BIBLIOTECZKA

13 hitów książkowych dla dzieci + niespodzianka

Styczeń już prawie za nami, więc chyba pora uzupełnić biblioteczkę nowymi książkowymi perełkami, co? Dziś mam dla Ciebie dwie serie dla maluszków (idealne dla roczniaków) i 8 książek dla starszych dzieci – przedszkolaków i starszaków.

Wszystkie są naprawdę świetne!

Książki dla maluszków:

Eko seria kartonówek dla maluchów Blisko natury -„Moja mała kaczuszka” i „Moja mała myszka” B. Teckentrup

Książki mogą być eko! Zwłaszcza takie, które są wykonane na kartonie w 100% z recyklingu i drukowane ekologicznymi farbami. Takie właśnie są książki z nowej serii Naszej Księgarni „Blisko natury” – „Moja mała kaczuszka” i „Moja mała myszka”. Oglądanie ich zapewnia maluchom zupełnie inne doznania, niż w przypadku standardowych książeczek, wydanych na białym gładkim papierze. Tutaj kartonowe strony są lekko chropowate, mają charakterystyczne, ciepłe kolory, wygląd nieco retro. Gdy je czytam, mam wrażenie jakbym przenosiła się do czasów mojego dzieciństwa.

>>> Chcecie wygrać taki zestaw???<<<

Myszka i kaczuszka przedstawione są w swoim naturalnym otoczeniu, nie ma tu wiele fikcji, myszka co prawda bawi się ze swoimi przyjaciółmi jeżykiem i ptaszkiem w chowanego, ale myszka nadal jest myszką, a jeż jeżem. Nie noszą ubrań, nie jeżdżą samochodami, wiesz co mam na myśli :)

Oba opowiadania są bardzo pozytywne, spokojne i wyważone, podobnie zresztą jak ilustracje. Myszka bawi się, je, odpoczywa, wraca do norki i idzie spać (książeczka jest super do wieczornego usypiania!). Kaczuszka kąpie się wraz z rodzeństwem i mamą w stawie, wita się z innymi zwierzętami, bawi się i idzie na drzemkę. Historie są proste, ale to tylko plus w przypadku książek dla maluszków.

A teraz niespodzianka! Na Instagramie rozdaję drugi zestaw tych książeczek – tu znajdziesz moje konto: mamacarla.pl Zasady są bardzo proste, a konkurs krótki, więc serdecznie Cię zapraszam do wzięcia udziału:

>>> Wygraj zestaw książek z serii „Blisko natury” na Instagramie <<<

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Do kupienia tutaj:

„Moja mała kaczuszka”

„Moja mała myszka”

Nowości z serii kartonówek z ruchomymi elementami Pierwsze słowa – „Moje ciało”, „Strażacy” i „W lesie”

Kartonówki z ruchomymi elementami są u nas hitem już od kilku miesięcy – Helenka je uwielbia! Co najmniej kilka razy dziennie przynosi mi jedną z nich i wspólnie je oglądamy. Często też przegląda je sama i próbuje przesuwać ruchome elementy, coraz częściej jej się to udaje.

Do jej ulubionych książek tego rodzaju zdecydowanie należy seria „Akademia mądrego dziecka. Pierwsze słowa” – kilka pozycji opisałam w TYM wpisie. Seria okazała się takim hitem, że Egmont wydał kolejne książeczki i tam sposobem nasza kolekcja się nieco rozszerzyła. Nasze nowości to „Strażacy”, „W lesie” i książka, która najbardziej interesuje Helenkę „Moje ciało”.

Wydawnictwo Egmont

Do kupienia tutaj:

„Moje ciało”

„Strażacy”

„W lesie”

Książki dla przedszkolaków:

„Czarny Kot, Biała Kotka” S. Borando

Muszę Ci powiedzieć, że zamawiając tę książkę, nie byłam w 100% przekonana, czy spodoba się Tosi – biało-czarne strony, prosta historia, mało czytania. Na szczęście zaryzykowałam – i to był strzał w 10! Do tego stopnia, że przez jakiś czas miałam problem, żeby zrobić jej zdjęcia i pokazać na filmikach na Instagramie, bo Tosia zabierała ją obowiązkowo do przedszkola, a w nocy z nią spała.

Wszystkie te rzeczy, co do których miałam wątpliwości, okazały się dużymi plusami. Dodajmy do tego sympatyczne koty i mamy przepis na sukces, przynajmniej w tym przypadku się to sprawdziło.

„Czarny Kot, Biała Kotka” skonstruowana jest na zasadzie kontrastu – strony z Czarnym Kotem mają białe tło, te z Białą Kotką mają tło czarne. Czarny Kot opowiada o tym, co najbardziej lubi robić za dnia, Biała Kotka wskazuje zalety i piękno nocy. Żadne z nich jednak nie zna świata tego drugiego i czują, że coś tracą… Za namową przyjaciół, postanawiają się jednak odważyć i wybrać na spacer o nietypowej dla nich porze. Wtedy się spotykają i to zmienia ich życie na zawsze.

Piękna, pozytywna i mądra opowieść, która spodoba się każdemu dziecku. Bardzo polecam!

Wydawnictwo Nasza Ksiągarnia

Do kupienia TUTAJ

„Tappi i tajemnica bułeczek Bollego” M. Mortka

Książki o Tappim często wypożyczamy z biblioteki, ale zawsze jest żal, że musimy się rozstać z ulubionymi opowiadaniami, więc postanowiłam wzbogacić biblioteczkę Tosi o dwie książki – pierwsza z nich, „Tappi i tajemnica bułeczek Bollego” to zbiór 10 opowiadań o sympatycznych mieszkańcach Szepczącego Lasu – wikingu Tappim, reniferku Chichotku i ich przyjaciołach.

Historie są świetnie napisane, pozytywne i pełne takiego fajnego ciepła, spokoju i lekkości, choć nie stronią też od ważnych tematów, jak ochrona drzew i leśnych stworzeń, przyjaźń, strach, czy rozczarowanie.

Aktualnie nasza ulubiona książka na dobranoc!

Wydawnictwo Zielona Sowa

Do kupienia TUTAJ

„Tappi i awantura z olbrzymem” M.Mortka, M. Kurczewska

A to druga książka o Tappim i zupełnie inny klimat. „Tappi i awantura z olbrzymem” to jedna historia, zdecydowanie bardziej dynamiczna, z mniejszą ilością tekstu i większymi ilustracjami. Również format jest większy.

Pewnego razu w Szepczącym Lesie pojawia się Olbrzym, który zaczyna się strasznie rządzić – każe sobie podawać jedzenie i zacerować skarpetkę. Mieszkańcy boją się, że zje ich wszystkie zapasy, a w końcu i ich samych. Tappi go przepędza, jednak uświadamia sobie, że nie postąpił właściwie…

Bajecznie kolorowa i mądra opowieść o przyjaźni, pracy, strachu przed nieznanym i o tym, że każdy zasługuje na szansę.

Wydawnictwo Zielona Sowa

Do kupienia TUTAJ

„Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańca planety Ziemia” O. Jeffers

Czy Książka Roku wg magazynu „Time”, bestseller ogłoszony przez „New York Times” i laureatka nagrody Junior Design Awards może być słaba? Nie ma mowy! A już na pewno nie w przypadku tej książki. Jest po prostu rewelacyjna. To zbiór faktów o kosmosie, Ziemi, ludziach i zwierzętach połączony z wieloma trafnymi refleksjami o życiu i relacjach na naszej planecie przedstawiony w niesamowitej oprawie graficznej. Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem, który sprawia, że nawet kilkuletnie dziecko wszystko zrozumie. I nie może się oderwać od lektury, a to coś znaczy.

I nie mam nic przeciwko czytaniu jej wciąż i wciąż od nowa, ale to typowe dla naprawdę dobrej literatury. Czasem to Tosia mówi „Mamo, dalej!”, gdy się zamyślę nad takimi fragmentami: „Bywa, że czas na Ziemi płynie powoli. Ale częściej pędzi jak szalony, więc dobrze go wykorzystuj. Zanim się zorientujesz, przeminie.” Książka uczy szacunku nie tylko do naszej planety, ale i do naszego życia i ludzi, którzy nas otaczają.

Wydawnictwo Zielona Sowa

Do kupienia TUTAJ

„Wilk, który się zgubił” R. Bright, J. Field

Kolejna część serii książek o zwierzętach z rymowanym tekstem, którą kochamy. O pierwszej z nich „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić” pisałam TUTAJ. Tym razem poznajemy małego wilczka, który bardzo chciałby już być dorosły.

Jednak jego odwaga to raczej brawura, więc maluch wpada w kłopoty – podczas wędrówki wilków zostaje w tyle i się gubi. Na szczęście z pomocą przychodzą mu napotkane przypadkiem zwierzęta – narwal, mors, piżmowół, arktyczny lis, biała gąska, łoś oraz ćma.

Książka jest bardzo interesująca zarówno pod względem językowym (ciekawe, czasem rzadko używane słowa, niebanalne rymy, fajny rytm opowieści), jak i graficznym, zresztą zobacz sama:

Wydawnictwo Zielona Sowa

Do kupienia TUTAJ

„W świecie małp” A. Gwis

Lata mijają, a zainteresowanie kartonówkami, książkami obrazkowymi wcale u nas nie mija. Tosia teraz najchętniej wybiera te, z którym może się czegoś ciekawego dowiedzieć, niedawno przez 3 wieczory z rzędu przeglądałyśmy „Opowiem Ci, mamo, co robią koty” (KLIK), a teraz na topie jest nowość od Naszej Księgarni – książkę o małpach.

Sama też ją czytam i oglądam z wielką chęcią, dowiaduję się mnóstwa nowych rzeczy. Nie wiedziałam, że istnieje aż tyle gatunków małp! A niektóre są tak malutkie (pigmejka karłowata mierzy 12-16 cm i waży tylko 100 g). Dzieci dowiedzą się, które małpy żyją wysoko w koronach drzew, a które nisko na ziemi. Czym się żywią, jak chronią się przed zimnem w Japonii, z jakimi innymi gatunkami zwierząt przyjaźnią…

„W świecie małp” to książka wyjątkowa. Oprócz przedstawienia niezwykłego bogactwa i różnorodności naszych małych (i nie tak małych) przyjaciół, z wyczuciem opowiada też o problemie wymierania małp i pokazuje jak możemy z nim walczyć.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Do kupienia TUTAJ

„Nietypowy Adaś” T. Percival

Piękna opowieść o akceptowaniu siebie. Czasem tak bardzo boimy się pokazać swoją prawdziwą twarz, że chowamy się pod osłoną pozornej zwyczajności i… typowości. Niestety, narzucone przez samych siebie ograniczenia sprawiają, że czujemy się nieszczęśliwi i nie dajemy się poznać i prawdziwie polubić innym ludziom.

Tytułowy Adaś jest zwyczajnym chłopcem, któremu pewnego dnia wyrastają skrzydła. Wzbija się więc w powietrze i cieszy niesamowitym doznaniem latania. Jednak już po chwili zakłada ciasny i niewygodny płaszcz, żeby nikt nie dostrzegł, że chłopiec się zmienił, że już nie jest typowy, taki sam jak reszta grupy, rodziny, reszta ludzi. To go unieszczęśliwia. Wreszcie więc zrzuca płaszcz i… dokonuje wspaniałego odkrycia :)

Bardzo ważna, potrzebna książka.

Wydawnictwo Zielona Sowa

Do kupienia TUTAJ

„Góra i Dół. Zobacz, jak niesamowita jest przyroda” P. Hegarty, T. Simons, H. Clulow

Przepięknie i bardzo oryginalnie wydana książka o przyrodzie. Na kolejnych kartach przedstawione są różne środowiska, w których żyją zwierzęta – ocean, las deszczowy, Biegun Północny, rzeka, jaskinie, sawanna, klify, las. Każda z nich podzielona jest na pół i zawiera to co NA GÓRZE, a pomiędzy znajdują się pół strony-podziałki – gdy je obrócimy odkryjemy kolejne wyjątkowe stworzenia, które zamieszkują to, co NA DOLE. Genialny sposób, żeby podkreślić niesamowitą różnorodność naszego świata!

Bardzo podobają mi się też klasyczne ilustracje i nieszablonowe opisy zwierząt – autorzy skupili się nie na wiedzy encyklopedycznej, a na ciekawostkach, które zainteresują dzieci. Strzał w 10! To chyba najciekawsza książka o zwierzętach i przyrodzie jaką mamy w swojej kolekcji.

Wydawnictwo Adamada

Do kupienia TUTAJ


Mogą Ci się spodobać

2 komentarze

Zostaw komentarz