BIBLIOTECZKA

Książki dla starszaków – co ostatnio przeczytaliśmy na dobranoc?

To już jest ten fajny czas, gdy czytanie na noc dzieciom, a zwłaszcza Tosi, jest czystą przyjemnością. Czytamy codziennie, w dzień i na dobranoc. Niedawno polecałam Ci super książki, które rozbudzają ciekawość świata, dziś skupię się na pozycjach, które czytamy starszej córce wieczorami. Książki dla starszaków na dobranoc!

Są to książki z przewagą tekstu, często grube, bardzo też lubimy serie, do których regularnie wracamy. Czytamy córce na zmianę – jednego wieczoru ja, jednego tata. Każde z nas czyta inną książkę, bo Tosia wprowadziła zasadę „jeden rodzic – jedna książka” :) Aktualnie ja czytam jej nową książkę z serii o Neli małej reporterce, a mąż baśń autorki Harrego Pottera „Ikabog” – podobno super! Dziś opowiem o książkach, które niedawno przeczytaliśmy – tym razem na szczęście wszystkie mogę w 100% polecić ;)

Hedwiga

Zacznę od prawdziwej perełki. „Hedwiga” to pierwszy tom rewelacyjnej, świetnie napisanej skandynawskiej serii książek dla dzieci w wieku 6-10 lat. My pierwszy tom pochłonęliśmy z Tosią dosłownie w kilka wieczorów, naprawdę trudno się od niej oderwać! Tytułowa Hedwiga to 7-letnia dziewczynka, która właśnie rozpoczyna szkołę. Tam poznaje Lindę, z którą szybko się zaprzyjaźnia. Dziewczynki mają niesamowite pomysły i wiele małych-wielkich przygód, które ubarwiają im codzienność.

Książka jest napisana z dużym poczuciem humoru, choć nie brak w niej poważniejszych wątków. Cała seria składa się aktualnie z 4 tomów – na pewno jeszcze nie raz o niej napiszę! :)

F. Nilsson, wydawnictwo Dwie Siostry

Dostępna tutaj: Hedwiga

Biuro Detektywistyczne nr 2: Operacja Rower

Jest już nowa książka z serii „Biuro Detektywistyczne nr 2”! Tosia bardzo lubi tę serię i zawsze cieszy się na nowe przygody Tiril i Olivera. W tej części młodzi detektywi mają nie lada zagadkę do rozwiązania – ktoś kradnie rowery w miasteczku. Łupem pada też rower Olivera, co ciekawe, stojącego obok roweru Tiril nie ukradziono. Dlaczego? Czy dzieciom uda się odkryć kto kradnie rowery? Każdy rozdział przynosi nowe poszlaki, wskazówki, podpowiedzi.

Trzymająca w napięciu akcja, pytania i zadania dla dzieci, kolorowe ilustracje – to wszystko sprawia, że książkę czyta się naprawdę świetnie!

J. L. Horst, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępna tutaj: seria Biuro Detektywistyczne nr 2

Jeszcze większa księga detektywa Pozytywki

Najnowsze wydanie przygód detektywa Pozytywki, w którym znalazły się wszystkie dotychczasowe książki o tym sympatycznym i nieco zakręconym bohaterze, a także nowe opowiadanie:

  • Detektyw Pozytywka
  • Nowe kłopoty detektywa Pozytywki
  • Pamiątki detektywa Pozytywki
  • Wakacje detektywa Pozytywki
  • Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki
  • Wielki powrót detektywa Pozytywki
  • Bohater, czyli kto?

…a to wszystko na ponad 300 stronach!

Książki o detektywie Pozytywce są wyjątkowe, tak samo jak wyjątkowy jest sam bohater – detektyw, którego jedyną bronią przeciwko złoczyńcom są intelekt i… kaktus ;) Każdy rozdział przynosi nową zagadkę do rozwiązania i jest to zadanie dla dziecka :) Rozwiązanie zagadki można sprawdzić na końcu książki. Książki uczą uważnego słuchania, wyłapywania szczegółów, skupienia i logicznego myślenia. Poza tym są napisane z dużym poczuciem humoru i przekazują pozytywne wzorce, np. o sąsiedzkiej pomocy. Bardzo polecam! Zresztą, nie tylko ja – Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” uznała Detektywa Pozytywkę za jedną z 10 najlepszych książek dla dzieci pierwszej dekady XXI wieku.

Mamy też w domu grę planszową o detektywie Pozytywce i również jest świetna.

G. Kasdepke, P. Rychel, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Jeszcze większa księga detektywa Pozytywki (z kodem MAMACARLA 10% rabatu)

Kilka niedużych historii

Bardzo lubię czytać dzieciom takie książki – mądre, skłaniające do refleksji, a jednocześnie napisane prostym, przystępnym językiem, bez moralizowania. „Kilka niedużych historii” to niepozorna książka, ale naprawdę wartościowa. 8 historii o dzieciach, które borykają się z różnymi problemami – odrzucenie przez grupę w przedszkolu, rozstanie z najlepszą przyjaciółką w szkole, zazdrość o rodzeństwo, niezrozumienie, brak samodzielności.

Po każdym opowiadaniu rozmawiamy o nim, o emocjach i uczuciach. To nie jest książka do przeczytania za jednym zamachem, warto poświęcić na nią trochę czasu i dowiedzieć się czegoś więcej o naszych dzieciach.

K. Wasilkowska, J. Rusinek, wydawnictwo Adamada

Dostępna tutaj: Kilka niedużych historii

Nelly Rapp i Noc Czarownic

Najnowsza część serii książek o Nelly Rapp – rezolutnej dziewczynce, która niespodziewanie została „upiorną agentką” i tropi duchy, strachy i wampiry. Tym razem Nelly razem ze swoim przyjacielem Wallem mają wspólne zadanie. Biorą udział w Nocy Czarownic, podczas której pewien hrabia zamienia zagniewane, rozzłoszczone kobiety w… czarownice. Po co to robi? I jak mu przeszkodzić? Zadanie nie będzie łatwe, ale nasi bohaterowie jak zwykle dadzą radę.

Przygody Nelly Rapp trzymają w napięciu, są napisane żywym językiem, pełne humoru i zwrotów akcji. Nie trzeba czytać po kolei, choć fajnie jest najpierw przeczytać pierwszą część („Nelly Rapp i Upiorna Akademia”), żeby wiedzieć, jak to się wszystko zaczęło :)

Polecam dla dzieci 6+

M. Widmark, Ch. Alvner, wyd. Mamania

Dostępne tutaj: seria Nelly Rapp

Pet Agents. Na ratunek zwierzakom

Nowa, fińska seria książek dla dzieci, które kochają zwierzęta i… kodowanie! Gówna bohaterka, Kati-e, potrafi porozumiewać się ze zwierzętami i uwielbia elektronikę, z której jednak korzysta w bardzo odpowiedzialny i rozsądny sposób. Wraz z własnoręcznie zbudowanym latającym robotem imieniem Ti-bot jako Pet Agents pomaga potrzebującym zwierzętom i ich właścicielom. Doradza w wyborze odpowiedniej rasy psa, ratuje młodą wiewiórkę, pomaga w znalezieniu osoby do wyprowadzania pieska starszej pani… A to dopiero początek przygód tego sympatycznego duetu :)

Ciekawa treść, wiele ważnych informacji o zwierzętach, wartka akcja i sympatyczni bohaterowie – już czekamy na kolejną część!

R. i S. Kaarla, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępna tutaj: Pet Agents. Na ratunek zwierzakom

Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej

Wyjątkowa książka w dzisiejszym zestawieniu. „Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej” to zbiór baśni ludowych, które łączą Matkę Boską z przyrodą. Świetnie napisane przez Justynę Bednarek, zaskakująco współczesne i dające do myślenia. Wzbogacone o ciekawe wątki, przybliżają nam świat przyrody.

Wyróżnionym tekstem przedstawione i wyjaśnione są (przystępnym językiem!) ważne święta związane z Matką Boską, np. dzień Matki Boskiej Gromnicznej, Zwiastowanie Pańskie, święto Matki Boskiej Jagodnej, czy Wniebowzięcie Maryi Panny.

Książkę świetnie się czyta i równie przyjemnie ogląda – jest naprawdę pięknie wydana. Bardzo polecam! Super też się sprawdzi jako dodatek do prezentu na komunię :)

J. Bednarek, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej

Dusia i Psinek-Świnek. Zwierzątko do kochania

Nowa część ciekawej serii książek dla dzieci w wieku 5-7 lat. Trochę się wahałam, czy pokazać ją w tym zestawieniu, czy poczekać na wpis z książkami dla przedszkolaków – z jednej strony akcja dzieje się w przedszkolu, z drugiej zaś tekstu jest tu naprawdę sporo.

Tym razem temat jest bardzo u nas na czasie. Dusia pragnie mieć zwierzątko, marzy o piesku, jednak rodzice się nie zgadzają. Tymczasem pod przedszkolem ktoś zostawia karton ze szczeniakiem, czym wywołuje wielkie poruszenie wśród dzieci! Okazuje się, że posiadanie zwierzątka to nie taka prosta sprawa i można znaleźć inne sposoby na spełnienie swojego marzenia o zwierzątku do kochania ;)

J. Bednarek, M. Kurczewska, wyd. Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Dusia i Psinek-Świnek. Zwierzątko do kochania


Mogą Ci się spodobać