Moim celem na 2021 rok jest przeczytać 20 książek NIE dla dzieci. Patrząc na to, ile czytałam książek zanim zostałam mamą, to jest bardzo… mizerny cel, jednak w zeszłym roku licznik zatrzymał mi się chyba przy 15, więc tym razem cel wydaje się realny i taki w sam raz :)
Przede wszystkim jednak nie o ilość tu chodzi, ale o jakość. Wyleczyłam już się z czytania do końca każdej książki, którą zaczęłam, nawet jeśli okazywała się słaba. Tak samo bez wyrzutów porzucam niekiedy seriale w środku sezonu. Szkoda czasu na marne książki, filmy i seriale! Ostatnio właśnie pisałam o rzeczach, których NIE ROBIĘ, żeby mieć więcej czasu.
Dziś chciałam Ci polecić 5 książek, które niedawno przeczytałam. Niektóre dotyczą macierzyństwa, inne zupełnie nie.
Jeśli szukasz książek o wychowaniu dzieci zajrzyj tutaj:
7 KSIĄŻEK O RODZICIELSTWIE, KTÓRE POLECAM KAŻDEJ MAMIE
NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA RODZICÓW #2
Ale wróćmy do dzisiejszych książek!
Atomowe nawyki
Świetna, naprawdę świetna książka o budowaniu nawyków i zmienianiu swojego życia… po troszku. Krok po kroku, nawyk po nawyku, na spokojnie, z dobrym planem. Tak bardzo w moim stylu! Ta książka motywuje do zmian, ale nie poprzez coachingowe hasła, tylko jasne, bezkompromisowe i szczere podejście do tematu. To bardzo konkretna instrukcja co warto zmienić i jak to zrobić, żeby po prostu żyć lepiej i spełniać swoje marzenia. Rewelacyjna!
Książka napisana jest przystępnym językiem, czyta się ją szybko, ale warto robić przerwy i… działać! Żałuję tylko, że kupiłam ją w wersji ebooka, zdecydowanie polecam papierową wersję, w której znacznie łatwiej robić zakładki i do nich wracać.
J. Clear, wydawnictwo Galaktyka
Dostępna tutaj: Atomowe nawyki
Jak Eskimosi ogrzewają swoje dzieci? Rodzicielskie przygody z całego świata
Bardzo ciekawa książka o różnicach w sposobie wychowania i w ogóle w podejściu do dzieci, ich roli w rodzinie i społeczeństwie. Autorką jest mama, która po przeprowadzce do Argentyny odkryła jak bardzo wychowanie dzieci uzależnione jest kulturowo. Wiedziona dziennikarskim instynktem rozpoczęła poszukiwania i odkryła mnóstwo ciekawostek rodzicielskich, którymi dzieli się na łamach tej superciekawej książki :)
To naprawdę fascynujące czytać, jak bardzo macierzyństwo może różnić się w zależności od kraju, w którym mieszkamy, a to, co uznajemy za pewnik, może wcale nie być takie oczywiste… Czy dzieci muszą chodzić spać o 20? Czy da się wychować malucha bez wózka? Kiedy jest odpowiedni czas na odpieluchowanie? Jak zachęcić dzieci do nauki? Od ciąży po szkołę, jest mnóstwo sposobów i pomysłów na wychowanie dziecka i warto czerpać inspiracje z najlepszych przykładów. Świetnie się czyta!
Mei-Ling Hopgood, wydawnictwo Mamania
Dostępna tutaj: Jak Eskimosi ogrzewają swoje dzieci? Rodzicielskie przygody z całego świata
Stokrotne dzięki! Podróż wdzięczności
TED Books, jak głosi podtytuł na okładce, to „małe książki o wielkich ideach” – i dokładnie tak jest!. Niewielki format, ok. 150 stron tekstu i ciekawy, inspirujący temat to główne cechy tej serii.
„Stokrotne dzięki! Podróż wdzięczności” to historia pewnego człowieka, który postanowił podziękować każdej osobie, która przyczyniła się do tego, że mógł się napić swojej ulubionej kawy o poranku. Z początku sprawa wydała się dość prosta – autor podziękował baristce, właścicielowi kawiarni, degustatorowi. Jednak z biegiem czasu, z rozmowy na rozmowę okazało się jak wielu osobom należy się wdzięczność – producentom kubków, wynalazcom osłonek, pracownikom prażalni ziaren, osobom odpowiedzialnym za rezerwuary wody pitnej, pracownikom magazynów, kierowcom, hutnikom, importerom, a wreszcie – plantatorom kawy i wielu, wielu innym osobom po drodze.
Czytając „Stokrotne dzięki!” uświadamiamy sobie jak ogromny jest łańcuch zależności między ludźmi, jak wiele kryje się za pozornie prostymi i oczywistymi dla nas rzeczami jak „poranna kawa”. Bardzo polecam! Świetnie się czyta i poprawia nastrój.
seria TED Books: Małe książki o wielkich ideach
A.J. Jacobs, wydawnictwo Relacja
Dostępna tutaj: Stokrotne dzięki! Podróż wdzięczności
Wrząca rzeka. Historia niebywałego odkrycia
Tym razem przenosimy się do peruwiańskiej Amazonii i wraz z autorem poszukujemy odpowiedzi na pytanie, czy to możliwe, że stara legenda, opowiedziana przez dziadka, jest prawdziwa? Czy w dzisiejszych czasach są jeszcze tereny nieodkryte? Czy w dżungli naprawdę kryje się ogromna wrząca rzeka? I jak ją ochronić?
Książka to zapis wypraw do Amazonii geologa Andresa Ruzo i jego prac terenowych nad wrzącą rzeką (temperatura w najgorętszych miejscach sięga 97 st. C), ale też refleksji nad skutecznością ochrony dżungli przed wycinką pradawnych drzew i postępującą w błyskawicznym tempie dewastacją.
seria TED Books: Małe książki o wielkich ideach
Andrés Ruzo, wydawnictwo Relacja
Dostępna tutaj: Wrząca rzeka. Historia niebywałego odkrycia
I na koniec książka, którą polecam – ale nie wszystkim. Przeczytaj recenzję i sprawdź, czy będzie dla Was ok.
Czy naprawdę wszyscy tak mają? Najlepsze odpowiedzi na pytania o dorastanie
Mam w domu kilku książek o dojrzewaniu, jednak ta jest zupełnie inna. Napisana w formie pytań i odpowiedzi, prostym, jasnym językiem, bez metafor, kluczenia i tabu. To książka skierowana do starszych nastolatków, ale ja polecam ją przeczytać w pierwszej kolejności rodzicom, żeby dobrze się przygotować na przyszłe pytania. Przyznam, że niektóre tematy i poziom otwartości wprawiły mnie w zaskoczenie – ale to chyba dobrze. Wszyscy wiemy, jak marna jest edukacja seksualna w naszym kraju. Właśnie takich książek brakuje na rynku. To taka książka, po którą chętnie sięgnęłabym, mając 15-16 lat, gdy z wypiekami na twarzy czytałam po kryjomu z koleżankami Cosmopolitan ;)
Książka koncentruje się na seksualności – jest tutaj bardzo dużo pytań związanych z seksem, narządami płciowymi, masturbacją, orientacją seksualną. Książka napisana jest prostym, przystępnym językiem, ale warto część tematów przegadać jeszcze potem z nastolatkiem. Na pewno nie jest to książka, którą po prostu możemy kupić dziecku i dalej nie wnikać. To na pewno świetny punkt wyjścia do wielu, wielu rozmów – i w takim kontekście mogę ją śmiało polecić.
Jan von Holleben, Antje Helms, wydawnictwo Mamania
Dostępna tutaj: Czy naprawdę wszyscy tak mają? Najlepsze odpowiedzi na pytania o dorastanie