Książka jest zawsze dobrym pomysłem na prezent dla dziecka. Z każdej okazji. Bardzo często do głównego prezentu dorzucam jeszcze jakąś fajną książkę. Zdecydowanie wolę taki dodatek od kolejnych słodkości…
Dziś same perełki! 10 wyjątkowych książek, które sprawią mnóstwo radości maluszkom i przedszkolakom.
Książki na prezent dla maluszków (roczniaków i dwulatków)
no, może i 3-latków ;)
1. „Oto jest Spot” E. Hill
Rewelacyjna książka-piesek! To jest moim zdaniem prezent idealny dla każdego malucha, w dodatku w bardzo dobrej cenie. Książka jest bezpieczna – wszystkie rogi są zaokrąglone, a strony kartonowe. Na każdej z nich znajdziemy sympatycznego żółtego pieska imieniem Spot, który wesoło się bawi. Buduje zamki z piasku, gra w piłkę, biega, jeździ na rowerze. Jest wesoły i szczęśliwy. Zdania są prosto skonstruowane, dzięki czemu świetnie się nadadzą do czytania już dla roczniaka. A starsze dzieci mogą trenować samodzielne czytanie, bo czcionka jest duża i wyrazista. To jest książka na lata.
Polecam kupić już teraz (nawet na zaś), żeby nie było płaczu, gdy się nakład wyczerpie i będzie dostępna tylko na olx w zwariowanych cenach ;)
Książki o Spocie można też kupić w wersji okienkowej – o jednej z nich pisałam we wpisie o najlepszych książkach dla dzieci z okienkami.
Wydawnictwo Mamania
Do kupienia TUTAJ
2. „Dzień dobry” M.Martí, X. Salomó
Bardzo fajna kartonówka z ruchomymi elementami dla najmłodszych maluchów – śmiało możecie ją dać już rocznemu dziecku. Helenka od kilku tygodni bardzo intensywnie się nią bawi i jeszcze nie udało jej się nic zniszczyć, choć nie mogę powiedzieć, że nie próbowała, wręcz przeciwnie ;)
Na każdej stronie, zaczynając już od okładki, obserwujemy jak świat budzi się o poranku – jak wstaje słońce, kogut, bobas, jak tata się goli, zaglądamy w okna sąsiadów, pomagamy otworzyć piekarnię. Wszystkie elementy działają na zasadzie przesuwania kółeczka paluszkiem, jest to proste i sprawia mnóstwo frajdy dziecku. Świetna rzecz!
Wydawnictwo Adamada
Do kupienia TUTAJ
Z tej serii dostępna jest też: „Dobrej nocy”
3. „Mysia na placu zabaw” L. Cousins
Wielki powrót Mysi – to kultowa seria książek na całym świecie! Wydawnictwo Mamania wydało właśnie trzy książki o Mysi z ruchomymi elementami – „Mysia na placu zabaw”, „Mysia na wsi” i „Sto lat, Mysiu!”
W pierwszej z nich dziecko sprawi, że Mysia będzie zjeżdżała ze zjeżdżalni, huśtała się na huśtawce, bujała na koniku i bawiła na kilka innych wesołych sposobów. Bardzo podoba mi się strona, na której Mysia wyrzuca (z naszą pomocą!) papierek po lodzie do kosza na śmieci – na naukę właściwych zachowań nigdy nie jest za wcześnie.
Dla 2-latków jak znalazł, dla młodszych dzieci największą frajdą będą próby wyrywania ruchomych elementów ;)
Wydawnictwo Dwie Siostry
Do kupienia TUTAJ
4. seria Odkrywaj i baw się „Moje pierwsze 100 słów”, „Moje pierwsze 100 zwierząt” R. Priddy
Najlepsze książki z rodzaju „pierwsze 100 ” jakie do tej pory widziałam. Duży format, wyraziste kolory, okienka do otwierania, pytania, proste zadania, a przede wszystkim – realne zdjęcia przedmiotów! Pewnie też tak macie, że przeglądając niektóre książki dla dzieci widzicie na obrazku jakieś dziwaczne stworzenie i się zastanawiacie „co to do cholery jest?!” I dopiero podpis oznajmia, że… kaczka. Tu kaczka jest kaczką, a nie jakimś szalonym wymysłem grafika.
Książki mają zaokrąglone rogi, grube strony i okienka, które niestety mogą paść łupem maluszków, więc książki te polecam dla 2-3 latków. W ofercie jest też „Moje pierwsze 100 pojazdów”. Bardzo polecam!
Wydawnictwo Egmont
Do kupienia tutaj:
dostępne są również:
5. „Co umie mała biała rybka?” G. van Genechten
Nasze kolejne spotkanie z małą białą rybką. Pierwsze opisałam tutaj. Ale tę polecam bardziej, bo jest niezniszczalna – ma kartonowe strony i zaokrąglone brzegi. Mała biała rybka zastanawia się w czym jest dobra – nie umie ścinać szczypcami trawy morskiej jak krab, robić fikołków jak jeżowiec, czy świecić w ciemności jak meduza. Jest jednak coś, co ją wyróżnia, tak jak każdego z nas. Bo każdy jest wyjątkowy, choć się różnimy. Świetny przekaz, możecie kupować w ciemno!
Wydawnictwo Mamania
Do kupienia TUTAJ
6. Książki o Kici Koci z okienkami
Świetne książki z okienkami dla 2-3 latków, fanów Kici Koci, ale nie tylko. Książki z klapkami to zawsze dobry pomysł na prezent dla dzieci, bo łączą czytanie książek z zabawą. Okienkowe Kicie Kocie są świetnie skonstruowane, mają dużo mniejszych i większych klapek do otwierania na każdej stronie, a tekst jest prosty, rytmiczny, pełny tak lubionych przez maluchy powtórzeń, ale nie banalny. Poza tym nie brak tu humoru i pozytywnego, ważnego przekazu.
„Kicia Kocia i Nunuś. Gdzie jest szczurek?”
Kicia Kocia pomaga młodszemu braciszkowi Nunusiowi w poszukiwaniach ukochanej przytulanki – szczurka. W tym celu przeszukujemy pokój Nunusia, salon (zwany pokojem mamy i taty), kuchnię, łazienkę, pokój Kici Koci i przedpokój. Zaglądamy pod łóżka, za poduszki, do kuchennych szafek, komód, a nawet lodówki. Najwięcej śmiechu jest w łazience, gdzie odnajdujemy różne przedmioty w trochę dziwnych miejscach… Nic więcej nie powiem, żeby nie psuć Wam zabawy ;) Książka ma też walor edukacyjny – dzieci uczą się nazw mnóstwa przedmiotów, które znajdują się w domu i trenują spostrzegawczość.
Wydawnictwo Media Rodzina
Do kupienia tutaj:
„Kicia Kocia i Nunuś. Bardzo fajna rodzina”
Połączenie wesołej zabawy z okienkami z ważnym przekazem. Kicia Kocia i Nunuś idą w odwiedziny do pani Kwiatek, po drodze mijając różne rodzaje domów – bloki, kamienice, małe domki, wieżowce. Nunuś co chwilę się pyta, czy tu mieszka pani Kwiatek, a Kicia Kocia zaprzecza, ale podkreśla, że na pewno mieszka tu inna fajna rodzina. A my zaglądamy do środka domów przez okna i drzwi i widzimy przeróżne rodziny, różniące się składem, wiekiem, kolorem skóry, zainteresowaniami. Widzimy osoby niepełnosprawne, starsze, samotne. Świetna lekcja tolerancji i różnorodności społeczeństwa w praktyce! Rewelacja.
Wydawnictwo Media Rodzina
Do kupienia tutaj:
A teraz propozycje dla starszych dzieci – trzylatków, czterolatków, pięciolatków, a może i starszych.
Książki na prezent dla przedszkolaków
7. „Baśnie dla młodszych i starszych” Z. Stanecka
Jestem oczarowana tą książką! Znane i kochane baśnie pod piórem Zofii Staneckiej zyskują więcej szczegółów, więcej polotu i mnóstwo świeżości, wciąż jednak trzymając się mocno przesłania pierwowzoru. To dla mnie szczególnie ważne, bo brakowało mi w naszej biblioteczce (umówmy się, pokaźnej) naprawdę dobrze napisanej, współczesnej wersji starych baśni. W wielu książkach wręcz poraża mnie kiepskie tłumaczenie, błędy stylistyczne i okropne, krzykliwe ilustracje. Inne znowu bardzo luźno traktowały pierwowzór, wypaczając oryginalny przekaz baśni.
A baśniach Staneckiej wszystko jest cudownie wyważone! Dodatkowo do każdej baśni autorka napisała kilka słów o jej pochodzeniu i garść interesujących faktów. Opracowanie graficzne, jak przystało na serię ART Egmontu jest na najwyższym poziomie, choć wolałabym żeby ilustracje były mniej „współczesne” – Czerwony Kapturek ze słuchawkami na uszach albo siostra Kopciuszka z tatuażem to dla mnie trochę za dużo, choć może się podobać starszym dzieciom. Na szczęście w tekście tego nie ma!
Wydawnictwo Egmont, seria ART
Do kupienia TUTAJ
8. „A królik słuchał” C. Doerrfeld
Wspaniała książka o tym, że czasem nie trzeba wiele, żeby kogoś pocieszyć, wystarczy być obok. Mały chłopiec, Taylor, zbudował przepiękną, ogromną konstrukcję z klocków, która niestety się zawaliła. Przychodzą do niego różne zwierzęta, próbując go pocieszyć na charakterystyczne dla siebie sposoby – kurczak namawia Taylora, żeby o wszystkim opowiedział, niedźwiedź przekonuje, że najlepszym sposobem na odreagowanie tej trudnej sytuacji jest wykrzyczenie z siebie złości, hiena namawia do śmiechu, a wąż do niszczenia innych konstrukcji. Ale chłopiec nie ma teraz ochoty na żadną z tych czynności. Wtedy przychodzi królik i… po prostu jest, tuż obok. I wtedy dzieje się magia :)
Piękna, prawdziwa i bardzo wartościowa książka.
Wydawnictwo Mamania
Do kupienia TUTAJ
9. „Kto się chowa w lesie i na śniegu?” P. Hanáčková, L. Dao
Świetna książka dla młodszych i starszych przedszkolaków. Dziecko wiele się z niej nauczy, ale… przy okazji, bo najważniejsza jest tu zabawa! Na każdej karcie znajdziemy inne zwierzę, które do perfekcji opanowało sztukę kamuflażu. Będziemy wytężać wzrok, aby dostrzec lisa polarnego, sowę, leniwca, żabę i oczywiście kameleona. Każde z nich można odsłonić i ujrzeć w pełnej okazałości, pociągając za solidnie zamocowany zaznaczony kawałek tekturki. Dodatkowo poznamy sporo ciekawostek z życia tych stworzeń – kiedy kameleon zapomina o swoim kamuflażu i mieni się różnymi kolorami? Dlaczego sowa ciągle zamyka oczy, nawet gdy nie śpi? Kiedy lis polarny przestaje być biały?
Wydawnictwo Adamada
Do kupienia TUTAJ
Z tej serii dostępna jest też: „Kto się chowa na lądzie i w wodzie?”
10. „Kuku i historia pępka” M. Kamińska, A. Tylkowski
Po co nam pępek? Skąd się wziął? Pewnie nie jeden raz słyszałaś takie pytanie od swojego dziecka. Ta książka w prosty i przystępny sposób, obrazowo wyjaśnia tę kwestię. Ale nie tylko dlatego ją polecam. Jest to historia małego chłopca, który bardzo tęskni za swoją mamą. Mama wyjechała tylko na kilka dni, ale wiadomo, jak czas się potrafi dłużyć dziecku, które bardzo na coś czeka. Kuku martwi się też, że mama nie zostawiła mu żadnej pamiątki i że ją zapomni. Na szczęście jest coś, co mama mu zostawiła, czego nigdy nie zgubi i co będzie miał przez całe życie. Oczywiście swój pępek!
Wspaniała książka, w której przedstawiona jest też wyjątkowa relacja między dzieckiem a tatą. Oryginalne rysunki Andrzeja Tylkowskiego, które pewnie znacie z pięknych pocztówek i kalendarzy, sprawią, że nie sposób się nie uśmiechać, czytając „Kuku i historię pępka” :) Czekam na kolejne książki tego świetnego duetu!
Wydawnictwo Mamania
Do kupienia TUTAJ
11.”Gdzie jest Wally?” M. Handford
Prawdziwa gratka! Nowe, polskie wydanie klasycznej książki obrazkowej, służącej do wyszukiwania małych postaci i przedmiotów z ogromnej ilości innych elementów. Szukamy przede wszystkim tytułowego Wally’ego, sympatycznego chłopaka w charakterystycznej biało-czerwonej bluzie. Do wykonania mamy jednak więcej zadań – na każdej rozkładówce znajduje się pocztówka od Wally’ego, która kieruje naszą uwagę na inne przedmioty i postaci – do znalezienia jest zamek z piasku, człowiek z kotwicą na ramieniu, namiot cały wymalowany w kwiaty i wiele, wiele innych. Dodatkowo na końcu otrzymujemy listy z setkami kolejnych rzeczy do odnalezienia i odhaczenia. Zabawa na wieeeele godzin!
Pamiętam jak w dzieciństwie z wypiekami na twarzy siedziałam pochylona nad ilustracjami i szukałam Wally’ego, uwielbiałam to! Książka dedykowana jest dzieciom w wieku 5+, górnej granicy nie ma i wcale się nie dziwię, bo i mi trudno się od niej oderwać. Klasyk!
Psst! Widziałam, że powoli nakład się wyczerpuje w wielu księgarniach. Jeśli myślicie nad zakupem, lepiej zróbcie to teraz.
Wydawnictwo Mamania
Do kupienia TUTAJ
„Kostek rozdaje prezenty” A.T. Smith
Na koniec, ciut poza zestawieniem (ze względu na miękką okładkę), nie mogłam nie wspomnieć o nowej książce o Kostku, którego znamy i lubimy już od dawna. Jeśli macie w domu małego fana lub fankę tego sympatycznego pieska w szykownym berecie i zawadiackiej koszulce, śmiało możecie kupić tę książkę na prezent. Jeśli jednak byłoby to pierwsze spotkanie z Kostkiem, polecam zacząć przygodę od najlepszych moim zdaniem tomów: „Kostek na wsi” i „Kostek na nartach” (recenzje TUTAJ, a na dole podlinkuję do księgarni).
To nie znaczy, że „Kostek rozdaje prezenty” jest słaba, wręcz przeciwnie! To świetna historia świąteczna o tym, jak Kostek przez przypadek uwięził Mikołaja w swoim domu i nie pozostało mu nic innego jak wraz z Panem Piętką rozwieźć dzieciom prezenty osobiście. Nic jednak nie idzie zgodnie z planem, czas kurczy się zastraszającym tempie, a zaraz do domu wracają Państwo Wyglansowani… Jak Kostek wyplącze się z tarapatów? Z klasą, jak zawsze!
Wydawnictwo Debit
Do kupienia TUTAJ
Inne książki o Kostku: