BIBLIOTECZKA POLECANE ZABAWKI

Ciało człowieka – najlepsze zabawki i książki dla dzieci

Najlepsze zabawki i książki dla dzieci w temacie ciało człowieka – oto wpis petarda :D Zebrałam tu nasze ulubione zabawki i książki, a mamy ich naprawdę dużo, bo ciało człowieka to u nas już od dawna temat na topie. Gry, puzzle, układanki, lalka anatomiczna, zestaw małego lekarza i wiele, wiele więcej.

Zaczynamy!

Układanka magnetyczna Ciało człowieka

Hit w naszym domu :) Wspaniała układanka magnetyczna Ciało człowieka, dzięki której dziecko może się nauczyć i utrwalić jak zbudowane jest ludzkie ciało, jak wygląda szkielet, jakie narządy znajdują się w środku i gdzie dokładnie, prześledzić rozkład mięśni i naczyń krwionośnych. W zestawie znajduje się:

 • solidna drewniana tablica z obrysem ciała człowieka
 • 76 magnetycznych elementów ciała
 • plansze z zaznaczonymi układami części ciała w różnych językach (również polskim)
 • drewniany wskaźnik

Tablicę można powiesić na ścianie i bawić się w szkołę :) Tosia oczywiście wchodzi w rolę nauczycielki i odpytuje Helenkę ;) Super zabawa! Świetny pomysł na prezent dla dziecka, ale i dla rodzeństwa. Po położeniu układanki na podłodze magnesy można układać piętrowo, co pomaga zrozumieć jak to wszystko funkcjonuje. Jedyną rzecz, którą bym tu zmieniła to siła magnesów – trzeba być bardzo precyzyjnym, żeby się nie zsuwały, gdy tablica wisi na ścianie.

Dostępna tutaj: Układanka magnetyczna Ciało człowieka

1

Gigantyczne puzzle Ciało człowieka – dla dzieci 6+

Rewelacja dla wszystkich dzieci zainteresowanych anatomią i funkcjonowaniem ludzkiego ciała. My układamy je całą rodziną i naprawdę każdy musi się przyłożyć! Do ułożenia są trzy metrowe (!) obrazki – szkielet (100 elementów), organy wewnętrzne (75 elementów) i zewnętrzne części ciała (50 elementów). Te ostatnie są dwustronne – możemy ułożyć dziewczynkę lub chłopca.

Do puzzli dołączone są karty z nazwami części ciała, organów i kości w 12 językach, w tym po polsku.

Dostępne tutaj: Puzzle Ciało człowieka

Puzzle XXL Ciało człowieka – dla dzieci 3+

A tu wersja dla młodszych dzieci – superowe puzzle Ciało człowieka w rozmiarze XXL z sześcioma postaciami do ułożenia – ciało dziewczynki, ciało chłopca, narządy wewnętrzne, szkielet, układ krwionośny i mięśnie. Każda z postaci składa się z 14 elementów. Świetna jakość. Polecam dla dzieci w wieku 3-5 lat.

Do puzzli dołączony jest plakat edukacyjny, na którym pokazane i opisane są najważniejsze fakty o ludzkim ciele.

Dostępne tutaj: Puzzle XXL Ciało człowieka

Erwin Mały pacjent

Erwin Mały pacjent jest z nami już kilka lat i nadal polecam go dla wszystkich dzieci zainteresowanych anatomią. To niesamowita pluszowa lalka z otwieranym brzuszkiem i… wyjmowanymi narządami ;) Brzmi trochę dziwnie, ale na żywo jest to naprawdę urocza zabawka, dzięki której dzieci zwizualizują sobie rzeczy, o których im czytamy i które widzą na obrazkach. Narządy można wyjąć, a potem włożyć i przyczepić w odpowiednich miejscach za pomocą rzepów.

To też super oryginalny pomysł na prezent, zwykle w grudniu już totalnie wszędzie wyprzedany ;)

Dostępny tutaj: Erwin Mały pacjent

gra zręcznościowa Operacja

Klasyczna gra zręcznościowa, w której wcielamy się na zmianę w chirurgów i próbujemy wyciągnąć specjalną pęsetą, podłączoną do gry różne małe kosteczki. Trzeba być bardzo precyzyjnym i nie wolno nam dotknąć krawędzi – rozlegnie się wtedy charakterystyczny brzęczyk, a nos pacjenta zaświeci się na czerwono.

Dużo śmiechu i świetny trening koncentracji i zdolności manualnych.

Dostępna tutaj: gra zręcznościowa Operacja

gra planszowa Było sobie życie

Rewelacyjna, rozbudowana gra edukacyjna dla dzieci, która powstała na bazie kultowego serialu animowanego o tym samym tytule. Gra jest bardzo ciekawa, podczas rozgrywki dzieci mogą sprawdzić swoją wiedzę i dowiedzieć się wielu nowych rzeczy. U nas temat ciała człowieka, anatomii i różnych chorób jest zdecydowanie na topie. Już od kilku lat ;)

Dostępna tutaj: gra planszowa Było sobie życie

Ciało człowieka – edukacyjna wyklejanka

Ogromnej wielkości plakat edukacyjny i wyklejanka w jednym. W zestawie znajduje się dwustronny plakat (w wersji angielskiej i francuskiej) oraz kilka arkuszy z naklejkami. Zadaniem dziecka jest dopasować odpowiednie naklejki do zaznaczonych miejsc na plakacie. My robimy to w wolnym tempie, ponieważ dużo przy tym rozmawiamy i czytamy o ciele człowieka. Oprócz części ciała i szkieletu przedstawiony jest też cykl życia człowieka, różne aktywności, zmysły i przedmioty, które dają pretekst do podjęcia kolejnych tematów.

Plakat można powiesić na ścianie i to planujemy zrobić :)

Dostępna tutaj: Ciało człowieka – edukacyjna wyklejanka

Zestaw małego lekarza

Zestaw małego lekarza to nasz kolejny pewniak. Dziewczynki bardzo lubią wcielać się w rolę lekarek i badać siebie nawzajem, nas-rodziców i oczywiście swoje pluszaki! Zestaw lekarski Janod ma wszystko co potrzebne – stetoskop, termometr, strzykawkę, młotek, otoskop, bandaż i kilka innych. Wszystko świetnej jakości, drewniane i solidnie wykonane. Bardzo polecam!

Dostępny tutaj: Zestaw małego lekarza

Mata filcowa Ciało człowieka

Świetna mata filcowa Mataki z przyczepianymi narządami do zabawy i nauki anatomii. W zestawie znajduje się sporych rozmiarów mata do powieszenia na ścianie, worek z filcowymi organami oraz karta z podpowiedzią jak wszystko ułożyć w odpowiednich miejscach. Filcowe elementy łatwo się przyczepiają do maty i od niej odczepiają, ale same nie odpadają! Świetna jakość, polska produkcja i nauka przez zabawę, tak jak lubimy :) Polecam!

Dostępna tutaj: Mata filcowa Ciało człowieka

Czytaj z Albikiem: Ciało człowieka i Lekarze

Dzisiejsze zestawienie najlepszych zabawek i książek w temacie ciało człowieka nie byłoby kompletne bez Albikowych książek! Słowo wstępu, jeśli nie znasz Albika – to „mówiące” pióro i tematyczne książki. Na początek kupujesz zestaw z piórem (tu znajdziesz wszystkie opcje: ALBIK na początek), a potem już tylko książki, które są duuużo tańsze.

Naszym hitem od samego początku jest książka Ciało człowieka, z której Tosia dowiedziała się mnóstwa rzeczy na temat funkcjonowania ludzkiego ciała, zmysłów, układów, narządów. W książce zaprogramowane są też quizy tematyczne, więc w łatwy sposób można utrwalić wiedzę.

Druga albikowa pozycja to Lekarze – mini książka z serii Zawody, dzięki której dzieci poznają tajniki zawodu lekarza i wiele ciekawostek.

Dostępne tutaj: 

Czytaj z Albikiem. Ciało człowieka

Czytaj z Albikiem. Lekarze

Zestaw Montessori Ciało człowieka

Co znajduje się w zestawie?

 • filcowe narządy
 • plakat z zarysem dziewczynki i chłopca, na których układamy narządy
 • karty edukacyjne z narządami
 • książeczkę z objaśnieniami jak działają wszystkie narządy i pomysłami na zabawy
 • przezroczyste folie z układami ciała człowieka

Wspaniały zestaw, z którego można korzystać na kilka sposobów (podpowiedzi znajdziesz w instrukcji) – układać poszczególne narządy na obrysie dziewczynki lub chłopca, wyszukiwać pasujące karty, nazywać organy i dokładać karty z podpisem. To świetny początek wielu zabaw w temacie ciało człowieka i zachęta do rozszerzenia wiedzy w książkach.

Aktualnie niedostępny

Książki o ciele człowieka

Tylko uwaga, mamy naprawdę dużo książek w tym temacie! :) Wybrałam te naj naj dla dzieci w różnym wieku. Zaczynamy od młodszych dzieci.

Ciało człowieka – książki dla maluchów i przedszkolaków

1. Pierwsza encyklopedia. Ciało człowieka

Rewelacyjna książka, prawdziwy must have dla przedszkolaków. To prawdziwe kompendium wiedzy dla kilkulatków w temacie ciała człowieka, napisane bardzo przystępnym językiem, ładnie zilustrowane. Jak zbudowane jest ciało? Czym się różnimy między sobą? Jak dorastamy i dojrzewamy? Książka strona po stronie przybliża dzieciom procesy związane z funkcjonowaniem naszych organizmów, działanie zmysłów, pomaga utrwalać dobre nawyki i dbać o zdrowie. Bardzo ciekawe są też działy poświecone różnym urazom, częstym chorobom, wizytom u lekarza, w szpitalu, niepełnosprawnością.

Rewelacja, łapcie póki nakład się jeszcze nie wyczerpał!

Dla dzieci w wieku 3+

S. Ledu, wydawnictwo Wilga

Dostępna tutaj: Pierwsza encyklopedia. Ciało człowieka

2. seria Bobas odkrywa naukę: Wzrok! Słuch! Dotyk! Smak!

Świetna seria książeczek kartonowych dla maluchów i przedszkolaków, która uczy dzieci, jak działają zmysły wzroku, słuchu, dotyku i smaku. Dzieci dowiedzą czym jest smak, jak to się dzieje, że czujemy smaki, po co jemy i jakie smaki wyróżniamy, a także skąd wiemy, czy coś jest suche czy mokre, ciepłe czy zimne, miękkie czy szorstkie – czyli jak działa zmysł dotyku. Książeczki przybliżą dzieciom proces słyszenia i widzenia, zwrócą też uwagę na alternatywne sposoby komunikacji, jak język migowy, czy noszenie aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego. I wiele więcej! 

Dla dzieci w wieku 3+

R.Spiro, I.Chan, wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj: seria Bobas odkrywa naukę

3. Mali odkrywcy. Moje ciało

Tym razem ksiażka z okienkami. Czym się różnimy między sobą? Jak powinniśmy dbać o nasze ciała? Jak rozwija się dzidziuś w brzuchu mamy? Co to są mięśnie i kości? Co się dzieje z jedzeniem po posiłku? Dlaczego chce nam się siusiu? Czym zajmuje się mózg? Dlaczego chorujemy i kto jest za to odpowiedzialny? Super wprowadzenie i rozszerzenie podstawowej wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego ciała dla przedszkolaków.

Dla dzieci w wieku 3+

R. Martin, A. Sanders, wydawnictwo Wilga

Aktualnie niedostępna

4. Cynamon i Trusia. Wierszyki od stóp do głów

Jedna z pierwszych książek w biblioteczce moich dzieci! Urocze i zabawne wierszyki opisujące różne części ciała. Zachęcają malucha do aktywności – wskazywania brzuszka, rączki, nóżki, liczenia paluszków, słuchania bicia serca. To nie są banalne rymowanki, autor posługuje się często metaforą i zachęca do używania wyobraźni. Bardzo podoba mi się grafika, tytułowi Cynamon i Trusia przedstawieni są w przyjazny i oryginalny sposób. 

Dla dzieci w wieku 1+

U. Stark, Ch. Ramel, wydawnictwo Zakamarki

Dostępna tutaj: Cynamon i Trusia. Wierszyki od stóp do głów

5. Nasze ciało

Rewelacyjna książka dla dzieci w każdym wieku. Tosi tak się podobała, że kazała ją sobie przeczytać kilka razy pod rząd, po czym zaczęła “czytać” ją Helence. To nie jest klasyczna kartonówka z okienkami, ale jest bardzo pomysłowa i zdecydowanie warto ją mieć. Jak wyglądamy na zewnątrz, a jak w środku? Czym chłopcy się różnią od dziewczynek? Dlaczego niektórzy noszą okulary? I czy duży brzuszek u taty oznacza to samo co u mamy? :) Zabawna, zaskakująca, oryginalna.

Dla dzieci w wieku 1+

H. Dexet, wydawnictwo Mamania

Aktualnie niedostępna

Ciało człowieka – książki dla starszaków

6. Ciało człowieka. Co się dzieje w środku i Ciało człowieka. Co się dzieje na zewnątrz

Świetnie opracowane książki, ukazujące najważniejsze narządy, zmysły, funkcje i procesy, zachodzące w ludzkim ciele. Co sprawia, że możemy się poruszać? Czym są ścięgna? Na czym polega dojrzewanie? Do czego potrzebujemy snu? Czym jest czkawka? Dlaczego się pocimy? Jak oddychamy?

Książki napisane są przystępnym językiem, są fajnie opracowane graficznie, zawierają mnóstwo ciekawostek i otwierane klapki, które dzieci uwielbiają.

Dla dzieci w wieku 5+

C. Junyent, C. Losantos, wydawnictwo Debit

Dostępne tutaj:

Ciało człowieka. Co się dzieje w środku

Ciało człowieka. Co się dzieje na zewnątrz

7. Atlas ciała człowieka z naklejkami

Bardzo ciekawa pomoc do nauki i utrwalenia wiedzy o ludzkim ciele za niecałe 10 zł. W atlasie znajdziemy mnóstwo ciekawostek, informacje o budowie i działaniu ciała człowieka, schematy narządów i układów oraz naklejki do przyklejania w wyznaczonych miejscach. Dzięki temu dzieci mogą sprawdzić swoją wiedzę i powtórzyć najważniejsze wiadomości. A na koniec otrzymać dyplom badacza i odkrywcy, znawcy ludzkiego ciała :)

Dla dzieci w wieku 7+

A. Bartosik, I. Brydak, wydawnictwo Wilga

Dostępny tutaj: Atlas ciała człowieka z naklejkami

8. Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała

Dlaczego bekamy? Jakie są przyczyny chrapania? Czy bąki zawsze muszą tak brzydko pachnieć? Dlaczego spadochroniarze przed skokiem ziewają? Co ma wspólnego patrzenie na słońce i kichanie? W książce w bardzo ciekawy sposób zostały omówione różnorodne odgłosy, które wydaje nasze ciało: bekanie, puszczanie gazów, burczenie brzucha, ziewanie, kichanie, kasłanie, czkawka, chrapanie, bicie serca, szczękanie zębami, śmiech, płacz, mówienie, gwizdanie, śpiewanie, a nawet trzaski w kościach!

Rewelacyjny pomysł i jeszcze lepsze wykonanie. Treść jest dostosowana do małego odbiorcy, język prosty i przystępny, ale zarazem pełen wiedzy. Grafiki są nieraz bardzo zabawne, ale jednocześnie świetnie ilustrują zjawiska, o których mowa.

Dla dzieci w wieku 5+

M. Maruszczak, A. Gulewicz, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała

9. Wzrok, słuch, smaka dają znak, czyli podróż do świata zmysłów

Jak informacje docierają do mózgu? Ile pamięci kryje się w mózgu? Co to są feromony? Ile jest smaków? Jak działa echolokacja? Po co ptakom żelazne kulki w uszach? Wszystkie zagadnienia opisane są prostym, przystępnym językiem i opatrzone wyrazistymi, charakterystycznymi grafikami.

Rewelacyjna książka dla wszystkich dzieci, które interesują się tym, jak działa ciało człowieka, czym są zmysły i różne procesy, umożliwiające nam widzenie, słyszenie, smakowanie…

Dla dzieci w wieku 5+

M. Maruszczak, A. Gulewicz, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Wzrok, słuch, smak dają znak, czyli podróż do świata zmysłów

10. W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu

A to prawdziwa gratka dla starszych dzieci (i dorosłych!) zainteresowanych funkcjonowaniem ludzkiego mózgu. To prawdziwe kompendium wiedzy na ten temat, zawierające nie tylko fakty biologiczne, ale też mnóstwo przykładów, fascynujących badań naukowych, grafik, ciekawostek, schematów. Wszystko zostało napisane żywym, przystępnym językiem, dzięki czemu książka wciąga jak dobry kryminał!

Jak działa wyobraźnia? Ile tak naprawdę mamy zmysłów? Jak się uczymy? Skąd wiemy, że jesteśmy sobą? Czy mózgi kobiet i mężczyzn się różnią? Jak działa nasz mózg? Rewelacyjna książka.

Dla dzieci w wieku 10+

I.M. Martins, M.M. Pedrosa, M. Matoso

Dostępna tutaj: W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu

11. Ciało człowieka. 100 faktów

Świetna książka, która potrafi zaskoczyć nawet największego znawcę tematu ;) 100 ciekawostek, zaskakujących faktów, i ważnych zagadnień na temat funkcjonowania ludzkiego ciała. Dlaczego maluchy mają więcej kości? Do czego służą zatoki?Co potrzebne jest nerkom? Czy jelito cienkie jest cienkie? Co to jest ślepa kiszka? Do czego służą migdałki? Dlaczego człowiek kicha? I wiele, wiele innych.

Dla dzieci w wieku 6+

P. Zarawska, wydawnictwo Wilga

Dostępna tutaj: Ciało człowieka. 100 faktów

12. Co się wyprawia tam w środku? Ludzkie ciało

Rewelacyjna książka o ludzkim ciele. Pełna praktycznej wiedzy, ciekawostek, wesołych rysunków i rozkładanych stron (no bo jak takie jelita by się zmieściły na dwóch stronach? no nie da rady, dlatego zajmują aż cztery!). Wszystko jest tu wyjaśnione prostym językiem i w przystępny sposób, dzięki czemu zachęca do zgłębiania wiedzy o narządach, zmysłach, ludzkim ciele i procesach w nim zachodzących. Przyznam, że i ja się dowiaduję z tej książki wielu rzeczy i odkurzam swoją wiedzę ze szkoły.

J. Farndon, wydawnictwo Adamada

Dla dzieci 6+

Aktualnie niedostępna

13. Jak to działa? Ciało człowieka

Wraz z ciekawską Klarą zgłębimy się w tajniki ludzkiego ciała, zobaczymy jak rośnie dziecko w brzuchu mamy, przyjrzymy się bliżej zmysłom, mięśniom, mózgowi i wielu innym zagadnieniom. Dzięki tej książce w prosty sposób wytłumaczymy dzieciom o co chodzi z genami, jak działa układ odpornościowy i jakie są objawy choroby. A to wszystko z dużą dawką dobrego humoru.

Dla dzieci w wieku 5+

N. Kucharska, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Jak to działa? Ciało człowieka

14. Na ratunek! czyli medycyna dawniej i dziś

Co wywołuje różne choroby? Jak rozpoznać chorobę? Skąd lekarz wie, co nas boli i dlaczego nas boli? Jakie jest zadanie trzustki? Co to jest laparoskopia? Jak działa układ odpornościowy? Jak to możliwe, że aspirynę stosowali już starożytni Egipcjanie?

Mnóstwo informacji, ciekawostek, interesujących opowieści i ważnych faktów z historii medycyny.

Dla dzieci w wieku 8+

A. Bartosik, A. Gwis, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Na ratunek! czyli medycyna dawniej i dziś


Mogą Ci się spodobać

2 komentarze

 • Reply
  Joanna
  6 października 2021 at 19:49

  Super propozycje. Może znajdę coś dla swojego pięciolatka!
  Pozdrawiam

 • Reply
  Kozaczka91
  12 października 2021 at 11:11

  Ciekawe propozycje, ale niestety – mój maluszek jest za mały, aby kupić mu taki prezent. Na razie kupiłam pościel minky dla niemowlaka i zobaczymy, czy doceni, że wybrałam „słonikową” wersję – Artur kocha słoniki! Mój synek na razie uwielbia zwierzęta i jeśli będzie miał „fazę” na anatomię to wrócę z chęcią do artykułu. A jakby któraś była ciekawa, tak się prezentuje pościel: link

Zostaw komentarz