MACIERZYŃSTWO POLECANE

Poród naturalny (VBAC) czy druga cesarka?

Poród naturalny czy cesarka? Co jest lepsze dla dziecka? Co jest lepsze dla mamy? Czy VBAC, czyli poród naturalny po cesarskim cięciu, ma sens? 

Zanim zaszłam w pierwszą ciążę twierdziłam, że na 100% będę miała cesarkę, że nie ma opcji, żebym rodziła naturalnie. Za dużo bólu, za duże ryzyko, zresztą po co się tak męczyć, skoro można hop-siup wyjąć dziecko z brzucha i po sprawie? Wiem, głupia byłam ;)

Po zajściu w pierwszą ciążę oczywiście zmieniłam zdanie o 180 stopni. Naczytałam się mądrych książek, artykułów, naoglądałam dokumentów i od tamtej pory istniała dla mnie tylko jedna opcja – poród naturalny. Pod względem medycznym jest on najlepszą drogą przyjścia na świat dla dziecka i zakończenia niepowikłanej ciąży dla matki.

Chodziłam do Szkoły Rodzenia, ćwiczyłam oddechy, przygotowałam plan porodu, byłam nakręcona. Kto da radę jak nie ja?! Wierzyłam w 100 procentach, że się uda, nawet gdy okazało się na USG, że dziecko będzie ważyło ok. 4 kg. Nie takie dzieci się rodzą! Moja mama, która sama rodziła „po cesarsku” próbowała delikatnie mnie oswajać z drugą opcją, na wypadek gdyby się jednak nie udało. Nie chciałam słuchać. Wiedziałam, że dam radę.

Nie dałam. Tosia była duża, moja miednica mała. Po kilkunastu godzinach skurczy dla lekarza stało się jasne, że dziecko nie może wejść do kanału, rozwarcie stanęło na 5 cm. Zaproponował mi cesarkę. Mimo niesamowitego bólu poczułam ogromne rozczarowanie i w pierwszej chwili chciałam dalej próbować. Przypomniały mi się jednak słowa, które wyczytałam w świetnej książce Jeannette Kalyty położnej, które zawsze promuje porody naturalne, że jeśli lekarz proponuje Ci cc, to jedyna słuszna odpowiedź brzmi „tak”. Moja położna, już po wyjściu lekarza, uspokajając mnie, bo przecież zalałam się łzami, że lepiej teraz na spokojnie, niż potem na cito. Bo i tak nie urodzę.

Po wszystkim czułam się zmasakrowana – fizycznie – wymęczona wielogodzinnym wysiłkiem i z raną na podbrzuszu oraz psychicznie – zawiedziona własnym ciałem, z poczuciem, że nie dałam rady. Bardzo ciężko było mi wrócić do pionu i zacząć czerpać prawdziwą radość z macierzyństwa.

 

Poród naturalny po cesarce?

VBAC  (vaginal birth after cesarian), czyli poród naturalny po cesarskim cięciu to szansa dla wielu mam cesarkowych, żeby spełnić swoje marzenie o naturalnym porodzie.

Czy VBAC ma sens? Oczywiście, że tak. Naturalny poród to zawsze najlepsza rzecz, którą możemy dać swojemu dziecku na starcie. Nie zawsze jest to możliwe, czasami wskazania medyczne z góry skazują kobietę na cesarkę (o tym więcej przeczytacie TUTAJ). Podlinkuję Wam jeszcze jeden artykuł Mamy Ginekolog – o możliwych powikłaniach po cesarskim cięciu i o tym, że jeśli wskazania medyczne nie są ewidentne, bezpieczniej i zdrowiej jest urodzić naturalnie – KLIK. Szczerze podziwiam wszystkie mamy, którym udało się urodzić naturalnie po cc.

Gdybym o tym wszystkim nie wiedziała, moje życie byłoby prostsze ;) Ale cóż, jesteśmy inteligentnymi ludźmi, żyjemy w czasach powszechnie dostępnej informacji, musimy podejmować świadome decyzje i liczyć się z konsekwencjami.

 

Druga cesarka?

Jako kobieta po przebytym cesarskim cięciu mam prawo do kolejnego. VBAC to opcja, którą teoretycznie mogę wybrać i której chciałam. Ale to nie jest takie proste. Nie wszystkie ambicje możemy zrealizować, nie za wszelka cenę.

Przede wszystkim mój lekarz prowadzący, do którego mam pełne zaufanie, twierdzi, że w moim przypadku cesarskie cięcie będzie najlepszą opcją zakończenia ciąży. Oczywiście, mogę próbować, jednak z dużym prawdopodobieństwem i tak trzeba będzie zrobić cięcie. Moje doświadczenia ze szpitala, w którym rodziłam (jednego z najlepszych w Warszawie), nie są traumatyczne, ale tak sobie myślę – a co gdybym trafiła na lekarza, który chciałby jeszcze poczekać kilka godzin, bo tętno nie zanikało, bo jeszcze było z dzieckiem wszystko ok? Co gdyby w pewnym momencie stan dziecka się pogorszył? Gdyby urodziło się niedotlenione? Gdyby się zaklinowało?

Przez cały mój pobyt w szpitalu (trafiłam tam tydzień po terminie i leżałam kolejny tydzień zanim poród został w końcu wywołany) czułam totalny brak zainteresowania, chaos, odkładanie wszystkiego na później… Mam wrażenie, że podczas porodu szczęśliwie trafiłam na jednego z niewielu rozsądnych lekarzy tam pracujących. Oczywiście, różne sytuacje można interpretować w różny sposób, ale jedno jest pewne – nie czułam się bezpiecznie.

Myślałam o tym, żeby wybrać tym razem inny szpital, ale… no właśnie, to jest zawsze loteria, na kogo trafię? Czy tym razem się uda? Czy gdyby sytuacja się powtórzyła, znów uda się na spokojnie zrobić tę cesarkę? A co jeśli coś pójdzie nie tak? Będę mogła winić tylko siebie i swoją ambicję, bo przecież miałam wybór…

A wszystko wskazuje na to, że dziecko znów będzie duże, kolejne USG to potwierdzają, a miednica jakoś rosnąć nie chce ;)

Być może część moich obaw jest bezpodstawna, być może za dużo tu czarnowidztwa, a za mało wiary w to, że będzie dobrze, ale tak czuję. Boję się i ten lęk odbiera mi pewność siebie, której miałam aż w nadmiarze za pierwszym razem.

Cesarka to nie jest droga na skróty, to nie jest poród bez bólu. To często walka z własnym ciałem o wstanie z łóżka do płaczącego noworodka, niesamowity ból rany, możliwe powikłania, utrudniona laktacja. Żadna cesarkowa mama nie powinna czuć się gorsza, nawet jeśli we własnych oczach nie podołała, nawet jeśli nie spróbowała VBAC.

 

Psst! I już mogę Wam oficjalnie powiedzieć – Helenka urodzi się 1. grudnia :)


Mogą Ci się spodobać

27 komentarzy

 • Reply
  Marta Sobczyk-Ziębińska
  15 listopada 2017 at 20:27

  Ja tez przy pierwszym porodzie nastawialam sie na droge naturalna. Szlo calkiem dobrze, pelne rozwarcie i przemy. Ale wtedy okazalo sie, ze mala zle wstawila sie do kanalu i tetno zaczelo swirowac. Musialam trzymac, nie przec i na cito jechalam na cesarke. Po 9 godzinach rodzenia naturalnie! Bylam zalamana, ale dobro dziecka najwazniejsze. Minely 4,5 roku, termin na 5 lutego i zobaczymy. Na razie lekarz mowi, ze nie ma przeciwwskazan do porodu naturalnego. Ale na nic sie nie nastawiam.

  • Reply
   MamaCarla
   20 listopada 2017 at 12:39

   Rozumiem te emocje po tylu godzinach bólu porodu naturalnego, pocieszałam się tym, że dla dziecka te skurcze są bardzo ważne. Powodzenia w trzecim trymestrze i oczywiście w lutym :)

 • Reply
  Izabela Trela
  15 listopada 2017 at 20:40

  Mój temat! Pierwsza też była cesarka, na drugi poród nastawiam się siłami natury i nie ma opcji, żeby było inaczej :D Mój lekarz zawsze mi powtarza, że najważniejsze jest nastawienie więc jeżeli nie ma przeciwwskazań, a ja chcę spróbować, to mam myśleć, że się uda :) Trzymam za Was kciuki :)

  • Reply
   MamaCarla
   20 listopada 2017 at 12:36

   Pewnie, jak nie ma przeciwwskazań to aż żal nie próbować :)

 • Reply
  Renata Pawlak
  15 listopada 2017 at 21:35

  Pierwsze dziecko urodziłam przez cesarskie cięcie z powodu braku akcji porodowych i spadku tętna synka, 3 lata pozniej urodziłam córeczkę naturalnie bez żadnych problemów, ustaliliśmy z lekarzem ze spróbuje naturalnie i udało sie. Poczułam ze spełniłam sie, za pierwszym razem zastanawiałam sie jak mówić: urodziłam czy wyjęto mi dziecko… za drugim razem jest łatwiej nawet jak sie nie rodziło naturalnie

  • Reply
   MamaCarla
   20 listopada 2017 at 12:36

   Fantastycznie, że Ci się udało!

 • Reply
  Annia
  16 listopada 2017 at 00:40

  Jak ja lubię czytać Twoje wpisy, jakże inne od tych, których pełno w blogosferze nastawionych jedynie na klikalność. Twoje są takie ciepłe i od serca. Nie znam Cię osobiście, ale myślę, że bardzo bym Cię polubiła.
  Jesteś bardzo dzielna, że pomimo wielkich chęci do czynienia tego co uważane ogólnie za najlepsze dostosowujesz nastawienie do swojej sytuacji. Robisz coś najlepszego co możesz dla swojej rodziny. Sama też jestem w 2 ciąży młodszej od Twojej o ok. miesiąc. Poprzedni poród był wspomagany vacuum. Teraz mam nadzieję, że uda się bez takich.. Dlatego tym bardziej boję się, czy wybiorę dobry szpital. Mój poprzedni choć ma na koncie wiele uratowanych dzieci to jednak jak dokładniej przeanalizuję wiele rzeczy traktował zbyt „medycznie”. Byłam cały czas pod ktg i uwięziona na łóżku bez możliwości picia. Szpital warszawski, choć na pewno bardzo dobry, to jednak tym razem go ominę. Mam nadzieję, że lepiej trafię i będę mogła się więcej ruszać i to mi pomoże, żeby poród lepiej postępował.

  • Reply
   MamaCarla
   20 listopada 2017 at 12:35

   Bardzo, bardzo dziękuję za miłe słowa! Powodzenia w końcówce ciąży i podczas drugiego porodu! Podobno za drugim razem jest łatwiej :) Mnie też w pewnym momencie podpięli do KTG i już nie mogłam się ruszyć z łóżka… W którym szpitalu rodziłaś?

   • Reply
    Annia
    26 listopada 2017 at 23:54

    Rodziłam w Instytucie Matki i Dziecka na Kasprzaka. Specjaliści są tam bardzo dobrzy, ale jednak podczas porodu trzeba czuć się jak najbardziej komfortowo jak się da – mam tu na myśli spokój i intymność, wtedy poród postępuje lepiej. Medyczne czynności powodują większe mimowolne odczuwanie stresu co hamuje postępy. I chyba tego spokoju mi zabrakło. Mam nadzieję, że teraz będzie lepiej a i tak jak wspominasz za drugim razem często jest łatwiej :) powodzenia dla Ciebie, to już tak niedługo kiedy będziecie mogli się tulić do siebie całą powiększoną rodziną :)

 • Reply
  Młoda Mama
  16 listopada 2017 at 14:03

  Ja również miałam w pierwszej ciąży cesarkę ponieważ dziecko było dużo, a moja miednica mała.
  Ja zresztą jestem niskiego wzrostu więc nawet gdybym zaszła w drugą ciąże to i tak czekałaby mnie cesarka.
  Pozdrawiam

  • Reply
   MamaCarla
   20 listopada 2017 at 12:32

   No właśnie… piąteczka!

 • Reply
  Izabela
  17 listopada 2017 at 20:05

  Powodzenia 1 grudnia!:)

 • Reply
  Milena Bijata
  17 listopada 2017 at 22:29

  Rozumiem Twoje rozterki i wątpliwości sama je przeżywałam i to 2 razy. Wydaje mi się jednak że nawet jeśli wybiera się kolejne cc to warto poczekać z nim do rozpoczęcia akcji porodowej niż robić na zimno gdy Maluch zupełnie nie jest do tego przygotowany.

  • Reply
   MamaCarla
   20 listopada 2017 at 12:32

   Dlatego też wybrałam termin najbardziej zbliżony do terminu z OM. Niestety nie udało mi się dogadać tak, żeby móc poczekać na skurcze, choć biorąc pod uwagę pierwszy poród to może bym musiała czekać na 42tc ;)

 • Reply
  Sandra P
  21 listopada 2017 at 11:07

  Miał być poród siłami natury. Tydzień po terminie była cesarka. Przez ok 10 godzin doszłam do 5cm. Nic się dalej nie działo. Oksytocyna dawała mi popalić nawet przy zewnątrzoponowym. I jak tylko usłyszałam cc to i ułożyło. Chciałam sama ale widziałam że nie daję rady. Najgorsze było to czekanie kiedy zobaczę swoją Tosie. U nas też Tosia ☺ bałam się o nią i o siebie. Cc było wybawieniem w tamtej chwili. Teraz się boję. Boję się że znowu będzie tak samo. Że mój ból i starania i tak będą na marne. I tak nie będzie większe rozwarcie jak ostatnio. Myślę o tym żeby wynająć sobie położną która mnie wesprze. Bo z ostatniego porodu nie mam też dobrych wspomnień jeżeli chodzi o położną. Nie była pomocna. W ogóle. Ja też chodziłam do szkoły rodzenia ale mało się tam dowiedziałam. Musialam sie przeprowadzić i nie skończyłam kursu po prostu. Ja rodze pod koniec kwietnia. Jeszcze mam sporo czasu. Lekarz nie ma nic przeciwko porodowi naturalnemu. Zobaczymy…

 • Reply
  Peptismum
  21 listopada 2017 at 11:18

  Pierwszy syn szybki sn, drugi – koszmarna cesarka – trzeciego nie planuję.

 • Reply
  Dominika Gorzolnik
  21 listopada 2017 at 11:24

  zgadza sie w pełni z Toba. Uwazam ze te mamy ktore same wybieraja cc bez wskazan do tego nie wiedza co robia. Równiez nie wspominam milo mojego 1 cc, nie było wyjścia ulozenie pośladkowe. Teraz chciałabym drugie ale w głowie mam strach przed druga cc ;(. Mam nadzieje ze bede mogla sprobowac SN gdy sie wkoncu odwaze

 • Reply
  Anika Slowinska
  21 listopada 2017 at 13:52

  Doświadczyłam VBAC i bardzo to sobie chwalę, jednak jeśli lekarz sugeruje drugie CC to nie ma się nad czym zastanawiać. Zdrowie mamy i dziecka są najważniejsze. Życzę powodzenia 1 grudnia!

 • Reply
  Klaudia Derebecka
  21 listopada 2017 at 15:34

  Prawie dwa miesiące temu udało mi się zrealizować swoje marzenie o vbac. Było ciężko, bo ciało nie chciało współpracować, ale walczyłam dzielnie. To najpiękniejsze doświadczenie, jakie przeżyłam. Choć nawet położna watpila już, czy to się uda:) Historie opisalam u siebie na stronie. Są tam też dwie rozmowy nt vbac i mitow z tym zwiazanych. Zainteresowanych zapraszam. Pozdrawiam ciepło. Klaudia

 • Reply
  Daria Skiba
  21 listopada 2017 at 16:03

  Dwa lata temu ponad 9 godzin porodu naturalnego, kosmiczne bóle krzyżowe, przy których skurcze, to nic. Pełne rozwarcie, akcja porodowa szybka (a 9 godzin to trwało…), w między czasie podali mi coś na wydłużenie przerw pomiędzy skurczami, które były za krótkie a skurcze bardzo długie. Dziecko idealnie ułożone, miednica odpowiednia, wejście w kanał odpowiednie. W końcu skurcze słabły – podali mi oksytocynę. Z córką było wszystko dobrze, ciągle sprawdzali wszystkie parametry i nic złego się nie działo. Nadszedł koniec zmiany pani doktor i polecenie: cesarka. Byłam załamana. Nie byłam na nią przygotowana. Wykończona po całonocnym porodzie pojechałam na CC. Minęły dwa lata a ja boję się postarać o drugie dziecko. Na samą myśl przechodzą mnie ciarki. Chciałabym drugiego dziecka, ale koszmarnie boję się drugiej cesarki :(
  A Tobie życzę powodzenia i mocno trzymam kciuki :)

 • Reply
  Aleksandra Kropopek
  22 listopada 2017 at 00:51

  Powidzenia zycze.
  U mnie podobnie. Zaczelo sie naturalnie a skonczylo cc po 10 h. Synu duzy 4550. W pewnym momencie spadło mu tetno i trzeba bylo na cc. Koniec koncow okaxalo sie to wybawieniem bo mlody mial okrecona dwa razy pepowine i jeszcze wezel na pepowinie.jak to lekarz okreslil mlody jestcszcxesciarzem od urodzenia. Szybko sie pozbieralam po cc wiec tu traumy nie mam. Bardziej sie zastanawiam na ile byl niedotleniony przez ten czas o kiedy trzeba bylo sie decydowac na cc. Teraz mam termin na polowecstycznia i dalej sie bije z myslami co zrobic. A brzucho.mam tak juz wielkosciowo jak mialam na koniec pprodu syna. Przyciagam sppjrzenia na ulicy 😉.

 • Reply
  Ania Gie
  30 listopada 2017 at 23:02

  Wow pierwszy już jutro☺ tez chciałam rodzic naturalnie i…. rodziłam. Po 40 minutach parcia szybka cesarka. …. ból – okropny, dochodzenie do siebie -ciężkie, walka o pokarm – masakryczna. .. ale dalej nie wiem jak będę (jeśli będę ) rodzic następnym razem….. życzę szczęśliwego rozwiązania
  PS. Córka 4300g 😉

 • Reply
  Cesarka na zimno i po skurczach - porównanie | MamaCarla.pl
  24 lutego 2020 at 18:36

  […] rozważałam poważnie VBAC, czyli poród naturalny po cesarskim cięciu. Więcej pisałam o tym TUTAJ. Widmo powtórki z przebiegu pierwszego porodu było jednak bardzo wyraźne i wraz z lekarzem […]

 • Reply
  Nela
  28 listopada 2020 at 06:11

  Cześć Kochane! Piszecie, że CC jest takie straszne. Ja swoją pierwszą córeczkę urodziłam siłami natury i nie wspominam tego dobre. Jak położono mnie na oddział z regularnymi skurczami w środę i rozwarciem 2 cm to urodziłam dopiero w piątek. Jeszcze nigdy nie czułam się tak zmasakrowana i znieważona. 😑 Bóle były takie okropne, że nie mogłam już chodzić. Jak w piątek Pani doktor podczas badania przebiła mi worek owodniowy i odeszły zielone wody płodowe. To dopiero zdali chyba sobie sprawę, że jest źle. Podano mi oksytocynę i krzyk na mnie” „przyj a ja już nie miałam siły. 3 dni mocnych regularnych skurczy i rozwarcie 2 cm. A oni krzyczą przyj. Mimo rozcięcia niestety popękała aż do odbytu. Malutka 8 /10 już sina. Masa urodzeniowa 3650g. Dziecko mi zabrano, nie czekano aż urodzę łożysko. Zostało mi wyrwane i dostałam masakrycznego krwotoku. Przypalanie i zszywanie na żywca nie należy do przyjemności. Przetoczono mi 2 jednostki krwi na oddziale. Historia długa bo z malutką nie wyszłam ze szpitala po 3 dniach tylko tydzień w jednym szpitalu – dostawała gentamecyna z penicylina. Potem podejrzenie epilepsji to do drugiego EEG i wideo EEG . Walka o to by było wszystko z nią dobrze. Odroczone szczepienia do 6 mc. Eh… Ciesze się teraz że Malutka rozwija się prawidłowo. Ale niestety boję się już rodzić naturalnie.

 • Reply
  Karo
  16 czerwca 2021 at 06:30

  Witam. Jak urodziłaś 2 dzieciątko ? Ja pierwsza miałam CC zagrażająca zamarrwica. Oprócz tego poród wywoływany,zielone wody , ciąża zakończona prawie w 42 tyg. Druga ciąża miałbyc poród sn na końcówce lekarz zapytał jak będę rodzic. No i jak głupia wybrałam CC zamiast spróbować vbac. Jestem właśnie w trakcie terapii , nie mogę sobie poradzić z tym ,że nie dałam dziecku wszystkiego. Choć w tam tej chwili podejmując decyzję bałam się kolejnej takiej historii , niedotlenienia dzieciątka. Żałuję,że nie zaufałam kolejny raz ciału i nie dałam szansy sobie na poród naturalny. Bałam się wywoływania i komplikacji. Naczytałam się o tym jaki to poród nie jest magiczny i wspaniały dla dziecka. Zaczęłam popadać w depresję
  Choć swoje porody droga cięcia wspominam dobrze, czule. Choć przy pierwszym dziecku czułam strach o jego zdrowie i wtedy CC było dla mnie wybawieniem. Szkoda ,że lekarz nie przedstawił za i przeciw vbac czy CC.

  • Reply
   Carla
   16 czerwca 2021 at 10:29

   Sporo czytałam o vbac i mocno go rozważałam, jednak ostatecznie zdecydowałam się na drugą cesarkę. I nie żałuję! Bardzo prawdopodobne jest to, że i drugi poród naturalny skończyłby się cesarką i cieszę się, że nie ryzykowałam zdrowiem swoim i dziecka przede wszystkim. Niedawno trafiłam na lekarza, który za głowę się złapał, że przy pierwszej ciąży nie skierowano mnie od razu na cc – przy takich wymiarach miednicy i szacunkowej wagi dziecka (ok 4 kg, co się potwierdziło). Jeśli miałabym rodzić trzecie dziecko – na 100% wybrałabym cesarkę już bez wyrzutów sumienia.
   Myślę, że dobrze, że zaczęłaś terapię. Dałaś i dajesz dziecku to co najważniejsze – miłość, bliskość, bezpieczeństwo.

Zostaw komentarz