Najlepsze gry planszowe dla trzylatków. Szukacie inspiracji na rozwijające gry dla dzieci? Świetnym pomysłem na mniejszy lub większy prezent dla przedszkolaka będzie gra. Planszówki rewelacyjnie wpływają na rozwój wielu umiejętności dzieci, tylko jak wybrać taką, która nie będzie za trudna, za łatwa i nie znudzi się po tygodniu?
Choć wraz z mężem uwielbiamy gry planszowe, nie mamy ich zbyt dużo. Zawsze bardzo starannie dokonujemy wyboru, analizując zasady gry, długość rozgrywki oraz czas przygotowania do gry. Czytamy i oglądamy recenzje, niczego nie zostawiamy przypadkowi.
Jeśli szukasz gier dla dzieci w innym wieku, zajrzyj tutaj:
Podobnie wybieram gry dla córki. A w zasadzie w tym przypadku do researchu przykładam się jeszcze bardziej. Gra powinna uczyć, ale również bawić. Ważne jest to, żeby nie znudziła się ani dziecku ani nam, irytujące zasady gry są ostatnim czego byśmy chcieli kupując dziecku taki prezent. W końcu chcemy w nie grać z dziećmi przez długi czas!
Najlepsze gry planszowe dla 3-latków:
1. Trzy małe świnki
Rewelacyjny prezent dla każdego przedszkolaka! Gra jest przeznaczona dla 1 osoby, choć na początku na pewno będziemy musieli pomóc trochę dziecku. W pudełku znajdziemy świetnie wykonaną planszę, 3 elementy z domkami, 3 świnki, wilka, skoroszyt z zadaniami i książeczkę obrazkową o przygodzie świnek. Gra się w dwóch trybach – dziennym i nocnym. Na początku każdej rozgrywki ustawiamy świnki wg określonego schematu. Naszym celem jest tak ustawić elementy z domkami, żeby wszystkie zmieściły się na planszy i w dzień świnki były poza domkami, a w nocy schowane bezpiecznie w nich (bo wtedy grasuje wilk!). W razie problemów zawsze można sprawdzić rozwiązanie. Gra ma kilka poziomów trudności, dzięki czemu nie znudzi się szybko (nad najtrudniejszymi zadaniami sama muszę nieco pogłówkować!).
Jeśli chcecie kupić przedszkolakowi tylko 1 grę planszową, nie zastanawiajcie się, Trzy małe świnki to hit gwarantowany!
Granna, seria Smart Games
Dostępna tutaj: Smart Games Trzy małe świnki
2. Peppa Party Time
Bardzo fajna i przyjazna planszóweczka dla wszystkich fanów świnki Peppy, zwłaszcza dziewczynek (korona!). Już zawartość pudełka wywołuje piski radości – znajdziemy tu dwustronną sporą porządnie wykonaną planszę, puzzle-prezenty, karty z ulubionymi postaciami z tej bajki, pionki, małą planszę z ruchomą strzałką (zamiast kostki) i oczywiście koronę dla małej księżniczki. Tak, korona = szał :)
Gra ma dwa warianty – przyjęcie urodzinowe Peppy oraz droga do przedszkola. W tę grę z przyjemnością zagracie razem z dzieckiem. Jeśli szukacie klasycznej gry planszowej w dobrej cenie i super jakości, a Wasze dziecko jest Peppomaniakiem – „Peppa Party Time” to bardzo dobry wybór.
Trefl
Dostępna tutaj: Peppa Party Time gra
3. Potwory do szafy
Bardzo udana wariacja na temat klasycznej gry w typie „memory”, a jednocześnie świetny sposób na oswojenie wieczornych lęków. Gra polega na przegonieniu każdego strasznego potwora do szafy, która jest częścią pudełka (rewelacyjny pomysł!). Jak to robimy? Otóż każdy potwór boi się jednej… zabawki :) Po odkryciu właściwej, trzeba krzyknąć: „Uciekaj potworze do szafy!” i tak też się dzieje – potwór chowa się i więcej nie straszy dziecka. A zabawkę odkładamy obrazkiem na dół (i tu mamy element memo).
W tę grę mogą grać z powodzeniem zarówno starsze, jak i młodsze dzieci, ponieważ wydawca przewidział dodatkowe atrakcje, które mogą rozgrywkę utrudnić lub ułatwić (specjalne żetony, potwór Zębogon).
Świetna gra na dobranoc :)
Granna
Dostępna tutaj: Potwory do szafy
Najlepsze gry planszowe dla trzylatków
4. Loteryjki (Lotto)
Super seria gier-układanek dla najmłodszych, które mimo prostoty, wcale się nie nudzą! Rok temu polecałam Wam dwie Loteryjki od 2. roku życia (KLIK) i wiecie co? Tosia nadal przynajmniej raz w tygodniu je wyciąga i sobie układa. Kapitan Nauka przygotował też trudniejsze zestawy – dla dzieci od 3. roku życia i od 4. roku życia. W grze chodzi o tematyczne dopasowanie żetonów do plansz. Można grać wraz z dzieckiem lub (i ja wolę ten wariant ;) ) pozwolić dziecku samodzielnie się bawić.
Edgard, seria Kapitan Nauka
Dostępne tutaj: Loteryjki
Loteryjka Ubrania 3+
Loteryjka Rodzinka +4 – ta może sprawić naprawdę spore wyzwanie dla malucha, ale to dobrze :)
5. Gotowanie
Nowość od Kapitana Nauki. Gra ma 9 różnych wariantów rozgrywki (wraz z angielskimi to już 12) i na pewno spodoba się przedszkolakom, bo które dziecko nie lubi pomagać rodzicom w kuchni? Gra dobrze się sprawdza nawet dla 4 osób, z drugiej strony dziecko samo też może dobrze się bawić. W pudełku znajdziemy 4 talerze z potrawami, 4 dwustronne plansze ze składnikami po jednej stronie i listą zakupów po drugiej oraz 36 żetonów z produktami potrzebnymi do przygotowania dań. Instrukcja w klarowny sposób przedstawia wszystkie warianty gry.
Duży plus za dwujęzyczność gry i modele rozgrywki pomagające szlifować angielski. Dzięki temu możemy połączyć zabawę z nauką. Poza tym „Gotowanie” świetnie ćwiczy refleks i spostrzegawczość, może też pomóc oswoić małego niejadka z nowymi produktami :)
Edgard, seria Kapitan Nauka
Dostępna tutaj: Gotowanie
6. W ogrodzie
Solidnie wykonana i przyjemna gra kooperacyjna. Wszyscy gracze (1-4) mają za zadanie zapełnienie koszyczka wiśniami, które rosną na drzewie. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ na wiśnie ma ochotę również kruk. Dzięki rozkładanemu drzewku, które staje się elementem planszy, gra robi naprawdę fajne, trójwymiarowe wrażenie. Moim zdaniem gra nadaje się nawet dla 2,5-latków.
Haba
Dostępna tutaj: W ogrodzie
7. Tomcio i wiosenne porządki
Połączenie gry i puzzli, które na pewno spodoba się najmłodszym. Grę mamy już od dawna i nie ma tygodnia, żeby Tosia nie zagoniła nas do rozgrywki :) Tomcio w łagodny sposób uczy rywalizacji i liczenia punktów, a młodsze dzieci mają sposobność ćwiczyć dopasowywanie elementów. Dzięki kilku wariantom gry, nie nudzi się ona szybko dzieciom i jest dobrym sposobem na przejście od puzzli do planszówek. Moim zdaniem spokojnie się nada już dla 2,5-latków. Więcej o tej grze pisałam TUTAJ.
Egmont
Dostępna tutaj: Tomcio i wiosenne porządki (aktualnie niedostępna)
8. Mały Odkrywca i magiczny ołówek: Zwierzęta świata. Gra edukacyjna
Połączenie plansz edukacyjnych i prostej gry. W pudełku znajdziemy 16 kart z zadaniami wraz z tytułowym magicznym ołówkiem oraz dodatkowo elementy bardzo prostej gry planszowej. Tosię najbardziej wciągnęło po prostu rozwiązywanie zadań na planszach, i mimo że niektóre z nich stanowią jeszcze pewne wyzwanie (i dobrze!), to nie poddaje się i wciąż próbuje. Polecenia obejmują liczenie, porównywanie zbiorów, klasyfikowanie, zadania na logikę i kojarzenie liter. To super trening dla każdego przedszkolaka!
Trefl
Dostępna tutaj: Mały odkrywca i magiczny ołówek. Zwierzęta świata
9. Grzybobranie
To już planszówka pełną gębą :) Celem gry jest zbieranie uroczych malutkich grzybków do kolorowych koszyczków, ale nie jest to wcale takie proste – trzeba uważać na muchomory, wiedźmę oraz napotkane zwierzęta, które mogą nam zarówno pomóc, jak i zaszkodzić. Zwykle wyrzucenie na kostce cyfry „6” jest w grach czymś pożądanym, tu jest odwrotnie – trafia się wtedy do chaty czarownicy, skąd można się wykupić grzybkiem lub czekać aż wyrzucimy nieparzystą liczbę na kostce.
Gra jest bardzo ciekawa i zapewnia fajną rozrywkę również rodzicom, a fantastyczne wykonanie (drewniane elementy, koszyczki, trójwymiarowa plansza) sprawia, że jest to idealny pomysł na prezent dla 3,5-4 latka. Must have.
Dostępna tutaj: Grzybobranie
10. Latające krasnale
Na koniec coś troszkę innego :) Latające krasnale, mimo że posiadają planszę, są bardziej grą zręcznościową. Zasady nie są skomplikowane – chodzi o umieszczenie na planszy za pomocą specjalnej trampoliny całej swojej drużyny krasnali. Gra dedykowana jest dzieciom od 4. roku życia, jednak tak naprawdę wszystko zależy od zdolności manualnych dziecka i jego woli walki ;) Polecam!
Goki
Dostępna tutaj: Latające krasnale
11. Gra przestrzenna Rok w lesie. Znajdź zwierzaka
I na koniec nowość. Bardzo ciekawa i oryginalna gra dla 3-latków, która zainteresuje też starsze dzieci. Gra ma proste zasady, trenuje spostrzegawczość, pamięć i skupienie, zachęca do poznawania zwierząt. Na początku ustawiamy las. Następnie w zależności od wybranego poziomu trudności, dodajemy odpowiednią ilość zwierząt i na zmianę losujemy żeton ze zwierzakiem. Gracz dokłada figurkę wylosowanego zwierzęcia do lasu lub zabiera go z lasu i chowa do pudełka. W tym czasie pozostali gracze mają zamknięte oczy. Ich zadaniem jest odgadnięcie, które zwierzę pojawiło się w lesie lub z niego zniknęło. Polecam!
Dostępna tutaj: Gra przestrzenna Rok w lesie. Znajdź zwierzaka