Co powinna mieć w sobie gra planszowa, żeby zaciekawić 4-latka? Szukasz gry dla dziecka, która będzie nie za trudna, ale i nie za łatwa? Dobrze trafiłaś – mam dla Ciebie aż 10 planszówek idealnych dla 4-latka, bo gry planszowe to coś, co uwielbiają przedszkolaki.
I bardzo dobrze, bo jest to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem. Dobrze wybrana gra planszowa zaciekawi nie tylko 4-latka, ale i rodzica, a to dodatkowy plus, prawda? Wspólne granie w planszówki zacieśnia rodzinne więzy, pomaga rozwijać logiczne myślenie, strategię, cierpliwość, uczy radzenia sobie z porażką, buduje pewność siebie i zaufanie do własnych decyzji. To bardzo ważne dla dziecka już w wieku przedszkolnym, pozytywnie wpływa na jego działanie w grupie.
Dziś chciałam Ci polecić najlepsze gry dla 4-latków – trochę trudniejsze, ciut bardziej wymagające, ale wciąż proste i niewymagające umiejętności czytania :)
Zajrzyj też tutaj:
A teraz do dzieła!
Najlepsze gry dla 4-latków
Najlepsze gry planszowe dla 4-latków:
1. Lisek Urwisek
Rewelacyjna gra detektywistyczna dla dzieci, przy której nawet dorosłym udzielają się emocje. Wszyscy gracze wcielają się w rolę detektywów i wspólnie (!) próbują wytypować kim jest poszukiwany Lisek Urwisek. Odkrywamy kolejne karty z lisami, zbieramy wskazówki, sprawdzamy w specjalnym urządzeniu, czy pasują do naszego podejrzanego.
Gra kooperacyjna. Bardzo polecam!
Dostępna tutaj: Lisek Urwisek
2. Smart Games Czerwony Kapturek
Świetna gra rozwijająca wyobraźnię przestrzenną, logiczne myślenie, cierpliwość i wytrwałość. Czerwony Kapturek, żeby dotrzeć do babci, musi przejść przez las, nie jest to jednak takie proste. Zwłaszcza gdy przy drodze czai się wilk.
Gra przeznaczona jest dla 1 osoby.
Dostępna tutaj: Czerwony Kapturek
3. Tappi Poziomkowa Przygoda
O wikingu Tappim i jego leśnych przyjaciołach pisałam już wielokrotnie, bo są to jedni z Tosi ulubionych książkowych bohaterów. Nie ma tygodnia, byśmy nie wracały do opowieści z Szepczącego Lasu (recenzje książek znajdziesz w tym wpisie). Nie inaczej jest i z grą o Tappim.
A właściwie to z dwiema grami, bo plansza jest dwustronna i możliwe są dwie, zupełnie inne rozgrywki. W pierwszej z nich zadaniem graczy jest posadzenie drzewa, naprawienie mostu i zebranie co najmniej 5 poziomek. Wygrywa osoba, która pierwsza wykona je wszystkie.
W drugiej grze zbieramy owoce po drodze do domu Tappiego. Wygrywa osoba, która zbierze ich najwięcej. Zasady są mega proste i dobrze, bo nie zawsze mamy czas, a dziecko chęci, by ogarniać bardziej złożone gry.
Klasyczna planszówka.
Aktualnie ta gra jest niedostępna.
4. Smart Games Kamelot Jr
To druga gra z serii Smart Games, którą polecam w tym wpisie, choć najchętniej poleciłabym wszystkie. Ta seria Granny jest po prostu rewelacyjna – bardzo solidnie wykonana, rozwijająca myślenie na wielu płaszczyznach, no i dłuuugo się nie nudzi.
W Kamelot Jr zadaniem dziecka jest zbudowanie zamku w taki sposób, aby rycerz i królewna mogli się spotkać – a jest to możliwe tylko wtedy, gdy między nimi jest most lub prosta droga. Oczywiście mamy wiele różnych początkowych ustawień i 4 stopnie trudności.
Dostępna tutaj: Kamelot Jr gra
5. Pełny kurnik
Proste zasady, mały format, ciekawa fabuła i niska cena – to sprawia, ze „Pełny kurnik” jest świetną grą do wzięcia na wycieczkę. Gracze opiekują się jajkami, hodują kury i starają się je chronić przed lisem. Wygrywa ten, któremu pierwszemu uda się zapełnić swój kurnik dorosłymi kurami.
Oznaczenie na pudełku +6 lat to chyba pomyłka ;) Gra spokojnie nada się dla 4-latków!
Dostępna tutaj: Pełny kurnik
6. Karaluch (La Cucaracha)
Karaluch to genialna gra, którą śmiało polecam wszystkim, nawet tym, którzy nie przepadają za planszówkami. Bo La Cucaracha to w zasadzie nie klasyczna plaszówka, a pełen emocji wyścig komu pierwszemu uda się zwabić biegającego (dosłownie!) karalucha do pułapki. Insekt ten jest malutkim robotem Hexbug nano i, włączony, porusza się w bardzo szybkim tempie. Gracze na przemian przekręcają różne sztućce, zmieniając tym samym kierunek ucieczki karalucha.
Gra przebiega w szybkim tempie, uczy natychmiastowego podejmowania decyzji, logicznego i przestrzennego myślenia i rywalizacji. Gra dla całego rodziny na lata. Bardzo polecam!
Dostępna tutaj: Karaluch
7. Supernogi Stonogi
A teraz coś dużo spokojniejszego. Zasady są bardzo proste – naszym celem jest zbudowanie jak najdłuższej stonogi. Wszystko opiera się na 4 kostkach, którymi naprzemiennie rzucamy – od wyniku zależy jaki rodzaj kafelka możemy dołączyć do naszego „zwierzaka”. Więcej o grze pisałam w tym wpisie. Znajdziesz tam też zdjęcia z naszej rozgrywki.
Dostępna tutaj: Supernogi Stonogi
8. Pędzące Żółwie
Klasyk, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Hit przedszkolaków, ale i dorośli chętnie w nią grają. Celem gry jest dotarcie naszym żółwiem do sałaty, ale nie jest to takie proste, ponieważ gracze używają też kart nakazujących żółwiom krok wstecz, no i nikt nie wie, jakie kolory żółwi mają przeciwnicy. Najśmieszniej się robi, gdy jeden żółw wskakuje drugiemu na grzbiet i tak „pędzą” ;)
Dostępna tutaj: Pędzące żółwie
9. Dobble
Światowy hicior. Dobble to świetna gra, której zasady tłumaczy się w minutę. W skrócie, polega na dostrzeganiu wspólnych symboli między kartami w ręku, a kartą na stole. Kto pierwszy ten lepszy, więc gra przebiega w szybkim tempie i jest bardzo emocjonująca. Rozwija refleks, spostrzegawczość i radzenie sobie ze stresem ;)
Tu pokazuję klasyczną wersję, ale jest też mnóstwo innych – Kids (ale ma mniej kart w zestawie, więc nie polecam), Zwierzaki, Star Wars, Plaża, Kultura. Moim zdaniem klasyczna jest najlepsza!
Dostępna tutaj: Dobble – różne rodzaje
10. Pingwin na lodzie
Bardzo ciekawa i niedroga gra. Zadaniem graczy jest skuwanie młoteczkiem bryłek lody w kolorze który wylosował. Musi to jednak robić umiejętnie – tak, aby nie strącić pingwina do wody :) Rozgrywka jest spokojna, nie trzeba się spieszyć, ale zapewnia dużo wrażeń. Już dla 3-latków.
Idealny pomysł na prezent dla dziecka!
Dostępna tutaj: Pingwin na lodzie