BIBLIOTECZKA

Wakacyjna biblioteczka. Jakie książki zabieramy na wakacje?

książki na wakacje dla dzieci

Książki na wakacje dla dzieci zajmują specjalne miejsce w naszym bagażu. Jakie książki zabraliśmy nad morze? Coś dla Helci, coś dla Tosi i oczywiście dla mamy :) Zobacz!

Czytamy codziennie, na wakacjach oczywiście też – to nasz stały rytuał przy usypianiu dziewczynek. Ale nie tylko, czytamy również w dzień, na plaży, w ogródku, restauracji – wszędzie.

Na wakacje spakowałam dla Helenki jej ostatnio ulubiony zestaw książek – „Mała biała rybka”, „Mała biała rybka liczy do 11”, „Co umie mała biała rybka?”, „Rety! Ktoś nowy na placu budowy!” (znam już na pamięć!) oraz kilka nowości, które Ci zaraz pokażę. Podlinkowałam nazwy książek, o których już kiedyś pisałam odpowiednimi wpisami na blogu.

Dla Tosi wzięłam same nowości, niektóre z nich miałyśmy nawet przedpremierowo :) Czytałyśmy też najnowszy numer najfajniejszego magazynu dla dzieci.

A teraz nasze nowości:

Książki na wakacje dla dzieci – lato 2020

Dwa, trzy, cztery. Słowa i litery oraz Dwa, trzy, cztery. Cyfry i numery, J.Bartosik

Wspaniałe książki dla maluchów i nie tylko! Tak naprawdę śmiało mogę polecić je zarówno dla roczniaków, jak i dla 3-4 latków. Poręczny format, grube kartonowe strony, pomysłowe, bajecznie kolorowe ilustracje, no i treść oczywiście!

W „Dwa, trzy, cztery. Słowa i litery” każda strona reprezentuje kolejną literę alfabetu. Ilustracje zaskakują i bawią, dzięki czemu książka nie nudzi się po jednym obejrzeniu – wręcz przeciwnie! Helenka ogląda ją raz za razem i co chwilę dopytuje, a Tosia bardzo chętnie uczy siostrę. Na końcu książki przedstawione są wszystkie podstawowe litery alfabetu.

Polecam zarówno maluchom, jak i starszym dzieciom, które w fajny, przyjazny sposób nauczą się liter, a to pierwszy krok do nauki czytania. Koniecznie muszę dodać tę kartonówkę do mojego wpisu z polecanymi materiałami i książkami do nauki czytania.

„Dwa, trzy, cztery. Cyfry i numery” skupia się na liczbach, ale w zupełnie inny sposób! Autorka, Joanna Bartosik, w genialny sposób pokazuje, że wokół nas wszędzie są cyfry – otaczają nas liczby, numery, spotykamy je na każdym kroku. Numery domów, tablice rejestracyjne, gra w klasy, cyfry na szyldach, dystrybutorach, autobusach, balony urodzinowe z helem, metki przy ubraniach i wiele, wiele więcej. Dzięki takiemu przedstawieniu kwestii liczb, dzieciom jest łatwiej je zapamiętać i zrozumieć. Bardzo polecam!

Wydawnictwo Widnokrąg

Dostępne tutaj:

Dwa, trzy, cztery. Słowa i litery

Dwa, trzy, cztery. Cyfry i numery

Jano i Wito na wakacjach, W.Wołoszyn, P.Liput

Najnowsza część serii książek kartonowych dla maluchów Jano i Wito. Tym razem bracia wraz z rodzicami udają się na wakacje. Na miejscu psotna małpa zabiera mamie okulary – i zaczyna się wielkie poszukiwanie. Jaki dźwięk wydaje lew, komar, słoń, samolot, jeep? A co mówi papuga?

Jedna z naszych ulubionych części, zaraz po „Jano i Wito w domu”. Brać w ciemno!

Wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Jano i Wito na wakacjach

Mój dom, A.Desbordes, P.Martin

Uwielbiam książki duetu Astrid Desbordes i Pauline Martin. Na szczęście moje dzieci również. Bogactwo treści zamknięte w prostych zdaniach, pełne emocji i ciepła, niepowtarzalne ilustracje. W tym miesiącu nasza kolekcja powiększyła się o nowość „Mój dom”, w której pięknie pokazane jest czym tak naprawdę jest dom, jakie są różne jego oblicza, jak wpływają na to nasze emocje. Zajrzymy do domów przyjaciół Archibalda i przekonamy się, że domy mogą się bardzo różnić, ale jest coś, co je łączy :)

Cudo, bardzo polecam!

Wydawnictwo Entliczek

Dostępna tutaj: Mój dom

Kiedy nie możemy się przytulić, E.McLaughlin, P.Dunbar

Wspaniała książka z pięknym, ponadczasowym (jakże aktualnym w obecnych czasach!) przesłaniem. Jak okazać sobie miłość, sympatię kiedy nie możemy się przytulić? Przed tym wyzwaniem stają jeżyk i zając, których znamy z książki „Czy mogę się przytulić?” (pisałam o niej TUTAJ). Przyjaciele odkrywają, że mogą sobie okazać miłość na wiele różnych sposobów, nawet jeśli dzieli ich przepaść.

Wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Kiedy nie możemy się przytulić

Książki na wakacje dla dzieci – kolejne propozycje

seria Misje Merlina, M.Pope Osborne

Niedawno pisałam na blogu o genialnej serii książek dla dzieci Magiczny Domek na drzewie. Jeśli Twoje dziecko lubi dłuższe, ciekawe opowieści, bardzo polecam też drugą serię Mary Pope Osborne – Misje Merlina. Skierowana jest ona do trochę starszych dzieci +9 i jest baaardzo wciągająca!

Na wakacje zabraliśmy pierwszą część tej serii – Święta w Camelocie, bo naprawdę jest co czytać. Historie są dłuższe niż te z cyklu Magiczny domek, słownictwo bogatsze, więcej jest stron bez ilustracji. Fabuła również jest bardziej rozbudowana, momentami Tosia trochę się bała – ale wszystko oczywiście kończy się dobrze. Warto podkreślić, że przy pisaniu książek z tego cyklu autorka czerpała pomysły z mitów i legend irlandzkich, walijskich, szkockich i angielskich – na końcu każdego tomu znajdziemy dokładne informacje.

W pierwszej części Jacek i Ania nieoczekiwanie otrzymują zaproszenie do odwiedzenia zamku Camelot, czeka ich tam wiele przygód i trudna misja do wykonania – podróż w zaświaty i odnalezienie eliksiru pamięci i wyobraźni.

Po powrocie do domu zabrałyśmy się za drugą część – Nawiedzony zamek, której akcja toczy się w wieczór Halloween. W tajemniczej misji dzieciom pomaga młody czarodziej Teddy, a zadanie jest niełatwe – mają zaprowadzić porządek w pewnym zamku, w którym podobno straszy!

Właśnie miał premierę najnowszy tom przetłumaczony na j. polski – Lato z potworem morskim. Akcja rozgrywa się w dzień przesilenia letniego. Misja, którą dzieci otrzymują od czarodzieja Merlina jest niełatwa – zdobycie Miecza Światła. Po drodze czeka ich wiele niebezpiecznych przygód!

W oryginale dostępnych jest aż 27 tomów serii Misje Merlina, więc możemy liczyć na dalsze przygody Jacka i Ani :)

Wydawnictwo Mamania

Dostępne tutaj:

Misje Merlina. Święta w Camelocie

Misje Merlina. Nawiedzony zamek

Misje Merlina. Lato z potworem morskim

Zwyczajne wakacje z rodziną Janssonów, M.Widmark

Idealna książka na wakacje dla starszaków! O zwariowanej rodzince Janssonów, w której dzieci zachowują się jak dorośli, a dorośli jak dzieci, pisałam po raz pierwszy TUTAJ. Tym razem Janssonowie wybierają się na wakacje, a to wróży katastrofę ;) Na kempingu jeszcze trudniej upilnować rozbrykanych… rodziców, którym do głowy przychodzą szalone pomysły! Dużo śmiechu i szczypta refleksji.

Mimo, że jest to drugi tom przygód Janssonów, można go czytać zupełnie samodzielnie.

Wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Zwyczajne wakacje z rodziną Janssonów

Naciśnij mnie + zeszyt aktywnościowy Porysuj mnie, H.Tullet

„Naciśnij mnie” to światowy bestseller Herve’go Tulleta, który chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Pisałam o nim też kiedyś na blogu w tym wpisie. Zdjęcia tam wołają o pomstę do nieba, ale musisz mi wybaczyć – tak wyglądały początki mojego blogowania ;) Nasz egzemplarz już wiele przeszedł, bo zarówno Tosia, jak i Helenka bardzo polubiły zabawę z kolorowymi kropkami.

Wiele innych książek aktywnościowych H. Tulleta pokazałam też TUTAJ.

Na wakacje wzięłam dla Tosi niespodziankę – aktywnościowy zeszyt z ulubionymi kropkami i bargrołkami H. Tulleta ;) Jest on naprawdę gruby, na każdej stronie znajdują się różnorodnej zadania plastycznie (i nie tylko) do wykonania. Zadania pobudzają wyobraźnię, kreatywność, czasem wymagają większego skupienia lub ćwiczą pisanie określonych kształtów. Fajna sprawa!

Wydawnictwo Babaryba

Dostępne tutaj:

Naciśnij mnie

Porysuj mnie zeszyt aktywnościowy

Zabieracie książki na wakacje dla dzieci? Jeśli tak, to jakie?


Mogą Ci się spodobać

1 Komentarz

  • Reply
    Aneta
    7 sierpnia 2020 at 21:07

    Co zabieram? Przede wszystkim zawsze mnóstwo…, a i tak zawsze jeszcze zaglądamy do lokalnych księgarni i bibliotek. Pakuję książki po polsku oraz po angielsku, do poczytania samemu oraz z mamą, do zabawy i opowieści, ulubione oraz zawsze coś nowego.

Zostaw komentarz