BIBLIOTECZKA POLECANE

Najlepsze książki dla rocznego dziecka. TOP 20

Najlepsze książki dla rocznego dziecka – miałam polecić 15 propozycji, ale nie dało się – pominęłabym kilka perełek, których pominąć nie można. Wybrałam książki, które najchętniej czytały i oglądały moje dzieci w tym wieku – wiele z nich znam na pamięć ;)

Kilka książek jest niestety w tym momencie niedostępnych, ale liczę na to, że wkrótce pojawią się wznowienia (tak też było z “Księgą dźwięków”), dlatego ich z listy nie usuwałam. Ale nie daj się zwariować – jeśli jakaś pozycja jest niedostępna, nie kupuj ich na Allegro czy OLX 3 razy drożej, poczekaj na wznowienie lub poszukaj alternatywy – kilka podam poniżej.

Na liście nie ma klasycznych wierszy dla dzieci Tuwima, Brzechwy i innych polskich poetów. Nie dlatego, że ich nie polecam dla roczniaków – wręcz przeciwnie! Będą doskonałe, ale w tym wypadku najmniej ważne jest jakie konkretnie kupicie wydanie. Może się też okazać, że masz je z własnego dzieciństwa :)

Większość z tych książek opisywałam już wcześniej na blogu i pokazywałam szczegółowo na zdjęciach – dlatego teraz ograniczę się do kilku zdań i fotek i zostawię linka poprzedniej rekomendacji. Jeśli książka Cię bardziej zainteresuje i będziesz chciała przeczytać o niej więcej i obejrzeć ją dokładniej w środku – kliknij i przewiń do jej recenzji.

W komentarzu napisz jakie są Wasze ulubione książki dla rocznego dziecka :) Chętnie uzupełnię listę!

Najlepsze książki dla rocznego dziecka – TOP 20

1. Bardzo głodna gąsienica

Czy wiesz, że Eric Carle napisał tę książkę 50 lat temu?! “Bardzo głodna gąsienica” to światowy bestseller i jedna z najczęściej czytanych książek w naszym domu. Jest tu wszystko to, co dzieci uwielbiają – strony z dziurkami, zabawna, prosta treść, powtórzenia, sympatyczny bohater. Must have!

Więcej o książce “Bardzo głodna gąsienica” przeczytasz TUTAJ

Wydawnictwo Tatarak

Dostępna TUTAJ lub w formacie XL TUTAJ

2. seria Jano i Wito

Świetna seria książek Wioli Wołoszyn. Wiola stworzyła książki, których brakowało na polskim rynku wydawniczym – kartonowe, pełne wyrazów dźwiękonaśladowczych i powtórzeń, z ciekawą treścią, pozytywnym przesłaniem i… elementami sensorycznymi, które dzieci kochają! Przemek Liput zadbał o piękne ilustracje.

Do tej pory zostały wydane: Jano i Wito w trawie, w domu, w lesie, w mieście, na wsi i na wakacjach.

Więcej o książce “Jano i Wito w trawie” przeczytasz TUTAJ (na końcu)

Więcej o książce “Jano i Wito w lesie” przeczytasz TUTAJ

Wydawnictwo Mamania

Wszystkie części dostępne są TUTAJ

3. seria Wydaje mi się, że widziałem…!

Nowość wydawnictwa Mamania. Przepięknie zilustrowane książki z ruchomymi elementami dla maluchów. Mamy tu prostą historię, z gatunku tych, które dzieci lubią najbardziej – ktoś się bawi z nami w chowanego! Trzeba przesuwać paluszkiem, wyciągać różne elementy, a niedźwiedź lub lew to się pokazują, to chowają. Zabawa jest przednia! Na szczęście książeczki są bardzo solidnie wykonane i nie ma obawy, że dziecko coś urwie.

To jedyne nowości w tym zestawieniu! Tak szybko podbiły nasze serca ;)

Wydawnictwo Mamania

Aktualnie dostępne części:

Wydaje mi się, że widziałem… pingwina! i

Wydaje mi się, że widziałem… niedźwiedzia!

4. seria Co wokoło

Tę serię polecałam już dla młodszych dzieci, ale i dla roczniaków będą super. Każda książka ma inny motyw przewodni – “Mały, mały smyk” opowiada o dniu malucha, “Sweter włóż i już” zachęca do ubrania się przed wyjściem na spacer, “Bardzo wielki nos” – dziecko poznaje i utrwala części ciała w wesołej zabawie, a “Auto robi brum” pełne jest wyrazów dźwiękonaśladowczych. Każda z nich jest wyjątkowa, a wszystkie pełne humoru i niebanalnej treści.

Więcej o serii “Co wokoło” przeczytasz TUTAJ

L.Olsson, Ch.Ramel, wydawnictwo Zakamarki

Dostępne TUTAJ

5. seria książek o Lalo, Bincie i Babo

Mam ogromny sentyment do tej serii książek o rozśpiewanej i roztańczonej szwedzkiej rodzinki. Szkoda tylko, że strony są cienkie, gdyby to była kartonówka – napisałabym “must have”, a tak to polecam dla dzieci, które już nie próbują zniszczyć każdej książki w zasięgu swoich łapek. Dwa 2-latków też się nada. Najlepsze książki dla rocznego dziecka!

Więcej o tej serii przeczytasz TUTAJ

E. Susso, B.Chaud, wydawnictwo Zakamarki

Dostępne TUTAJ – w super cenie!

6. seria Akademia Mądrego Dziecka

Kto nie zna książek z wierszykami i różnego rodzaju dziurami? :) Dzieci kochają!

Więcej o książkach z serii “Akademia Mądrego Dziecka” przeczytasz TUTAJ i TUTAJ.

Wydawnictwo Egmont

Dostępne TUTAJ

7. Kochane Zoo i Gdzie jest Spot?

“Kochane Zoo” jest rewelacyjną książką, niestety od kilku lat niedostępną. Ale, ale! Jest alternatywa – równie rewelacyjne książeczki z okienkami zostały wydane w serii o Spocie, małym żółtym szczeniaczku.

Więcej o książce “Kochane Zoo” przeczytasz TUTAJ

Więcej o książce “Gdzie jest Spot?” przeczytasz TUTAJ

Spot – wydawnictwo Mamania

Zoo – wydawnictwo Ene Due Rabe

“Kochane Zoo” jest niedostępne

“Gdzie jest Spot” – dostępna TUTAJ

8. Księga dźwięków i Księga ryków

“Księga dźwięków” to już klasyk, przez dłuższy czas była niedostępna, na szczęście znów można ją kupić wszędzie w normalnej cenie. To największy zbiór odpowiedzi na pytanie “Jak robi…?” jaki znajdziecie. Świetne poczucie humoru w pakiecie ;) Książka ma tylko jedną wadę – bardzo szybko się niszczy i rozpada na wiele kawałków.

Kupiłam też kilka książeczek z serii OnoMaTo – są super, ale bardzo cieniutkie (aktualnie niedostępne)

“Księga ryków” to wielki zbiór przeróżnych zwierząt wraz z rozmaitymi dźwiękami, które one wydają. Bardzo ciekawa rzecz.

Więcej o książce “Księga dźwięków” przeczytasz TUTAJ

Więcej o książce “Księga ryków” przeczytasz TUTAJ

“Księga dźwięków” i “Księga ryków” – Wydawnictwo Dwie Siostry

Dostępne tutaj: Księga dźwięków i Księga ryków

u góry Księga ryków, u dołu Księga dźwięków
seria OnoMaTo

9. Książki obracanki

Świetna ksiażka-zabawka. Bardzo solidnie wykonana książka z obracanymi elementami w środku. My mamy już od kilku lat “Liczby” i równie mocno podobają się Helence jak kiedyś Tosi. Dzieci bawią się, a jednocześnie trenują motorykę małą i uczą się liczyć.

Więcej o tej książce przeczytasz TUTAJ

Grupa Wydawnicza Foksal

Dostępne TUTAJ (różne części, np. Liczby, Kolory, Porównania, Zwierzęta, Wieś)

10. Książka piesek – Oto jest Spot

Przepiękna i pomysłowa książka o małym żółtym piesku imieniem Spot, o którym kilka pozycji wyżej pisałam. Tym razem największą atrakcją jest kształt książki :) Prosty tekst w środku i barwne ilustracje pomogą polubić książki dzieciom, które jeszcze się do nich nie przekonały. To też świetny pomysł na prezent. Najlepsze książki dla rocznego dziecka.

Więcej o książce “Oto jest Spot” przeczytasz TUTAJ

Wydawnictwo Mamania

Dostępna TUTAJ

11. seria książek Tidholm A dlaczego? i Jest tam kto?

To też klasyk i światowy bestseller. Moje obie dziewczyny bardzo te książki lubią i często do nich wracamy.

Więcej o tej serii książek przeczytasz TUTAJ

Wydawnictwo Zakamarki

Dostępne TUTAJ

12. Książki dźwiękowe

Kolejne połączenie zabawki z książką. Mamy tych książek sporo, miałyśmy jeszcze więcej, ale nie we wszystkich można wymieniać baterie, więc niektóre zamilkły na zawsze ;) Szczególnie polecam serię “Poznaję dźwięki” wydawnictwa Yoyo – my mamy akurat Boże Narodzenie, ale jest też wiele innych, np. Odgłosy natury, Zwierzęta, Instrumenty, Mozart, Pojazdy, Gospodarstwo. Świetna jakość dźwięku! To też trening spostrzegawczości – żeby książeczka zagrała, należy wypatrzeć na obrazku nutkę i ją nacisnąć. Książeczki mają też wyłącznik na odwrocie.

Więcej o książce “Poznaję dźwięki. Boże Narodzenie” przeczytasz TUTAJ

Wydawnictwo Yoyo

Aktualnie z serii poznaję dźwięki dostępna jest ogólna część o muzyce TUTAJ

13. seria Akademia Mądrego Dziecka. Pierwsze słowa – z ruchomymi elementami

O tej serii napisałam już tak dużo (i to całkiem niedawno), że teraz tylko potwierdzę, że tak, nadal uważam, że te książki są świetne, a Helena bawi się nimi codziennie.

Więcej o tej serii książek przeczytasz TUTAJ i TUTAJ

Wydawnictwo Egmont

Dostępne TUTAJ i TUTAJ

14. seria o Puciu

Książki o przygodach Pucia i jego rodzinki to tak naprawdę pomoce do nauki i doskonalenia mówienia. Zostały opracowane przez specjalistów, zawierają różne ćwiczenia logopedyczne, ale tak sprytnie ‘opakowane’, że dzieciaki wykonują je po prostu świetnie się bawiąc z Puciem. Warto z tymi książkami oswajać już roczniaków-półtoraroczniaków. Mają kartonowe strony i większy format.

Więcej o książkach o Puciu przeczytasz TUTAJ (dla maluchów) i TUTAJ (dla przedszkolaków)

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Książki i puzzle o Puciu dostępne są TUTAJ

15. seria Rok w…

Klasyczne i przepiękne książki obrazkowe ilustrowane przez najlepszych polskich grafików. Interesują dzieci w przeróżnym wieku – od roczniaków po 5-6 latków, każde znajdzie coś dla siebie, a i ja czasem nie mogę się oderwać.

Więcej o książkach z tej serii przeczytasz TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępne TUTAJ

Najlepsze książki dla rocznego dziecka – kolejne propozycje :)

16. książeczki typu: 1 strona – 1 obrazek

Są chyba w każdym domu. Malutkie książeczki z jednym przedmiotem na każdej stronie wraz z przykładowym zdaniem na jego temat. Nam najbardziej podpasowały te z Zielonej Sowy.

Wydawnictwo Zielona Sowa

Dostępne TUTAJ po 2-3 zł

17. Dzień dobry – z ruchomymi elementami

Piękna, spokojna i pozytywna książka o tym, jak świat i ludzie budzą się do życia. Wraz z dzieckiem pomagamy piekarzowi otworzyć piekarnię, podglądamy jak tata się goli i podziwiamy wschód słońca. Wyjątkowa, bardzo solidnie wykonana książka z ruchomymi elementami. Jest też wersja na dobranoc.

Więcej o książce “Dzień dobry” przeczytasz TUTAJ

Wydawnictwo Adamada

Aktualnie niedostępna, ale warto sprawdzać TUTAJ

18. Pierwsze urodziny Prosiaczka

O Prosiaczku, który obchodzi swoje pierwsze urodziny czytałam już chyba setki razy. Znam tę książkę na pamięć. Jest w niej coś takiego, co dzieci kochają, a i dorosłych przyciąga jak magnes. Pozytywne przesłanie, przepiękne opracowanie graficzne, kartonowe strony.

Inne książki z serii: “Drugie urodziny Prosiaczka”, “Trzecie urodziny Prosiaczka”, “Prosiaczek i pojazdy” oraz nowość “Prosiaczek i Zjednoczone Królestwo”, ale to już dla ciut starszych dzieci.

A. Woldańska-Płocińska, wydawnictwo Czerwony Konik

Aktualnie dostępna jest tylko część Trzecie urodziny Prosiaczka. Książka Pierwsze urodziny będzie dostępna TUTAJ

19. Cyferki

Mądry i wesoły wiersz o cyferkach, które się pokłóciły w kolejce na poczcie. Plus piękne opracowanie graficzne. Moje dziewczyny ją uwielbiają – tak, obie.

Więcej o książce “Cyferki” przeczytasz TUTAJ

J. Cygan, A. Woldańska-Płocińska, wydawnictwo Czerwony Konik

Aktualnie niedostępna, będzie TUTAJ

20. Małpka jest głodna. Pokaż paluszkiem

Rewelacyjna książka, której wierszowany tekst znam na pamięć. Ale nie tekst jest tu najważniejszy, a pomoc małpce w dotarciu do bananów. My czytamy, a dziecko przesuwa po stronach paluszkiem w wyznaczonym miejscu i odkrywa klapki. Na małpkę czekają różne pułapki, czy wreszcie napełni brzuszek?

W tej chwili książka jest niestety niedostępna, ale dam Wam znać jak nakład zostanie wznowiony.

Wydawnictwo Wilga

Niestety aktualnie niedostępna

Najlepsze książki dla rocznego dziecka – jakie książki lubi najbardziej Twój maluch?


Mogą Ci się spodobać

6 komentarzy

 • Reply
  Puzzle z Puciem i inne cuda! Nowości i KONKURS - MamaCarla.pl
  28 lutego 2019 at 09:38

  […] Znasz Pucia? To główny bohater rewelacyjnej serii książek do nauki i doskonalenia mówienia Marty Galewskiej-Kustry i Joanny Kłos. Książki o Puciu polecałam ostatnio we wpisie o najlepszych książkach dla rocznych dzieci. […]

 • Reply
  Najlepsze zabawki dla rocznego dziecka. TOP 15 - nasze hity - MamaCarla.pl
  4 marca 2019 at 12:05

  […] z zestawieniami naszych NAJ NAJ zabawek i książek z podziałem na wiek dziecka. Niedawno pisałam o najlepszych książkach dla rocznych dzieci (KLIK). Jakie zabawki polecam dla rocznego […]

 • Reply
  15 książek, które zachwycą Twoje dziecko. Najlepsze nowości! - MamaCarla.pl
  12 marca 2019 at 11:17

  […] polecałam nasze hity dla maluszków – najlepsze książki dla rocznych dzieci. Dziś pora na coś nowego – rewelacyjne książki dla przedszkolaków, ale i starszych […]

 • Reply
  Nowości dla maluchów - książki petardy! - MamaCarla.pl
  8 lipca 2019 at 09:21

  […] Dawno nie polecałam książek dla maluchów – z bardzo prostego powodu. Szczerze mówiąc, nowe książki, które trafiały w moje ręce nie zachwyciły mnie ani moich dzieci. Ostatnie miesiące należały zdecydowanie do dwóch serii – Pucio oraz Jano i Wito. Często też sięgałyśmy po książeczki z tego wpisu. […]

 • Reply
  Dobry pomysł na prezent
  1 września 2020 at 11:12

  Ostatnio szukałam prezentu dla siostrzenicy na urodziny i w oko wpadły mi “Rok w krainie czarów” i “Rok w lesie”. Okazały się ogromnym hitem i mała się z nimi nie rozstaje. Cała ta seria “Rok w…” jest bardzo barwna i polecam którąkolwiek z tych książeczek na prezent! Ja zamawiałam z [link]. Duży wybór i można znaleźć coś dla siebie.

 • Reply
  Pan Książeczka
  29 czerwca 2021 at 23:54

  Ciekawe propozycje, zwłaszcza na prezent dla najmłodszych

Zostaw komentarz