BIBLIOTECZKA

15 książek dla dzieci na Mikołajki :)

Ten wpis powstał na specjalne życzenie moich Czytelniczek. 15 bardzo fajnych, mądrych, inspirujących i pozytywnych książek, które śmiało możesz podarować dziecku na Mikołajki.

(Psst! Tak naprawdę w tym wpisie znajdziesz aż 18 książek dla dzieci)

Przy każdej książce zaznaczyłam minimalny wiek dziecka, dla którego będzie odpowiednia. Wszystkie są łatwo dostępne. Niedawno polecałam też kilka innych świetnych książek i zabawek, które również nadają się na prezent, więc zostawię tu do nich linki:

Książki świąteczne dla dzieci (TUTAJ)

Książki dla dzieci o programowaniu (TUTAJ)

Prezenty dla dzieci na Mikołajki do 60 zł (TUTAJ)

Zestaw zabaw Montessori (TUTAJ)

Książki dla dzieci na Mikołajki – nowości

1. seria Bajki z okienkami – pomysłowe książki z elementami DIY

Piękna seria książek dla dzieci w klimacie retro. To wznowienia kultowych książek z lat 60., 70. i 80. z elementami do samodzielnego wycięcia i złożenia lub sklejenia „Książeczki z Misiowej Półeczki”. Tak, już wtedy były takie książeczki aktywnościowe dla dzieci! Dodajmy do tego wyjątkowe, oryginalne ilustracje oraz rymowany tekst i ciekawe tematy – i mamy super pomysł na książkowy prezent na Mikołajki i nie tylko.

Do wyboru są aktualnie trzy książeczki z lat 60. – „Ubieramy misia”, w którym towarzyszymy pewnemu misiowi i nakładamy na niego wycięte papierowe ubranka zgodnie z treścią historii; „Listy, listy, listy”, gdzie wcielamy się w rolę listonosza i dostarczamy listy w odpowiedniej kolejności w różne miejsca tak jak postać z książeczki oraz „Nasza podróż” książka-harmonijka dłuuga jak pociąg, którym wyruszamy w drogę z wagonami do wycięcia.

Świetna i mądra zabawa na długie godziny.

Dla kogo? Polecam dla dzieci 4+

Wydawnictwo Dwie Siostry

Dostępne tutaj:

Ubieramy misia

Listy, listy, listy

Nasza podróż

1

2. Matylda, Tymon i supermoce

Nowa seria o Matyldzie i Tymonie bardzo nam się spodobała. Dziś pokażę Ci drugą część, pierwszą znajdziesz TUTAJ, ale można czytać je zupełnie samodzielnie.

Tymon ma 6 lat i młodszą siostrę, z którą bardzo lubi się bawić (zwłaszcza w supermoce), ale… nie zawsze. Czasem Matylda go denerwuje i chciałby pobyć sam. Gdy pewnego razu słyszy, jak mama mówi o zabraniu siostry i jej rzeczy, jest przerażony. Przecież kocha swoją siostrzyczkę najbardziej na świecie! Postanawia wziąć sprawy we własne ręce i układa sprytny plan, aby zatrzymać Matyldę.

Wspaniałe przedstawienie relacji rodzeństwa i ich dynamiki – od miłości po kłótnię w ciągu kilku chwil ;) Bardzo polecam tę książkę, jest nie tylko prawdziwa i mądra, ale też bardzo zabawna!

Dla kogo? Polecam dla dzieci 3+ (świetna książka dla rodzeństwa)

I. Kostecka, A. Simeone, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj:Matylda, Tymon i supermoce

3. Kici Tyci Kociorożec

Coś dla fanów jednorożców i kotów, a najbardziej – dla dzieci, w których chcemy umocnić wiarę w marzenia i pewność siebie na przekór opiniom innym.

Mała Kicia czuje się jednorożcem, zachowuje się jak on, jednak wszyscy wokół starają się zdeptać jej marzenie i sprowadzić na ziemię… Jednak gdy nagle zjawia się prawdziwy Jednorożec, okazuje się, że nie tylko jej pragnienie wykracza poza utarte schematy. Czy Kicia przestanie zabiegać o akceptację niezbyt życzliwych jej osób i skupi się na sobie i nowo zdobytym przyjacielu? Świetna lekcja tolerancji, wyobraźni i odwagi do bycia sobą.

Dla kogo? Polecam dla dzieci 4+

S. Hale, L. Pham, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj:Kici Tyci Kociorożec

4. seria Niesamowita natura: Sztuka przetrwania

A teraz pokażę Ci trzy przepięknie zilustrowane książki o przyrodzie, które idealnie pasują na prezent dla dziecka – zarówno w pakiecie, jak i oddzielnie. Na początek „Sztuka przetrwania” – niesamowita książka pełna faktów i ciekawostek z życia mieszkańców takich krain jak pustynia, dżungla, góry, las, czy Arktyka. Dlaczego pingwiny się przytulają? Po co jaguarom cętki? Czy są ptaki, które nie boją się ognia?

Seria „Niesamowita natura” to świetne książki dla przedszkolaków, dzięki którym dzieci nie tylko dowiedzą się nowych rzeczy o zwierzętach, ale też usystematyzują wiedzę i będą potrafiły umieścić ją w odpowiednim kontekście. A to dzięki klarownemu układowi książki w myśl zasady od ogółu do szczegółu – najpierw w ciekawy sposób przedstawione jest środowisko naturalne, np. pustynia, a potem przechodzimy do różnych zwierząt, które je zamieszkuje.

Dla kogo? Polecam dla dzieci w wieku 4+

P. Hanáčková, wydawnictwo Tata Robi Książki

Dostępna tutaj: Niesamowita natura. Sztuka przetrwania

5. seria Niesamowita natura: Mity i stereotypy

Z tej książki dzieci poznają różne stereotypy na temat zwierząt i sprawdzą ich prawdziwość. Czy nietoperze piją ludzką krew? Czy strusie są tchórzliwe? A hieny głupie? Pod lupę weźmiemy też niedźwiedzia, osła, lisa, świnię, szczura, wilka, węża, rekina, żółwia, słonia, kameleona i oczywiście… czarnego kota!

Super ciekawa, przystępnie napisana książka i w dodatku pięknie zilustrowana książka. Bardzo polecam!

Dla kogo? Dla dzieci w wieku 4+

P. Hanáčková, wydawnictwo Tata Robi Książki

Dostępna tutaj: Niesamowita natura. Mity i stereotypy

6. seria Niesamowita natura: Zdumiewające przyjaźnie

Trzecią książkę z serii Niesamowita natura polecam równie mocno. To świeże spojrzenie na fascynujący świat przyrody, tym razem od strony relacji symbiotycznych, inaczej mówiąc – przyjaźni i wzajemnej pomocy między różnymi gatunkami. Przyjrzymy się 15 takim parom, wśród nich są między innymi:

  • hipopotamy i ryby
  • trufle i drzewa
  • zebra i bąkojady
  • leniwiec, glony i ćmy
  • mrówki i mszyce
  • antylopy i pawiany

Jak wygląda ich współpraca? Dlaczego sobie pomagają?

Nawiasem mówiąc, na stronie wydawnictwa możesz kupić te książki w pakiecie i w dodatku skorzystać z mojego kodu rabatowego „mamacarla”, który daje 30% zniżkę: pakiet książek z serii Niesamowita natura. Bardzo polecam!

Dla kogo? Polecam dla dzieci w wieku 4+

P.Hanáčková, wydawnictwo Tata Robi Książki

Dostępna tutaj: Niesamowita natura. Zdumiewające przyjaźnie

7. Co jest w środku? Pojazdy

A teraz nie lada gratka dla małych fanek i fanów różnego rodzaju pojazdów. Kartonowa książka w dużym formacie wypełniona po brzegi świetnymi, szczegółowymi ilustracjami Artura Nowickiego. To niesamowite, ile rzeczy kryją w sobie różne pojazdy, jak bogate wyposażenie im towarzyszy. Dzieci odkryją co jest w środku ambulansu, wozu strażackiego, food tracka, radiowozu, żaglówki, samolotu, śmieciarki i wielu więcej pojazdów! Przy okazji dowiedzą się jak nazywają się przedstawiciele różnych zawodów i co potrzebne jest im do pracy.

Rewelacyjna książka obrazkowa, idealna na prezent!

Dla kogo? Polecam dla dzieci w wieku 2+

A. Nowicki, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Co jest w środku? Pojazdy

8. Świat człowieka. Kompendium cudów z dziejów ludzkości

Wspaniała książka, jedna z lepszych w tym temacie w naszej biblioteczce. To bogato i przejrzyście zilustrowane kompendium wiedzy o cywilizacji od początków ludzkości po czasy współczesne.

Krok po kroku, strona po stronie, przyjrzymy się jak człowiek sobie radził w świecie starożytnym, jak tworzył pierwsze cywilizacje, świątynie i pałace, jak wyglądało życie w czasach średniowiecza, epoce wielkich odkryć, aż do współczesności. Po drodze nie będziemy się koncentrować na bitwach, podbojach i polityce, ale na momentach przełomowych w dziejach rozwoju ludzkości, wynalazkach, rozwoju techniki, wiedzy, na odkryciach.

Klarowny, logiczny układ, przystępny język i bardzo ciekawa treść. Wspaniała książka dla starszaków. Polecam!

Dla kogo? Polecam dla dzieci 7+

A. Wood, M. Jolley, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Świat człowieka. Kompendium cudów z dziejów ludzkości

9. Dolina Muminków. Poznaj Muminki!

A teraz coś w sam raz dla maluchów na pierwsze spotkanie ze światem Muminków :) „Poznaj Muminki” to urocza książeczka kartonowa z elementami do przesuwania na każdej stronie. Moje dziewczynki uwielbiały ten rodzaj książek aktywnościowych, a ja doceniałam ich trwałość. Strony są bardzo grube, książka jest wykonana solidnie.

Maluchy będą miały dużo frajdy z przesuwania obrazków, doskonaląc tym samym motorykę małą i poznają sympatycznych bohaterów z Doliny Muminków (tym razem z grafikami z animacji). Tekst jest rymowany.

Dla kogo? Polecam dla dzieci w wieku 1+

Wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Dolina Muminków. Poznaj Muminki!

Książki dla dzieci na Mikołajki – kolejne propozycje

10. Książki dźwiękowe dla dzieci

Serię książek dźwiękowych dla dzieci wydawnictwa HarperKids pokazywałam na Instagramie już kilka tygodni temu, bardzo się wtedy spodobała, więc myślę, że i na Mikołajki będzie idealna. Mamy dwie bajki – Trzy małe świnki i Czerwony kapturek.

Na każdej stronie znajduje się jeden lub dwa element do naciśnięcia. Gdy to zrobimy, usłyszymy dźwięki dopełniające opowieść – różne odgłosy, instrumenty muzyczne, piosenki, które tworzą świetny klimat i bardzo uatrakcyjniają lekturę.

Warto zaznaczyć, że strony w książkach są klasyczne (nie kartonowe), więc seria raczej nie jest odpowiednia dla maluszków. Jakość dźwięków jest świetna, moje dziewczynki słuchają jak zaczarowane. Na odwrocie książki znajduje się włącznik/wyłącznik elementów dźwiękowych, więc jest szansa, że bateria podziała długo (można też ją wymienić).

Dla kogo? Polecam dla dzieci 3+

O. Tallec, R. Badel, wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj:

Książka dźwiękowa Trzy małe świnki

Książka dźwiękowa Czerwony kapturek

11. Jak działa ciało człowieka?

Nowość z serii, którą niezmiennie bardzo polecam, poświęciłam jej nawet oddzielny wpis: Co i jak? Niezwykła seria książek dla bystrych dzieci. Tym razem autorka wzięła pod lupę ciało człowieka i różne procesy w nim zachodzące. Dzieci dowiedzą się po co nam krew, dlaczego chce nam siku, jak goi się rana, ile mamy zębów, co dzieje się w mózgu i wiele, wiele więcej.

Książka pełna jest ciekawostek i konkretnej wiedzy, przekazanej w bardzo przystępny sposób. Bardzo polecam!

Muszę ją dodać do mojego zestawienia Ciało człowieka – najlepsze zabawki i książki dla dzieci.

Dla kogo? Polecam dla dzieci w wieku 5+

M. Krzemińska, wydawnictwo Wilga

Dostępna tutaj:Jak działa ciało człowieka?

12. Mały atlas kotów (i kociaków)

To już czwarty atlas Ewy i Pawła Pawlaków w naszej kolekcji – równie udany jak poprzednie! To wyjątkowa książka o rasach kotów, ich zwyczajach i… małych przygodach :) Znajdziemy tu takie koty jak norweski leśny, ragdoll, bengalski, brytyjski, ale też dachowce o różnych umaszczeniach – bo każdy kot jest wspaniały i godny zilustrowania :) Z każdej strony przebija wielka miłość do kotów, szacunek do ich natury i temperamentu, nie ma tu kotów lepszych i gorszych.

Atlas ma kartonowe strony, zaokrąglone brzegi i różnorodne ilustracje – portrety kotów wykonane w różnych technikach, np. z tkanin, akwarele, fotografie, dziecięce rysunki oraz rzeźby z papieru.

Świetny prezent dla każdej miłośniczki i każdego miłośnika tych wspaniałych zwierząt, ale warto pamiętać, że to nie jest typowy atlas z mnóstwem szczegółowych informacji.

E. P. Pawlak, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Mały atlas kotów (i kociaków)

13. Tu jest nasz dom. Od Alaski do Amazonii. Poznaj 20 dzieci takich jak ty

Przepięknie zilustrowana książka wydana w ramach serii Akademia Mądrego Dziecka. „Tu jest nasz dom” to 20 opowieści o dzieciach, żyjących w przeróżnych miejscach na Ziemi. Dzieci dowiedzą się, jak się żyje w Kapadocji, na Alasce, na afrykańskiej sawannie, w Amazonii, na dalekiej północy w Norwegii, w Boliwii i wielu innych miejscach.

Każde miejsce reprezentowane jest przez dziecko, dzięki czemu dla naszych małych czytelników lektura jest tym bardziej wciągająca i fascynująca. Super pomysł na książkę!

Dla kogo? Polecam dla dzieci w wieku 5+

T. Turner, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj:Tu jest nasz dom. Od Alaski do Amazonii. Poznaj 20 dzieci takich jak ty

14. Świat chce, byś był sobą

Wspaniała, mądra książka, która uczy akceptacji, tolerancji i szacunku do odmienności swojej i innych osób. Choć wiele nas różni, jeśli chcemy – możemy się przyjaźnić i współpracować ze sobą. Nie trzeba się zmieniać i dopasowywać do innych, warto być sobą. Jedni z nas lubią pracować samodzielnie, inni w zespole, niektórzy skrupulatnie planują zanim zaczną pracę, inni od razu biorą się do dzieła. Różnimy się kolorem skóry, ubiorem, zwyczajami, temperamentem i charakterem.

Piękne ilustracje, ważne przesłanie i rymowany tekst – to wszystko sprawia, że książka jest naprawdę warta polecenia.

Dla kogo? Polecam dla dzieci w wieku 3+

J. Gaines, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Świat chce, byś był sobą

15. Możemy uratować naszą Ziemię

To już ostatnia książka w dzisiejszym zestawieniu książek dla dzieci na Mikołajki. „Możemy uratować naszą Ziemię” to prawdziwe historie dzieci, które próbują zrobić coś dobrego dla ratowania naszej planety, walczą ze zmianami klimatu, inspirują do wprowadzenia w życie małych-wielkich zmian w trosce o Ziemię. Okazuje się, że nie trzeba być przywódcą wielkiego państwa, aby dokonać znaczących zmian, czasem wystarczy dobry pomysł, upór i chęć działania.

Piękne ilustracje, ciekawe opowieści i praktyczne wskazówki do wcielenia w życie od zaraz. Polecam!

Dla kogo? Polecam dla dzieci w wieku 6+

K. Loll, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj:Możemy uratować naszą Ziemię

Książki dla dzieci na Mikołajki – co wybierasz?


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz