BIBLIOTECZKA POLECANE

Co i jak? – niezwykła seria książek dla bystrych dzieci

Dlaczego deszcz pada, słońce świeci, a rośliny rosną? Jak zwierzęta rozmawiają? Dziś opowiem Ci o rewelacyjnej serii książek popularnonaukowych dla dzieci, którą moje dziewczynki kochają. I wcale im się nie dziwię! Znajduję tu odpowiedzi na mnóstwo pytań, które mi zadają.

O jednej części z serii „Co i jak” – Dlaczego słońce świeci?” opowiedziałam kilka miesięcy temu przy okazji wpisu o najlepszych zabawkach i książkach dla dzieci o Kosmosie. Jednak taka wzmianka to za mało jak na taką świetną serię. Dziś więc pokażę Ci wszystkie cztery części.

1

W skład serii „Co i jak” wydawnictwa Wilga wchodzą:

  • Dlaczego deszcz pada?
  • Dlaczego rośliny rosną?
  • Dlaczego słońce świeci?
  • Jak zwierzęta rozmawiają?
  • Jak działa ciało człowieka?

Każda jest wyjątkowa i porusza ważne zagadnienia związane z przyrodą, geografią, fizyką i biologią w prosty, przystępny sposób. A to się mi baaardzo przydaje, bo muszę Ci się przyznać, że jestem kiepska w wyjaśnianiu dzieciom takich zagadnień, zazwyczaj staram się przekazać za dużo szczegółów na raz, skaczę od tematu do tematu, używam zbyt trudnych słów. W konsekwencji dzieci tracą zainteresowanie tematem albo… idą do taty ;) który znacznie lepiej sobie radzi z odpowiadaniem prostymi słowami na trudne pytania.

1
1

Ale od czego są książki! :) Bardzo często sięgam po odpowiednie pozycje, żeby odpowiedzieć na kolejne „Mamo, a dlaczego…?” Zwłaszcza, że z biegiem lat te pytania stają się coraz bardziej konkretne i szczegółowe! Seria „Co i jak?” jest naprawdę w tym temacie dla mnie wybawieniem. Zagadnienia opisane są prostym językiem, w bardzo ciekawy, angażujący sposób. Każda książka ma temat przewodni, dzięki czemu możemy kontynuować rozpoczęty temat i zdobywać przydatną wiedzę. Dużym plusem są też przejrzyste, przyjazne, kolorowe ilustracje.

Na końcu każdej części znajduje się krótkie podsumowanie poruszonych zagadnień, dzięki któremu możemy pobawić się w quizy, a tym samym utrwalić wiedzę dzieci. Moje dziewczynki uwielbiają taką zabawę!

Jakie zagadnienia i tematy znajdziemy w poszczególnych częściach serii Co i jak?

Dlaczego deszcz pada?

Z tej książki dowiemy się m.in. jak powstaje chmura, jakie są rodzaje chmur, ile wody jest deszczu, co to jest virga, z jakich chmur pada deszcz, gdzie pada najwięcej deszczu, a gdzie jest go najmniej, co to jest rosa, jak powstaje mgła. Zajrzymy do lasów deszczowych i na pustynię, odwiedzimy ich mieszkańców i poznamy ich sposoby przystosowania do tych środowisk. Sprawdzimy, czy woda z deszczu jest czysta i skąd się biorą kwaśne deszcze.

Dostępna tutaj: Co i jak? Dlaczego deszcz pada?

Dlaczego rośliny rosną?

Jakie są rodzaje roślin? Z czego składa się kwiat, a z czego nasiono? W czy roślinom pomaga wiatr, a w czym ptaki? Jak rośliny piją wodę? Czym jest kiełkowanie, zapylanie i fotosynteza? Po co roślinom liście? Ile lat żyją drzewa? To tylko kilka przykładów pytań, na które odnajdziemy przystępne odpowiedzi i ciekawe przykłady. Obejrzymy szyszki różnych drzew i poznamy ich rolę w przyrodzie, zobaczymy jak powstają i dojrzewają owoce, poznamy rośliny mięsożerne. Sprawdzimy też kilka roślinnych rekordów!

Dostępna tutaj: Co i jak? Dlaczego rośliny rosną?

1

Dlaczego słońce świeci?

Must have dla wszystkich fanów tematyki Kosmosu. Tę książkę polecałam we wpisie o najlepszych zabawkach i książkach dla dzieci. Kiedy i jak powstało Słońce? Co to jest wiatr słoneczny? Jak działa zegar słoneczny? Co to jest ozon? Jak powstaje zorza polarna? Jak gorące jest Słońce? Ile gwiazd jest na niebie? Dlaczego Księżyc zmienia kształt? Skąd się bierze tęcza? Na czym polegają dni i noce polarne? Dzieci dowiedzą się mnóstwa ciekawych rzeczy o Układzie Słonecznym, sondach kosmicznych i różnych zjawiskach obecnych we Wszechświecie.

Dostępna tutaj: Co i jak? Dlaczego słońce świeci?

1

Jak zwierzęta rozmawiają?

Niesamowita książka o różnych sposobach komunikacji wśród zwierząt – sprawdzimy jak rozmawiają ze sobą koty, psy, pszczoły, nietoperze, świstaki i wilki. Czy wieloryby śpiewają? Czy zapachy pomagają w rozmowie? Jak kot okazuje radość? Czy wszystkie zwierzęta mają uszy? Przyjrzymy się mowie ciała kotów i psów, dowiemy dlaczego króliki tupią, a pszczoły tańczą, rozszyfrujemy ubarwienia os, biedronek, jaszczurek, węży i innych zwierząt. Od tej książki naprawdę trudno się oderwać!

Dostępna tutaj: Co i jak? Jak zwierzęta rozmawiają?

1

Jak działa ciało człowieka?

Dzieci dowiedzą się po co nam krew, dlaczego chce nam siku, jak goi się rana, ile mamy zębów, co dzieje się w mózgu i wiele, wiele więcej.

Książka pełna jest ciekawostek i konkretnej wiedzy, przekazanej w bardzo przystępny sposób.

IMG_1604-scaled.jpg (1920×1440)
IMG_1605-scaled.jpg (1920×1440)
IMG_1607-scaled.jpg (1920×1440)
IMG_1610-scaled.jpg (1920×1440)
IMG_1609-2-scaled.jpg (1920×1440)

Seria Co i jak?

Moim zdaniem warto mieć całą serię, naprawdę ciężko byłoby mi zdecydować, która część jest najlepsza. Tematy się nie pokrywają, zagadnienia są w przemyślany sposób dobrane i logicznie ułożone. Książki są bardzo ciekawe, i jak już wspomniałam – napisane przystępnym, prostym językiem. Bardzo polecam już dla starszych przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Cała seria dostępna jest tutaj: seria Co i jak?

1

Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz