DIY POLECANE

Naturalnie Montessori – 35 zabaw dla dzieci w wieku 1-4 lata

11

Co robić z dziećmi w domu? Nowe pomysły zawsze się przydadzą, prawda? ;) A dziś mam dla Ciebie wyjątkową inspirację – pudełko z 35 świetnymi zabawami dla dzieci w duchu Montessori. Pudełko pełne fajnych, kreatywnych pomysłów dla dzieci w wieku 1-4 lata, a nawet starszych!

To dla mnie wyjątkowa pozycja na rynku wydawniczym, dlatego objęłam ją patronatem medialnym. Dla swoich Czytelniczek mam zniżkę -30% na zestaw : Naturalnie Montessori. 35 zabaw, które kształtują samodzielność i kreatywność dziecka w wieku 1-4 lat oraz inne książki i zestawy wydawnictwa Api Papi.

Kod to „mamacarla” i działa do 30.11.2021

1
1

Karty aktywnościowe dla dzieci Naturalnie Montessori

„Pomóż mi zrobić to samemu” to ważna myśl w pedagogice Marii Montessori. Pomagać dziecku dążyć do samodzielności, dawać przystępne narzędzia, aby samo mogło osiągnąć cel. Ułatwiać, ale nie wyręczać. Tworzyć przyjazne środowisko do pracy w skupieniu, okiełznać chaos, skoncentrować się na prostych rzeczach i metodach, które można wykorzystać na wiele sposobów.

Pedagogiką Montessori interesuję się odkąd dziewczynki były malutkie. Od zawsze staram się wplatać różne elementy tej metody do naszych zabaw, małych-wielkich projektów, a nawet do sposobu, w jaki urządzałam im pokoje. Nigdy nie trzymałam się ściśle zasad Montessori, to zawsze było na zasadzie inspiracji i wyłapywania tego, co mi w danym momencie było potrzebne i ciekawe dla moich dzieci.

1
1

Szczególnie lubię i cenię pomysły na zabawy w stylu Montessori, bo są faktycznie dostosowane do możliwości dzieci, a zarazem rozwijają poszczególne umiejętności. Zbyt wiele razy dałam się nabrać na „proste prace DIY” dla dzieci z Youtube, które kończyły się tym, że sama nad nimi siedziałam, wycinałam, kleiłam, a dzieci marudziły, bo efekt finalny i tak był zupełnie niepodobny do tego z ekranu.

W zestawie „Naturalnie Montessori” zabawy i prace plastyczne zostały tak umiejętnie dobrane, że zadaniem rodzica jest po prostu przygotować potrzebne materiały, wyjaśnić polecenie i ewentualnie troszkę pomóc. Resztę można spokojnie zostawić dziecku – poradzi sobie! I jakie będzie dumne, że mu się udało :)

1
1

W zestawie „Naturalnie Montessori” znajdziemy 35 grubych kart z pomysłami dla zabawy dla dzieci w wieku 1-4 lata, ale tak naprawdę i starsze dzieciaki znajdą coś dla siebie. Serio, serio! Kiedy prosto z drukarni dotarł do mnie (jeszcze cieplutki) mój egzemplarz, Tosia była początku kwarantanny i zdalnego nauczania – i to właśnie ona miała okazję go pierwsza testować :) Choć oczywiście jest to bardziej zestaw dla Helenki i młodszych dzieci.

Na każdej karcie znajduje się infografika z potrzebnymi materiałami, dzięki czemu łatwo wytypować zabawy, które możemy zaproponować dziecku w danym momencie. Jest też pokazana trudność każdej zabawy, a na odwrocie sposób działania i cel zabawy.

1
1

Niektóre wydawały mi się nieco zbyt proste, żeby zainteresować moje dzieci, ale się myliłam. Myślę, że warto tu zaufać doświadczeniu autorek – Magdalenie i Katarzynie Szcześniewskim z Centrum Edukacji Montessori. Dzieci są naprawdę niesamowicie kreatywne, jeśli im na to pozwolimy.

U nas na przykład z prostej zabawy z wyławianiem korków sitkiem z wody wynikła półgodzinna zabawa z fabułą o rodzinie kotków, która wybrała się na basen, ich przygodami i rozmowami. Tosia ozdobiła korki markerem, Helenka nadała im imiona i charakterystyczne elementy, tożsamość. Sama bym na to nie wpadła! I szczerze – nie wiem, czy to jest w 100% zgodne z pedagogiką Montessori czy nie. Dla mnie jest to wspaniały pokaz dziecięcej wyobraźni, kreatywności, sztuka kompromisu, dzielenia się i współdziałania.

1
1

Dziewczynki zrobiły też takie piękne tęcze za pomocą gąbek do mycia naczyń, sensoryczne pudełka i słoiczki z różnymi cieczami. Tosia miała mnóstwo frajdy, przygotowując materiały dla młodszej siostry, na przykład taką gąsienicę, którą można odtwarzać sekwencje kolorów i bawić na wiele innych sposobów. Nie mieliśmy w domu pomponików, więc za kolorowe elementy posłużyły pchełki od starej gry.

1
1

Bardzo polecam ten zestaw, bo to nie tylko wiele godzin świetnej zabawy dla maluchów, ale też rozwój umiejętności na wielu płaszczyznach – od motoryki małej, koordynacji oko-ręka, przez logiczne myślenie, rozumienie poleceń, doświadczanie różnych doznań sensorycznych, po rozwój wyobraźni i kreatywności.

Dla kogo? Polecam dla dzieci 1+

M. i K. Szcześniewskie, wydawnictwo Api Papi

Dostępny tutaj: Naturalnie Montessori. 35 zabaw, które kształtują samodzielność i kreatywność dziecka w wieku 0-4 lat (z kodem „mamacarla” -30%!)

1
1
1
1
1
1

To dla mnie wyjątkowa pozycja na rynku wydawniczym, dlatego objęłam ją patronatem medialnym. Dla swoich Czytelniczek mam zniżkę -30% na zestaw : Naturalnie Montessori. 35 zabaw, które kształtują samodzielność i kreatywność dziecka w wieku 1-4 lat oraz inne książki i zestawy wydawnictwa Api Papi.

Kod to „mamacarla” i działa do 30.11.2021

Przy okazji chciałam pokazać Ci też drugi zestaw kart aktywnościowych wydawnictwa Api Papi, na niego też działa zniżka ;)

Karty aktywnościowe dla dzieci Smakowita sensoryka

A to druga świetna nowość wydawnictwa Api Papi „Smakowita sensoryka. 21 przepisów dla maluchów, które smakują i rozwijają zmysły!”. To poręczne karty z prostymi przepisami na ciekawe, kolorowe przekąski, desery, śniadania i główne dania do zrobienia z dziećmi. Owocowe lody, kulki mocy, bułeczki jogurtowe, mini pizze, żelki, tosty francuskie i wiele więcej.

1
1

Na każdej karcie znajdziemy czas przygotowania, ilość porcji, obecność glutenu oraz umiejętności, które rozwija wykonanie konkretnego przepisu, takie jak: odmierzanie, smarowanie, krojenie, wałkowanie, lepienie, przesiewanie, mieszanie, czy rolowanie :) Wspólne gotowanie naprawdę świetnie wpływa na zdolności manualnie dzieci i warto to robić już z maluchami!

Bardzo podoba mi się obrazowe przedstawienie składników potrzebnych do wykonania danej potrawy – to działa na wyobraźnię i zachęca dzieci do działania :) A później do zajadania :)

1
1

Dzięki obrazkowym instrukcjom dzieci mogą przejąć inicjatywę w kuchni i poczuć się jak prawdziwe szefowe i szefowi kuchni :)

Dla kogo? Polecam dla dzieci 2+

A. Kozłowska, wydawnictwo Api Papi

Dostępne tutaj: Smakowita sensoryka. 21 przepisów dla maluchów, które smakują i rozwijają zmysły(z kodem „mamacarla” -30%)

1


Mogą Ci się spodobać

2 komentarze

 • Reply
  Wiktoria
  25 listopada 2021 at 15:12

  Dziekuje pieknie za taka swietna recenzje zabaw Montessori, nie bylam pewna zakupu jako ze moj synek ma dopiero 16 miesiecy, ale widzac teraz te zabawy mysle ze nawet i on z pomoca sobie poradzi!

  • Reply
   Carla
   25 listopada 2021 at 15:22

   Na pewno sobie poradzi i będzie miał mnóstwo frajdy! :)

Zostaw komentarz