BIBLIOTECZKA

Książki dla dzieci, które inspirują, wzruszają i bawią do łez!

Uwaga, uwaga! To już ostatnia w tym roku porcja książkowych inspiracji! Znajdziesz tu najciekawsze premiery książkowe końcówki roku – dla maluchów, przedszkolaków i starszaków.

Jeśli szukasz jeszcze czegoś w klimacie świątecznym, zajrzyj do tych wpisów:

7 wyjątkowych książek dla dzieci na Święta

Książki dla dzieci na Mikołajki – 10 pomysłów

Kolejne książkowe nowości dopiero pod koniec stycznia!

KSIĄŻKI DLA MALUCHÓW:

seria Pola mówi

Bardzo ciekawa norweska seria książeczek dla dzieci, idealna już dla 2-latków! Pola to mała dziewczynka, która ma mnóstwo pomysłów, wspierającą rodzinę i kreatywne podejście do dziecięcych małych-wielkich problemów dnia codziennego ;) Uwielbia skakać, brudzić się, do zabawy nie trzeba jej wiele, czasem wystarczy tylko… deszcz i kilka wiaderek :)

Bardzo podoba mi się też część, w której Pola zostaje starszą siostrą. Fajnie pokazuje jak wyobrażenia dziecka stykają się (a nawet zderzają) z rzeczywistością. Pomaga przygotować je na pojawienie się w domu maluszka. W pozytywnym klimacie!

Strony książeczek są klasyczne, nie kartonowe.

I. Marienborg, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępne tutaj:

Pola mówi: Dzidziuś!

Pola mówi: Pada!

Matyldo, twoje urodziny!

Urocza kartonowa książeczka z rymowanym tekstem o znanej już dzieciom krowie Matyldzie. Tym razem Matylda próbuje uciąć sobie drzemkę na polanie, ale ciągle kury zakłócają jej spokój – biegają z krzesłami, wózkami, niosą jakieś kwiatki, balony… A nawet przysmaki! Co tu się wyprawia? Czyżby ktoś miał urodziny? ;)

A. Steffensmeier, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępna tutaj: Matyldo, twoje urodziny!

KSIĄŻKI DLA PRZEDSZKOLAKÓW:

Historia małej popielicy, która nie chciała się obudzić

O małej popielicy czytam Helence co wieczór. Pierwszą część pokazałam tutaj, a teraz czas na ciąg dalszy opowieści (choć tak naprawdę można je czytać niezależnie). Mała popielica w końcu zapadła w sen zimowy, z którego jednak… nie może się obudzić! Przyjaciele, każde na swój sposób, próbują ją obudzić – wiewiórka łaskocze, jeż tuli, świetliki świecą, dzięcioł stuka, a skunks… no cóż :D (To ulubiony fragment Helenki!)

Jednak żaden sposób nie działa, popielica dalej słodko śpi, przekręca się na drugi boczek, naciąga mocniej kocyk… Co w końcu ją obudzi?

Książka w sam raz dla 3-4 latków.

S.Bohlmann, K.Schoene, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Historia małej popielicy, która nie chciała się obudzić

Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham

Długo wyczekiwane nowe wydanie przepięknej opowieści o sile miłości! Moim zdaniem to taki must have w biblioteczce każdego dziecka. Treść jest bardzo prosta – Mały Brązowy Zajączek licytuje się z Dużym Brązowym Zającem na to, kto kocha kogo bardziej. Czy możliwe jest zmierzenie miłości? Wspaniała historia, ciepła i wzruszająca. Bardzo polecam!

S. McBratney, A. Jeram, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham

Mój pierwszy zegar

Świetna pomoc przy nauce posługiwania się zegarem dla dzieci z serii Akademia Mądrego Dziecka. Książka ma bardzo przemyślaną konstrukcję – podczas czytania strona z zegarem jest zawsze widoczna. Zadaniem dziecka jest ustawiać wskazówki zegara zgodnie z rozwojem wydarzeń oraz odpowiadać na dodatkowe pytania. Śledzimy tu plan dnia przedszkolnych przyjaciół – Karola, Tomka, Sylwii i Żanety. Książka pomaga też w trenowaniu umiejętności opowiadania prostych historii.

Warto też dodać, że ta książka jest superwytrzymała – ma grube kartonowe strony, a wskazówek zegara nie da się wyrwać. Tak, Helenka próbowała ;)

seria Akademia mądrego dziecka, wydawnictwo Harperkids

Dostępna tutaj: Mój pierwszy zegar

Basia. Wielka księga przedszkola

Bardzo lubię książki o Basi z podserii „Wielka księga” – wyróżniają się większą objętością, a opowiadania są spięte jakąś klamrą tematyczną. Tym razem jest to przedszkole. Basia uwielbia chodzić do przedszkola, ma tam przyjaciół, ulubioną ciocię i mnóstwo przygód. Zdarzają się też fochy, wypadające mleczaki i… wszy! Jak to w przedszkolu :D

Uwaga! To jest drugie wydanie książki „Basia. Wielka księga przedszkola”, a nie nowa część.

Z. Stanecka, M. Oklejak, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Basia. Wielka księga przedszkola

Kryjówka krowy Matyldy

Tym razem krowa Matylda w wersji dla ciut starszych dzieci – myślę, że w sam raz dla przedszkolaków! Zwierzęta gospodarskie całe popołudnie kłóciły się o to, kto ma się następny bawić piłką do skakania (skąd ja to znam? ;) ), więc gospodyni zaproponowała im nową zabawę – w chowanego. Zwierzaki odkryły przypadkiem genialną kryjówkę, tylko że każde chce mieć ją dla siebie… Czy znajdą sposób na wspólną zabawę?

A. Steffensmeier, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępna tutaj: Kryjówka krowy Matyldy

DLA STARSZAKÓW:

Leopantera. Historia pewnej miłości

Piękna i wzruszająca historia przyjaźni i miłości między leopardem Bruno a czarną panterą Lisą. Wiele ich różni – on jest strachliwy i nieśmiały, ona odważna i nieustraszona, on swobodnie czuje się w dzień, ona w nocy. Odkrywają jednak, że łączy ich prawdziwe uczucie, które pokona wszelkie przeciwności. To opowieść pełna emocji, także tych trudnych jak zazdrość czy smutek, jednak z pozytywnym zakończeniem i wiarą w potęgę miłości :) Bardzo polecam!

Zwróć też uwagę na wspaniałe ilustracje!

J. Wilkoń, P. Wilkoń, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępna tutaj: Leopantera. Historia pewnej miłości

Doktor Esperanto i język nadziei

Świetna opowieść o wynalazcy języka esperanto! Przyznam, że zupełnie nie znałam tej historii. Wszystko zaczęło się w XIX-wiecznym wielojęzycznym Białymstoku, w których żył pewien chłopiec Ludwik Zamenhof. Miał jedno marzenie – pragnął, żeby ludzie mogli się swobodnie porozumiewać między sobą, a w konsekwencji – lepiej się zrozumieć. Zaczął więc pracować nad prostym i pięknym językiem….

Książka jest napisana prostym i lekkim językiem, a ilustracje jeszcze bardziej dodają jej uroku. Warto mieć w biblioteczce! I warto marzyć, także o wielkich rzeczach!

M. Rockliff, Z. Dzierżawska, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Doktor Esperanto i język nadziei

Charlie zmienia się w kurczaka i Charlie przemienia się w T-Rexa

A teraz coś dla starszych dzieci! Przezabawna historia 9-letniego chłopca, który w najmniej odpowiednich chwilach zamienia się w… różne zwierzęta. Wywołuje to lawinę komplikacji i kłopotów, ale też śmiesznych nieporozumień.

Książka jest pełna humoru, jednak ma też drugie dno – dorosły czytelnik dostrzeże, że za przemianami chłopca kryje się stres i trudne przeżycia (choroba brata, trudności w szkole i kłótnie rodziców). Świetna lektura!

S. Copeland, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępne tutaj:

Charlie zmienia się w kurczaka

Charlie przemienia się w T-Rexa

Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności

Przepiękna, niesamowicie opracowana graficznie historia życia Marii Skłodowskiej-Curie od skromnego dzieciństwa, przez trudną, pełną wyrzeczeń młodość, po pracę badawczą na uniwersytecie i Nagrody Nobla. Wszyscy znamy dokonania Skłodowskiej, jednak jak wyglądało jej życie?

Zobacz, jak niesamowicie wygląda ta książka! Opowieść o Marii inspiruje, pokazuje, że warto walczyć o swoje marzenia i że wszystko jest możliwe. Polecam!

F. A. Osterfelt, A. C. Anderson, A. Błaszczyk, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępna tutaj: Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności


Mogą Ci się spodobać

3 komentarze

 • Reply
  Paulina
  15 grudnia 2020 at 21:45

  Czytamy podobne pozycje, wiele z Waszych pojawia się u Nas :) Wspólne czytanie jest świetną formą spędzania czasu :)

 • Reply
  olamanola7
  14 stycznia 2021 at 13:39

  Świetna lista, muszę poszerzyć naszą biblioteczkę :)

 • Reply
  mf
  28 sierpnia 2021 at 20:13

  Świetne są te zestawienia ale często brakuje mi jakiegoś przedziału wiekowego przy pozycji. Bo samo „dla starszaków” mi nie wystarcza. Kim jest starszak? Czy już 5latek? czy 6? sam ma czytać?

Zostaw komentarz