BIBLIOTECZKA

Książki dla dzieci, które inspirują, wzruszają i bawią do łez!

Uwaga, uwaga! To już ostatnia w tym roku porcja książkowych inspiracji! Znajdziesz tu najciekawsze premiery książkowe końcówki roku – dla maluchów, przedszkolaków i starszaków.

Jeśli szukasz jeszcze czegoś w klimacie świątecznym, zajrzyj do tych wpisów:

7 wyjątkowych książek dla dzieci na Święta

Książki dla dzieci na Mikołajki – 10 pomysłów

Kolejne książkowe nowości dopiero pod koniec stycznia!

KSIĄŻKI DLA MALUCHÓW:

seria Pola mówi

Bardzo ciekawa norweska seria książeczek dla dzieci, idealna już dla 2-latków! Pola to mała dziewczynka, która ma mnóstwo pomysłów, wspierającą rodzinę i kreatywne podejście do dziecięcych małych-wielkich problemów dnia codziennego ;) Uwielbia skakać, brudzić się, do zabawy nie trzeba jej wiele, czasem wystarczy tylko… deszcz i kilka wiaderek :)

Bardzo podoba mi się też część, w której Pola zostaje starszą siostrą. Fajnie pokazuje jak wyobrażenia dziecka stykają się (a nawet zderzają) z rzeczywistością. Pomaga przygotować je na pojawienie się w domu maluszka. W pozytywnym klimacie!

Strony książeczek są klasyczne, nie kartonowe.

I. Marienborg, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępne tutaj:

Pola mówi: Dzidziuś!

Pola mówi: Pada!

Matyldo, twoje urodziny!

Urocza kartonowa książeczka z rymowanym tekstem o znanej już dzieciom krowie Matyldzie. Tym razem Matylda próbuje uciąć sobie drzemkę na polanie, ale ciągle kury zakłócają jej spokój – biegają z krzesłami, wózkami, niosą jakieś kwiatki, balony… A nawet przysmaki! Co tu się wyprawia? Czyżby ktoś miał urodziny? ;)

A. Steffensmeier, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępna tutaj: Matyldo, twoje urodziny!

KSIĄŻKI DLA PRZEDSZKOLAKÓW:

Historia małej popielicy, która nie chciała się obudzić

O małej popielicy czytam Helence co wieczór. Pierwszą część pokazałam tutaj, a teraz czas na ciąg dalszy opowieści (choć tak naprawdę można je czytać niezależnie). Mała popielica w końcu zapadła w sen zimowy, z którego jednak… nie może się obudzić! Przyjaciele, każde na swój sposób, próbują ją obudzić – wiewiórka łaskocze, jeż tuli, świetliki świecą, dzięcioł stuka, a skunks… no cóż :D (To ulubiony fragment Helenki!)

Jednak żaden sposób nie działa, popielica dalej słodko śpi, przekręca się na drugi boczek, naciąga mocniej kocyk… Co w końcu ją obudzi?

Książka w sam raz dla 3-4 latków.

S.Bohlmann, K.Schoene, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Historia małej popielicy, która nie chciała się obudzić

Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham

Długo wyczekiwane nowe wydanie przepięknej opowieści o sile miłości! Moim zdaniem to taki must have w biblioteczce każdego dziecka. Treść jest bardzo prosta – Mały Brązowy Zajączek licytuje się z Dużym Brązowym Zającem na to, kto kocha kogo bardziej. Czy możliwe jest zmierzenie miłości? Wspaniała historia, ciepła i wzruszająca. Bardzo polecam!

S. McBratney, A. Jeram, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham

Mój pierwszy zegar

Świetna pomoc przy nauce posługiwania się zegarem dla dzieci z serii Akademia Mądrego Dziecka. Książka ma bardzo przemyślaną konstrukcję – podczas czytania strona z zegarem jest zawsze widoczna. Zadaniem dziecka jest ustawiać wskazówki zegara zgodnie z rozwojem wydarzeń oraz odpowiadać na dodatkowe pytania. Śledzimy tu plan dnia przedszkolnych przyjaciół – Karola, Tomka, Sylwii i Żanety. Książka pomaga też w trenowaniu umiejętności opowiadania prostych historii.

Warto też dodać, że ta książka jest superwytrzymała – ma grube kartonowe strony, a wskazówek zegara nie da się wyrwać. Tak, Helenka próbowała ;)

seria Akademia mądrego dziecka, wydawnictwo Harperkids

Dostępna tutaj: Mój pierwszy zegar

Basia. Wielka księga przedszkola

Bardzo lubię książki o Basi z podserii “Wielka księga” – wyróżniają się większą objętością, a opowiadania są spięte jakąś klamrą tematyczną. Tym razem jest to przedszkole. Basia uwielbia chodzić do przedszkola, ma tam przyjaciół, ulubioną ciocię i mnóstwo przygód. Zdarzają się też fochy, wypadające mleczaki i… wszy! Jak to w przedszkolu :D

Uwaga! To jest drugie wydanie książki “Basia. Wielka księga przedszkola”, a nie nowa część.

Z. Stanecka, M. Oklejak, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Basia. Wielka księga przedszkola

Kryjówka krowy Matyldy

Tym razem krowa Matylda w wersji dla ciut starszych dzieci – myślę, że w sam raz dla przedszkolaków! Zwierzęta gospodarskie całe popołudnie kłóciły się o to, kto ma się następny bawić piłką do skakania (skąd ja to znam? ;) ), więc gospodyni zaproponowała im nową zabawę – w chowanego. Zwierzaki odkryły przypadkiem genialną kryjówkę, tylko że każde chce mieć ją dla siebie… Czy znajdą sposób na wspólną zabawę?

A. Steffensmeier, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępna tutaj: Kryjówka krowy Matyldy

DLA STARSZAKÓW:

Leopantera. Historia pewnej miłości

Piękna i wzruszająca historia przyjaźni i miłości między leopardem Bruno a czarną panterą Lisą. Wiele ich różni – on jest strachliwy i nieśmiały, ona odważna i nieustraszona, on swobodnie czuje się w dzień, ona w nocy. Odkrywają jednak, że łączy ich prawdziwe uczucie, które pokona wszelkie przeciwności. To opowieść pełna emocji, także tych trudnych jak zazdrość czy smutek, jednak z pozytywnym zakończeniem i wiarą w potęgę miłości :) Bardzo polecam!

Zwróć też uwagę na wspaniałe ilustracje!

J. Wilkoń, P. Wilkoń, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępna tutaj: Leopantera. Historia pewnej miłości

Doktor Esperanto i język nadziei

Świetna opowieść o wynalazcy języka esperanto! Przyznam, że zupełnie nie znałam tej historii. Wszystko zaczęło się w XIX-wiecznym wielojęzycznym Białymstoku, w których żył pewien chłopiec Ludwik Zamenhof. Miał jedno marzenie – pragnął, żeby ludzie mogli się swobodnie porozumiewać między sobą, a w konsekwencji – lepiej się zrozumieć. Zaczął więc pracować nad prostym i pięknym językiem….

Książka jest napisana prostym i lekkim językiem, a ilustracje jeszcze bardziej dodają jej uroku. Warto mieć w biblioteczce! I warto marzyć, także o wielkich rzeczach!

M. Rockliff, Z. Dzierżawska, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Doktor Esperanto i język nadziei

Charlie zmienia się w kurczaka i Charlie przemienia się w T-Rexa

A teraz coś dla starszych dzieci! Przezabawna historia 9-letniego chłopca, który w najmniej odpowiednich chwilach zamienia się w… różne zwierzęta. Wywołuje to lawinę komplikacji i kłopotów, ale też śmiesznych nieporozumień.

Książka jest pełna humoru, jednak ma też drugie dno – dorosły czytelnik dostrzeże, że za przemianami chłopca kryje się stres i trudne przeżycia (choroba brata, trudności w szkole i kłótnie rodziców). Świetna lektura!

S. Copeland, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępne tutaj:

Charlie zmienia się w kurczaka

Charlie przemienia się w T-Rexa

Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności

Przepiękna, niesamowicie opracowana graficznie historia życia Marii Skłodowskiej-Curie od skromnego dzieciństwa, przez trudną, pełną wyrzeczeń młodość, po pracę badawczą na uniwersytecie i Nagrody Nobla. Wszyscy znamy dokonania Skłodowskiej, jednak jak wyglądało jej życie?

Zobacz, jak niesamowicie wygląda ta książka! Opowieść o Marii inspiruje, pokazuje, że warto walczyć o swoje marzenia i że wszystko jest możliwe. Polecam!

F. A. Osterfelt, A. C. Anderson, A. Błaszczyk, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępna tutaj: Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności


Mogą Ci się spodobać

2 komentarze

 • Reply
  Paulina
  15 grudnia 2020 at 21:45

  Czytamy podobne pozycje, wiele z Waszych pojawia się u Nas :) Wspólne czytanie jest świetną formą spędzania czasu :)

 • Reply
  olamanola7
  14 stycznia 2021 at 13:39

  Świetna lista, muszę poszerzyć naszą biblioteczkę :)

Zostaw komentarz