BIBLIOTECZKA POLECANE

Najlepsze książki z okienkami dla dzieci

Książki z okienkami dla dzieci są świetnym pomysłem zarówno na zabawę, jak i na odrywanie i zgłębianie nowych tematów. Tego typu książki mamy dla maluszków, przedszkolaków i starszych dzieci, którym zdobyta wiedza przyda się w szkole. 

Wybrałam dla Was najciekawsze propozycje!

A nie było to łatwe, wierzcie mi :) W ostatnim czasie wydawnictwa prześcigają się w tworzeniu coraz lepszych i oryginalniejszych książek z okienkami dla dzieci w każdym wieku. Jest zarówno kilka świetnych serii, jak i pojedynczych perełek, które zdecydowanie warto mieć na półce.

Seria o piesku imieniem Spot

„Gdzie jest Spot?”

Słuchajcie, to jest hit na miarę „Kochane ZOO”, którego już od kilku lat nie można nigdzie dostać. Jeśli polujecie na tamtą książeczkę, możecie śmiało odpuścić i kupić tę o Spocie. Tytułowy Spot to niesforny szczeniaczek, który ciągle gdzieś się gubi swojej mamie. Zwłaszcza wtedy, gdy pora na obiad. Mama szuka Spota za drzwiami, w zegarze, w fortepianie ale nigdzie go nie ma! Gdzie jest Spot? :) Zamiast Spota mama za to znajduje różne inne zwierzęta – lwa, krokodyla, pingwiny, małpę, a dziecko radośnie otwiera kolejne okienka i woła „tu nie ma Spota!” Jeśli oczywiście już potrafi mówić :) Bo „Gdzie jest Spot?” świetnie się nada jako pierwsza książka z okienkami dla dziecka, u nas takie zaczęły być na topie już w okolicach pierwszych urodzin Tosi.

Do kupienia TUTAJ

Dostępne są również inne książki z okienkami z tej serii (tytuły są podlinkowane):

„Spot mówi dobranoc”

„Spot jedzie na wieś”

Wydawnictwo Mamania

„Geografia. Atlas dla dzieci. Książka z okienkami”

Najlepszy atlas dla dzieci z okienkami! Prosty i przejrzysty, w klasycznych kolorach znanych z atlasów dla starszych dzieci, a zarazem z mnóstwem małych okienek, za którymi kryją się ciekawostki, ważne informacje, a także kolorowe, wesołe ilustracje nawiązujące do tematu. Atlas ma poręczną wielkość i tradycyjny układ: na pierwszych stronach znajdziemy mapę świata, na kolejnych zaś przyjrzymy się bliżej kontynentom, zamieszkującym je ludziom i zwierzętom oraz ciekawym budowlom. Na ostatniej stronie znajdziemy flagi świata.

Świetny, klasyczny atlas w ciekawej, oryginalnej formie w sam raz dla starszych przedszkolaków i uczniów.

Wydawnictwo Olesiejuk

Do kupienia tutaj: „Geografia. Atlas dla dzieci z okienkami”

Nasze ciało, H. Dexet

Rewelacyjna książka dla dzieci w każdym wieku. Tosi tak się spodobała, że kazała ją sobie przeczytać kilka razy pod rząd, po czym zaczęła „czytać” ją Helence. Uwielbiam na nie patrzeć! To nie jest klasyczna kartonówka z okienkami, ale jest bardzo pomysłowa i zdecydowanie warto ją mieć. Jak wyglądamy na zewnątrz, a jak w środku? Czym chłopcy się różnią od dziewczynek? Dlaczego niektórzy noszą okulary? I czy duży brzuszek u taty oznacza to samo co u mamy? :) Zabawna, zaskakująca, oryginalna.

Do kupienia tutaj: „Nasze ciało”

Wydawnictwo Mamania

„Masło śpi” A. Królak

A to jest hit do zasypiania! „Masło śpi” to książka z rodzaju tych, po które sięgamy gdy nadchodzi pora spania, a dziecko chce jeszcze łobuzować ;) Pomysłowo rozmieszczone klapki zachęcają do aktywności i skupienia uwagi na książce, a rymowany, spokojny tekst wycisza. Zbliża się noc, więc wszytko w domu zasypia – masło, dżemy, okruszki, krzesła, kapcie, koszule, parasole, szklanki, klocki… Nawet plac zabaw już poszedł spać, więc i na malucha pora :)

Strony w książce nie są kartonowe, ale grube i laminowane, dzięki czemu bardzo wytrzymałe. Spokojnie można czytać już 1-5-roczniakowi.

Wydawnictwo Dwie Siostry

Do kupienia tutaj: „Masło śpi”

Seria Ważne pytania / Pierwsze pytania maluchów

„Pierwsze pytania maluchów. Co to są drobnoustroje?”

Świetna książka dla przedszkolaków, dzięki której odkryją czym są wirusy i bakterie, dowiedzą się, że niektóre mogą być pożyteczne, a inne powodują choroby. Sprawdzą gdzie się one kryją, jak szybko rozmnażają i jak się nimi można zarazić. Książka przypomina o pozytywnych nawykach, takich jak mycie rąk i zębów, rozbudza ciekawość i sprawia, że szczepionka nie jest już tak straszna :)

Wydawnictwo Olesiejuk

Do kupienia tutaj: Co to są drobnoustroje?

„Ważne pytania. Skąd się biorą dzieci?” K. Daynes

Pytanie bardzo na czasie u przedszkolaków :) Książka rozprawia się z mitem bociana i opowiada wprost o jajeczku i plemnikach, choć… już rodzicom pozostawia odpowiedź na pytanie, jak plemniki tatusia znalazły się w ciele mamusi :) W książce znajdziemy poza tym proste odpowiedzi na wiele pytań związanych z rozmnażaniem  i wychowaniem dzieci zarówno w świecie ludzi jak i zwierząt.  Jak dzidziuś dostał się do brzucha? Jak rozmnażają się żaby? Dlaczego młode zwykle rodzą się wiosną? Czego potrzebują gąsienice? Jak ryba chroni swoje młode? Kiedy ptaki uczą się latać? Czy pingwinom potrzebne są lekcje pływania? i wiele, wiele innych.

Wydawnictwo Olesiejuk

Do kupienia TUTAJ

Seria Mali Odkrywcy

„Mali odkrywcy. Pojazdy”

Cała seria „Mali odkrywcy” jest bardzo fajna, ale „Pojazdy” to nasz zdecydowany faworyt! Must have każdego przedszkolaka. To prawdziwa okienkowa encyklopedia przeróżnych pojazdów – od rowerów, samochodów, przez pociągi i tramwaje po statki, łodzie, samoloty, koparki, betoniarki i kombajny. Dodajmy do tego mnóstwo ciekawostek, ważnych informacji i zabawnych ilustracji, a otrzymamy hicior :)

Aktualnie „Pojazdy” są niedostępne, ale równie fajne są inne książki z tej serii: „Dinozaury” oraz „Na wsi”.

„Mali odkrywcy. Moje ciało”

Kolejna wartościowa książka z okienkami, tym razem o ciele człowieka. Czym się różnimy między sobą? Jak powinniśmy dbać o nasze ciała? Jak rozwija się dzidziuś w brzuchu mamy? Co to są mięśnie i kości? Co się dzieje z jedzeniem po posiłku? Dlaczego chce nam się siusiu? Czym zajmuje się mózg? Dlaczego chorujemy i kto jest za to odpowiedzialny? Super wprowadzenie i rozszerzenie podstawowej wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego ciała dla starszych przedszkolaków i młodszych uczniów :)

Do kupienia TUTAJ

Grupa Wydawnicza Foksal

Seria Otwórz i odkryj

„Otwórz i odkryj. Na wsi”

Z tej serii mamy dwie pozycje – „Na wsi” oraz „W domu”. Obie są świetne i warte uwagi, zwłaszcza dla młodszych dzieci – już 1,5-rocznych.  Dla 2-3 latków też będzie interesująca, starsze dzieci raczej nie dowiedzą się niczego nowego. Na wsi odwiedzamy rodzinę Mrozków, podglądamy kury w kurniku, świnki w chlewie, krowy w oborze, pszczoły w ulu. Okienka skrywają  małe zwierzątka i różne przedmioty, np. otwierając klapkę z bańkami na mleko dziecko dowie się, że z mleka robi się sery i jogurty.

Dostępna tutaj: „Otwórz i odkryj. Na wsi”

„W domu” opiera się na podobnym schemacie (poniżej zdjęcia). Obie książki, chyba dzięki bardzo przyjaznym ilustracjom i ciekawej, prostej fabule (podglądamy życie „prawdziwych” rodzin) są hitami wśród maluchów. Świetny pomysł na prezent! Przetestowane :)

Dostępne są również inne książki z okienkami z tej serii (tytuły są podlinkowane):

„Otwórz i odkryj. Zwierzęta”

„Otwórz i odkryj. W domu”

Grupa Wydawnicza Foksal

Seria Otwórz okienko

„Otwórz okienko. Kształty”

Drugi pewniak dla maluchów, ale też nieco starszych dzieci. Ta seria koncentruje się na konkretnych zagadnieniach i umiejętnościach. Mamy rewelacyjne „Kolory” (niestety nakład obecnie jest wyczerpany) i ciut słabsze, ale nadal bardzo fajne i oryginalne „Kształty”. Każda strona to inne sposoby trenowania umiejętności rozpoznawania przede wszystkim kształtów i kolorów, ale książka pozwala ćwiczyć również spostrzegawczość i rozwija zasób słownictwa. Szczególnie podobają mi się strony, na których dziecko odkrywa kształty w przedmiotach codziennego użytku (zabawę można przenieść do też poza książkę) oraz przemienia jedne figury w drugie poprzez otwieranie okienek. Bardzo fajny pomysł!

Do kupienia tutaj: „Otwórz okienko. Kształty”

Niedostępne aktualnie „Kolory” możecie obejrzeć od środka tutaj: (dam Wam znać gdy książka znów będzie dostępna. Nasza już duuuużo przeszła :) )

Dostępne są również inne książki z okienkami z tej serii (tytuły są podlinkowane):

„Otwórz okienko. Liczenie”

Wydawnictwo Olesiejuk

Seria 100 okienek do nauki

„100 okienek do nauki. Zwierzęta”

Propozycja dla młodszych dzieci, nawet roczniaków, choć będzie też świetna dla 2-3 latków. 100 okienek z setką różnych zwierząt, żyjących w gospodarstwie, lesie, wodzie, domu, ogrodzie i dżungli. Dziecko poznaje nowe gatunki, odnajduje je na większych ilustracjach, próbuje rozpoznać zwierzęta po ich charakterystycznych fragmentach, trenuje spostrzegawczość. Książka zapewnia wesołą zabawę i przemyca mnóstwo ciekawej wiedzy – które zwierzęta potrafią lata? Które żyją na wolności, a które w gospodarstwie? Jak nazwa się dziecko konia, owcy, kozy? Jakie zwierzę potrafi zmienić kolor?

Chwilowo niedostępna, ale są inne ciekawe wersje (poniżej linki).

Dostępne są również inne książki z okienkami z tej serii (tytuły są podlinkowane):

„100 okienek do nauki. Liczby”

„100 okienek do nauki. Dzikie zwierzęta”

„100 okienek do nauki. Święta z Mikołajem”

„100 okienek do nauki. Słowa”

Wydawnictwo Yoyo

„Jedzenie bez tajemnic” E. Bone

Świetna książka dla starszych przedszkolaków i uczniów pierwszych klas podstawówki. Mnóstwo szczegółowej wiedzy o tym jak powstaje jedzenie, jego rodzajach i wartości, uprawie zbóż, owoców i warzyw, sposobach pozyskiwania pożywienia od zwierząt, rybołówstwie, zdrowych przekąskach i o tym dlaczego właściwie musimy jeść? Nawet mi ciężko się od tej książki oderwać!

Wydawnictwo Olesiejuk

Do kupienia TUTAJ

„Kto się kryje w wodzie?” E. Norris, A. Mansfield

Ktoś się czai w wodzie! Ktoś straszliwy, mroczny, przerażający! Na pewno ma wielkie kły, pazury, wzbudza strach, gęsią skórkę i ściskanie w brzuchu. Cóż to za kreatura? Niezwykła, oryginalna, trójwymiarowa książka o tym, że nie zawsze taki potwór straszny, jak go malują :)

Wydawnictwo Mamania

Do kupienia TUTAJ

seria Kicia Kocia i Nunuś z okienkami

“Kicia Kocia i Nunuś. Kto mieszka w lesie?” A.Głowińska

U nas hit, jak całą seria :) Kicia Kocia zachęca brata do szukania różnych zwierzątek, Nunuś zagląda w różne miejsca, a my wraz z dzieckiem odkrywamy kolejne okienka. Dziecko poznaje zwierzęta żyjące w lesie, na polanie, w parku i nad jeziorem, a także ich domki. Wycieczka Kici Koci i Nunusia kończy się piknikiem.

Okienka są różnej wielkości – od bardzo dużych na całą stronę, poprzez dużą ilość średnich, po zupełnie malutkie. Otwierają się w do góry, do dołu lub na boki, co jest świetnym treningiem motorycznym dla małych rączek dziecka.

Wydawnictwo Media Rodzina

Dostępna tutaj: Kicia Kocia i Nunuś. Kto mieszka w lesie?

kicia kocia z okienkami
kicia kocia z okienkami
kicia kocia z okienkami
kicia kocia z okienkami

Więcej książek z okienkami dla dzieci znajdziesz tutaj:

TOP 10: NAJLEPSZE KSIĄŻKI NA PREZENT DLA MALUSZKA I PRZEDSZKOLAKA

NOWOŚCI DLA MALUCHÓW – KSIĄŻKI PETARDY!

REWELACYJNE KSIĄŻKI DLA DZIECI – ROZBAWIĄ, NAUCZĄ, UWRAŻLIWIĄ. HITY!

9 KSIĄŻEK, KTÓRE ODCIĄGNĄ DZIECKO OD TABLETU #2

9 KSIĄŻEK, KTÓRE ODCIĄGNĄ DZIECKO OD TABLETU

A Wy jakie książki z okienkami dla dzieci lubicie najbardziej? Która Wam się najbardziej podoba?


Mogą Ci się spodobać