek, złamać szyfry, podążać za wskazówkami, odnajdować ślady, wykazać się logicznym myśleniem i sprytem

Po każdym króciutkim rozdziale na dziecko czeka pytanie z zadaniem do rozwiązania. Zadania nie są trudne, dzięki czemu dziecko jeszcze mocniej angażuje się w akcje i czerpie więcej radości z czytania. Jeśli jeszcze nie znacie serii Operacja, nie macie tych książek w domu, to bardzo Wam polecam – to jest idealna seria na lato już dla 5-latków, choć i starszym dzieciom myślę że też się spodoba, zwłaszcza do samodzielnego czytania :)

J.L. Horst,wydawnictwo Media Rodzina

Dostępne tutaj:

Operacja Księga Czarodzieja

Operacja Królowa Dżungli

Sherlock Junior i niedźwiedź z Londynu oraz Sherlock Junior i bezgłowy goniec

Nowa seria detektywistyczna dla starszych dzieci (6-10 lat) do nauki języka angielskiego. W wyjątkowy sposób! Angielskie zwroty są tak umiejętnie wplecione w tekst, że dziecko uczy się ich intuicyjnie i rozumie z kontekstu znaczenie. Na końcu książki jest też słowniczek wszystkich wprowadzonych w danym tomie zwrotów – jest ich naprawdę dużo! 

Akcja jest dynamiczna, dużo się dzieje, fabuła wciąga od pierwszej strony :) Sherlock Junior wraz ze swoim asystentem Watsonem rozwiązuje niełatwe sprawy.  W pierwszej części ruszają w poszukiwaniu zaginionego pierścionka tropem niedźwiedzia, w drugiej zaś wpadają w niezłe kłopoty. Podczas wizyty w muzeum wplątują się w sprawę zaginionej rzeźby – czy uda im się wydedukować, co się stało? 

Po każdym rozdziale na młodego czytelnika czeka szybka zagadka, zadanie na logiczne myślenie i spostrzegawczość

Bardzo polecam!

Thilo,wydawnictwo Media Rodzina

Dostępne tutaj:

Sherlock Junior i niedźwiedź z Londynu

Sherlock Junior i bezgłowy goniec

seria 8+2: „Anton z Ameryki” i „Promenada babci”

Wspaniałe, pełne rodzinnego ciepła, a jednocześnie humoru książki, które uwielbiam czytać Tosi na dobranoc. Wyciszają, uspokajają, wprowadzają w dobry humor. Norweska seria 8+2 składa się z 7 tomów, które warto czytać po kolei. O pierwszym tomie pisałam TUTAJ. Wspaniała historia rodziny, która jest dla siebie całym światem. Rodzice i ośmioro dzieci przeżywają małe-wielkie przygody, cieszą się każdym dniem, choć nie brak im i trosk.

Czwarty i piąty tom serii przynoszą nowe, niespodziewane wydarzenia – ktoś dołączy do rodzinki! Kto to będzie? Gdzie zamieszka? I dlaczego wywoła aż tyle komplikacji i nowych przygód? Kim okażą się tajemniczy mężczyźni z lasu?

Jeśli lubicie klimat książek Astrid Lindgren, sięgnijcie koniecznie i po tę serię! Pierwszy tom tutaj: 8+2 i ciężarówka (od niego zacznijcie). Bardzo polecam :)

Anne-Cath. Vestly, wydawnictwo Dwie Siostry

Dostępne tutaj:

8+2 i Anton z Ameryki

8+2 i Promenada babci

Jak to działa? Sport

Nowość z bardzo lubianej przez nas serii Nikoli Kucharskiej „Jak to działa”. Tym razem weźmiemy pod lupę SPORT. Dzieci dowiedzą się po co właściwie jest nam potrzebny sport, co się dzieje kiedy ćwiczymy, które mięśnie pracują, dlaczego po wysiłku fizycznym pojawiają się zakwasy. Przyjrzymy się różnym formom uprawiania sportu – piłce nożnej, koszykówce, futbolowi amerykańskiemu, tenisowi, kolarstwu, sportom walki, rożnym sportom  zimowym i letnim. 

Cofniemy się do czasów starożytnych i zajrzymy na igrzyska olimpijskie oraz na współczesną olimpiadę.

Bardzo lubię tę serię, ponieważ w fajny sposób skupia się na konkretnym temacie – to taki zwięzły przegląd różnych zagadnień z nim związanych, a ilustracje bardzo podobają się dzieciom. W tej serii wydane zostały również książki o: ciele człowieka, architekturze, zwierzętach i książkach. Polecam wszystkie!

N. Kucharska, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj:Jak to działa? Sport

Kocha, lubi, szanuje, czyli jeszcze o uczuciach

Kolejna cześć nowego wydania bestsellerowej serii Grzegorza Kasdepke o emocjach i uczuciach. O poprzednich tomach posłałam TUTAJ. Nowe wydanie to bardziej poręczny format, większe ilustracje i rozmiar tekstu. 

Jakimi emocjami zajmiemy się tym razem? Pani Miłka i przedszkolaki porozmawiają o miłości, nienawiści, pogardzie, strachu, smutku, poczuciu winy i smutku. Ale wcale smutno nie będzie, wręcz przeciwnie! W przedszkolu zawsze mnóstwo sie dzieje, a dzieci maja nieprawdopodobne pomysły i zaskakujące przemyślenia :) 

Każdy rozdział opatrzony jest zwięzłym opisem branego pod lupę uczucia oraz radami dla dzieci i dorosłych. 

Polecam cała serie, nie trzeba czytać po kolei. Przydatna rzecz!

G. Kasdepke,wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj:Kocha, lubi, szanuje, czyli jeszcze o uczuciach


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz