KSIĄŻKI DLA BYSTRZAKÓW

7 książek dla małych bystrzaków #5 Eksperymenty i wiedza

Ale mam dla Was perełki! W kolejnym wpisie z cyklu Książki dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej zajmiemy się takimi tematami jak trucizny, choroby, Księżyc i poeksperymentujemy na… ziemniakach i soli :)

A dokładnie weźmiemy dziś pod lupę:

 • trucizny i jad
 • choroby i odporność
 • ziemniaki
 • sól
 • Kosmos i Księżyc

Poprzednie wpisy z cyklu:

9 superciekawych książek dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej #1

5 książek dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej #2

5 niesamowitych książek dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej #3

5 rewelacyjnych książek dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej #4

1. Jad. Toksyczne substancje w świecie zwierząt

Niesamowita, pięknie zilustrowana książka o groźnych truciznach, którymi dysponują zwierzęta takie jak: mrówki, skorpiony, meduzy, pająki, żaby, ryby, ptaki, a także ssaki. Dowiemy się, po co zwierzętom jad, jak go wykorzystują w praktyce i jakie ma działanie. Przekonamy się, że nawet tak pocieszne i urocze stworzenia jak australijski dziobak mogą być bardzo niebezpieczne i nie wolno do nich podchodzić. Obejrzymy przepiękne, bajecznie kolorowe ukwiały, maleńkie jaskrawe żabki strzałkowe, czy hipnotyzujące wzory ośmiornicy niebieskokręgi.

Książka jest bardzo ciekawa, każda strona przynosi nowe ciekawostki, a wiedza sama wchodzi do głowy. Trudno się od niej oderwać!

Dla kogo? Polecam dla dzieci 5+

I. Romero, T. Garcia, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Jad. Toksyczne substancje w świecie zwierząt

2. Dlaczego ludzie chorują?

Najnowsza część bardzo lubianej przez nas serii książek popularnonaukowych dla dzieci. Dlaczego ludzie chorują? Na co najczęściej chorują dzieci? Gdzie jest najwięcej zarazków? Skąd się bierze katar? Dlaczego mamy gorączkę? Kiedy wezwać karetkę pogotowia? W prosty i przystępny sposób dzieci dowiedzą się jak dbać o zdrowie i co robić, gdy dopadają nas choroby. Znajdziemy tu odpowiedzi na częste pytania przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym i wiele ciekawostek.

Bardzo polecam tę i inne książki z serii Co i Jak? Pisałam o nich TUTAJ.

Dla kogo? Polecam dla dzieci 4+

M. Krzemińska, K. Loskot, seria Co i Jak? Wydawnictwo WIlga

Dostępna tutaj: Dlaczego ludzie chorują?

3. Przygody z nauką. Ziemniak i Sól

A teraz dwie nowości z bardzo fajnej serii książek dla dzieci „Przygody z nauką” – poprzednim razem (TUTAJ) pokazałam części o jajkach i cytrynach. Tym razem weźmiemy pod lupę ziemniaki i sól. Poznamy różne odmiany ziemniaków, dowiemy się jakie produkty się z nich robi, wykonamy kilka ciekawych eksperymentów z ziemniakami i skrobią ziemniaczaną, a nawet zrobimy chipsy :)

Książka o soli jest równie interesująca. Dzieci dowiedzą się z niej, że sól występuje w wielu kolorach (nawet czarnym i niebieskim), pochodzi z różnych miejsc i ma niesamowite właściwości. Wspólnie wyhodujemy kryształki soli, zmienimy sól w klej, a nawet zrobimy wulkan solny!

Dla kogo? Polecam dla dzieci 4+

C. Jugla, J. Guichard, Akademia Mądrego Dziecka, wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj:

Przygody z nauką. Ziemniak

Przygody z nauką. Sól

4. Chodź na dwór! Praktyczne ćwiczenia z przyrody

Wspaniała książka pełna inspirujących pomysłów na zabawy i różne zajęcia na łonie natury. Budowanie leśnej bazy, hotelu dla owadów, rozpoznawanie gwiazdozbiorów, rozpalanie ogniska, obserwacja chmur i wiele, wiele innych aktywności, które tak naprawdę mamy na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wyjść na dwór, pójść do lasu, parku, czy ogrodu i uważnie się rozejrzeć. Przyroda jest fascynująca, a zabawy na powietrzu mogą być bardzo pożytecznie. A przy tym jakże zdrowe i rozwijające wyobraźnię!

Dla kogo? Polecam dla dzieci 6+

C. McRae, C. Ard, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Chodź na dwór! Praktyczne ćwiczenia z przyrody

5. Dlaczego jemy rośliny. Sekrety warzyw i zbóż

Dlaczego jemy akurat te rośliny, a nie inne? Jak udomowiliśmy rośliny, które rosną w naszych ogródkach lub na balkonach? Czy na całym świecie je się to samo? Jak sprawić, żeby owoce były zawsze smaczne? Strona po stronie odkrywamy zupełnie inne, zaskakujące oblicze świetnie nam znanych z talerza warzyw i owoców oraz wielu innych, bo okazuje się, że na świecie aż 300 tysięcy roślin jest jadalnych. Co ciekawe, zaledwie 12 z nich daje 80% wszystkich plonów zbieranych w ciągu roku na naszej planecie. Są to: ziemniak, batat, soja, sorgo, trzcina cukrowa, burak cukrowy, kukurydza, ryż, pszenica, banan, jęczmień i maniok. A to dopiero początek ciekawostek!

Dla kogo? Polecam dla dzieci 4+

I. E. Munoz, A. Montt, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Dlaczego jemy rośliny. Sekrety warzyw i zbóż

6. Wielka misja małej sondy. Niezwykła podróż sondy New Horizons przez Układ Słoneczny

Na koniec dwie świetne książki dla młodych fanów (i fanek) Kosmosu. Pierwsza z nich to bardzo ciekawa opowieść o niezwykłej sondzie New Horizons, która w 2006 roku wyruszyła aż do krańca naszego Układu Słonecznego, aby poznać Plutona. „Horyzontka” przebyła miliardy kilometrów i wykonała swoją misję wzorcowo – wykonała setki pomiarów i mnóstwo pięknych zdjęć. Ale nie było to wcale takie proste… o czym się przekonacie z lektury :)

Dla kogo? Polecam dla dzieci 6+

J. Lapin, S. Ceccarelli, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: WIelka misja małej sondy

7. Księżyc

Ostatnia książka w dzisiejszym zestawieniu to prawdziwe kompendium wiedzy o naszym naturalnym satelicie. Dzieci dowiedzą się mnóstwa ciekawych i przydatnych w szkole informacji o pochodzeniu Księżyca, zaćmieniach, grawitacji, fazach Księżyca, jego wpływie na pływy morskie. Z wypiekami na policzkach czytaliśmy o misjach kosmicznych, lądowaniu na Księżycu i teoriach spiskowych z nim związanych.

Istotną częścią książki jest zbiór legend, mitów i nawiązań z popkultury o Księżycu – i bardzo ciekawą! Księżyc od wieków inspirował i intrygował a po tej lekturze mam wrażenie, że znamy go o wiele lepiej.

Dla kogo? Polecam dla dzieci 6+

A. Valente, U. Guidoni, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Księżyc


Mogą Ci się spodobać

1 Komentarz

 • Reply
  Aneta Boritzka
  26 kwietnia 2022 at 22:02

  Każdą z tych książeczek chce mieć u siebie. Mam chyba tylko dwie takie, które właśnie wyjaśniają jak co jest zrobione. Syn był zafascynowany. W jeden wieczór przeczytaliśmy całą książkę, w drugą powtórzyliśmy a w trzeci wieczór sam już mi opowiadał dlaczego tak jest <3 uwielbiam uczyć przez zabawę. A czytanie to przecież wyobraźnia, język, nauka – ale też zabawa!

Zostaw komentarz