KSIĄŻKI DLA BYSTRZAKÓW

Książki dla dzieci, które są ciekawe świata i chcą wiedzieć WIĘCEJ #9

Co czytać dzieciom, które wciąż zadają pytania i chcą wiedzieć więcej? Jak rozbudzić w dziecku ciekawość świata? Zapraszam na kolejną już odsłonę cyklu, w którym polecam najlepsze książki popularnonaukowe dla dzieci :)

Tym razem weźmiemy pod lupę tematy:

  • góry
  • Afryka i Ukraina
  • wilki i psy
  • makaron i miód
  • ekologia i energia

i inne!

Poprzednie wpisy z tej serii znajdziecie tutaj:

Książki dla bystrzaków

1. Świat gór

Rewelacyjna książka ze świetnymi ilustracjami o potędze gór i ich mieszkańcach. Czym są góry? Jak powstają? Jakie zwierzęta mają tam swój dom? Odwiedzimy różne niesamowite góry na całym świecie, m.in. Fudżi, Alpy, Kilimandżaro, Uluru. Dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o wspinaczkach i alpinizmie, poznamy takie zwierzęta jak kondora wielkiego, pumę płową, kozice, jaki, panterę śnieżną i różne rodzaje roślinności.

Czy góry trwają wiecznie? Gdzie znajdują się najpiękniejsze góry na świecie? Czy yeti istnieje naprawdę? Jak powstają lodowce? Co znajduje się we wnętrzu góry? Czy można wyruszyć w góry… statkiem?

Przepiękna, wartościowa książka. Świetna też na prezent.

Dla kogo? Dla dzieci 8+

D. Braun, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Świat gór

2. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna energia. Przewodnik po świecie pełnym energii

Ta książka to bardzo ciekawy zbiór informacji i ciekawostek o energii, który pomoże dzieciom lepiej zrozumieć otaczający nas świat, a także jego aktualne problemy. Jakie są rodzaje energii? Do czego jest nam potrzebna? Skąd ją czerpiemy? Jak zmieniało się wytwarzanie i wykorzystywanie energii elektrycznej na przestrzeni wieków? Dowiemy się, jak powstaje prąd, jak działa bateria, ile prądu zużywają domowe sprzęty i co by się stało, gdyby go zabrakło. Jak powstaje ropa naftowa i gaz ziemny?

Świetnie napisana i pełna wiedzy. Polecam!

Dla kogo? Dla dzieci 6+

C. Steinlein, A. Becker, wydawnictwo Babaryba

Dostępna tutaj: Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna energia. Przewodnik po świecie pełnym energii

3. Psy. Od drapieżników do obrońców – Naukomiks

Kolejny naukomiks w naszej kolekcji. Tym razem na tapet zostały wzięte psy. Czy faktycznie pochodzą od wilków? Jak do tego doszło, że psy zamieszkały z ludźmi i stały się ich najlepszymi przyjaciółmi? Odkryjemy mnóstwo ciekawych faktów związanych z psami, sprawdzimy, jak działają ich zmysły, co lubią, a za czym nie przepadają. Jak powstały różne rasy psów i czym różnią się od siebie? Ile słów mogą znać psy?

Naukomiks to rewelacyjne połączenie rozrywki i wiedzy. Do tej pory ukazały się również z tej serii: Dinozaury, Roboty i drony. Rekiny, Koty, Samochody i Układ słoneczny. Polecamy!

Dla kogo? Dla dzieci 6+

A. Hirsch, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Psy. Od drapieżników do obrońców

4. Głosuję! Wybieram!

Bardzo fajna książka o tym, czym jest głosowanie. Na prostych przykładach wyjaśnia, że każdy wybór pociąga za sobą konsekwencje, a brak wyboru również jest w pewnym sensie wyborem. Co zrobić, aby więcej osób zagłosowało tak jak my? Jak przekonać innych? A może to my zmienimy zdanie? Na co głosują dorośli? Dlaczego warto brać udział w wyborach? Świetna lektura dla dzieci, wyjaśniająca podstawowe pojęcia w temacie wyborów oraz sam proces głosowania.

Dla kogo? Dla dzieci 4+

M. Shulman, S. Bloch, wydawnictwo Muchomor

Dostępna tutaj: Głosuję! Wybieram!

5. Afryka. Kontynent kolorów

Przepiękna książka o Afryce, która nie jest wielkim kompendium wiedzy o tym niesamowitym kontynencie, a uważnym spojrzeniem na wybrane jego oblicza. Naszą podróż zaczniemy u wrót Afryki, czyli w Maroko, poznamy lud Tuaregów, magiczną i pełną tajemnic Saharę, przeniesiemy się w czasie i przyjrzymy starożytnym Egipcjanom, spróbujemy etiopskiej kawy, odwiedzimy Madagaskar, a to wciąż dopiero początek naszej wyprawy!

Książka do czytania, oglądania, odkrywania i snucia pięknych marzeń :)

Dla kogo? Dla dzieci 7+

S. R. Marino, R. Martin, wydawnictwo Muchomor

Dostępna tutaj: Afryka. Kontynent kolorów

6. nowości z serii Wiem, co jem! Miód i Makaron

Bardzo lubimy tę serię, bo w prosty i obrazowy sposób wyjaśnia krok po kroku jak powstaje jedzenie, które trafia na nasze talerze. A to dla dzieci (i nie tylko) superciekawa rzecz!

Miód„: Dowiemy się, jak powstaje miód, poznamy rodzaje pszczół i całą drogę miodu od ula do słoiczka. Odkryjemy też, czym jest sztuczny miód, jakie są rodzaje naturalnego miodu i co to jest pszczele mleczko. I wiele, wiele więcej!

Makaron„: Jak powstaje makaron? Jakie są jego rodzaje? Kto go wymyślił? Prześledzimy drogę makaronu z pól pszenicy, przez wielką fabrykę, aż do półek sklepowych i poznamy wiele, wiele ciekawostek.

Dla kogo? Dla dzieci 5+

F. Laurent, E. Tredez, wydawnictwo HarperKids

Akademia Mądrego Dziecka

Dostępne tutaj: seria Wiem, co jem!

7. Czternaście wilków. O strażnikach ekosystemu

Wspaniała książka o wilkach i ich roli w ekosystemie. To nie tylko zbiór faktów i ciekawostek, ale i niesamowita, prawdziwa historia. Yellowsone to najstarszy park narodowy na świecie i dom wielu dzikich zwierząt. Przez setki lat rządziły tam wilki, jednak zostały wybite przez kłusowników, myśliwych i farmerów. Gdy zabrakło wilków doszło do wielu niekorzystnych zmian w ekosystemie parku. Książka jest zapisem wielkiej determinacji ekologów w celu odtworzenia populacji wilków, a wszystko zaczęło się od grupy… 14 wilków z Kanady, które zostały wypuszczone w Yellowstone. Z zapartym tchem prześledzimy ich losy i wpływ na cały ekosystem parku.

Emocjonująca historia, żywy język, mnóstwo wiedzy i piękne ilustracje sprawiają, że książkę czyta się z dużą przyjemnością. Mega!

Dla kogo? Dla dzieci 7+

C. Barr, J. Desmond, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Czternaście wilków. O strażnikach ekosystemu

8. Razem uratujemy świat! Czyli co możemy zrobić, żeby ocalić Ziemię i nas samych

Nowość autorki książki „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie”, którą polecałam Wam TUTAJ. Można je oczywiście czytać zupełnie niezależnie. Tym razem skupimy się na sposobach, dzięki którym możemy chronić naszą planetę i życie na Ziemi. Zobaczymy jak dawniej żyli ludzie, a jak teraz, czym jest ocieplenie klimatu, jak wygląda przemysłowa hodowla drobiu i kur, w jak zastraszającym tempie zużywamy naturalne zasoby, karczujemy lasy, łowimy ryby. Poznamy sposoby bardziej zrównoważonego rozwoju, ekologiczne rolnictwo, fair trade. Przyjrzymy się też produkcji ubrań, środkom transportu, różnym rodzajom produkcji energii elektrycznej.

Książka uświadamia, pokazuje alternatywne, bardziej ekologiczne wybory w wielu dziedzinach i inspiruje do zmian.

Dla kogo? Dla dzieci 5+

G. Raidt, wydawnictwo Babaryba

Dostępna tutaj: Razem uratujemy świat! Czyli co możemy zrobić, żeby ocalić Ziemię i nas samych

9. Mała książka o wielkiej Ukrainie

Bardzo ciekawa, dwujęzyczna książka o Ukrainie. Strona po stronie poznamy ważne fakty i ciekawostki o naszym wschodnim sąsiedzie. Dowiemy się kto zamieszkiwał te tereny przed wiekami, poznamy bogactwa naturalne Ukrainy oraz jej hymn, symbole narodowe, tradycyjne potrawy i najważniejsze wartości.

Dla kogo? Dla dzieci 4+

O. Charczenko, M. Sampson, wydawnictwo Babaryba

Dostępna tutaj: Mała książka o wielkiej Ukrainie z tekstem hymnu narodowego

10. Bajki filozoficzne

Na koniec mam dla Was coś wyjątkowego – zbiór 60 bajek i przypowieści zaczerpniętych z mitologii i filozofii Zachodu i Wschodu. 60 tekstów, które pobudzają do myślenia i skłaniają do dyskusji. Każdy tekst opatrzony jest komentarzem, w którym znajdziemy ciekawe pytania i krótkie podsumowanie, zwracające uwagę na najważniejsze wątki.

Niewielka książeczka, a tyle wartościowej treści!

Dla kogo? Dla dzieci 8+

M. Piquemal, wydawnictwo Muchomor

Dostępna tutaj: Bajki filozoficzne


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz