BIBLIOTECZKA

Książki dla dzieci na Mikołajki – 10 pomysłów

Książki dla dzieci na Mikołajki to zawsze dobry pomysł na prezent! Dziś pokażę Ci 10 książek, które spodobają się dzieciom w różnym wieku – od maluchów po starszaki. Same perełki!

A jeśli szukasz pomysłów na zabawki dla dzieci na Mikołajki, zajrzyj tutaj:

Prezenty dla dzieci na Mikołajki – nasze pewniaki

A już w środę kolejne propozycje :) Ale wróćmy do książek!

Książki dla dzieci na Mikołajki

1. Fakty i plotki o smokach

Wspaniała, pełna humoru książka o smokach – dla każdej małej fanki i małego fana tych fantastycznych stworzeń. Z miejsca stała się u nas hitem!

Smoki kosmiczne, niewidzialne, wodne, pustynne, leśne, lodowe, jaskiniowe, powietrzne, wulkaniczne – opisy i przygody ich wszystkich czytamy z wypiekami na policzkach i wśród licznych wybuchów śmiechu. Skąd się wzięły smoki? Jak są zbudowane? Dzieci poznają historię smoczo-ludzkiej przyjaźni, smocze wynalazki, a nawet… smoczą szkołę! Rewelacja.

Duży plus też za świetne (jak zawsze!) grafiki Nikoli Kucharskiej.

N. Kucharska, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Fakty i plotki o smokach

2. Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka

Urocza książka dla młodszych dzieci – moja trzylatka uwielbia! Historia pewnej gąski, która w wigilijny wieczór wybrała się w niebezpieczną wyprawę w poszukiwaniu świątecznej gwiazdki. Po drodze czeka ją wiele trudności, ale okaże się, że nie ma takich kłopotów, w których nie pomogą jej przyjaciele.

Piękna opowieść o dążeniu do celu, wartości przyjaźni i magii Świąt. Wydanie książki jest dwujęzyczne – opowieść można czytać po polsku i po angielsku. Obie wersje brzmią naprawdę dobrze. Bardzo polecam!

P. Horáček, wydawnictwo Babaryba

Dostępna tutaj: Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka

3. Rok w górach

Nowa część kultowej serii „Rok w „, w sam raz na Święta! Tym razem obserwujemy jak zmienia się górski krajobraz i życie zwierząt na przestrzeni roku. Widzimy jak różne zwierzęta zdobywają pożywienie, jak niedźwiedzie zapadają w sen zimowy, przyroda powoli budzi się do życia na wiosnę, a zwierzęta opiekują się młodymi.

Książka jest niesamowita, pełna szczegółów i wiedzy. Pierwsze dwie strony przedstawiają głównych bohaterów tej opowieści – kilkadziesiąt różnych gatunków zwierząt oraz Hanię, pasjonatkę gór, z którą będziemy je poznawać i leśnego duszka.

Piękne, spokojne grafiki sprawiają, że ta książka stała się z miejsca jedną z naszych ulubionych z serii Rok w.

M. Piątkowska, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Rok w górach

4. Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie

Drugie wydanie wspaniałego przewodnika po tradycjach świątecznych, o którym pisałam rok temu. Co się zmieniło, oprócz okładki? (Poprzednio była czerwona) Jest więcej treści! Pojawiły się nowe rozdziały – o Chanuce, filmach i piosenkach związanych z Bożym Narodzeniem, niezwykłym przemarszu z pochodniami, koncercie noworocznym i chińskim Nowym Roku. Nowe wydanie wzbogacone zostało też o teksty najbardziej znanych kolęd, takich jak Wśród nocnej ciszy, Lulajże, Jezuniu, Dzisiaj w Betlejem i in.

Książka jest napisana przystępnym językiem, zawiera wiele barwnych ilustracji i jest prawdziwą kopalnią wiedzy o Bożym Narodzeniu – nasz świateczny must have!

M. Utnik-Strugała, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie

5. Mru Mru

Mru Mru to mała niedźwiadka, która nie może zapaść w sen zimowy jak wszystkie niedźwiedzie. Bardzo się stara, zamyka oczy, leży w gawrze i leży, ale sen nie nadchodzi. Frustruje ją to do tego stopnia, że wybucha rzęsistym płaczem, a potem zaczyna się zastanawiać… Dlaczego właściwie musi spać? Bo wszyscy tak robią? A może nie zawsze trzeba robić wszystko tak jak inni?

Urocza opowieść z pięknymi ilustracjami i mądrym przesłaniem. Cudna!

K. Happonen, wydawnictwo Widnokrąg

Dostępna tutaj: Mru Mru

Książki dla dzieci na Mikołajki – następne propozycje :)

6. Co budują zwierzęta?

Halo, halo! Powraca Emilia Dziubak i ma dla nas coś ekstra! „Co budują zwierzęta” to przepiękna książka w ogromnym formacie o przeróżnych konstrukcjach, które budują zwierzęta. Ptasie gniazda, budowle dzięciołów, norki kretów, domy pszczół, mrówek i termitów, pajęcze sieci, budowle bobrów i wiele, wiele innych.

Dzieci poznają zwyczaje zwierząt związane z budowaniem swoich domostw, kamuflażem, sprawdzą jak wyglądają „domy tymczasowe” różnych owadów, odkryją jakie stworzenia lubią żyć z człowiekiem pod jednym dachem. Niesamowita lektura, polecam wszystkim!

E. Dziubak, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Co budują zwierzęta?

7. Jano i Wito uczą mówić. Różowy rower

Nowa seria książek o dwóch braciach, tym razem skierowana do ciut starszych dzieci – spodoba się przedszkolakom i dzieciom, które rozpoczynają przygodę z samodzielnym czytaniem dłuższych tekstów. „Jano i Wito uczą mówić” to seria logopedyczna, z której każdy tom skupia się na jednej literce. W pierwszej części, jak można się domyślić, ćwiczymy literę „R”.

Dla nas to strzał w 10, bo właśnie teraz Tosia na zajęciach logopedycznych nad tym pracuje. W tej książce wiele wyrazów z głoską „R” zostało zastąpionych rysunkami, aby zachęcić dziecko do ich wymawiania. Dodajmy do tego ulubionych bohaterów, ciekawą historię i wartościowe przesłanie – i mamy świetną pozycję nie tylko do ćwiczeń.

W. Wołoszyn, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Jano i Wito uczą mówić. Różowy rower

8. Pan Patyk

Pan Patyk to nowa na polskim rynku książka duetu Donaldson i Scheffler, autorów kochanego przez dzieci na całym świecie Gruffalo. Tytułowy bohater ma nie lada problem – wszyscy dookoła biorą go za zwykły kawałek drewna, a on jest Panem Patykiem, mężem i ojcem trzech małych Patyczków. Pewnego dnia zwykły spacer kończy się tragicznie – zostaje porwany przez psa, co rozpoczyna ciąg niefortunnych zdarzeń i przygód.

Czy Panu Patykowi uda się powrócić do rodziny? I jaka będzie w tym wszystkim rola Świętego Mikołaja?

J. Donaldson, A. Scheffler, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Pan Patyk

 9. Opowiem Ci, mamo, co robią dorośli

Kolejna nasza ulubiona seria książek dla dzieci! Tym razem przyjrzymy się bliżej… dorosłym :) W zabawnej konwencji programu telewizyjnego podglądamy codzienne życie kilku rodzin. Co ciekawe, o zwyczajach panujących w swoich domach opowiadają dzieci, które są świetnymi obserwatorami i… czasem nie znają litości w swojej szczerości ;)

Na każdej stronie znajdziemy także zadania dla dzieci na spostrzegawczość, labirynty i ćwiczenia wzbogacające słownictwo. Książka wprawia w dobry nastrój, jest bardzo zabawna i podoba się dzieciom. Bardzo polecam!

P. Liput, K. Lajborek, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Opowiem Ci, mamo, co robią dorośli

10. Franek, Frania i Felix. Zwierzęta domowe

Fajny pomysł na prezent dla małych dzieci – nowa seria książeczek do zabawy i nauki języka angielskiego i nie tylko. W tej serii wydane zostały jak na razie dwie części – Ciało oraz Zwierzęta domowe, którą zaraz pokażę.

Książka ma poręczny, kwadratowy format i kartonowe grube strony. Na każdej stronie po lewej widzimy dzieci z jakimś zwierzątkiem, po prawej zaś widzimy to samo zwierzę w przybliżeniu. Na górze proste komunikaty napisane są po polsku, na dole – po angielsku.

Dzieci nauczą się nie tylko nazw zwierząt i ich odgłosów w języku angielskim, ale też prostych zwrotów.

D. Lipińska, M. Ufel, wydawnictwo Widnokrąg

Dostępna tutaj: Franek, Frania i Felix. Zwierzęta domowe

Książki dla dzieci na Mikołajki – moje propozycje na 2020 rok :)


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz