KSIĄŻKI DLA BYSTRZAKÓW

5 rewelacyjnych książek dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej #4

Ależ mam dla Was świetne inspiracje! :) W kolejnym wpisie z cyklu Książki dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej polecam 5 fantastycznych książek, które są hitem w naszym domu. Trudno się od nich oderwać!

Tym razem zajmiemy się tematami:

 • klęski żywiołowe
 • zapachy
 • woda
 • wiatr
 • matematyka

Poprzednie wpisy z cyklu:

9 superciekawych książek dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej #1

5 książek dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej #2

5 niesamowitych książek dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej #3

A teraz czas na nowe polecajki!

1. Co wstrząsa ziemią? Wulkany, cyklony, tsunami, trzęsienia ziemi i inne klęski żywiołowe

Takiej książki nam brakowało! „Co wstrząsa ziemią” to bardzo przystępnie napisana i przejrzyście zilustrowana książka o różnego rodzaju klęskach żywiołowych, które występują na naszej plancie. Dlaczego dochodzi do trzęsień ziemi, co to jest tsunami, jak dochodzi do cyklonów, gdzie najcześciej wybuchają wulkany i jaka jest tego przyczyna? Jak można wykryć tornado?

Przy każdym zjawisku prześledzimy to jak powstaje, gdzie występuje, jakie są jego rodzaje, czy możemy mu zapobiec, co robić w sytuacji zagrożenia. Na mapach zobaczymy największe i najgorsze w skutkach kataklizmy, takie jak trzęsienia ziemi, tsunami, lawiny, erupcje wulkanów, huragany i cyklony, tornada, śnieżyce i burze gradowe oraz pożary. Niesamowita lektura! Bardzo polecam.

Dla kogo? Polecam dla dzieci 6+

R. Jacobs, S. Williams, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Co wstrząsa ziemią? Wulkany, cyklony, tsunami, trzęsienia ziemi i inne klęski żywiołowe

2. Zapaszki. O wszystkich smrodach świata

Rewelacyjna książka o przeróżnych zapachach i… smrodkach ;) To prawdziwa skarbnica wiedzy w tym temacie! Dzieci dowiedzą się mnóstwa ciekawych rzeczach o ludzkim ciele, zwyczajach zwierząt, zawodach, eksperymentach i gadżetach związanych z różnymi zapachami, głównie tymi nienajpiękniejszymi ;) Poczytamy o konkursie na najbardziej śmierdzące buty, bakteriach wywołujących przykre zapachy, poceniu się, smrodliwych roślinach, ale też np. o sposobach na walkę ze smrodem, czy perfumach.

Książka wypełniona jest po brzegi ciekawostkami i ważnymi faktami o różnych zapachach, a zabawne grafiki są idealnym uzupełnieniem. Wybuchy śmiechu i okrzyki zaskoczenia gwarantowane!

Dla kogo? Polecam dla dzieci 5+

C. Gifford, P. Gamlen, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Zapaszki. O wszystkich smrodach świata

3. Wiatr

Pierwsza część wyjątkowej serii książek o siłach przyrody, aktualnie dostępna jest jeszcze książka o wodzie (o niej za chwilę), a w przygotowaniu jest już książka o ogniu. „Wiatr” to wspaniałe opracowanie, w którym znajdziemy takie tematy jak farmy wiatrowe, huragany i trąby powietrzne, żeglowanie i szybowanie.

Dowiemy się jak powstaje wiatr, co niesie ze sobą, na jakiej zasadzie cyklony otrzymują imiona, jak się mierzy prędkość wiatrów i jak wietrzy się… miasta :) A to wszystko w bardzo ciekawej, przystępnej formie.

Dla kogo? Polecam dla dzieci 6+

A. Skowrońska, A. Dudek, M. Nowak, wydawnictwo Muchomor

Dostępna tutaj: Wiatr

4. Woda

Super ciekawa, starannie opracowana graficznie książka o wodzie i wszystkim co się z nią wiąże. Czym jest woda? W jakich formach występuje w przyrodzie? Jakie korzyści i jakie zagrożenia się z nią wiążą? Jak możemy dbać o wodę na naszej planecie?

Strona po stronie przyjrzymy się wodzie w morzach i ocenach, na Antarktydzie, w rzekach i lasach tropikalnych. Dowiemy się czym są prądy morskie, przypływy i odpływy, susze, gejzery, powodzie. Odwiedzimy mieszkańców mórz, wyruszmy w wielką podróż oceaniczną, sprawdzimy, czy z wody można wyprodukować prąd i czy na Marsie jest woda.

A to tylko mała próbka tematów, które w przystępny i bardzo ciekawy sposób zostały przedstawione w tej książce.

Dla kogo? Polecam dla dzieci 6+

A. Skowrońska, A. Dudek, M. Nowak, wydawnictwo Muchomor

Dostępna tutaj: Woda

5. Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy

Z tej fantastycznej książki dzieci dowiedzą się do czego w życiu potrzebna jest matematyka, jak wpływa na naszą codzienność, jak liczby kształtują świat. Czy zwierzęta umieją liczyć? Jak ewoluowały cyfry, którymi posługujemy się dzisiaj? Dlaczego mamy strefy czasowe?

Prześledzimy różne sposoby mierzenia odległości, wagi, czasu i temperatury od starożytności po czasy współczesne. A przede wszystkim odkryjemy relacje między liczbami a światem, w którym żyjemy. Moim zdaniem właśnie tego brakuje w szkolnych lekcjach matematyki, przez co wydaje się ona w dużej mierze teoretyczna i oderwana od życia. Ta książka udowadnia, że nic bardziej mylnego! Warto mieć, czytać i wracać do niej na różnych etapach edukacji. Przyznam szczerze, że i ja podczas lektury dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy.

Książka napisana jest żywym, przystępnym językiem, a oryginalne ilustracje dodają jej uroku.

Dla kogo? Polecam dla dzieci 6+

I. Thomas, R. Klanten, M. Niebius, R. Honigstein, D. Olejnikova, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy


Mogą Ci się spodobać

2 komentarze

 • Reply
  Aneta
  17 lutego 2022 at 21:53

  Koniecznie muszę zaopatrzyć się w z w tą serię książeczek :) właśnie dziś mój trzy letni syn miał do mnie masę pytań:
  Mamo powiedz mi historię jak powstała szklanka, mamo a co to szkło? Mamo a czemu rosną włosy? Mamo, a czemu szyszka spadła z drzewa…Mamo… <3

 • Reply
  Gabrysia
  2 marca 2022 at 09:45

  Świetne te książeczki i tak pół żartem, pół serio, to myślę, że ułatwią życie przede wszystkim dorosłym :D Żeby choć częściowo zaspokoić potrzebę zdobywania wiedzy przez maluszka ;)

Zostaw komentarz