BIBLIOTECZKA POLECANE

Najlepsze książki dla dzieci w 2020 roku – top 30

Wybrałam najlepsze książki dla dzieci w 2020 roku – które książki warto mieć w biblioteczce dzieci? Z ponad 200 książek dla dzieci, które pokazałam na blogu w 2020 roku (serio!) wybrałam moim zdaniem NAJLEPSZĄ TRZYDZIESTKĘ :) 10 dla maluchów, 10 dla przedszkolaków i 10 dla starszaków.

Oczywiście ten podział jest bardzo umowny, zwłaszcza w kategoriach dla maluchów i dla przedszkolaków. Dlatego śmiało możesz traktować je łącznie. Przy każdej książce zaznaczyłam też tutaj rodzaj stron, bo wiem że jest to ważne w przypadku wyboru książki dla małego dziecka.

W tym wpisie znajdziesz króciutkie opisy książek dla dzieci, które polecam oraz linki do dłuższych recenzji (z większą ilością zdjęć) na moim blogu.

Najlepsze książki dla dzieci w 2020 – DLA MALUCHÓW

1. Guzikowa książka

Świetna książka dla dzieci, która zachęca do interakcji i zabawy. Czytamy książkę, „wciskamy” guziki, śmiejemy się i wykonujemy różne polecenia. Kartonówka.

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Guzikowa książka

interaktywne książki dla dzieci
interaktywne książki dla dzieci

2. Literkowa książka

Super książka o kartonowych stronach, która uczy alfabetu, poszerza słownictwo i trenuje spostrzegawczość. W dodatku piękna :) Mamy też Literkowe puzzle do kompletu.

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Literkowa książka

Jak nauczyć dziecko czytać i pisać
Jak nauczyć dziecko czytać i pisać

3. Rok na placu budowy

Nasza ulubiona część z serii „Rok w/na”. Strona po stronie obserwujemy jak powstaje nowy budynek, podczas gdy zmieniają się pory roku. Gratka dla fanów pojazdów budowlanych i konstrukcji. Kartonówka.

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Rok na placu budowy

4. Rok w górach

Tym razem obserwujemy jak zmienia się górski krajobraz i życie zwierząt na przestrzeni roku. Widzimy jak różne zwierzęta zdobywają pożywienie, jak niedźwiedzie zapadają w sen zimowy, przyroda powoli budzi się do życia na wiosnę, a zwierzęta opiekują się młodymi. Kartonowe strony.

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Rok w górach

5. Moja pierwsza książka O KOLORACH

Okienka do otwierania, kolorowe, wyraziste ilustracje, proste zadania i pytania, jasna struktura i duży format – polecam już dla 1,5-rocznych dzieci. Kartonowe strony.

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Moja pierwsza książka O KOLORACH

6. A to kto?

Książka-zabawka, pełna sympatycznych zwierzaków, wysuwanych elementów, wyrazów dźwiękonaśladowczych i prostych zdań. Wykonana jest bardzo solidnie i pomysłowo – ruchome elementy wychodzą z różnych bardzo grubych, kartonowych stron, a tylna okładka jest rozsuwana i skrywa kurczaka.

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: A to kto?

7. nowości z serii Jano i Wito (od Na wsi, Na wakacjach)

Jedna z najlepszych serii dla maluchów – kartonówki, które rozwijają umiejętność mówienia i zasób słownictwa. Wszystkie mają jasną, powtarzalną strukturę, zawierają wyrazy dźwiękonaśladowcze, pytania i elementy sensoryczne. Na uwagę też zasługują klimatyczne grafiki. 

Więcej o książkach przeczytasz TUTAJ i TUTAJ

Do kupienia tutaj: Jano i Wito na wsi oraz Jano i Wito na wakacjach

książki na wakacje dla dzieci

8. Muminki i morze oraz Muminki w lesie. Seria Szukaj i znajdź

Świetne kartonowe książki dla dzieci, idealne na pierwsze spotkanie z Muminkami już dla 3-latków. Duże ilustracje, proste, niedługie fragmenty opowieści na każdej stronie i zadania na spostrzegawczość.

Więcej o książkach przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj:

Muminki i morze

Muminki w lesie

9. Rety! Ktoś nowy na placu budowy!

Maszyny budowlane tym razem potrzebują pomocy przy pracy. Tematem przewodnim tej części jest wzajemna pomoc, wsparcie i wiara w to, że można sobie poradzić nawet w bardzo trudnej sytuacji. Bardzo polecam! Cienkie strony.

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Rety! Ktoś nowy na placu budowy!

10. Historia małej popielicy, która nie mogła zasnąć i Historia małej popielicy, która nie mogła się obudzić

Wspaniałe książki o małej popielicy, która nieco różni się od innych przedstawicielek swojego gatunku – najpierw długo nie może zapaść w sen zimowy, a potem… ciężko jej się obudzić :) Wesołe, z mądrym przesłaniem, pozytywne. Cienkie strony.

Więcej o książkach przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj:

Historia małej popielicy, która nie mogła zasnąć

Historia małej popielicy, która nie chciała się obudzić

Najlepsze książki dla dzieci w 2020 – DLA PRZEDSZKOLAKÓW

1. Przekroje

Rewelacyjna książka dla dzieci o witaminach, minerałach i innych składnikach, które zamieszkują różne owoce i warzywa. Zawiera mnóstwo wiedzy, a przy tym ćwiczy spostrzegawczość i rozbudza wyobraźnię. Kartonowe strony.

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: PRZEKROJE. Owoce i warzywa

2. Fakty i plotki o smokach

Wspaniała, pełna humoru książka o smokach – dla każdej małej fanki i małego fana tych fantastycznych stworzeń. Z miejsca stała się u nas hitem! Kartonowe strony.

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Fakty i plotki o smokach

3. Basia. Wielka księga przedszkola

Basia uwielbia chodzić do przedszkola, ma tam przyjaciół, ulubioną ciocię i mnóstwo przygód. Zdarzają się też fochy, wypadające mleczaki i… wszy! Jak to w przedszkolu :D Książka pomaga oswoić wiele tematów związanych z przedszkolem. Cienkie strony.

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Basia. Wielka księga przedszkola

4. Ćmony i Smeśki

Genialna książka z motywem Romea i Julii na dziwnej planecie gdzieś w kosmosie. Arturek – Smesiek i Żaneta – Ćmonka wbrew swoim rodzinom najpierw zaprzyjaźniają się ze sobą, a potem zakochują… Co z tego wyniknie? Rymowany tekst, kolorowe, wyraziste grafiki i mądre przesłanie. Cienkie strony.

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Ćmony i Smeśki

5. Mój dom

Czym tak naprawdę jest dom, jakie są różne jego oblicza, jak wpływają na to nasze emocje? Zajrzymy do domów przyjaciół Archibalda i przekonamy się, że domy mogą się bardzo różnić, ale jest coś, co je łączy :) Cienkie strony.

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Mój dom

książki na wakacje dla dzieci

6. Kiedy nie możemy się przytulić

Piękna, bardzo aktualna książka dla dzieci o tym, jak dbać o relacje z bliskimi, gdy nie możemy się spotkać… Przed tym wyzwaniem stają jeżyk i zając. Przyjaciele odkrywają, że mogą sobie okazać miłość na wiele różnych sposobów, nawet jeśli dzieli ich przepaść. Cienkie strony.

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Kiedy nie możemy się przytulić

książki na wakacje dla dzieci

7. Feluś i Gucio poznają emocje

Rewelacyjna książka o emocjach dla przedszkolaków. Radość, smutek, złość, zazdrość, wstyd – w małym ciałku uczucia kłębią się każdego dnia. Feluś i Gucio pomogą je nazwać i zrozumieć, że każda emocja jest ważna. Kartonowe strony.

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Feluś i Gucio poznają emocje

8. Basia i chorowanie

“Basia i chorowanie” pomaga oswoić dzieciom trudny temat chorowania, a nawet konieczności spędzenia jakiegoś czasu w szpitalu. Choć nie jest to historia o koronawirusie, pojawia się temat maseczki i wirusów. Bardzo polecam! Cienkie strony.

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Basia i chorowanie

9. Kicia Kocia i Nunuś. Jaki to zawód? Książka z okienkami

Ciekawa książka dla dzieci o zawodach z okienkami. Każda strona to inny zawód, który przedstawiony jest przez konkretną zabawę dzieci i akcesoria. Następnie zadaniem dziecka jest odgadnięcie o który zawód chodzi. Polecam dla 2-4 latków. Kartonowe strony.

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Kicia Kocia i Nunuś. Jaki to zawód? Książka z okienkami

10. Julka i Szpulka. Sprawa zaginięcia Lulu

A to jedyna w tym zestawieniu nowość :) Książka została wydana w 2020, ale mamy ją dopiero od kilku dni. Świetnie napisana historia detektywistyczna, w której dzieci mogą decydować o kolejnych krokach i rozwinięciu akcji – brzmi super, prawda? Dodajmy do tego przepiękne ilustracje i świetnie przedstawione emocje dziecka i mamy przepis na idealną książkę dla przedszkolaka. Niedługo napiszę o niej więcej! Cienkie strony.

Do kupienia tylko tutaj: Julka i Szpulka. Sprawa zaginięcia Lulu

Najlepsze książki dla dzieci w 2020 – DLA STARSZAKÓW

1. Co budują zwierzęta?

Przepiękna książka w ogromnym formacie o przeróżnych konstrukcjach, które budują zwierzęta. Ptasie gniazda, budowle dzięciołów, norki kretów, domy pszczół, mrówek i termitów, pajęcze sieci, budowle bobrów i wiele, wiele innych. Przepiękne ilustracje Emilii Dziubak.

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Co budują zwierzęta?

2. 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny

Przepięknie ilustrowana książka o okresie ciąży, którą można przeglądać z maluchem lub czytać starszakom, dostosowując ilość informacji do wieku dziecka. Przewodnik jest napisany prostym, przystępnym językiem, wszystkie zagadnienia wytłumaczone zostały klarownie. 

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny

3. Flaga na maszt. Przewodnik po flagach z całego świata

Świetna pomoc przy nauce geografii i rozbudzaniu zainteresowania światem, państwami i ich flagami. Mnóstwo wiedzy i ciekawostek.

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Flaga na maszt! Przewodnik po flagach z całego świata

4. Franek Błyskawica

Bardzo fajna, wesoła książka. z motywem detektywistycznym i pozytywnym przesłaniem. Bardzo polecam wszystkim 6, 7, 8-latkom i starszym dzieciom, które uwielbiają zagadki i emocjonujące przygody :)

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Franek Błyskawica

5. Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci

Przepięknie wydany atlas regionalizmów, pełny ciekawych słów opisanych w wyjątkowy sposób – są tu i miniopowieści, i wierszyki, i wesołe historyjki. Książka jest napisana w bardzo przystępny sposób. Słowa i wyrażenia w atlasie rozbudzają dziecięcą ciekawość, niektóre wzbudzają dużo śmiechu :)

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci

atlas regionalizmów dla dzieci
atlas regionalizmów dla dzieci

6. Wzrok, słuch, smak dają znak, czyli podróż do świata zmysłów

Rewelacyjna książka dla wszystkich dzieci, które interesują się tym, jak działa ciało człowieka, czym są zmysły i różne procesy, umożliwiające nam widzenie, słyszenie, smakowanie… Hit.

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Wzrok, słuch, smak dają znak, czyli podróż do świata zmysłów

7. Kwarki, fotony i jajko na twardo czyli Fizyka kwantowa i jej tajemnice

Prosta książka o trudnych rzeczach – tak w skrócie mogłabym ją opisać ;) Pzystępny język, przejrzyste grafiki i dużo przykładów. Dzięki temu nawet takie tematy jak fotony, molekuły, widma atomowe, antymateria czy splątanie kwantowe wcale nie wydają się trudne! 

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Kwarki, fotony i jajko na twardo czyli Fizyka kwantowa i jej tajemnice

8. Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?

Wspaniała książka, z której dzieci dowiedzą się mnóstwa nowych rzeczy o klimacie w różnych miejscach na Ziemi, pogodzie, porach roku, efekcie cieplarnianym i jego przyczynach. 

Więcej o tej książce i innych EKO przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?

9. 321 intrygujących faktów o zwierzętach

Dzieci poznają super inteligentne zwierzęta, dowiedzą się jak foki okazują sobie miłość, dlaczego dziobak jest prawdopodobnie najdziwniejszym zwierzęciem na ziemi i jak wyglądają rodziny różnych gatunków. A to tylko kilka przykładów, bo do odkrycia jest przecież aż 321 intrygujących faktów o zwierzętach!

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: 321 intrygujących faktów o zwierzętach

10. Ronja, córka zbójnika (nowe wydanie)

Najnowsze wydanie fantastycznej książki Astrid Lindgren. „Ronja, córka zbójnika” to opowieść o dorastaniu, przyjaźni, miłości i wolności. Przede wszystkim jest to jednak powieść przygodowa z wartką akcją, którą czyta się z wypiekami na policzkach i od której ciężko się oderwać.

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Do kupienia tutaj: Ronja, córka zbójnika

Najlepsze książki dla dzieci w 2020 – co byś dodała do zestawienia?


Mogą Ci się spodobać

2 komentarze

 • Reply
  Magda
  15 lutego 2021 at 12:18

  U nas hitem są wszystkie serie ‚Basi’ Basia do słuchania, Basia i Franek, Basia wielka księga przygód! Konieczny must have jak dla mnie!

  • Reply
   Carla
   15 lutego 2021 at 12:34

   My też kochamy Basię! <3

Zostaw komentarz