BIBLIOTECZKA

Rewelacyjne książki dla dzieci – rozbawią, nauczą, uwrażliwią. HITY!

Ostatnio złapałam się na tym, że pytacie mnie o jakieś ciekawe nowości książkowe dla dzieci, a ja polecam Wam nasze nowości, które… powoli przestają być nowościami, a jeszcze ich nie ma na blogu! No tak być nie może! W dodatku obok stosiku książek, które przedstawię dziś, rośnie już kolejny :)

No to do dzieła!

“Przyjaźń” A.Desbordes, P.Martin

Tę książkę znam już na pamięć. “Przyjaźń” to przepiękna opowieść o tolerancji, akceptacji, o tym, że nie musimy być tacy sami, żeby się ze sobą przyjaźnić. Wręcz przeciwnie, to różnice właśnie nas ubogacają, sprawiają, że odkrywamy inne punty widzenia, otwieramy się na świat.

Mały chłopiec, Archibald (znany z książek “Miłość” oraz “Moja młodsza siostra” oraz “Co mi powiedział tata”) przekonuje się o tym, gdy do klasy dołącza nowy uczeń – Sam. Sam nie zna zabaw i gier, w które bawią się dzieci na przerwach, ma swoje zainteresowania. Z początku to Archibalda irytuje, jednak gdy Sam któregoś dnia nie przychodzi do szkoły, chłopiec czuje się nieswojo, czegoś, kogoś! mu brakuje.

Cudowne ilustracje Pauline Martin oraz mądry, a zarazem prosty tekst Astrid Desbordes sprawiają, że książkę czyta się bardzo lekko i przyjemnie. I chce się do niej wracać raz za razem!

Wydawnictwo Entliczek

Do kupienia TUTAJ

“Niesamowity Wszechświat” K.Bąkowska

Książka raczej dla starszych dzieci, ale jest tak świetna i kompleksowa, że nie mogło jej u nas zabraknąć. “Niesamowity Wszechświat” to kompendium wiedzy o kosmosie, podzielone na 7 rozdziałów: Obserwacje nieba, Planety Układu Słonecznego, Układ Słoneczny to nie tylko planety, Czas, Gwiazdy, Droga Mleczna i inne galaktyki oraz Sławne postacie. Wszystkie zjawiska zostały opisane w bardzo przystępny sposób, pełno tu ciekawostek, a wiedza jest bardzo aktualna. Kolejny plus za polskie akcenty (świetnie, że tę znakomitą książkę napisała Polka)!

Jeśli szukasz książki o kosmosie dla dziecka (od ok. 7-8 roku życia) – zamawiaj w ciemno! No, prawie w ciemno, poniżej możesz zajrzeć do środka ;) Lepszej nie widziałam!

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Do kupienia TUTAJ

“Wielka księga zabaw. Ratujmy Ziemię”

Rewelacyjna książka, połączenie edukacyjnych treści z grą, quizem i okienkami. Wszyscy wiedzą, że należy dbać o przyrodę, ale dzieciom trzeba powiedzieć konkretnie – co należy robić, czego nie wolno i, co najważniejsze, wyjaśnić dlaczego. Ta książka jest super pomocą właśnie przy tym zadaniu, a wiedza przyswojona w trakcie zabawy zostanie na dłużej. Jak oszczędzać energię? Co to jest kompost? Jak segregować śmieci i po co?

Wyjątkowa książka, świetna też na prezent.

Edukacyjny Egmont

Do kupienia TUTAJ

“Basia i śmieci”

Jeszcze jedna książka w temacie ekologii, którą bardzo polecam, zwłaszcza małym fanom i fankom Basi. Temat przedstawiony bardzo “po basiowemu”: są emocje, są fakty, dużo szczerości i empatii oraz plan działania. Basia jest bardzo zasmucona jak zanieczyszczenie środowiska wpływa na zwierzęta żyjące w wodzie, po rozmowie z mamą postanawiają wspólnie wprowadzić małe, ale ważne zmiany. Szyją materiałowe torby na zakupy, ograniczają zbędne plastykowe opakowania, sprzątają park… Pojawia się tu bardzo ważne zdanie, o którym powinniśmy pamiętać zawsze: “Jeśli chcesz dbać o wieloryby (…) możesz zacząć od myślenia o tym, co blisko ciebie.”

Polecam!

Wydawnictwo Egmont

Do kupienia TUTAJ

“Basia. Wielka księga pytań”

A to nasz hit miesiąca i powód kilku baaardzo wesołych wieczorów – od razu ostrzegam – nie czytajcie tej książki dzieciom na dobranoc! Wielka księga pytań o Basi jest po prostu przezabawna, do tego stopnia, że rozbudziła mi kilka razy Tosię na amen (na szczęście w końcu udało mi się przekonać ją do wybierania innych lektur na dobranoc).

No dobrze, ale o co chodzi? Na ponad stu stronach zgromadzone zostały przeróżne pytania nawiązujące do codziennego życia Basi i jej rodzinki oraz wielu przygód znanych z poprzednich opowieści o Basi. Pytania często nawiązują do siebie, dzięki czemu książkę czytamy od deski do deski, taktując poszczególne pytania jak rozdziały. Czyta się je naprawdę świetnie. Skąd się biorą jajka? Czy duchy mają siusiaki? Co robią śledzie pod kołdrą? To nasze hity, przy których prawie płaczemy ze śmiechu, ale w książce nie brak też poważniejszych tematów o emocjach, zwierzętach i miłości.

Bardzo polecam, ale do czytania w dzień i jako lekarstwo na małe foszki – świetnie poprawia humor :)

Wydawnictwo Egmont

Do kupienia TUTAJ

“Gucio się złości” A.Chien Chow Chine

“Gucio się złości” to mała, niepozorna książeczka o ważnych sprawach. Każdy z nas przeżywa cały szereg różnych emocji – radość, szczęście, smutek, złość, poczucie winy, wstyd, zazdrość, smutek. To jest całkowicie naturalne i warto o tym rozmawiać z dzieckiem, tłumaczyć, jak radzić sobie z trudnymi emocjami.

Główny bohater książki, Gucio, to mały jednorożec z niesamowitą grzywą, która zmienia kolor w zależności od jego samopoczucia. Raz jest tęczowa, innym razem niebieska lub żółta. Pewnego razu Gucio bardzo się zezłościł (grzywa stała się czerwona), dlaczego? Jak to w życiu, nic nie szło po jego myśli – chciał się pobawić w ogrodzie, a się rozpadało, chciał, żeby tata go niósł do przedszkola na rękach, a tata się nie zgodził… Takich sytuacji jest wiele (my, rodzice, świetnie je znamy), ale jest na nie rada – to ćwiczenia oddechowe, które pomagają przegonić złość. Przydatna umiejętność :)

Wydawnictwo Debit

Do kupienia TUTAJ

“NieZwyczajne zawody” A.Gutniczenko, J.Kołomojec

Bardzo ciekawa i nietypowa książka o zawodach. W dodatku przepięknie zilustrowana, no cudo! W książce zostały przedstawione takie zawody jak paleontolog, florystka, pszczelarz, kiper, przytulacz pand, kynolożka, pilot balonów i wiele więcej. Czyta się ją bardzo dobrze, bo została napisana z perspektywy chłopca, który opowiada o swojej rodzinie. Oprócz przystępnych opisów, mamy tu świetne grafiki z najważniejszymi akcesoriami i narzędziami dla danych zawodów oraz mnóstwo ciekawych dodatków i ciekawostek.

Cudna książka, idealna na prezent!

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Do kupienia TUTAJ

‘Dusia i Psinek-Świnek. Nikt się nie boi” J.Bednarek, M.Kurczewska

Trzecia część przygód Dusi i jej przytulanki Psinka-Świnka. O dwóch poprzednich pisałam TU i TU, ale można je czytać zupełnie niezależnie. Ta część podejmuje temat dziecięcego strachu, ale bardzo umiejętnie – w taki sposób, aby podkreślić, że każdy może się czegoś przestraszyć (nawet bardzo dziwnych rzeczy ;) ) i jest to zupełnie normalne. To bardzo ważne, żeby książki w tym temacie wybierać rozważnie, zdarzają się takie, które zamiast pomóc dziecku oswoić temat, same generują lęki. Tu tak się jednak na szczęście nie dzieje.

Pewnego wieczora Dusia prosi tatę o straszną bajkę na dobranoc. Tata wymyśla więc opowieść o bardzo psotnym Zielonym Potworze i wszystko jest w porządku to momentu, gdy Dusia zostaje w pokoju sama. Odważnie jednak stawia czoła swoim lękom, a w przedszkolu odkrywa, że każdy może się czegoś bać – nawet pasty pomidorowej na kanapkach!

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Do kupienia TUTAJ

“Trening intelektu dla dzieci” P.Mechło, R.Kosmala oraz “Przygody z Ortografikami: H Ch, Ż Rz, U Ó” P.Mechło, M.Mechło

I na koniec fajne zeszyty z ćwiczeniami ortograficznymi i łamigłówkami dla dzieci. Jedną z autorek, psycholożkę Paulinę Mechło miałam przyjemność poznać osobiście na nagraniu w telewizji, a Helenka zalała jej książki wodą (na wizji!) ;) W tych zeszytach bardzo podoba mi się różnorodność zadań, podejście do tematu na wiele atrakcyjnych dla dziecka sposobów, dzięki czemu nauka staje się przyjemnością i zabawą. Bardzo lubię takie połączenie!

Liczba zadań do wykonania w tych zeszytach jest naprawdę duża – w “Treningu intelektu” jest ich aż 112! Trudniejsze zadania przeplatane są łatwiejszymi, dzięki czemu dziecko nie traci zapału i nie zniechęca się, gdy ma z którymś ćwiczeniem problem.

Książki są skierowane głównie do uczniów szkół podstawowych, choć niektóre z ćwiczeń już z Tosią przerobiłyśmy. Te o ortografii na pewno będą świetną pomocą w szkole!

Wydawnictwo Sensus

Do kupienia tutaj:

“Trening intelektu dla dzieci”

“Przygody z Ortografikami”:


Mogą Ci się spodobać

1 Komentarz

Zostaw komentarz