BIBLIOTECZKA

Książki dla dzieci, po których śnią się same miłe rzeczy :)

Jakie książki czytacie wieczorem? Macie ulubione książki dla dzieci do usypiania? Albo serie książek? Zebrałam dziś książki, które ostatnio najczęściej czytamy Tosi na dobranoc.

I – jak zwykle – znalazły się tu zarówno nowości, jak i nasze ulubione od dawna serie. Przede wszystkim znajdziesz tu książki dla dzieci 6+, choć kilka z nich można też śmiało czytać młodszym dzieciom.

Zaczynamy?

Książki dla dzieci do usypiania – 12 świetnych propozycji

8+2 i domek w lesie oraz 8+2 i pierwsze święta, czyli 2. i 3. tom serii „8+2”

Drugi i trzeci tom wspaniałej serii dla dzieci 8+2, autorstwa Anne-Cathariny Vestly, nazywanej norweską Astrid Lindgren. Cały cykl składa się z 7 tomów, które najlepiej czytać po kolei, więc jeśli jeszcze nie znasz książek o sympatycznej rodzince z ósemką dzieci, zajrzyj TUTAJ. Opowiedziałam tam o pierwszym tomie.

Anne-Catharina Vestly, wydawnictwo Dwie Siostry

„8+2 i domek w lesie” – w drugim tomie serii rodzinka wraz z babcią zamieszkuje w niewielkim domku w lesie. To początek nowych przygód, radości, ale i trosk. Jak dzieci poradzą sobie w nowej szkole? Czy szybko znajdą kolegów? Jakie tajemnice skrywa domek? Czym zaskoczy wszystkich babcia? Książka ma niesamowity, spokojny, a zarazem wesoły klimat – jest wprost idealna na dobranoc.

Dostępna tutaj: 8+2 i domek w lesie

Podobnie zresztą jak trzeci tom „8+2 i pierwsze święta”, którym mama, tata, babcia i ósemka dzieci przygotowują pierwsze święta w domku w lesie. Dzieci jak zwykle świetnie się bawią i cieszą późną jesienią i zimą. Biegają po lesie, jeżdżą na nartach, pomagają w gospodarstwie i cieszą z małych, codziennych radości.

Dostępna tutaj: 8+2 i pierwsze święta

Ja, Jonasz i cała reszta

Pozytywnie zakręcona historia o życiu pewnej estońskiej rodzinki, opowiedziana z punktu widzenia dziecka – Tobiasza. Od pierwszej strony zanurzamy się w codzienność chłopca – kochający rodzice, młodszy braciszek, który chce wszystko robić tak jak Tobiasz, przytulny, dom, książki i… nieskończone pokłady wyobraźni! To wszystko poprzeplatane różnymi historyjkami, opowieściami, małymi-wielkimi zdarzeniami z życia dziecka.

Bardzo lubię czytać tę książkę Tosi na dobranoc, zawsze wprawia nas w dobry humor i sprawia, że codzienne troski gdzieś ulatują. Bardzo polecam!

W książce znajdziecie też kody QR – gdy najedziemy na nie aparatem telefonu, możemy się przenieść na strony internetowe różnych ciekawych miejsc i zjawisk w Estonii, np. ogrodu botanicznego, muzeum zabawek, białych nocy, Tallina.

Anti Saar, wydawnictwo Widnokrąg

Dostępna tutaj: Ja, Jonasz i cała reszta

Mikołajek. Nowy rok szkolny i Mikołajek. Jedziemy na wakacje

Dwa nowe tomy z serii „Kolekcja psot i wybryków” Mikołajka. Książki mają poręczny format, więc często je zabieramy do czytania na dobranoc u dziadków lub na weekendowych wycieczkach. Opowiadania są takie w sam raz – nie za długie, nie za krótkie, wprowadzają w dobry nastrój, jak to Mikołajek :)

René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, wydawnictwo Znak

„Nowy rok szkolny” to 8 opowiadań wybranych ze zbioru Nowe przygody Mikołajka, w których wszystko koncentruje się wokół tematów szkolnych. Mikołajek kupuje wyprawkę do szkoły z mamą, psoci na lekcjach, odwiedza kolegów popołudniami i przekonuje się, że jedzenie na stołówce jest najpyszniejsze na świecie ;)

Dostępna tutaj: Mikołajek. Nowy rok szkolny

„Jedziemy na wakacje”, jak sam tytuł wskazuje, zawiera opowiadania o wakacyjnych wojażach, wycieczkach i kolejnych psotach i wybrykach Mikołajka. Naszą ulubioną historią jest ta, w której Mikołajek z rodzicami jedzie pociągiem – Tosia śmieje się przy co drugim zdaniu!

Dostępna tutaj: Mikołajek. Jedziemy na wakacje

Historia małej popielicy, która nie mogła zasnąć

Urocza opowieść o małej popielicy, która próbuje zapaść w sen zimowy (trwający u popielic aż 7 miesięcy!). Niestety, ma z tym problem. Z pomocą spieszą więc różne zwierzęta – popielica razem z wilkiem liczy owce, słucha kołysanek słowika i bajek sowy, spaceruje ze ślimakiem. Próbuje nawet usnąć do góry nogami jak nietoperz, jednak te wszystkie sposoby zawodzą.

Wtedy mała popielica uświadamia sobie, że nie musi być taka jak inne popielice. Wcale nie musi spać, wymyśla więc przeróżne rzeczy, które będzie robić w ciągu następnych 7 miesięcy i… tak, zasypia :)

Spokojna i przyjazna historia. Bardzo polecam dla dzieci już od 3-4 roku życia.

Sabine Bohlmann Kerstin Schoene, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Historia małej popielicy, która nie mogła zasnąć

Książki dla dzieci do usypiania – kolejne propozycje

nasze nowości z serii Operacja

O norweskiej serii „Operacja” wydawnictwa Media Rodzina pisałam już kilka razy i na pewno jeszcze nie raz o niej wspomnę. Tosia bardzo lubi słuchać o przygodach Tiril i Olivera z Biura Detektywistycznego nr 2, a za jakiś czas pewnie do nich wróci w roli aktywnego czytelnika :)

Jeśli Twoje dziecko już czyta samodzielnie, podsuń mu jedną z tych książek (wszystko jedno którą, nie trzeba ich czytać po kolei). Duże litery, ilustracje na prawie każdej stronie i ciekawa, wartka akcja – to sprawia, że od Operacji trudno się oderwać.

J. L. Horst, wydawnictwo Media Rodzina

W ostatnich tygodniach przeczytałyśmy z Tosią aż cztery nowe książki z tej serii. W „Operacji Żonkil” przyjaciele postanawiają wyjaśnić sprawę skradzionego obrazu – czy znajdą dzieło sztuki? Jak samodzielnie zebrać odciski palców? Ulubiona część Tosi!

Dostępna tutaj: Operacja Żonkil

„Operacja Posąg” – kiedy pewnego dnia w tajemniczych okolicznościach w parku znika jeden z posągów, Tiril i Oliver wiedzą, że jest to sprawa dla nich. Dlaczego ktoś ukradł rzeźbę siusiającego chłopca?

Dostępna tutaj: Operacja Posąg

W „Operacji Reklamówka” młodzi detektywi są świadkami niecodziennej sytuacji – wymiany reklamówek przez dwoje pozornie nieznajomych ludzi. Postanawiają dowiedzieć się, jaka tajemnica się za tym kryje, przy okazji przekonując się jak wiele mówią o nas nasze… śmieci.

Dostępna tutaj: Operacja Reklamówka

Naszą ostatnią nowością z tej serii była „Operacja Pirat”. W tej części Biuro Detektywistyczne nr 2 zostaje splądrowane, a Tiril i Oliver wplątują się w niebezpieczną sprawę zaginionego pirackiego skarbu. Akcja trzyma w napięciu!

Dostępna tutaj: Operacja Pirat

Prawy i Lewy oraz Coś i Nic

Pięknie ilustrowane książki dla dzieci o tym, że mamy prawo się różnić, że inny nie znaczy gorszy, a pozory mogą mylić. Czasem wydaje nam się, że inni mają lepiej, jednak nie zawsze jest to prawda, bo może się okazać, że nasze trudności są marzeniem innej osoby… Trzeba poznać siebie i nie budować poczucia własnej wartości na tym, co mówią i myślą o nas inni ludzie – to tak naprawdę zadanie na całe życie, jednak warto zacząć już w dzieciństwie.

Książki są napisane lekko i z humorem. Mogą stać się świetnym punktem wyjścia do rozmowy o relacjach z innymi dziećmi, o marzeniach, inności i tolerancji.

A.Paszkiewicz, wydawnictwo Widnokrąg

Dostępna tutaj: Prawy i Lewy

Dostępna tutaj: Coś i Nic

seria Magiczny Domek na drzewie

Tosia bardzo lubi słuchać o niezwykłych przygodach Ani i Jacka, którzy dzięki magicznemu domkowi na drzewie przenoszą się w czasie i przestrzeni. Tej serii poświęciłam osobny wpis na blogu, więc jeśli Cię zainteresowałam, zajrzyj TUTAJ.

Mary Pope Osborne, wydawnictwo Mamania

Dostępne tutaj:

seria Magiczny Domek na drzewie

Magiczny Domek na drzewie

A jakie są Wasze ulubione książki dla dzieci do usypiania?


Mogą Ci się spodobać