Po wpisie z najlepszymi książkami na jesień dla przedszkolaków i maluchów, czas na propozycje dla starszaków! Jak obiecałam, tak jest – proszę, gotowe! 16 wspaniałych nowości dla dzieci w wieku ok. 6+
Tak naprawdę część tych książek będzie też odpowiednia dla młodszych dzieci, np. do czytania na dobranoc. Inne zainteresują najbardziej dzieci w wieku 10 lat. Dlatego ten wiek podaję tak orientacyjnie :)
Historia świata na czterech łapach
Wyjątkowa książka dla każdego, kto kocha psy. Powolutku czytamy z Tosią, ale na moje oko raczej jest to pozycja dla dzieci 10+ i… dorosłych! Niezwykła historia relacji między psami a ludźmi od starożytności aż do czasów współczesnych. Rasy psów, niezwykłe historie słynnych „psich osobistości”, psy w kosmosie, na Titanicu, w kinematografii i w czasie wojen.
Ale to nie tylko historia psów, to też mnóstwo ciekawostek i pasjonujących historii o naszych czworonożnych przyjaciołach. Bardzo polecam!
Jeszcze mała uwaga. Cała książka jest jednak napisana bardzo luźnym, wręcz młodzieżowym językiem (zdarzają się słowa w stylu cholera, dupek, kumpel papieża itp. oraz nawiązania do popkultury).
M.Lee, P.Eriksson, wydawnictwo Media Rodzina
Dostępna tutaj: Historia świata na czterech łapach





Nasza Paczka i Niepodległość. O sześciu polskich świętach
Książka, którą polecam każdemu! To nie tylko zbiór informacji o najważniejszych polskich świętach państwowych, ale też fabularna opowieść o paczce przyjaciół i ich bazie w parku.
Dzieci dowiedzą się, dlaczego świętujemy 11. listopada, 1. 2. i 3. maja, 4. czerwca i 15. sierpnia. Dzięki analogiom do sytuacji znanych im z codzienności, łatwiej jest im zrozumieć i zapamietać niektóre zdarzenia z historii Polski. Bardzo polecam!
Z.Stanecka, D. de Latour, wydawnictwo HarperKids
Dostępna tutaj: Nasza Paczka i Niepodległość. O sześciu polskich świętach





Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach
Piękna i wartościowa książka o dzikach i nie tylko. Uwielbiam takie książki, które skupiają się na jednym temacie i pokazują go z wielu perspektyw. Tak jest i w tym przypadku. A zatem dowiadujemy się nie tylko o tym, jakie są zwyczaje dzików, ale także jakich mają przodków, jak wygląda hierarchia w stadzie, jak się ze sobą porozumiewają i gdzie żyją.
Dodatkowo mamy tutaj zebrane symbole związane z dzikami i świniami, ich miejsce w mitologiach różnych kultur, przesądy i ogólne postrzeganie tych zwierząt w różnych krajach na przestrzeni wieków.
Wiele rzeczy mnie zaskoczyło! Bardzo podobają mi się też ilustracje.
J.Richter-Magnuszewska, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach




strrraszne książki o Nelly Rapp
Przyznam, że trochę się bałam tej serii. Wampiry, duchy, upiory i moje wrażliwe dziecko? W końcu jednak zamówiłam na próbę pierwszy tom i… następnego dnia domówiłam kolejne! (A jeszcze mnóstwo przed nami, bo cała seria liczy kilkanaście części i wciąż wychodzą nowe)
Książki wcale nie są takie straszne, jak mogłoby się wydawać. Jasne, zdarzają się emocjonujące momenty, w trakcie których Tosia chowa się pod kołdrą, ale zaraz wszystko się wyjaśnia i znów jest miło i przyjemnie.
Jeśli Twoje dziecko lubi takie klimaty, bardzo polecam! Świetne też do samodzielnego czytania.
Dla dzieci 6+.
Martin Widmark, wydawnictwo Mamania
dostępne tutaj: seria Nelly Rapp





Świat starożytny w 100 słowach. Najważniejsze wydarzenia, najsłynniejsze postaci, najciekawsze wynalazki
Bardzo ciekawa książka dla fanów starożytności. Piękne ilustracje (w końcu to seria ART), ciekawe informacje o świecie starożytnym i niebanalna forma. Na każdej stronie znajduje się krótki, przystępny opis jakiegoś zdarzenia, postaci z mitologii, filozofa czy zabytku oraz duża ilustracja.
Książka rozbudza zainteresowanie mitologią starożytną i historią sprzed wieków. Dzięki przystępnej, krótkiej formie, dzieci dopytują i chcą wiedzieć jeszcze więcej. Czytamy na dobranoc po kilka haseł :)
Wspaniale też nadaje się na prezent.
O.Gifford, G.Herba, wydawnictwo HarperKids, seria ART
Dostępna tutaj: Świat starożytny w 100 słowach. Najważniejsze wydarzenia, najsłynniejsze postaci, najciekawsze wynalazki




zeszyty aktywnościowe z serii Akceptuję, co czuję: Prawa dziecka i Bracia i siostry
Nowości z rewelacyjnej serii zeszytów aktywnościowych dla starszych dzieci „Akceptuję, co czuję”. O poprzednich częściach (Strach, Pewność siebie i Moje emocje) pisałam TUTAJ. Tym razem autorzy wzięli pod lupę relacje w rodzeństwie oraz prawa dzieci.
Oba zeszyty bardzo polecam, są wypełnione po brzegi przeróżnymi ćwiczeniami i zadaniami, które pomagają uporządkować myśli i uczucia, zrozumieć innych ludzi i zdarzenia znane z codzienności. „Prawa dziecka” dodatkowo zawierają mnóstwo cennej wiedzy, uczą tolerancji i pomagają uczulić na sytuacje, w których dziecko powinno bronić swoich praw.
Wydawnictwo HarperKids
Dostępne tutaj:
Akceptuję, co czuję. Prawa dziecka
Akceptuję, co czuję. Bracia i siostry







321 intrygujących faktów o zwierzętach
Pamiętasz książkę „321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat”? Pisałam o niej TUTAJ. Po jej sukcesie autorzy wydali drugą część, poświęconą w całości zwierzętom.
Tym razem dzieci poznają super inteligentne zwierzęta, dowiedzą się jak foki okazują sobie miłość, dlaczego dziobak jest prawdopodobnie najdziwniejszym zwierzęciem na ziemi i jak wyglądają rodziny różnych gatunków. A to tylko kilka przykładów, bo do odkrycia jest przecież aż 321 intrygujących faktów o zwierzętach!
M. Masters, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: 321 intrygujących faktów o zwierzętach





seria Halvdan Wiking
Nowa szwedzka seria książek od Martina Widmarka (znanego z serii Biuro detektywistyczne Lassego i Mai oraz wspomnianej już wyżej Nelly Rapp). Tym razem przenosimy się o tysiąc lat wstecz w czasy Wikingów!
Głównym bohaterem jest tytułowy Halvdan, mały wiking, mieszkaniec wioski Östbyn. Przygoda goni tu przygodę, akcja jest wartka, a wszystko rozgrywa się w kontekście walki o władzę dwóch zwaśnionych rodów, które dzieli nie tylko dawny spór, ale też religia. W tych dramatycznych okolicznościach na przekór wszystkiemu, Halvdan zaprzyjaźnia się z Meią, dziewczynką z drugiej wioski.
Seria skierowana jest do dziecku w wieku 9+, ale czytam ją mojej 6-latce i bardzo jej się podoba! Świetnie też się nada do samodzielnego czytania.
Martin Widmark, wydawnictwo Mamania
dostępne tutaj: seria Halvdan Wiking




Człekozwierz. Co nas łączy ze zwierzętami?
Co łączy ludzi ze zwierzętami? W czym jesteśmy podobni? Okazuje się, że w wielu kwestiach zachowujemy się analogicznie do zwierząt! Miłość, rozwiązywanie problemów, tworzenie społeczności, zabawa, porozumiewanie się, a nawet oszukiwanie – tak, niektóre zwierzęta też to robią!
Przyjrzymy się bliżej pracy zespołowej pszczół, odkryjemy, że ryby z rodziny garbikowatych hodują wodorosty wśród raf koralowych, a termity zakładają prawdziwe miasta! A to jeszcze nic w porównaniu do niezwykłych zachowań szympansów, czy inteligencji ośmiornic. Wspaniała książka.
Ch.Lloyd, M.Ruffle, wydawnictwo HarperKids, seria ART
Dostępna tutaj: Człekozwierz. Co nas łączy ze zwierzętami?





Książka o kupie. Epicka podróż przez ludzki układ pokarmowy
Przewrotna, oryginalna książka o… kupie ;) Choć tak naprawdę jest to bardzo ciekawa, pełna wiedzy opowieść o trawieniu i ludzkim układzie pokarmowym. A co najlepsze – narratorem książki jest Mała Wielka Kupa, który w iście indiańskim stylu opowiada o swoich doświadczeniach ;)
Haha, to na pewno nie jest książka dla każdego, ale jeśli masz w domu małego fana lub fankę takich tematów, „Książka o kupie” będzie u Was hitem. A przy okazji dowiecie się mnóstwa ciekawostek o funkcjonowaniu ludzkiego ciała.
M. Rezková, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Książka o kupie. Epicka podróż przez ludzki układ pokarmowy





Kociołek opowieści. Poczytaj ze mną
A teraz coś w sam raz do poczytania na dobranoc. Zbiór 7 historii napisanych przez polskich autorów w różnej formie – znajdziemy tu baśń, epos, opowiadanie, bajkę, fantasy, reportaż, a nawet kryminał :)
Przy każdym z nich dowiemy się co nieco o tym, jak rozpoznać dany gatunek literacki, jakie są jego cechy charakterystyczne – świetna podpowiedź (i ćwiczenie) nie tylko dla uczniów szkół podstawowych.
Opowiadania mają duże litery, więc nadają się też do samodzielnego czytania. Polecam zarówno jako ciekawe opowieści do poczytania przed snem, jak i materiał do odkrywania różnorodności gatunków literackich.
Wydawnictwo HarperKids
Dostępna tutaj: Kociołek opowieści. Poczytaj ze mną




