GRY POLECANE

Najlepsze gry dla 6-7 latków. Top 10

Najlepsze gry dla 6-latków i najlepsze gry to dla 7-latków – nasze ulubione planszówki i inne gry dla dzieci :) W te gry można już sobie na luzie zagrać całą rodziną i… świetnie się bawić! No to lecimy z tematem :)

Jakie są najlepsze gry dla dzieci? Takie, które są zgodne z ich wiekiem, umiejętnościami oraz zainteresowaniami. My cały czas też gramy w gry dla 5-latków i dla młodszych dzieci, ale tutaj już nie chciałam dublować treści. Dlatego też takie świetne gry jak Dobble, Ślimaki to mięczaki, Polska Luxtorpeda, Story Cubes, 5 sekund, Zgadnij kto to, Gorący ziemniak, Karaluch, Pełny kurnik, czy Pędzące żółwie znajdziesz we wpisach, które podlinkowałam poniżej.

Nie zapominajmy też o takich klasykach jak Chińczyk, Memory, czy Statki – to też super gry dla 7-latków.

A dziś skupię się na najlepszych grach dla dzieci w wieku 6 i 7 lat. I pewnie też starszych, ale to się jeszcze okaże ;)

Najlepsze gry dla 5-latków

Najlepsze gry dla 4-latków

Najlepsze gry dla 3-latków

Najlepsze gry dla 2-latków

Najlepsze gry dla 6-7 latków

1. Było sobie życie

Rewelacyjna, rozbudowana gra edukacyjna dla dzieci, która powstała na bazie kultowego serialu animowanego o tym samym tytule. Gra jest bardzo ciekawa, podczas rozgrywki dzieci mogą sprawdzić swoją wiedzę i dowiedzieć się wielu nowych rzeczy. U nas temat ciała człowieka, anatomii i różnych chorób jest zdecydowanie na topie. Już od kilku lat ;)

Zadaniem graczy jest zgromadzenie 7 żetonów hemo. Nie jest to jednak proste! Trzeba poprawnie odpowiadać na pytania, bronić się przed atakami wirusów, stawiać wyzwanie różnym zadaniom z kart „szansa” i „pech”. Must have!

Rozgrywka trwa ok. godziny.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 7+

Dostępna tutaj: gra planszowa Było sobie życie

2. O kocie w kłopocie

Wspaniała gra, w której wcielamy się w role zagubionych kotków, szukających swoich domków. Jak je odnaleźć? Musimy odwiedzać na planszy różne domy i zbierać wskazówki. Nie jest to jednak takie proste, bo jednocześnie doskwiera nam głód i staramy się znaleźć pożywienie. Dodatkowe karty pecha i szczęścia urozmaicają rozgrywkę.

Planszę składamy z 16 kafelków, które łączymy w dowolny sposób, dzięki czemu za każdym razem powstaje inne miasteczko. Proste zasady, bardzo fajna fabuła i dynamika akcji – super gra dla dzieci!

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 8+ (ale spokojnie można grać już z 6-latkami!)

Dostępna tutaj: gra O kocie w kłopocie

3 Uno

Klasyczna gra karciana, w którą udało nam się ostatnio wkręcić naszą 7-latkę. Zasady są bardzo proste – należy jak najszybciej pozbyć się swoich kart, wykładając je na ogólny stos zgodnie z kolorami lub liczbami. Rozgrywkę uatrakcyjniają specjalne karty akcji, więc nie jest to takie proste. Gra trenuje logiczne myślenie, spostrzegawczość i refleks.

Gra dla 2 i więcej osób

Wiek: 7+

Dostępna tutaj: gra Uno

4. Domek

Bardzo przyjemna i ładna gra planszowa, w której urządzamy swój domek – poprzez wybór różnych kart decydujemy o rozkładzie i wielkości pomieszczeń. Prosta strategia, dużo frajdy. Grę planszową Domek już od kilku lat, a od niedawna gramy również z Tosią i super sobie radzi! Rozgrywka trwa ok. 30 minut.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 7+

Dostępna tutaj: gra Domek

5. Rummikub

Genialna, klasyczna gra na myślenie i koncentrację. Gra polega na układaniu ciągów liczbowych lub kolorystycznych w zakresie liczb 1-13. Żeby wygrać trzeba trochę pokombinować. Świetny trening myślowy! Rozgrywka trwa ok. 30 minut.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 7+

Dostępna tutaj: gra Rummikub

6. Listonosz

Bardzo ciekawa gra obserwacyjna dla całej rodziny. Zadaniem graczy jest dostarczenie listów do odpowiednich domów – wskazówki znajdziemy na kartach. Ale wcale nie jest to takie proste. Trzeba na przykład odszukać dom z żółtymi ścianami, 6 oknami i 3 czarnymi drzwiami. Żeby było ciekawiej, jest aż 5 typów kart z różnymi rodzajami zadań.

Liczy się spostrzegawczość, szybkość i logiczne myślenie. Kto pierwszy ten lepszy! Plansza składa się z 8 puzzli, które można układać w dowolnych konfiguracjach, więc przy każdej rozgrywce położenie domów się zmienia. Bardzo, bardzo lubimy :)

Gra dla 2-6 osób

Wiek: 3+ (moim zdaniem zdecydowanie dla starszych dzieci)

Dostępna tutaj: gra Listonosz

7. Operacja

Gra, o której marzyłam jako dziecko! To klasyczna gra zręcznościowa, w której wcielamy się na zmianę w chirurgów i próbujemy wyciągnąć specjalną pęsetą, podłączoną do gry różne małe kosteczki. Trzeba być bardzo precyzyjnym i nie wolno nam dotknąć krawędzi – rozlegnie się wtedy charakterystyczny brzęczyk, a nos pacjenta zaświeci się na czerwono.

Dużo śmiechu i świetny trening koncentracji i zdolności manualnych.

Gra dla 1 i więcej osób

Wiek: 6+

Dostępna tutaj: gra Operacja

8. Rafa koralowa

Rafa koralowa to gra magnetyczna od Smart Games, którą Tosia zabiera ze sobą na wszystkie wyjazdy i wycieczki. Jest mała i poręczna, ma tylko kilka elementów, w dodatku magnetycznych, więc nie trzeba się obawiać pogubienia części. Gracz stara się tak ułożyć magnetyczne elementy, aby pozostały odkryte tylko rybki przedstawione na obrazku. Pierwsze zadania są łatwe, jednak przy kolejnych trzeba już nieźle pogłówkować.

Super gra dla 6-latków i 7-latków, choć można też próbować z 5-latkami :) W każdym razie – serdecznie polecam!

Gra dla 1 osoby

Wiek: 4+ (moim zdaniem min. 5+)

Dostępna tutaj: gra Rafa koralowa

9. Totem

Bardzo ładna i ciekawa gra, w którą mogą grać też starsze dzieci. Celem gry jest ułożenie kolorowego totemu w układzie jak najbardziej zbliżonym do tego, który wylosowaliśmy na początku rozgrywki. Trzeba pokombinować. Rozgrywka trwa ok. 25 minut.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 6+

Dostępna tutaj: gra Totem – aktualnie niedostępna

10. Nogi za pas

Nogi za pas to ciekawa gra z prostymi zasadami. Celem gry jest dotarcie do planszy PRAWIE najszybciej – punktowane miejsca to drugie, trzecie i czwarte. Dla utrudnienia kolory naszych rycerzy pozostają tajemnicą, a każdy gracz zdobywa punkty aż za 3 pionki na planszy. W dodatku po piętach depcze nam… smok :)

Rozgrywka trwa ok. 30 minut.

Gra dla 2-7 osób

Wiek: 7+

Dostępna tutaj: gra Nogi za pas – aktualnie niedostępna

A jakie są według Was najlepsze gry dla dzieci? Napiszcie w komentarzu!


Mogą Ci się spodobać

2 komentarze

 • Reply
  NataliaK
  28 czerwca 2021 at 11:51

  Super zestawienie gier, za niedługo zbliżają się urodziny mojej córeczki, więc myślę, że coś jej sprawie z tej listy :) Jest wielką fanką takich gier. Niestety wiąże się z tym mały problem, mamy ich tak dużo, że nie mieszczą się już w szafkach pomimo całkiem sporych mebli na wymiar. Macie może jakiś pomysł gdzie przechowywać takie gry?

 • Reply
  Ania
  4 czerwca 2022 at 07:19

  Polecam jeszcze Spy Guy Treflik, super frajda i gra zespołowa

Zostaw komentarz