BIBLIOTECZKA GRY

Gry dla przedszkolaka: Detektyw Pozytywka

Gry świetnie sprawdzają się na wieczorne wyciszanie przed snem, ale też weekendowe, rodzinne poranki. Są niezbędne, gdy dziecko choruje i przymusowy areszt domowy na wiele nie pozwala. Warto wybierać takie gry, które rozwijają spostrzegawczość, pamięć, logiczne myślenie, ale równocześnie zapewniają świetną rozrywkę i spotkanie z ulubionymi bohaterami.

Znacie detektywa Pozytywkę? :)

Jeśli macie w domu przedszkolaka lub starsze dziecko, to myślę, że na pewno. A jeśli nie, to czytajcie dalej – oprócz gry pokażę Wam też kilka książek z tym sympatycznym bohaterem w roli głównej.

Detektyw Pozytywka w swojej agencji detektywistycznej „Różowe Okulary” rozwiązuje zagadki „kryminalne”, z którymi zwracają się do niego najmłodsi mieszkańców kamienicy, choć nie tylko. Jest postacią wesołą, nieco roztrzepaną i zwariowaną, jego najgroźniejszą bronią jest doniczka z kaktusem, a zapłatą za usługi – cukierki.

Każdy rozdział książek kończy się zagadką, którą z mniejszą lub większą pomocą jest w stanie rozwiązać każdy kilkulatek. Jest to też świetny pretekst, żeby przybliżyć dziecku pewne zagadnienia – np. dlaczego ciasto drożdżowe opada po przedwczesnym otwarciu drzwiczek piekarnika albo jak określić porę dnia po cieniach. Książki przekazują też pozytywne wartości, o czym więcej za chwilę.

Detektyw Pozytywka na tropie” – gra dla dzieci

Detektyw Pozytywka ma jednego wroga – jest nim pewien szemrany typ nazwiskiem Martwiak, który cały czas próbuje uprzykrzyć życie naszemu bohaterowi. Tym razem ukrył jego ulubione przedmioty – rower, czajnik, szachy, lupę oraz niezastąpioną doniczkę z kaktusem. Musimy pomóc Pozytywce je odnaleźć! W tym celu ruszamy na poszukiwania…

Rozkładamy wszystkie płytki obrazkami do dołu i zaczynamy grę. Każdy przedmiot możemy zabrać pod warunkiem, że odnajdziemy wskazaną jego ilość – np. aby wziąć rower należy odkryć 3 płytki z jego wizerunkiem (na każdej z nich widnieje cyfra 3). Każdy gracz odkrywa kafelki do momentu, gdy:

1. sam zdecyduje się skończyć lub

2. odkryje płytkę z panem Mietkiem lub Martwiakiem – ale wtedy nie może nic wziąć

Mamy tu prostą strategię (grać dalej czy skończyć turę? co się bardziej opłaci?) i elementy gry pamięciowej typu memory (niezabrane płytki odwracamy z powrotem obrazkiem w dół, warto pamiętać gdzie czai się Martwiak i skąd przegoni nas pan Mietek). Gra ćwiczy też umiejętność logicznego myślenia, koncentrację i stosowanie się do zasad. Oprócz tych głównych istnieje kilka dodatkowych, np. płytkę z panem Mietkiem można wziąć pod warunkiem, że odkryjemy ją jako pierwszą w naszej turze.

Celem gry jest oczywiście zebranie jak największej ilości płytek z przedmiotami i postaciami.

Gra jest dedykowana dla dzieci od 5. roku życia, jednak myślę, że i 4-latki sobie świetnie z nią poradzą (przetestowane!), a zasady można lekko zmodyfikować tak, że i młodsze dzieci dzieci będą miały frajdę.

Gra dostępna tutaj: Detektyw Pozytywka na tropie

Grę kupicie TUTAJ

Książki o detektywie Pozytywce

Przedstawiam Wam najnowsze tomy przygód detektywa Pozytywki, w których nasz ulubiony tropiciel zagadek znika na kilka miesięcy, a następnie powraca w ciekawych okolicznościach. Pod jego nieobecność obowiązek rozwiązywania zagadek spada na mieszkańców kamienicy, choć największą z nich jest pytanie: Co się stało z detektywem? Dlaczego zniknął? Kiedy i czy w ogóle wróci? I jak to się stało, że nikt nie zna imienia detektywa?

Seria książek o detektywie Pozytywce uczy dzieci skupienia, wyłapywania szczegółów i uważnego słuchania, przekazuje pozytywne wzorce m.in. o sąsiedzkiej pomocy i logicznego myślenia. Każda z nich jest pięknie zilustrowana, a pytania wyróżnione.

Rozdziały są krótkie, każdy zakończony zagadką, a wszystko utrzymane w takim pozytywnym napięciu, że chce się czytać i czytać, nawet gdy już dzieci śpią i można się zająć swoimi sprawami :) Serio, nie sposób się oderwać!

„Gdzie są różowe okulary detektywa Pozytywki?”, czyli jeszcze więcej zadań i zagadek!

Jeśli po przeczytaniu książek o detektywie Pozytywce wciąż macie niedosyt, to koniecznie sięgnijcie po nowość Naszej Księgarni. „Gdzie są różowe okulary detektywa Pozytywki?” to wielki zbiór zadań do wykonania, zagadek do rozwiązania, kropek do połączenia, labiryntów do przejścia, rzeczy do narysowania. Gratka dla starszych fanów DP :) Perełka!

Książki kupicie tutaj:

Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki

Wielki powrót detektywa Pozytywki

Gdzie są różowe okulary detektywa Pozytywki?

Wydawnictwo Nasza Księgarnia


Mogą Ci się spodobać

1 Komentarz

  • Reply
    Najlepsze gry dla 5-latków. TOP 15 - MamaCarla.pl
    5 czerwca 2020 at 19:30

    […] Gra ćwiczy pamięć, skupienie, trzeba też podejmować decyzje – ryzykuję i odkrywam kafelki dalej czy kończę swoją turę? Więcej o grze i serii książek o Detektywie Pozytywce przeczytasz w tym wpisie. […]

Zostaw komentarz