BIBLIOTECZKA POLECANE

Książki i puzzle dla małych bystrzaków – zmysły, plac budowy, przedszkole, flagi

… i wiele innych! Dziś mam dla Ciebie prawdziwą petardę – wpis z rewelacyjnymi książkami dla dzieci oraz puzzlami, które są u nas hitem. A do tego książka, która pomoże przy adaptacji przedszkolnej i coś ekstra dla wszystkich fanów maszyn budowlanych :)

Mówiłam? Same wspaniałości! A to jeszcze nie wszystko.

Zaczynamy!

Zwierzęta na mapie. Puzzle Mizielińskich – 170 el.

Na początek genialne puzzle! Układamy je wspólnie i każdy świetnie się bawi. Helenka jest miłośniczką puzzli, Tosia wiele dowiaduje się o zwierzętach zamieszkujących różne kontynenty i oceany, a dla mnie to czysty relaks.

Na każdym kontynencie oraz morzach i oceanach przedstawione są zwierzęta, które je zamieszkują. Wewnątrz pudełka znajduje się legenda z nazwami wszystkich gatunków (jest ich tu prawie 350!). Układając puzzle, często zaglądamy do atlasów i książek i czytamy o różnych zwierzętach.

Puzzle składają się ze 170 elementów i po ułożeniu zajmują niezły kawałek podłogi! Pudełko jest bardzo trwałe i ma magnetyczne zapięcie. Świetny pomysł na prezent!

Aleksandra i Daniel Mizielińscy, wydawnictwo Dwie Siostry

Dostępne tutaj: Zwierzęta na mapie. Puzzle

Rok na placu budowy

Prawdziwa gratka dla małych (i tych trochę większych) fanów pojazdów i maszyn budowlanych. Nowość z serii “Rok na/w…”, tym razem z ilustracjami Artura Nowickiego (jego charakterystyczną kreskę może kojarzysz z kilku książek z serii “Opowiem Ci, mamo, co robią…”.

Na tę książkę długo czekaliśmy! Helenka w ostatnich miesiącach zrobiła duży skok w swoich upodobaniach czytelniczych i z takich typowo maluszkowych książek przerzuciła się na bardziej rozbudowane treści. Seria “Rok w” jest jedną z jej ulubionych, a obserwowanie jak plac budowy zmienia się miesiąc po miesiącu, jak powstaje skomplikowana budowla, jest bardzo wciągające. Można śledzić pracę różnych maszyn i wiele się nauczyć. Bardzo polecam, u nas hit!

A.Nowicki, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Rok na placu budowy

Kolorowy potwór idzie do przedszkola

Znacie Kolorowego potwora? To bohater jednej z najlepszych książek o emocjach dla dzieci, jakie mamy (pisałam o niej TUTAJ). Tym razem Kolorowy potwór pomaga przygotować emocjonalnie dziecko na ten trudny czas, jakim jest adaptacja przedszkolna.

Wraz ze swoją przyjaciółką Nuną odwiedza przedszkolną salę, poznaje dzieci, zabawki, bierze udział w zajęciach muzycznych, bawi się na placyku i… przekonuje się, że przedszkole nie jest tak strasznym miejscem, jak mu się wydawało.

Warto też zwrócić uwagę dziecka na zmieniające się kolory Potwora – raz jest żółty, innym razem zielony lub różowy – to zmieniające się emocje naszego puchatego bohatera. Symbolikę barw znajdziemy w poprzedniej części – “Kolorowy potwór”, dlatego uważam, że najlepiej czytać je jedna po drugiej.

A.Llenas, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Kolorowy potwór idzie do przedszkola

A teraz czas na książki dla STARSZAKÓW (6+)

Wzrok, słuch, smak dają znak, czyli podróż do świata zmysłów

Rewelacyjna książka dla wszystkich dzieci, które interesują się tym, jak działa ciało człowieka, czym są zmysły i różne procesy, umożliwiające nam widzenie, słyszenie, smakowanie…

Jak informacje docierają do mózgu? Ile pamięci kryje się w mózgu? Co to są feromony? Ile jest smaków? Jak działa echolokacja? Po co ptakom żelazne kulki w uszach? Wszystkie zagadnienia opisane są prostym, przystępnym językiem i opatrzone wyrazistymi, charakterystycznymi grafikami.

To już druga, świetna książka duetu Marta Maruszczak & Artur Gulewicz. O pierwszej z nich “Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała” pisałam TUTAJ. Nadal często do niej zaglądamy!

M.Maruszczak, A.Gulewicz, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Wzrok, słuch, smak dają znak, czyli podróż do świata zmysłów

Kwarki, fotony i jajko na twardo czyli Fizyka kwantowa i jej tajemnice

Książka na lata. Ja już teraz ją czytam Tosi, bo jest aktualnie bardzo zainteresowana takimi tematami, ale wiem, że najbardziej z niej skorzysta w szkole. Przyznam, że sama wiele się z niej uczę i wreszcie zaczynam rozumieć zagadnienia, które sprawiały mi trudności na fizyce w szkole.

W tej książce bardzo podoba mi się to, że przedstawione zagadnienia wynikają jedne z drugich, wszystko jest powiązane! Do tego przystępny język, przejrzyste grafiki i dużo przykładów. Dzięki temu nawet takie tematy jak fotony, molekuły, widma atomowe, antymateria czy splątanie kwantowe wcale nie wydają się trudne! I to jest wspaniałe – to jest właśnie takie podejście, jakie chciałabym przekazać dzieciom.

Bardzo polecam!

Sheddad Kaid-Salah Ferron, wydawnictwo Adamada

Dostępna tutaj: Kwarki, fotony i jajko na twardo czyli Fizyka kwantowa i jej tajemnice

Flaga na maszt! Przewodnik po flagach z całego świata

Super książka dla wszystkich dzieci (i nie tylko) zainteresowanych flagami różnych krajów. Skąd się wzięły flagi? Jak zmieniały się flagi niektórych krajów na przestrzeni lat? Co oznaczają symbole i kolory na nich? Jakie są podobieństwa między flagami i skąd się one wzięły?

Super opracowanie, interesujące informacje, mnóstwo ciekawostek. Takiej książki brakowało w naszej biblioteczce!

R.G.Fresson, wydawnictwo Dwie Siostry

Dostępna tutaj: Flaga na maszt! Przewodnik po flagach z całego świata

seria do nauki czytania Czytam sobie – EKO i FAKTY

Kolejny raz bardzo polecam serię Czytam sobie do nauki czytania dla dzieci, już od 5. rż. i informuję o nowościach na wszystkich poziomach. My póki co jesteśmy na pierwszym poziomie, składamy z Tosią pojedyncze słowa i powolutku, strona po stronie idziemy do przodu.

Więcej polecanych przeze mnie materiałów do nauki czytania znajdziesz w tym wpisie:

JAK NAUCZYĆ DZIECKO CZYTAĆ I PISAĆ? NASZE POMOCE, ZADANIA I KSIĄŻKI

POZIOM 1. Nowości na tym poziomie to “Goryl u fryzjera” i “Smog w centrum miasta”. Książka o smogu jest z podserii EKO. Zdania są proste i, co ważne!, jest ich mało na stronie.

POZIOM 2 to 3-4 zdania na każdej stronie i nowe wyzwanie dla dzieci, które już trochę czytają i/lub przerobiły już książki z poziomu pierwszego. Nowości na tym poziomie to “Złota rybka” i “Mały skryba i wielka piramida” (podseria FAKTY).

POZIOM 3 to już rozbudowane opowieści z nielicznymi, czarnobiałymi ilustracjami. Czcionka nadal jest duża i wyraźna, jak w poprzednich poziomach. Nowości to “Opowieść starego drzewa” (podseria EKO) i “Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie” (podseria FAKTY).

Wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj: seria Czytam sobie

Labirynty i łamigłówki nie z tej ziemi

Kolejny tom labiryntów i łamigłówek! 190 stron pełnych przeróżnych zadań dla dzieci, w tym: labirynty, łączenie kropek, ciekawe zadania, podążanie za linią, różnice, ćwiczenia na spostrzegawczość i mnóstwo innych łamigłówek. A to wszystko opatrzone nieco zwariowanymi opowieściami m.in. o kosmonaucie, rycerzu, czarnoksiężniku, czy latających królikowężach ;) Trudno się oderwać!

T.Flintham, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Labirynty i łamigłówki nie z tej ziemi


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz