BIBLIOTECZKA

Naciśnij, dmuchnij, potrząśnij! Najlepsze książki aktywizujące dla dzieci

Witajcie w kolejnej odsłonie Biblioteczki 2-latka! Tym razem mam dla Was całkiem pokaźny przegląd książek aktywizujących dla dwulatków i starszych dzieci.

Pierwszą książkę, która zachęca malucha do aktywności kupiłam gdy moja córka miała rok i… było to sporo za wcześnie. Tosia nie rozumiała jeszcze poleceń, nie potrafiła na długo skupić uwagi i szybko się niecierpliwiła. Wtedy idealnymi pozycjami były książki o pewnej szwedzkiej rodzince, do dziś zresztą darzone przez nas dużym sentymentem. Nie żałuję jednak wczesnego zakupu – książka ta jest teraz jedną z ulubionych :) Zaraz powiem, o którą chodzi, najpierw jednak kilka słów o samej kategorii.

Książki aktywizujące zachęcają dzieci do wykonywania różnych poleceń – nazywania przedmiotów, odpowiadania na pytania oraz różnych manipulacji z książką. Wciągają dziecko oraz opiekuna do wspólnej zabawy, niejednokrotnie wywołując salwy śmiechu. Książki te jednak nie tylko bawią, ale i uczą.

Naciśnij mnie,  Hervé Tullet

Światowy bestseller wydany w 24 krajach. Pozycja, od  której zaczynaliśmy naszą przygodę z książkami aktywizującymi i po którą nadal najczęściej sięgamy. Znam ją niemal na pamięć. Już od pierwszej strony angażuje dziecko, zachęcając je do wykonania prostej czynności i w prosty sposób pokazując mu rezultaty. Naciśniesz kropkę – pojawi się druga, potrzesz – zmieni kolor, klaśniesz – no właśnie, ciekawe jesteście co się stanie? Ta książka wciąga nie tylko dzieci, ale i dorosłych, a repertuarze ma jeszcze między innymi potrząsanie, dmuchanie, obracanie…

Wydanie polsko-francuskie.

Wydawnictwo Babaryba

Dostępna tutaj: Naciśnij mnie

_MG_1717
_MG_1719
_MG_1721
_MG_1722
_MG_1723
_MG_1725
_MG_1728

Figle migle, H. Tullet

Ciąg dalszy przygód kolorowych kropek. Jeśli Wasze dziecko pokochało „Naciśnij mnie” – z pewnością spodobają mu się również „Figle migle”. Tym razem akcji jest trochę więcej, kontekst też jest bogatszy – wraz z żółtą kropką przeżywamy przygody, zarówno wesołe, jak i te budzące niepokój. Zadania do wykonania też są nieco trudniejsze (powtarzanie słów i zwrotów, liczenie, wodzenie paluszkiem po liniach.

Wydawnictwo Babaryba

Dostępna tutaj: Figle migle

_MG_1643
_MG_1644
_MG_1645
_MG_1647
_MG_1648

Kolory, H.Tullet

Hit! Książka utrzymana jest w konwencji dwóch poprzednich, jednak nie jest to tym razem kontynuacja, ale nowa jakość. Sama w sobie. Książka w bardzo prosty sposób, angażując małego czytelnika, przedstawia świat kolorów i zasady nim rządzące. Jak powstaje zielona barwa? Co się stanie, gdy pomieszamy czerwony i niebieski? Jak się rozjaśnia, a jak przyciemnia kolory? Książka jest świetnym wstępem do kreatywnej zabawy z farbami, pędzelkiem i kartką papieru. Świetna, mądra zabawa gwarantowana!

Wydawnictwo Babaryba

Dostępna tutaj: Kolory

_MG_1663
_MG_1666
_MG_1668

Klapu klap, M.Matoso

Pełna wyrazów dźwiękonaśladowczych i kolorowych, wyrazistych ilustracji książka-zabawka. Wraz z dzieckiem szybko zamykamy i otwieramy książkę, wydając przy tym różne dźwięki. Co robi pan na siłowni? Jak lata motylek? Jak pukamy do drzwi? Duży plus za oryginalną grafikę!

Wydawnictwo Babaryba

Dostępna tutaj: Klapu klap

_MG_1632
_MG_1633
_MG_1634
_MG_1635
_MG_1641

Kliknij mnie! S.Yoon

Przyjemna zabawa z czerwoną kulką o imieniu Blipek. Wykonując różne polecenia, pomagamy mu wygrać grę przed upływem określonego czasu. W jaki sposób? Trzęsiemy, kręcimy, klikamy, dmuchamy :) Grafika co prawda nie zachwyca tak, jak w przypadku książek Tulleta, jednak z jakiegoś powodu Tosia bardzo często po nią sięga i uśmiecha się na sam widok Blipka.

Wydawnictwo Babaryba

Dostępna tutaj: Kliknij mnie!

_MG_1654
_MG_1657
_MG_1659
_MG_1662

seria o Turlututu, H. Tullet

Wesoła seria o sympatycznym Turlututu przenosi nas w świat wyobraźni i nie pozwala się nudzić. Niezwykle interaktywne książki, których każda strona zaskakuje, bawi, uczy. Wspólnie z dzieckiem klikamy, wypowiadamy zaklęcia, śpiewamy, krzyczymy, zgadujemy, rozwiązujemy zagadki. Książki wciągają jak najlepsza gra! I chyba to jest w nich najlepsze, zwłaszcza w dobie wszechobecnych ogłupiających tabletów i bajek z Youtube’a. Polecam, zwłaszcza dzieciom w wieku 3+!

Dostępne tutaj:

Turlututu A kuku, to ja!

Turlututu, gdzie jesteś?

Turlututu Magiczne przygody

Wydawnictwo Babaryba

_MG_1699
_MG_1707
_MG_1706
_MG_1702
_MG_1701
_MG_1693
_MG_1697
_MG_1695
_MG_1681
_MG_1691
_MG_1688
_MG_1686
_MG_1737

Jak Wam się podobają tego typu książki dla dzieci? Możecie nam polecić podobne?


Sprawdź inne propozycje z serii „Biblioteczka 2-latka”!

Najlepsze książki obrazkowe dla dzieci. Wielki przegląd

Biblioteczka 2-latka. Książki do liczenia

Biblioteczka 2-latka. Wiersze, wyliczanki i rymowanki


Mogą Ci się spodobać

3 komentarze

Zostaw komentarz