BIBLIOTECZKA

Najfajniejsze książki tej wiosny (i gra!) – dla przedszkolaków

Tej wiosny chyba nie będę nic innego robić, tylko pisać o książkach dla dzieci! ;) Pojawiło się tyle fajnych nowości i nowych wydań wspaniałych książek, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Dziś wzięłam pod lupę książki dla przedszkolaków 3-6 latków, zobacz sama!

Pokażę Ci 7 świetnych książek dla przedszkolaków oraz jedną grę, którą od razu bardzo polubiliśmy. W tym miesiącu opublikuję też wpis z propozycjami dla starszaków oraz wielkie zestawienie najlepszych książek o uczuciach i emocjach – ach, już nie mogę się doczekać! Zajrzyj też do wpisu z książkami kartonowymi dla maluchów, jeśli szukasz inspiracji dla młodszych dzieci. Zdradzę Ci też, że w kwietniu na blogu pojawi się od daaawna oczekiwany wpis z naszymi ulubionymi zabawkami dla 3-latków :)

Ale wróćmy do książek! Oto najfajniejsze książki dla przedszkolaków tej wiosny.

Mistrz kieszonkowy z placu budowy

Ależ my lubimy tę serię! Pięknie zilustrowane, rymowane opowieści o różnych pojazdach z placu budowy są u nas hitem od dawna. Helenka bardzo lubi słuchać o przygodach koparki, dźwigu, wywrotki, spychacza i betoniarki oraz ich przyjaciół na dobranoc. Książki mają fajny, spokojny klimat, są bardzo pozytywne i niosą dobre przesłanie.

Tym razem do naszej ekipy pragnie dołączyć Brumka Brząc – miniładowarka. Duże pojazdy wątpią, czy taki maluch będzie w stanie pomóc przy budowie. Brumka jednak pokaże na co ją stać i jak wiele dobrego może wnieść do brygady. Bardzo polecam!

S. Duskey Rinker, AG Ford, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Mistrz kieszonkowy z placu budowy

Dwa dla mnie, jeden dla ciebie

Zabawna i pouczająca książka dla przedszkolaków, która idealnie obrazuje powiedzenie „gdzie dwóch się kłóci tam trzeci korzysta”. Niedźwiedź i łasica nie mogą się dogadać kto ma zjeść ostatni przysmak z obiadu. Przerzucają się argumentami, kłócą, dyskutują, aż w końcu sprytny lis wykorzystuje sytuację i kradnie grzyba.

Czy warto było się kłócić? Czy wyciągną naukę na przyszłość? Historia ma otwarte zakończenie, dzięki czemu staje się bardzo fajnym wstępem do ważnej rozmowy (którą często powtarzamy 😅 ) o trudnej sztuce dzielenia się i znajdowania rozwiązań, które usatysfakcjonują obie strony konfliktu. Dzieci zastanawiają się nad sprawiedliwym podziałem smakołyków, szukają kreatywnego sposobu wyjścia z sytuacji. Mają naprawdę fajne pomysły! Mam nadzieję, że będą też po nie sięgać w przypadku własnych konfliktów ;)

J. Mühle, wydawnictwo Dwie Siostry

Dostępna tutaj: Dwa dla mnie, jeden dla ciebie

O Wilku, który chciał zostać superbohaterem

Przygody przyjaznego Wilka z Baśniowego Lasu towarzyszą nam już od kilku lat. To jest fajna, nieco zwariowana seria książek dla dzieci w wieku 4-5 lat, napisana z przymróżeniem oka i dużym poczuciem humoru.

W najnowszej części Wilk pragnie zostać Superbohaterem i zamiast pomóc innym sam wpada w niezłe tarapaty ;) Na szczęście z pomocą ruszają przyjaciele Wilka i wszystko dobrze się kończy. Okazuje się, że wcale nie trzeba być superbohaterem, żeby zasłużyć na przyjaźń i miłość – wystarczy być sobą.

O. Lallemand, É. Thuillier, wydawnictwo Adamada

Dostępna tutaj: O Wilku, który chciał zostać superbohaterem

A TUTAJ znajdziesz całą serię książek „O Wilku” (nie trzeba czytać po kolei)

Basia i rower

Wszystkie nowe Basie zamawiam w ciemno, bo uwielbiam tę serię i szczerze mówiąc, jeszcze nigdy się nie zawiodłam. Moje dzieci na szczęście podzielają moje zdanie i chętnie słuchają o Basiowej rodzince ;) Tym razem Basia, Janek, Franek i rodzice wybrali się na weekend na działkę. W planie mają przede wszystkim przejażdżki rowerowe, brodzenie w rzece, dużo rodzinnych przytulasów i rozmów. Czy wyprawa rowerowa okaże się wyprawą dookoła świata? I czy można spotkać na niej… piratów?

Ta część jest bardzo spokojna, nieco nostalgiczna, ma fajny klimat i wycisza przed snem.

Z. Stanecka, M. Oklejak, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Basia i rower

Basia i przyjaciele. Marcel

Seria Basia i przyjaciele jest skierowana do starszych przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych. Każda książka porusza ważny problem i składania do dyskusji, z pewnością każdą trzeba przegadać. Najnowsze część jest o Marcelu i jego rodzinie, która kocha zwierzęta. Ich dom jest otwarty dla potrzebujących pomocy psów, kotów, a nawet papug. W książce stykamy się z tematem bezdomności zwierząt, leczenia i śmierci. Czy da się uratować wszystkie zwierzęta świata? Z pewnością nie, ale można nie być obojętnym i pomóc tym, które spotykamy na swojej drodze.

Bardzo mądra książka, którą warto mieć w swojej biblioteczce.

Z. Stanecka, M. Oklejak, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Basia i przyjaciele. Marcel

gra Basia w Zoo

Fajna gra dla przedszkolaków z prostymi zasadami i kilkoma wariantami rozgrywki. Spokojnie mogą grać już 3-latki. W pudełku znajdziemy 36 kwadratowych kafelków w 4 kolorach tła z 12 różnymi zwierzętami oraz 8 żetonów postaci w 4 kolorach tła.

Gracze po kolei odkrywają kafelki ze zwierzętami. Trzeba tylko uważać, aby nie zebrać pary tych samych zwierząt albo więcej niż dwóch kafelków w tym samym kolorze tła. Na koniec liczymy punkty. Instrukcja podpowiada 3 warianty, ale możemy wymyśleć kilka innych :)

Wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: gra Basia w ZOO

Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham kiedy jest wiosna i Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham kiedy jest zima

Kontynuacja kultowej książki dla dzieci „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”, o której pisałam TUTAJ. Autorzy wydali kolejne cztery książeczki – związane z porami roku. Aktualnie dostępne są dwie – wiosna i zima.

W „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham kiedy jest wiosna” Mały Brązowy Zajączek obserwuje wiosenną przyrodę i dowiaduje się, ze kijanka wyrośnie na dużą żabę, z gąsieniczki będzie piękny motyl, a pęd stanie się kiedyś wielkiem drzewem. Wszystko się zmienia, a co wyrośnie z Małego Zajączka?

Zimowa książeczka jest równie piękna. Mały Zajączek i Duży Zając kicają po śniegu i bawią się w zgadywanki, obserwując przyrodę. Co należy do pająka? Co do ptaka, a co do Małego Zajączka? Bardzo lubmy czytać te piękne i spokojne książeczki na dobranoc. Mają wspaniały klimat i uczą wrażliwości na świat, przyrodę i relacje z najbliższymi.

S. McBratney, A. Jeram, wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj:

Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham kiedy jest wiosna

Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham kiedy jest zima

WIOSNA:

ZIMA:


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz