BIBLIOTECZKA GRY POLECANE ZABAWKI

Kosmos – najlepsze zabawki i książki dla dzieci

zabawki i książki dla dzieci o kosmosie

Najciekawsze zabawki i książki dla dzieci o Kosmosie – jakie zabawki dla małych fanów kosmosu będą strzałem w 10? Które książki o Kosmosie dla dzieci spodobają się najbardziej? Przygotowałam dla Was zestawienie naszych ulubionych zabawek i książek dla dzieci o Kosmosie, Wszechświecie i gwiazdach. Same perełki!

Kosmos dla dzieci to pierwsza część nowego cyklu na blogu, w którym będę pokazywać nasze ulubione zabawki i książki na konkretny temat. Często dostaję od czytelniczek prośby o polecenie czegoś fajnego dla małych fanów Kosmosu, dinozaurów itp. dlatego myślę, że ta seria będzie przydatna :) Dziś biorę pod lupę zabawki i książki dla dzieci o Kosmosie, w planie mam wpisy o ciele człowieka i dinozaurach. A potem zobaczymy.

Zabawki dla dzieci o Kosmosie

Na początek nasze ulubione zabawki o Kosmosie dla dzieci – puzzle, gry, układanki i inne :)

1. Domino Kosmos Mudpuppy

Nasze ulubione domino! Piękne ilustracje, świetna jakość elementów, no i motyw Kosmosu sprawia, że układamy je co najmniej 3 razy dziennie ;) Na plus też wielkość pudełka – idealnie mieszczą się w nim wszystkie kartoniki i nie zajmuje wiele miejsca na półce, czy w plecaku. Zabieramy też na wycieczki.

Dostępne tutaj: Domino Kosmos

2. Puzzle Kosmos z ukrytymi obrazkami Mudpuppy (42 el.)

Bardzo ciekawe, oryginalne puzzle ze zwierzakami astronautami, rakietą i innymi pojazdami kosmicznymi, na których tyyyle się dzieje! Choć prawdziwa magia zaczyna się po ułożeniu – w zestawie jest specjalna „lupa”, dzięki której dzieci mogą odnaleźć ukryte, zamaskowane obrazki. Kto jeszcze podróżuje rakietą? Gdzie ukryła się myszka? Super zabawa już dla 3-latków.

Dostępne tutaj: Puzzle Kosmos z ukrytymi obrazkami

3. Rakieta magnetyczna Janod

Magnetyczną rakietę mamy już od kilku lat i nadal moje dzieci chętnie się nią bawią. Składa się z sześciu drewnianych elementów, które łatwo łączą się za pomocą wbudowanych magnesów. No i jest piękna! Must have dla małych fanów Kosmosu.

Dostępna tutaj: Rakieta magnetyczna mała

4. Kalejdoskop kosmiczne kotki Mudpuppy

Świetny pomysł na niedrogi, a bardzo fajny prezent dla dziecka. Przy każdym obrocie w kalejdoskopie dziecko może obserwować zmieniające się symetryczne, bajecznie kolorowe wzorki – to naprawdę wciąga!

Dostępna tutaj: Kalejdoskop kosmiczne kotki

5. Magnetyczna tablica z Układem Słonecznym Janod

A to nasz hit ostatnich tygodni! Duża, solidna drewniana tablica magnetyczna, przedstawiająca Układ Słoneczny, do której przyczepia się odpowiednie magnesy-planety, słońce i inne obiekty. Tosia jest zachwycona tablicą – uczy Helenkę jak się nazywają planety i sama utrwala swoja wiedzę, rozmieszczając planety na orbitach. Tablica często jest pierwszym krokiem do dłuższej zabawy w temacie Kosmosu – sięgamy po książki, puzzle, czytamy, słuchamy, dziewczynki rysują planety, drukujemy kolorowanki itd. :)

Tablicę można powiesić na ścianie albo korzystać z niej na podłodze. Rewelacja!

Dostępna tutaj: Magnetyczna tablica z Układem Słonecznym Janod

6. Bazgraki w kosmosie

Bazgraki są ulubioną formą książeczek z zadaniami Helenki. Kilka razy już opowiadałam o innych częściach, tym razem pokażę tę o Kosmosie. Zadania są bardzo dobrze przemyślanie – zaczynamy od tych najłatwiejszych, „na rozgrzewkę”, potem strona po stronie przechodzimy do bardziej wymagających. Strony są suchościeralne, dołączony jest zmywalny flamaster, więc można ćwiczyć i bawić się w nieskończoność. Świetna sprawa już dla 3-4 latków!

Dostępne tutaj: Bazgraki w kosmosie

7. Loteryjka Kosmos

Loteryjki Kapitana Nauki są w naszym domu od jakichś 4 lat. Z najprostszymi, dla 2-latków, już się pożegnaliśmy, ale wciąż są takie, które mocno angażują Helenkę. Zestaw Kosmos przeznaczony jest dla dzieci od 4. roku życia, ale można się bawić już z 3-latkami, zwłaszcza jeśli im się trochę pomoże :) Loteryjki ćwiczą spostrzegawczość, cierpliwość i koordynację oko-ręka (trzeba ułożyć żetony w odpowiednich miejscach na planszach).

Dostępna tutaj: Loteryjka Kosmos

8. Magnetyczna gra Kosmiczna misja

Tosia ostatnio ma fazę na planszówki. Codziennie gramy w Chińczyka, Smoka, Karalucha i gry kompaktowe z serii The Purple Cow. To gry podróżne, które mieszczą się w malutkim pudełeczku z dołączoną mini kostką i magnetycznymi pionkami. Można je zabrać ze sobą wszędzie, zawsze pakuję do torebki, gdy na horyzoncie jest jakieś czekanie (np. przychodnia, czy restauracja).

W klimacie dzisiejszego wpisu jest gra Kosmiczna misja, w której ścigamy się, kto pierwszy dotrze do Słońca przez Układ Słoneczny. Po drodze mijamy wszystkie planety w odpowiedniej kolejności, więc fajnie można też tu przy okazji utrwalić wiedzę. Bardzo polecam!

Dostępna tutaj: Magnetyczna gra Kosmiczna misja

9. Puzzle świecące w ciemności Mudpuppy (100 el.)

Bardzo ciekawe puzzle z różnymi obiektami kosmicznymi, które świecą w ciemności :) Dziewczynki są zachwycone! Puzzle składają się ze 100 elementów, ale nawet nasza trzylatka (z małą pomocą) daje radę. Świetna jakość.

Dostępne tutaj: Puzzle świecące w ciemności

10. Zestaw kreatywny Kosmos

Bardzo fajny zestaw dla wszystkich małych fanów Kosmosu i rysowania. W pudełku znajdziemy przeróżne kolorowanki, kosmiczny notatniki, zadania do wykonania i zestaw kredek. A także mnóstwo… czasu dla mamy na gorącą kawę, dorosłą książkę, relaks.

Dostępny tutaj: Zestaw kreatywny Kosmos

11. Albik – mówiące puzzle i mówiąca książka Wszechświat

Wybierając najlepsze zabawki i książki dla dzieci o Kosmosie nie mogłam pominąć Albika! Opowiadałam już o nim nie raz, jeśli jeszcze nie znasz mówiącego pióra zajrzyj TUTAJ i TUTAJ. Dziś pokażę książkę i puzzle Wszechświat, które mamy już od kilku miesięcy. Tylko pamiętaj – najpierw musisz kupić zestaw z piórem.

Książka Albika Wszechświat to kompendium wiedzy o Kosmosie, Układzie Słonecznym, misjach kosmicznych, astronautach i wszystkim co się wiąże z tym tematem. Zagadnienia przestawione są prostym językiem, ale wyczerpująco. To jedna z ulubionych albikowych książek Tosi. Polecam dla dzieci co najmniej 5+ i szkolnych.

Natomiast puzzle śmiało można kupić i 3-4 latkom. Po ułożeniu obrazka dziecko przykłada mówiące pióro do różnych obiektów i dowiaduje się wieeeelu ciekawych rzeczy o kosmosie. Świetny sposób na przyswajanie wiedzy dla dzieci w formie zabawy.

Dostępne tutaj:

Albik mówiąca książka Wszechświat

Albik mówiące puzzle Wszechświat

12. Biblioteczka Montessori. Astronomia

O tym zestawie opowiadałam szerzej TUTAJ. W jego skład wchodzą karty trójdzielne z różnymi obiektami kosmicznymi (planety, Słońce, meteor, planetoida i in.), ilustrowany przewodnik i obrotowa mapka nieba. Fajna rzecz dla małych (i większych) fanów Kosmosu.

Aktualnie niedostępny.

13. Model Układu Słonecznego

Model Układu Słonecznego to gratka dla każdego fana astronomii. W zestawie znajduje się książka o Kosmosie, druga książka z naklejkami, model Układu Słonecznego i gwiazdki fluorescencyjne do przyklejenia np. na suficie :)

Aktualnie niedostępny.

Najlepsze zabawki i książki dla dzieci o kosmosie – cz.2 KSIĄŻKI DLA DZIECI

Książki dla dzieci o Kosmosie

A teraz czas na nasze książki związane z Kosmosem, astronomią i Wszechświatem dla dzieci. O większości z nich już jakiś czas temu opowiadałam na blogu, dlatego teraz tylko kilka słów. Dłuższe recenzje podlinkowałam.

1. Dlaczego słońce świeci?

Rewelacyjna książka dla dzieci o Kosmosie i różnych ciekawych zjawiskach, o które często pytają dzieci. Dlaczego Księżyc zmienia kształt? Na czym polega zaćmienie Słońca i zaćmienie Księżyca? Dlaczego Słońce świeci? Co to jest dziura ozonowa? Skąd się bierze tęcza? Czym jest zorza polarna?

Książka jest naprawdę fajnie napisana i wydana – ciekawe tematy, przystępny język, wyraziste i wesołe ilustracje. Bardzo polecam dla dzieci 5+ i wczesnoszkolnych! To aktualnie ulubiona książka o Kosmosie Tosi.

W tej serii wydana została też książka „Dlaczego deszcz pada?” Na pewno dokupimy!

M. Krzemińska, wyd. Wilga

Dostępna tutaj: Dlaczego słońce świeci?

2. 8 małych planet

A to jest najlepsza książeczka o Kosmosie dla maluchów! Kartonowe strony, rymowana treść, urocze ilustracje i wycięte w środku kółka sprawiają, że ciężko się od tej książki oderwać. I choć polecam ją głównie dla najmłodszych dzieci (1-2 latków), to nadal moja 3-letnia Helenka nie chce się z nią rozstać. Szczerze mówiąc, wcale jej do tego nie namawiam, bo jest to jedna z najfajniejszych małych kartonówek jakie mamy.

Więcej pisałam o niej TUTAJ.

Dostępna tutaj: 8 małych planet

3. Kicia Kocia w kosmosie

Jeśli masz w domu małego fana Kici Koci i klimatów kosmicznych to musicie mieć tę książkę! Moim zdaniem to jedna z najlepszych części o Kici Koci. Dzieci dowiedzą się z niej co nieco o Księżycu i przyciąganiu ziemskim, zobaczą z czego składa się skafander kosmiczny i dlaczego jest tak ważny dla kosmonautów. Hitem też jest ilustracja z kosmiczną toaletą :)

Nie mogło zabraknąć tej książeczki we wpisie Najlepsze zabawki i książki dla dzieci o kosmosie!

Dostępna tutaj: Kicia Kocia w kosmosie

4. Niesamowity Wszechświat

Kompendium wiedzy o Wszechświecie dla dzieci w wieku 8+, choć i nieco młodszym dzieciom, zainteresowanym tematem na pewno się spodoba.

Bardzo podoba mi się dobór tematów i ich logiczne ułożenie – zaczynamy od obserwacji nieba, potem przechodzimy do omówienia planet Układu Słonecznego oraz innych ciał niebieskich tam występujących, następnie super ciekawy rozdział o czasie (pory roku, dzień i noc, wschód i zachód Słońca, kalendarze), Gwiazdy, Droga Mleczna i inne galaktyki. W ostatnia część to sławne postacie i misje kosmiczne.

Warto też zwrócić uwagę na piękne ilustracje i polskie wątki. Rewelacja!

Więcej o książce napisałam TUTAJ.

Dostępna tutaj: Niesamowity Wszechświat

5. Co widzimy w gwiazdach? Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie

A to zupełnie wyjątkowa książka w dzisiejszym wpisie. Tytuł nie kłamie – to prawdziwy przewodnik po niebie, z którym warto wyjść wieczorem na dwór i obserwować gwiazdy, odszukiwać konstelacje, a potem poczytać o nich co nieco. Książka pozwala rozbudzić i rozwinąć pasję, to prawdziwa perełka.

Oprócz informacji o poszczególnych gwiazdozbiorach mamy tu mnóstwo ciekawostek o Kosmosie, np. o fazach Księżyca, zaćmieniach Słońca, kometach, meteorach, mgławicach i nawiązaniach do mitologii. Warto mieć!

Dostępna tutaj: Co widzimy w gwiazdach? Ilustrowany przewodnik

6. Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańca planety Ziemia

Bardzo ciekawa książka na pograniczu tematyki Kosmosu i ekologii. Podoba mi się to połączenie, jest takie prawdziwe! „Tutaj jesteśmy” pokazuje jak przeogromy jest Kosmos, a nasza planeta tak naprawdę całkiem mała i… niesamowicie wyjątkowa.

To zbiór faktów o Kosmosie, Ziemi, ludziach i zwierzętach połączony z wieloma trafnymi refleksjami o życiu i relacjach na naszej planecie przedstawiony w niesamowitej oprawie graficznej. Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem, który sprawia, że nawet kilkuletnie dziecko wszystko zrozumie. 

Więcej o niej przeczytasz TUTAJ.

Aktualnie niedostępna.

7. Magiczny domek na drzewie. Księżyc o północy i Akademia Tropicieli Faktów. Kosmos

Przygotowując się do dzisiejszego wpisu nie mogłam pominąć książki o Kosmosie z serii Magiczny domek na drzewie i uzupełniającej ją serii Akademia Tropicieli Faktów. Jak już nie raz wspominałam, serie te warto czytać parami. W Magicznym domku bohaterowie – Jacek i Ania przeżyją niesamowitą przygodę na Księżycu. A w popularnonaukowej książce Kosmos dowiemy się więcej o planetach, Księżycu, wyprawach kosmicznych i astronomii.

Tym dwóm seriom poświęciłam odrębny wpis TUTAJ.

Dostępne tutaj:

Magiczny domek na drzewie. Księżyc o północy

Akademia Tropicieli Faktów. Kosmos

8. Ziemia do Jadzi

Na koniec 3 książki dość luźno związane z tematyką kosmiczną, ale bardzo fajne. „Ziemia do Jadzi” to świetnie zilustrowana historia dziewczynki o bujnej wyobraźni, która wybiera się w podróż po Układzie Słonecznym, a może… po prostu sprząta swój pokój? :)

Wesoła historia o magii wyobraźni i świetny pretekst do rozmowy o Kosmosie, planetach, rakietach i misjach kosmicznych.

Więcej o książce napisałam TUTAJ.

Dostępna tutaj: Ziemia do Jadzi

9. Ćmony i Smeśki

Wspaniała opowieść o miłości i tolerancji w kosmicznym klimacie :) Rymowana treść, mądre przesłanie i motyw Romea i Julii na dziwnej planecie gdzieś w Kosmosie. U nas hit!

Więcej o książce napisałam TUTAJ.

Dostępna tutaj: Ćmony i Smeśki

10. O Wilku, który poleciał w kosmos

Pełna humoru książka o Wilku, który ma niesamowitą przygodę – wyrusza na odległą planetę Wolków, aby pomóc rozśmieszyć ich przywódcę. Nie będzie to jednak takie proste…

Bardzo lubimy francuską serię książek o Wilku, mamy całą kolekcję :) Książki są zabawne, zaskakujące i bardzo podobają się dzieciom.

Więcej o książce napisałam TUTAJ.

Zabawki i książki dla dzieci o Kosmosie – a Ty co byś dodała?


Mogą Ci się spodobać

3 komentarze

 • Reply
  Kasia
  2 lutego 2021 at 10:28

  Wszystkie rzeczy wyglądają super, najchętniej wszystko bym wypróbowała! szczególnie zachęcająco wygląda ta tablica magnetyczna :) U nas hitem są puzzle z czuczu o kosmosie i książeczka o kosmosie z serii świat w obrazkach. Pozdrawiam i dziękuję za wpis :)

  • Reply
   Carla
   2 lutego 2021 at 21:33

   O tak, tablica to nasz hit :) Akurat puzzli CzuCzu o kosmosie nie mamy, ale też wyglądają fajnie.

 • Reply
  Nina
  25 marca 2021 at 20:05

  Aż muszę skomentować: nieźle się napracowałaś! Dla fanów kosmosu super! Ja szukam teraz u Ciebie czegoś dla 3-letniej księżniczki. Synowi faza na kosmos już minęła, a miałabym teraz co wybierać.

Zostaw komentarz