GRY POLECANE

10 najlepszych gier planszowych dla 4-latków

Co powinna mieć w sobie gra planszowa, żeby zaciekawić 4-latka? Szukasz gry dla dziecka, która będzie nie za trudna, ale i nie za łatwa? Dobrze trafiłaś – mam dla Ciebie aż 10 planszówek idealnych dla 4-latka, bo gry planszowe to coś, co uwielbiają przedszkolaki.

I bardzo dobrze, bo jest to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem. Dobrze wybrana gra planszowa zaciekawi nie tylko 4-latka, ale i rodzica, a to dodatkowy plus, prawda? Wspólne granie w planszówki zacieśnia rodzinne więzy, pomaga rozwijać logiczne myślenie, strategię, cierpliwość, uczy radzenia sobie z porażką, buduje pewność siebie i zaufanie do własnych decyzji. To bardzo ważne dla dziecka już w wieku przedszkolnym, pozytywnie wpływa na jego działanie w grupie.

Dziś chciałam Ci polecić najlepsze gry dla 4-latków – trochę trudniejsze, ciut bardziej wymagające, ale wciąż proste i niewymagające umiejętności czytania :)

Zajrzyj też tutaj:

Najlepsze gry dla 2-latków

Najlepsze gry dla 3-latków

Najlepsze gry dla 5-latków

Najlepsze gry dla 6-7-latków

A teraz do dzieła!

Najlepsze gry dla 4-latków

Najlepsze gry planszowe dla 4-latków:

1. Lisek Urwisek

Rewelacyjna gra detektywistyczna dla dzieci, przy której nawet dorosłym udzielają się emocje. Wszyscy gracze wcielają się w rolę detektywów i wspólnie (!) próbują wytypować kim jest poszukiwany Lisek Urwisek. Odkrywamy kolejne karty z lisami, zbieramy wskazówki, sprawdzamy w specjalnym urządzeniu, czy pasują do naszego podejrzanego.

Gra kooperacyjna. Bardzo polecam!

Dostępna tutaj: Lisek Urwisek

2. Smart Games Czerwony Kapturek

Świetna gra rozwijająca wyobraźnię przestrzenną, logiczne myślenie, cierpliwość i wytrwałość. Czerwony Kapturek, żeby dotrzeć do babci, musi przejść przez las, nie jest to jednak takie proste. Zwłaszcza gdy przy drodze czai się wilk.

Gra przeznaczona jest dla 1 osoby.

Dostępna tutaj: Czerwony Kapturek

3. Tappi Poziomkowa Przygoda

O wikingu Tappim i jego leśnych przyjaciołach pisałam już wielokrotnie, bo są to jedni z Tosi ulubionych książkowych bohaterów. Nie ma tygodnia, byśmy nie wracały do opowieści z Szepczącego Lasu (recenzje książek znajdziesz w tym wpisie). Nie inaczej jest i z grą o Tappim.

A właściwie to z dwiema grami, bo plansza jest dwustronna i możliwe są dwie, zupełnie inne rozgrywki. W pierwszej z nich zadaniem graczy jest posadzenie drzewa, naprawienie mostu i zebranie co najmniej 5 poziomek. Wygrywa osoba, która pierwsza wykona je wszystkie.

W drugiej grze zbieramy owoce po drodze do domu Tappiego. Wygrywa osoba, która zbierze ich najwięcej. Zasady są mega proste i dobrze, bo nie zawsze mamy czas, a dziecko chęci, by ogarniać bardziej złożone gry.

Klasyczna planszówka.

Aktualnie ta gra jest niedostępna.

4. Smart Games Kamelot Jr

To druga gra z serii Smart Games, którą polecam w tym wpisie, choć najchętniej poleciłabym wszystkie. Ta seria Granny jest po prostu rewelacyjna – bardzo solidnie wykonana, rozwijająca myślenie na wielu płaszczyznach, no i dłuuugo się nie nudzi.

W Kamelot Jr zadaniem dziecka jest zbudowanie zamku w taki sposób, aby rycerz i królewna mogli się spotkać – a jest to możliwe tylko wtedy, gdy między nimi jest most lub prosta droga. Oczywiście mamy wiele różnych początkowych ustawień i 4 stopnie trudności.

Dostępna tutaj: Kamelot Jr gra

5. Pełny kurnik

Proste zasady, mały format, ciekawa fabuła i niska cena – to sprawia, ze „Pełny kurnik” jest świetną grą do wzięcia na wycieczkę. Gracze opiekują się jajkami, hodują kury i starają się je chronić przed lisem. Wygrywa ten, któremu pierwszemu uda się zapełnić swój kurnik dorosłymi kurami.

Oznaczenie na pudełku +6 lat to chyba pomyłka ;) Gra spokojnie nada się dla 4-latków!

Dostępna tutaj: Pełny kurnik

6. Karaluch (La Cucaracha)

Karaluch to genialna gra, którą śmiało polecam wszystkim, nawet tym, którzy nie przepadają za planszówkami. Bo La Cucaracha to w zasadzie nie klasyczna plaszówka, a pełen emocji wyścig komu pierwszemu uda się zwabić biegającego (dosłownie!) karalucha do pułapki. Insekt ten jest malutkim robotem Hexbug nano i, włączony, porusza się w bardzo szybkim tempie. Gracze na przemian przekręcają różne sztućce, zmieniając tym samym kierunek ucieczki karalucha.

Gra przebiega w szybkim tempie, uczy natychmiastowego podejmowania decyzji, logicznego i przestrzennego myślenia i rywalizacji. Gra dla całego rodziny na lata. Bardzo polecam!

Dostępna tutaj: Karaluch

7. Supernogi Stonogi

A teraz coś dużo spokojniejszego. Zasady są bardzo proste – naszym celem jest zbudowanie jak najdłuższej stonogi. Wszystko opiera się na 4 kostkach, którymi naprzemiennie rzucamy – od wyniku zależy jaki rodzaj kafelka możemy dołączyć do naszego „zwierzaka”. Więcej o grze pisałam w tym wpisie. Znajdziesz tam też zdjęcia z naszej rozgrywki.

Dostępna tutaj: Supernogi Stonogi

8. Pędzące Żółwie

Klasyk, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Hit przedszkolaków, ale i dorośli chętnie w nią grają. Celem gry jest dotarcie naszym żółwiem do sałaty, ale nie jest to takie proste, ponieważ gracze używają też kart nakazujących żółwiom krok wstecz, no i nikt nie wie, jakie kolory żółwi mają przeciwnicy. Najśmieszniej się robi, gdy jeden żółw wskakuje drugiemu na grzbiet i tak „pędzą” ;)

Dostępna tutaj: Pędzące żółwie

9. Dobble

Światowy hicior. Dobble to świetna gra, której zasady tłumaczy się w minutę. W skrócie, polega na dostrzeganiu wspólnych symboli między kartami w ręku, a kartą na stole. Kto pierwszy ten lepszy, więc gra przebiega w szybkim tempie i jest bardzo emocjonująca. Rozwija refleks, spostrzegawczość i radzenie sobie ze stresem ;)

Tu pokazuję klasyczną wersję, ale jest też mnóstwo innych – Kids (ale ma mniej kart w zestawie, więc nie polecam), Zwierzaki, Star Wars, Plaża, Kultura. Moim zdaniem klasyczna jest najlepsza!

Dostępna tutaj: Dobble – różne rodzaje

10. Pingwin na lodzie

Bardzo ciekawa i niedroga gra. Zadaniem graczy jest skuwanie młoteczkiem bryłek lody w kolorze który wylosował. Musi to jednak robić umiejętnie – tak, aby nie strącić pingwina do wody :) Rozgrywka jest spokojna, nie trzeba się spieszyć, ale zapewnia dużo wrażeń. Już dla 3-latków.

Idealny pomysł na prezent dla dziecka!

Dostępna tutaj: Pingwin na lodzie


Mogą Ci się spodobać

6 komentarzy

Zostaw komentarz