KSIĄŻKI DLA BYSTRZAKÓW

5 niesamowitych książek dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej #3

I wreszcie – wyczekany wpis z cyklu książki dla małych (i większych) bystrzaków, czyli dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej!

W ramach tej serii pokazuję książki dla dzieci, które są ciekawe świata, wciąż zadają pytania i dla tych, w których tę ciekawość chcemy rozbudzić. Książki na ważne tematy, edukacyjne, popularnonaukowe, a zarazem przystępne, superciekawe i wciągające.

Poprzednie wpisy z tego cyklu:

9 SUPERCIEKAWYCH KSIĄŻEK DLA DZIECI, KTÓRE CHCĄ WIEDZIEĆ #1

5 KSIĄŻEK DLA DZIECI, KTÓRE CHCĄ WIEDZIEĆ WIĘCEJ #2

Koniecznie zajrzyj też tutaj: CO I JAK? – NIEZWYKŁA SERIA KSIĄŻEK DLA BYSTRYCH DZIECI – to wpis poza cyklem, ale w 100% w jego duchu. Genialne książki!

W dzisiejszym wpisie z cyklu Książki dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej znajdziesz takie tematy jak:

 • zwierzęta
 • grzyby
 • genealogia
 • ortografia

1. Stop plotkom! Cała prawda o zwierzętach

Świetna książka o zwierzętach, która konfrontuje stereotypy, skojarzenia i obiegowe opinie o różnych gatunkach z wiedzą naukową. Czy naprawdę we śnie połykamy pająki? Czy nietoperze to bezwstydni krwiopijcy a czarne koty przynoszą pecha? Rekiny polują na ludzi, a lisy to przebiegłe szkodniki? W tej fascynującej książce dzieci znajdą mnóstwo ciekawych informacji o 38 różnych zwierzętach i przekonają się, że warto mieć otwarty umysł i poznawać na świat z wielu perspektyw.

Super pomysł, przystępny język, ciekawe ilustracje – bardzo polecam!

Dla kogo? Dla dzieci 5+

S. Corrigan, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj:Stop plotkom! Cała prawda o zwierzętach

2. Animalium. Muzeum Zwierząt

Animalium to niesamowity, przepiękny atlas zwierząt, w którym odkrywamy kolejne gatunki, dowiadując się wiele o ich zwyczajach i środowisku w jakim żyją. Poznamy 160 zwierząt z całego świata podzielonych na grupy – bezkręgowce, ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki. Ale to nie wszystko – nie zabrakło tu kontekstu – oprócz opisów zwierząt, przedstawione zostały też ekosystemy, w których żyją, takie jak lasy deszczowe, rafy koralowe, pustynie i tundra.

Dzięki przystępnym i ciekawym opisom, licznym porównaniom i ciekawostkom, a także klimatycznym ilustracjom książkę świetnie się czyta, przegląda i kartkuje.

Dla kogo? Dla dzieci w wieku szkolnym 7+

K. Scott, J. Broom, wydawnictwo Dwie Siostry

Dostępna tutaj: Animalium. Muzeum Zwierząt

3. Moja wielka rodzina, czyli dokąd sięgają nasze korzenie i czy przeszłość ma wpływ na przyszłość

Bardzo ciekawa książka dla starszych przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym o rodzinie, korzeniach, przemijaniu i tym, co po sobie pozostawiamy. Ilu mamy przodków? Jak głęboko sięgają nasze korzenie? W jakim stopniu przeszłość ma wpływ na teraźniejszość, a to, co robimy teraz na przyszłość naszych wnuków i prawnuków? Książka pozwala spojrzeć z innej perspektywy na naszą rodzinę, upływ czasu, a także na… pomnik, tradycje i nasze codzienne wybory. „Moja wielka rodzina” stawia wiele pytań, z pozoru prostych, a jednak skłaniających do refleksji i staniowiących wstęp do wielu ciekawych rozmów z dzieckiem. Warto mieć!

G.Raidt, wydawnictwo Babaryba

Dla kogo? Dla dzieci w wieku 5+

Dostępna tutaj:Moja wielka rodzina, czyli dokąd sięgają nasze korzenie…

4. Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może

A to jest mega pomoc dla dzieci szkolnych! Świetna książka o ortografii napisana w taki sposób, że czyta się ją z dużą przyjemnością. Tekst jest rymowany, wierszyki są zabawne i wpadają w ucho, łatwo je zapamiętać. Zasady są wytłumaczone w bardzo prosty sposób, a nacisk położony jest na przykładach i różnych sposobach na ich utrwalenie, a nie na teorii, co jest dużą zaletą tej książki. Po każdej regule dziecko ma do wykonania różnorodne zadania – łamigłówki, krzyżówki, pytania, łączenie w pary itp.

Będziemy często zaglądać!

Dla kogo? Dla dzieci w wieku szkolnym 7+

E. Piotrowska, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj:Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może

5. Fungarium. Muzeum Grzybów

Nasz drugi atlas z serii W Muzeum (o Animalium pisałam wyżej) i znów zachwyt! Tym razem wejdziemy do królestwa grzybów i odkryjemy jak bardzo jest ono bogate. Poznamy niesamowite grzyby we wszystkich kolorach i kształtach, sprawdzimy jak się rozmnażają, w jakich ekosystemach występują. Dowiemy się, które grzyby są trujące, a które jadalne i jakie potrafią mieć niezwykłe zastosowania w medycynie.

Przystępny język, mnóstwo ciekawostek i przydatnej wiedzy oraz przepiękne, klimatyczne ilustracje – warto tę książkę (i całą serię) mieć w swojej biblioteczce!

Dla kogo? Dla dzieci w wieku szkolnym 7+

K. Scott, E. Gaya, wydawnictwo Dwie Siostry

Dostępna tutaj: Fungarium. Muzeum Grzybów


Mogą Ci się spodobać

3 komentarze

 • Reply
  Zosia
  29 września 2021 at 12:50

  Mój Jasiek dostał na urodziny Stop plotkom! Cała prawda o zwierzętach, jest to świetna książka, polecamy każdemu kto nas pyta o odpowiednią książkę dla dziecka.

  • Reply
   Carla
   30 września 2021 at 09:38

   Taaak, super jest :)

  • Reply
   Gracja
   26 października 2021 at 18:09

   „Stop plotkom” to nie tylko bardzo ciekawa publikacja, ale jednocześnie książka z pięknymi ilustracjami. Osobiście uwielbiam ten styl :) I również polecam swoim znajomym :)

Zostaw komentarz