Po mega pozytywnym odbiorze (dziękuję!) poprzedniego wpisu z książkami dla dzieci na Mikołajki i Święta, włączyłam turbodoładowanie i napisałam o moich propozycjach dla młodszych dzieci. Jakie książki podarować 2-3 latkowi na Mikołajki? Albo zupełnie bez okazji? ;)
Jedna uwaga, jeśli szukasz stricte świątecznych książek, zapraszam Cię tutaj: Książki dla dzieci o Bożym Narodzeniu. Jest w czym wybierać! :)
Dziś chciałam Ci pokazać książki, o których jeszcze nie mówiłam na blogu, choć kilka z nich pochodzi z serii świetnie nam już znanych. Moje dzieci uwielbiają dostawać książki o bohaterach, których przygody śledzą w bajkach czy w innych częściach serii. Jakie serie są u nas na topie? Tosia uwielbia takie typowo przedszkolne klimaty (najlepsze książki dla przedszkolaków), o upodobaniach Helenki szykuję dłuuuugi post :) Choć wiele książek jest z nami już od dłuższego czasu (zobacz: Najlepsze książki dla rocznego dziecka).
Kicia Kocia z okienkami – „Kicia Kocia i Nunuś. Gdzie jest moja walizka?” A.Głowińska
Moja 2-latka uwielbia tę serię! Mówimy na nią „okienkowa Kicia Kocia” :) Książki mają grube, kartonowe strony, a w każdej z nich znajdują się okienka do odkrywania – w sumie jest ich aż 50! Tym razem wraz z Kicią Kocią i Nunusiem będziemy szukali walizki, która ciągle gdzieś im znika z oczu, choć tak naprawdę odbywa standardową drogą na lotnisku. Dzięki temu dzieci poznają szereg czynności, które się odbywają przed lotem, w trakcie i po. Świetna zabawa gwarantowana!
Media Rodzina
Dostępna tutaj: Kicia Kocia i Nunuś. Gdzie jest moja walizka? z okienkami
Polecam też wcześniejsze części:
Kicia Kocia i Nunuś. Bardzo fajna rodzina – pokazywałam ją TUTAJ
Kicia Kocia i Nunuś. Gdzie jest szczurek – pokazywałam ją TUTAJ
Kicia Kocia i Nunuś. Kto mieszka w lesie – pokazywałam ją TUTAJ





„Kicia Kocia na lotnisku” A.Głowińska
Skoro już jesteśmy przy Kici Koci, to muszę pokazać Ci też nowość w tradycyjnym formacie (miękka okładka i strony). Różnicę w wielkości między nią a „okienkową Kicią Kocią” możesz zobaczyć poniżej ;) Treść oczywiście też się różni. „Kicia Kocia na lotnisku” to książeczka, która krok po kroku przybliża dziecku to, co się dzieje podczas podróży samolotem, a także zapoznaje z nowym słownictwem. Jedna z fajniejszych książeczek o Kici Koci, do poczytania nie tylko przed wycieczką lotniczą :)
Media Rodzina
Dostępna tutaj: Kicia Kocia na lotnisku




„Top Wing Ptasia Akademia. Nowa kolekcja bajek”
Książki z bohaterami ulubionych bajek to pewniak dla dziecka w wieku przedszkolnym. U nas aktualnie na topie Top Wing, więc w ciemno zamówiłam tę część – i oczywiście, jest szał ;) Jest tu 6 opowiadań, znanych z bajek: „Załoga Top Wing”, „Cytrynowi piraci”, „Misja z jajami”, „Załoga marzeń”, „Wyścig w kanionie” i „Rod ratuje misia”. Nie jest to literacka uczta, ale dzieciom się podoba ;)
Wydawnictwo Egmont publikuje dużo tego typu książek na licencji z różnych bajek, znajdziesz je tutaj: KLIK. Dla każdego dziecka coś się znajdzie. Ja stosuję też patent z bajkowymi książkami na ograniczenie czasu przed ekranem – u nas się sprawdza.
Wydawnictwo Egmont
Dostępna tutaj: Top Wing Ptasia Akademia. Nowa kolekcja bajek




kartonówki o Spocie – „Spot kocha swojego tatę”, „Spot idzie do żłobka” E.Hill
Dla młodszych dzieci bardzo polecam serię książeczek o żółtym piesku imieniem Spot. U nas weszły do wieczornego rytuału wyciszania przed snem. Zwykle czytamy Spota z filcowymi klapkami (mistrzostwo świata) – pisałam o nich tutaj: KLIK.
Niedawno wyszły nowe kartonówki o Spocie, tym razem klasyczne, bez żadnych okienek, czy klapek. Pokażę Ci dwie z nich – o relacji z tatą i o żłobku, ale dostępne są też o zakupach, o relacji z mamą i mówieniu „proszę”. Każda z nich skupia się na jednym wątku i przedstawia go w bardzo prosty, przystępny dla maluchów sposób. Ilustracje są wyraziste i bardzo kolorowe, my na nich też ćwiczymy nazwy kolorów.
Wydawnictwo Mamania
Dostępne tutaj: Spot kocha swojego tatę, Spot idzie do żłobka






Akademia Mądrego Dziecka: Na Farmie, W Arktyce, W Oceanie
Cudne, bardzo pomysłowe książki z serii Akademia Mądrego Dziecka. Każda strona, oprócz dwóch ostatnich, zawiera tu zafoliowane okienko z mieszkańcami różnych środowisk, które po nałożeniu na siebie tworzą niesamowity, trójwymiarowy efekt.
Krok po kroku poznajmy życie w oceanie, Arktyce i na farmie, odbywając ciekawe wędrówki. I tak, ocean eksplorujemy od piaszczystej plaży i płycizn aż do podwodnych jaskiń; farmę zwiedzamy zaczynając od stodoły, poprzez podwórko i łąkę do pól uprawnych; a w Arktyce obserwujemy zmianę pór roku. Na każdej stronie możemy dostrzec wiele różnorodnych zwierząt w swoim naturalnym środowisku, nie brak tu też ciekawostek i pytań pomocniczych.
Kartonowe strony, oryginalna forma i przyjazne, niebanalne ilustracje. Świetny pomysł na prezent już dla 2-3 latka! (Moja Hela najbardziej lubi „Na farmie”)
Wydawnictwo Egmont
Dostępne tutaj: Na farmie, W Arktyce, W oceanie





„O Wilku, który się przechwalał” O.Lallemand, E.Thuillier
„O Wilku” to jedna z naszych ulubionych serii. Mamy prawie wszystkie części! Bardzo polecam przedszkolakom, myślę, że już dla 3-latków będzie ok. Przygody Wilka czytam z dużą przyjemnością, są napisane przystępnym językiem z dużym poczuciem humoru, grafiki świetnie współgrają.
W najnowszej części Wilk spełnia swoje wielkie marzenie – wygrywa konkurs na Wielkiego Złego Wilka. Ale jakim kosztem? Wilk zachowuje się po prostu paskudnie, źle traktuje przyjaciół i oczywiście dostaje solidną nauczkę. Szybko przypomina sobie, co tak naprawdę jest ważne w życiu i przeprasza przyjaciół. Fajna opowieść o tym, że nie warto dążyć po trupach do celu, bo po drodze możemy stracić to, co dla nas najważniejsze. A jeśli już zdarzy nam się narozrabiać – warto przyznać się do błędu i przeprosić.
Wydawnictwo Adamada
Dostępna tutaj: O Wilku, który się przechwalał


