BIBLIOTECZKA

Lalo, Binta, Babo – przyjaciele mojego dziecka

Gdybym miała wybrać jedną ulubioną książkę z całej Tosiowej biblioteczki, nie miałabym problemu. No, może jeden, mały – która z serii książek o roztańczonej szwedzkiej rodzince autorstwa Evy Susso i Benjamina Chauda jest najbardziej ulubiona z ulubionych.

Do tej pory w serii ukazały się trzy pozycje – „Babo chce”, „Binta tańczy” i „Lalo gra na bębnie”. Mam nadzieję, że już wkrótce pojawi się książka o ich siostrze Ajszy.

Duet szwedzkiej pisarki i francuskiego ilustratora stworzył wesołą, szczęśliwą rodzinkę, która mieszka sobie w uroczym małym domku i żyje naprawdę slow. Dzieci chodzą na spacery, zbierają jagody, z których później wraz z rodzicami pieką ciasto. Cała rodzina mnóstwo czasu spędza na powietrzu grając, śpiewając, tańcząc. Świetnie się bawią, nawet nie robiąc niczego specjalnego, po prostu będąc razem. W książeczkach nie zobaczymy telefonu, mikrofalówki, telewizora, czy komputera. Jest za to bębenek, kura i pies. I te wspólne magiczne, zwyczajne, uchwycone w przelocie chwile, gdy mama rozczesuje włosy Lalo, Babo paćka jedzeniem, a Binta zakłada sobie welon i wianek na głowę. Bez pośpiechu, za to blisko i szczęśliwie.

susso2

Druga rzecz, która mnie ujęła w tej serii to proste, krótkie zdania, które absolutnie nie wyczerpują tego, co się dzieje w książeczkach, dzięki czemu bardzo naturalnie wciągają rodzica (a potem pewnie i starsze dziecko) do spontanicznego współudziału w narracji. Tak więc razem wołamy Bintę: „Binta, gdzie jesteś?, Binta! Binta, chodź! Gdzie się ukryłaś?”, opisujemy napotkane w lesie zwierzęta. Krótkie zdania, pełne wyrazów dźwiękonaśladowczych nadają historii pewien kierunek i rytm, ale te książeczki są zdecydowanie bardziej do opowiadania niż do zwykłego czytania. Nie stawiają też dziecka w pozycji biernego słuchacza, wręcz przeciwne, maluch z miejsca jest zachęcany do wspólnego wydawania odgłosów, tupania, grania i tańczenia.

susso1

Trzecim wspaniałym aspektem książek są przepiękne, wyraziste ilustracje autorstwa Benjamina Chauda.

Tosia pokochała całą serię od pierwszego wejrzenia. To pierwsze książeczki, po które sięga rano i ostatnie, które każe sobie czytać przed snem. Potrafimy przeczytać pod rząd wszystkie trzy od deski do deski – każda mama rocznego – 1,5-rocznego rozbrykanego dziecka wie, że to nie byle co. Czy muszę dodawać, że ja też przepadłam z kretesem i uwielbiam tę serię?

Gdybym miała wybrać pozycje obowiązkowe dla 1-2 letniego dziecka (a może i starszego?), nie wahałabym się ani minuty – „Binta tańczy”, „Babo chce” i „Lalo gra na bębnie” to już od kilku miesięcy nasze najlepsze książki.

IMG_4160

IMG_4148

Cena:

Binta Tańczy – KLIK!

Babo chce – KLIK!

Lalo gra na bębnie – KLIK!

Wiek: 1+

Uwaga! Książka ma miękkie kartki.


Jakie są ulubione książki Waszych dzieci? Czym jeszcze można tak zainteresować rocznego-półtorarocznego malucha? Podrzućcie mi proszę tytuły! :)


Mogą Ci się spodobać

10 komentarzy

 • Reply
  TosiMama
  20 października 2015 at 09:00

  Tosia uwielbia Kicię Kocię, polubiła ją mając niespełna dwa lata. Lubi ją do dzisiaj:)

  • Reply
   Carla
   20 października 2015 at 10:13

   Frrruuu leci na listę książek do kupienia! :) Dzięki!

 • Reply
  Natalia Jarocka
  20 października 2015 at 09:33

  Lubię takie książki :)

 • Reply
  Marta
  20 października 2015 at 10:19

  Nie spotkałam się jeszcze z tą serią, ale wygląda zachęcająco :)

 • Reply
  Zuzanna Szulist
  20 października 2015 at 10:52

  U nas tak samo! Od 6 już miesięcy numer jeden! :D Kicię Kocię poleciałabym za jakiś czas.

 • Reply
  Matko Zabawko
  20 października 2015 at 15:39

  Zastanawiałam się czy ten pies na 2 obrazku ma jakiś róg, a później dopatrzyłam się, że to kura :D
  Ja to mam wyobraźnię.

  • Reply
   Carla
   20 października 2015 at 22:16

   :D :D :D

 • Reply
  Agnieszka
  21 października 2015 at 22:33

  A my ich nie mamy, co za niedopatrzenie, już dawno chciałam kupić i jakoś mi umknęło zupełnie. Teraz tylko nie wiem, czy moja już nie za duża na takie książki, chociaż biorąc pod uwagę drugą czytelniczkę w drodze, chyba można zaryzykować ;))
  A jak szukacie książeczek to zapraszamy do nas na stronę, jest ich tam już całkiem sporo dla dzieci w różnym wieku, a praktycznie codziennie coś nowego wrzucamy ;))

  • Reply
   Carla
   21 października 2015 at 23:07

   Koniecznie nadróbcie zaległości ;) Znam Waszą stronę! Ostatnio zamówiłam jedną z części Marysi dzięki Wam, ale to tak bardziej na zaś :)

 • Reply
  OSCARY PARENTINGOWE 2016. Najlepsze zabawki, książki, gadżety roku 2015. |
  29 lutego 2016 at 21:44

  […] Najlepsza książka dla dzieci roku 2015. Przyznaję, nie jest to książka wydana w 2015. Nie jest to nawet 1 książka. To cała seria. Ale mój wybór w tej kategorii po prostu nie mógł być inny! Parentingowy Oscar wędruje do książek o pewnej szwedzkiej rodzice, która szturmem podbiła serce mojej córeczki i moje przy okazji również. Gorące brawa dla Binty, Lalo i Babo, którzy towarzyszą nam każdego dnia i których slow life nigdy nam się nie nudzi! „Binta tańczy”, „Lalo gra na bębnie”, „Babo chce” (TUTAJ) […]

Zostaw komentarz