KSIĄŻKI DLA BYSTRZAKÓW POLECANE

Książki dla bystrzaków #13 Oceany, pociągi, DNA i wiele więcej!

Witajcie w nowym wpisie z cyklu Książki dla bystrzaków :) Dziś pokażę Wam 7 świetnych książek popularnonaukowych dla dzieci, które rozbudzają ciekawość świata i rozwijają wiedzę.

Tym razem weźmiemy pod lupę takie tematy jak:

  • DNA i genetyka
  • oceany
  • drzewa
  • ptaki i inne zwierzęta
  • zielnik
  • pociągi

A jeśli będzie Wam mało książkowych inspiracji, zajrzyjcie do innych wpisów z tego cyklu:

Książki dla bystrzaków – kilkadziesiąt wartościowych książek dla dzieci

1. Kod życia. Wszystko o genach, DNA i o tym, dlaczego jesteś, kim jesteś

Niesamowita książka dla starszych dzieci (a także dorosłych) zainteresowanych genami, DNA, dziedziczeniem i inżynierią genetyczną. Fascynujące badania, eksperymenty, ogromna ilość wiedzy i solidna porcja ciekawostek. Dowiemy się, jak rozwijała się i nadal rozwija genetyka, jakie kryją się w niej szanse, ale i zagrożenia na przyszłość.

Czym są chromosomy? Z czego zbudowane są geny? Jak dochodzi do mutacji? Czy za wszystkie nasze cechy odpowiadają geny? Jakie leki można wytworzyć dzięki inżynierii genetycznej? I czy można naprawiać DNA? To wszystko i wieeeele wiecej znajdziemy w „Kodzie życia” – bardzo polecam!

Dla dzieci 9+

C. Hafner, M.Scheier, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Kod życia

2. Tajemnice głębin oceanu. Jak wygląda podwodny świat

Podmorska wyprawa z latarką w ręku – dla odważnych nurków!

Wspaniała interaktywna książka dla starszych przedszkolaków. W środku znajdziemy specjalną „latarkę”, dzięki której dziecko będzie mogło odkrywać tajemnice oceanów. Wystarczy umieścić ją między foliowe arkusze a ciemne strony i już naszym oczom ukazują się ukryte obrazki. Wygląda to naprawdę niesamowicie! Do zbadania są wody strefy podbiegunowej, Australijska rafa koralowa, Kalifornijski las wodorostów, pełne wraków wody Karaibów oraz najgłębsze głębiny.

Przy każdym temacie znajdziemy ważne informacje, fakty i ciekawostki oraz listę zwierząt do odnalezienia za pomocą superlatarki. Brzmi jak połączenie fajnej zabawy i ciekawej lektury? I tak właśnie jest! Polecam baaardzo, również na prezent!

Dla dzieci 5+

J. Adams, L. Regan, M. Pattenden, wydawnictwo Jedność

Dostępna tutaj: Tajemnice głębin oceanu

3. Świat pociągów. 12 niesamowitych podróży dookoła świata

Super książka, prawdziwy hit dla młodych fanów pociągów! Ponad 60 stron wypełnionych po brzegi wiedzą i ciekawostkami związanymi z pociągami. Prześledzimy rozwój kolejnictwa, zajrzymy na opuszczone stacje, poznamy największe tajemnice i zagadki kolei. Jak daleko można dojechać koleją? Obejrzymy japoński Shinkansen, Kolej Transsyberyjską, afrykański Rovos, Eurostar, Orient Express i wiele innych.

Mnóstwo ciekawostek, przystępny język i oryginalne ilustracje.

Dla dzieci 6+

S. Sedgman, S. Brewster, wydawnictwo Zielona Sowa

Dostępna tutaj: Świat pociągów

4. Rodzina Borsuków i Lisów przedstawia: Drzewa

To już nasza druga książka z tej serii, jednak każda na własny temat przewodni i nie łączy się mocno z innymi. O pierwszej, koncentrującej się na emocjach, pisałam TUTAJ. Tym razem skupimy się na drzewach. Wraz z małym borsukiem i liskiem dowiemy się jak drzewa rosną, jak są zbudowane, po co zrzucają liście, a nawet jak się ze sobą komunikują i współdziałają! Poznamy różnice między gatunkami, nauczymy się je rozpoznawać.

Książka jest świetnym połączeniem komiksu i literatury popularnonaukowej dla młodszych dzieci. Do tego bardzo ładne ilustracje, przejrzyste grafiki i twarda oprawa z przyjemnego w dotyku materiału.

Dla dzieci 5+

B. Luciani, E. Tharlet, wydawnictwo Egmont

Dostępna tutaj: Rodzina Borsuków i Lisów przedstawia: Drzewa

5. Mój pierwszy zielnik. Zbieram kwiaty, liście i trawy

Fantastyczna pozycja dla młodych fanów przyrody, która pomoże rozwinąć pasję i stanie się początkiem pięknej rodzinnej przygody na łonie natury. „Mój pierwszy zielnik” to wyjątkowy książko-notes do prowadzenia obserwacji przyrodniczych, a także, a może przede wszystkim – album, w którym możemy wkleić i utrwalić nasze zbiory.

Książka zawiera praktyczne porady i wskazówki jak zbierać i suszyć liście, kwiaty i trawy, a praktyczny układ zachęca do działania :) Po lewej stronie znajdziemy ważne informacje i ciekawostki na temat danej rośliny, a po prawej miejsce do wklejenia okazu i podpisania datą i lokalizacją znaleziska.

Zdecydowanie najlepszy zielnik dla dzieci jaki widziałam.

Dla dzieci 9+

S. Zysk, Y. Koh, wydawnictwo Jedność

Dostępna tutaj: Mój pierwszy zielnik

6. Dlaczego flamingi są różowe?

Wiem wszystko o ptakach

Akademia małego przyrodnika to bardzo fajne, wartościowe i ciekawe książki o przyrodzie dla przedszkolaków. Z części o ptakach dowiemy się nie tylko dlaczego flamingi są różowe, ale też jak różne ptaki zdobywają pożywienie, jakie są ich zwyczaje, gdzie spędzają zimę, jakie gniazda budują. Po co tukanom takie wielkie dzioby? Ile ryb naraz potrafią upolować maskonury? Po co strusiom skrzydła? I wiele więcej!

Duże, kolorowe ilustracje, przystępny język, ciekawostki – to wszystko sprawia, że zarówno tę książkę, jak i inne z tej serii świetnie nadają się dla małych czytelników.

Dla dzieci 5+

Akademia małego przyrodnika

P. Cheeseman, I. Deppe, wydawnictwo Jedność

Dostępna tutaj: Dlaczego flamingi są różowe?

7. Po co zebrom paski?

Wiem wszystko o zwierzętach

W drugiej książce z serii „Akademia małego przyrodnika” przyjrzymy się zwierzętom i ich zwyczajom. Dlaczego żółwie morskie kochają rafy koralowe? Kto rządzi w stadzie słoni? Ile pędów i liści bambusa zjada codziennie panda? Jaka jest supermoc pancernika? Które zwierzęta prowadzą nocny tryb życia? Jak komunikują się delfiny? Sprawdzimy nawet jakie zwierzęta odwiedzają nocą nasze ogródki :)

Ciekawe przykłady, przystępny język, duże, kolorowe ilustracje – hit dla przedszkolaków :)

Dla dzieci 5+

Akademia małego przyrodnika

P. Cheeseman, I. Deppe, wydawnictwo Jedność

Dostępna tutaj: Po co zebrom paski?

Wpis zawiera linki afiliacyjne.


Mogą Ci się spodobać