BIBLIOTECZKA

Biblioteczka 2-latka. Wiersze, wyliczanki i rymowanki

Jeszcze w czasie ciąży zaopatrzyłam się w kilka zbiorów wierszy dla dzieci polskich autorów . Czytałam je codziennie na głos, głaszcząc brzuszek i przemawiając czule do jego małego mieszkańca.

Po urodzeniu Tosi starałam się codziennie znaleźć chwilę, w której nie płakała i chciała chwilę spokojnie poleżeć i wykorzystywałam ją na czytanie krótkich wierszyków Brzechwy, Tuwima, Konopnickiej i innych autorów. Naszą serię wierszy opisałam w tym wpisie. Cały czas chętnie do nich wracamy, a dzień bez „Lokomotywy” to dzień stracony :)

BIBLIOTECZKA 2-LATKA. WIERSZE, WYLICZANKI I RYMOWANKI

Z czasem przyszła jednak chęć na poszerzenie naszego repertuaru wierszy i rymowanek. Teraz, gdy Tosia ma prawie 2 latka znacznie bardziej interesuje się treścią, chłonie i stara się zrozumieć każde słowo, każdy wers, który jej czytam. Nie wszystkie zbiory wierszy, które mamy przypadły jej do gustu, niektóre zawierają zbyt wiele nieznanych jej jeszcze słów i zwrotów lub opisują kompletnie inne realia, niż te, z którymi dziecko styka się na co dzień. Wierzę jednak, że na te pozycje przyjdzie jeszcze czas, gdy Tosia będzie starsza.

Dziś przedstawię Wam cztery zbiory wierszy i rymowanek, które bardzo lubimy.

 

Cynamon i Trusia. Wierszyki od stóp do głów U. Stark, Ch. Ramel

Urocze i zabawne wierszyki opisujące różne części ciała. Zachęcają malucha do aktywności – wskazywania brzuszka, rączki, nóżki, liczenia paluszków, słuchania bicia serca. To nie są banalne rymowanki, autor posługuje się często metaforą i zachęca do używania wyobraźni. Bardzo podoba mi się grafika, tytułowi Cynamon i Trusia przedstawieni są w przyjazny i oryginalny sposób.  Z tej serii wyszły jeszcze „Wierszyki na okrągły rok” oraz „Wierszyki o złości i radości” Mam nadzieję, że niedługo dołączą do naszej kolekcji!

Wydawnictwo Zakamarki

Cena: od 14,24zł

Ocena: 5/5

cynamon i trusia recenzja

Gdybym tak był… K. Grabowska-Bednarz

Gdybym tak był wielkim misiem, małym ptaszkiem, zielonym żółwiem, pięknym motylem, czarnym kotem… Wyobraźnia dziecka nie zna granic, a dzięki tym prostym i przyjemnym wierszykom możemy i my, dorośli, puścić jej wodze. Przemiana w każde z wymienionych zwierząt ma sporo plusów, jednak i pewne wady. Może jednak warto, żeby każdy pozostał po prostu sobą? Bardzo ciekawa pozycja z morałem i ilustracjami, które bardzo nam się podobają. Zobaczcie sami.

Wydawnictwo Wilga / GW Foksal

Cena: od 11,19zł

Ocena: 5/5

gdybym tak był recenzja

Echo z podwórka. Wiersze dla dzieci. K. Prudło

Ciekawa propozycja dla wszystkich małych fanów zabaw na świeżym powietrzu. Zachęca do wyjścia na podwórko, zabaw z rówieśnikami w piaskownicy, na huśtawce, czy trzepaku. Wierszyki podpowiadają, że nawet zwykła kałuża przy odrobinie wyobraźni może okazać się początkiem fantastycznej zabawy. Ilustracje bardzo miłe dla oka. I choć wydaje mi się, że to jest bardziej propozycja dla 3-4 latków, to już teraz bardzo zainteresowała moją córkę i mogę Wam ją polecić :)

Wydawnictwo Wilga / GW Foksal

Cena: od 11,19zł

Ocena: 5/5

echo z podwórka recenzja

Pan Pierdziołka spadł ze stołka. Powtarzanki i śpiewanki

I na koniec coś zupełnie innego. Bogaty zbiór rymowanek, wyliczanek i śpiewanek. Łatwo zapadają w pamięć i przywołują wspomnienia z dzieciństwa rodziców. Część wierszyków nadaje się już dla 2-latków, niektóre zaś zdecydowanie dla starszych dzieci. Podobnie jest z ilustracjami, zdarzają się takie, na które po prostu nie mogę patrzeć i nie pokazuję Tosi. Całość jednak oceniam pozytywnie, na pewno warto mieć w domu tak obfity zbiór polskich rymowanek. Zwłaszcza, że cena jest bardziej niż zachęcająca :)

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Cena: od 8,80zł

Ocena 4/5

pan pierdziołka recenzja

I backstage :)

IMG_8873

Do tej pory w ramach cyklu „Biblioteczka 2-latka” ukazały się wpisy:

Biblioteczka 2-latka. Książki do liczenia

Biblioteczka 2-latka. Wiersze, wyliczanki, rymowanki


Nie przegap kolejnych wpisów z serii Biblioteczka 2-latka!  Polub nas na Facebooku, obserwuj na Instagramie, podglądaj na Snapie (mamacarla.pl).


Mogą Ci się spodobać

5 komentarzy

 • Reply
  Zwykła Matka
  17 maja 2016 at 14:19

  Lubimy z córką wiersze, a Cynamona znamy dość dobrze :)

  • Reply
   MamaCarla
   18 maja 2016 at 09:52

   Chyba nie znam dziecka, które by nie lubiło wierszy :)

 • Reply
  Annia
  19 maja 2016 at 22:08

  Bardzo fajnie, że piszesz o książeczkach i ukazujesz ich rąbek! dzięki temu wiem, że warto coś kupić, dziecko jest zadowolone :)

  • Reply
   MamaCarla
   20 maja 2016 at 00:11

   Bardzo się cieszę :) Staram się jednak nie zdradzać najciekawszych fragmentów, żeby zawsze była niespodzianka :)

 • Reply
  Biblioteczka 2-latka. Książki obrazkowe - MamaCarla.pl
  24 czerwca 2016 at 12:04

  […] Biblioteczka 2-latka. Wiersze, wyliczanki i rymowanki […]

Zostaw komentarz