BIBLIOTECZKA DLA DZIECI POLECANE

5 sposobów jak nauczyć angielskiego przedszkolaka

Kiedy jest najlepszy czas na naukę angielskiego? W jaki sposób nauczyć dziecko języka obcego? Oczywiście najlepiej przez zabawę. Ale jak konkretnie?

Na naukę zawsze jest pora 🙂 Języka obcego możemy się nauczyć mając 2-3 lata, jak i 80, jednak nieporównywalnie łatwiej jest oczywiście gdy jest się nieco młodszym 🙂 Dzieci chłoną wiedzę jak gąbka, uwielbiają uczyć się nowych rzeczy, powtarzać, utrwalać słówka. Robią to w zasadzie bez wysiłku, mimochodem.

Najłatwiej jest maluchom w rodzinach dwujęzycznych – otoczone od samego początku dwoma językami, po prostu uczą się ich w tym samym czasie. Ale pomińmy tę sytuację, bo wtedy ten język nie jest z definicji obcy 🙂 Chciałabym się skupić na tym, w jaki sposób uczyć dzieci w wieku przedszkolnym języka obcego, w naszym przypadku angielskiego.

Nauka przez zabawę jest najbardziej naturalnym sposobem na utrwalenie nowych rzeczy przez dzieci. Jakie są nasze sposoby?

Świetne  i różnorodne pomoce do nauki angielskiego dla dzieci znalazłam w ofercie Kapitana Nauki.

 

Piosenki po angielsku

Codziennie słuchamy angielskich piosenek ze Spotify i płyt. Wyraźny rytm, rymy i powtórzenia znacznie ułatwiają zapamiętywanie nowych zwrotów. Polecam Wam książkę z płytą CD “Angielski dla dzieci. Piosenki” wydaną w ramach serii Kapitan Nauka. Na płycie mamy 15 klasycznych angielskich piosenek dla dzieci, wykonanych przez 8-letnią Brytyjkę i jej tatę + wersje karaoke. W książce znajdują się transkrypcje tych piosenek w takiej samej kolejności jak na płycie. Teksty są zarówno w oryginale, jak i przekładzie. Dodatkowo mamy zapis nutowy każdej z piosenek, co może się przydać, jeśli ogarniamy trochę nuty 😉

Nie mogę nie wspomnieć o pięknym, kolorowym opracowaniu graficznym książki, zobaczcie sami:

Do kupienia TUTAJ

 

Bajki po angielsku

Do oglądania bajek nie trzeba żadnego dziecka przekonywać 😉 Wręcz przeciwnie! Dobrze więc puszczać bajki w oryginale, żeby przynajmniej dziecko się osłuchało z językiem. Moja córka jakiś czas temu oglądała Peppę tylko po angielsku. Poza tym polecam Dorę (Dora poznaje świat) – tu mamy takie połączenie polskiego z angielskim + zachęcenie do aktywności dziecka. U nas sprawdzają się też nieśmiertelne składanki od Little Baby Bum na You Tube oraz Simple Song:

 

Karty Kapitana Nauki

Kiedyś, dawno temu 🙂 pokazywałam Wam karty Kapitana Nauki o dźwiękach i emocjach dla młodszych dzieci (KLIK). Bardzo podobały się mojej Tosi i często wykorzystywałam je do różnych zabaw. Szukając materiałów do nauki angielskiego dla przedszkolaków nie mogłam pominąć kart obrazkowych “Angielki dla dzieci” tego samego wydawnictwa. Co znajduje się w zestawie?

  • 104 ilustrowane dwustronne karty z podstawowymi angielskimi rzeczownikami, przymiotnikami i liczebnikami, posegregowanymi tematycznie (m.in. rodzina, części ciała, owoce i warzywa, zabawki, ubrania, kolory)
  • płyta CD z nagraniem wszystkich słówek w wykonaniu native speakerów + 2 piosenki
  • książeczka z pomysłami na gry i zabawy z kartami, zadaniami i słowniczkiem.

Do kupienia TUTAJ

Zagadki z Kapitanem Nauką

Zagadki to coś co dzieciaki kochają 🙂 Zwłaszcza przedszkolaki! Od Kapitana Nauki mamy już klasyczne zestawy zagadek (pisałam o nich TUTAJ) dla 2-3 latków i jeszcze się nie znudziły. Zagadki obrazkowe po angielsku trzymają poziom. Są jasne, przejrzyście przedstawione, występują na kilku poziomach zaawansowania – my mamy te dla 3-5 latków  i trudniejsze dla 4-6 latków. Zadania na początku stanowią wyzwanie, jednak z czasem dziecko załapuje podstawowe zwroty i słówka. Zabawa staje się coraz lepsza!

Zagadki dla dzieci w wieku 3-5 lat można kupić też w ramach zestawu “Angielski dla przedszkolaka. Kreatywne zabawy i łamigłówki” wraz z książeczką z ćwiczeniami i zabawami albo osobno.

Zestaw dla 3-5 latków do kupienia TUTAJ

Same zagadki dla 3-5 latków do kupienia TUTAJ

Zagadki dla 4-6 latków do kupienia TUTAJ

 

Oczywiście w ramach serii Kapitan Nauka są dostępne też różne inne zestawy, zagadki i karty dla starszych i młodszych dzieci. Ja wybrałam te najbardziej odpowiednie dla przedszkolaków.

Koniecznie też sprawdźcie nowość Kapitana Nauki – książkę obrazkową do nauki angielskiego “Na tropie angielskich słówek”. Wygląda bardzo ciekawie 🙂

 

Zabawy po angielsku

Odkąd Tosia ma w przedszkolu angielski, często wciąga nas w różne zabawy po angielsku też w domu. Nie wszystko udaje nam się rozpoznać i zrozumieć, czasami po prostu staramy się wykonywać jej polecenia i dobrze bawić. Widzę, że sprawia jej to mnóstwo radości. Sporo inspiracji na podobne zabawy znajduję na blogu English is easy, np. TUTAJ.


You Might Also Like