Często pytacie o to, jakie książki, poradniki polecam w temacie wychowania dzieci. Jakie książki o rodzicielstwie polecam? W 100% zgadzam się ze zdaniem, że szkoda życia na marne książki, dlatego dziś pokazuję książki, które każdy rodzic powinien przeczytać.
Zajrzyj też tutaj: Najlepsze książki dla rodziców #2
„Co na to lekarz? Mity przenoszone drogą szeptaną” Ł.Durajski
Tę książkę powinni dawać każdej świeżo upieczonej mamie na porodówce, albo jeszcze lepiej – w szkole rodzenia! „Co na to lekarz” znanego z Instagrama jak doktorekradzi Łukasza Durajskiego bierze na tapet najpopularniejsze mity i internetowe twierdzenia wujka Google dotyczące zdrowia nie tylko dzieci, ale całej rodziny. Jak to jest naprawdę z lewoskrętną witaminą C? Dlaczego woda utleniona nie działa? Czy kawa wypłukuje magnez? Jak to jest ze szczepionkami i rtęcią i aluminium? Czy olej kokosowy jest faktycznie taki zdrowy?
Dr Durajski w bardzo przystępny sposób opowiada o zagadnieniach medycznych, które znamy codziennego życia, z humorem wyjaśnia wiele kwestii i obala mity. Jego książka przywraca rodzicom spokój i zaufanie do współczesnej medycyny. To chyba jedyna książka medyczna, którą przeczytałam od deski do deski z wypiekami na policzkach, jak najlepszą powieść. Teraz czyta ją moja mama. Czekam na kolejną książkę dr Durajskiego :) Bardzo polecam!
Wydawnictwo Burda
Dostępna tutaj: Co na to lekarz? Mity przenoszone drogą szeptaną
„Pięć głębokich oddechów. Moc uważnego rodzicielstwa” dr G.von Lob
Bardzo wartościowa książka o rodzicielstwie, a właściwie przede wszystkim o rodzicach i ich emocjach. Autorka, stosując metodę mindfulness (tłumaczonej jako „trening uważności”) sprawia, że w trakcie czytania książki zaczynamy myśleć więcej o własnych uczuciach, o tym dlaczego właściwie się wciąż złościmy, frustrujemy, uświadamia nam schematy, w których tkwimy.
To książka napisana przystępnym językiem i pełna prawdziwych przykładów z życia (autorka, dr Genevieve von Lob, jest psychologiem klinicznym z wieloletnim doświadczeniem), ale momentami niełatwa, bo sięga wgłąb naszych przeżyć i emocji. Na wiele pytań musimy sobie odpowiedzieć, czasem odłożyć lekturę na kilka dni i coś sobie przemyśleć. Jest też tu dużo ćwiczeń do wykonania, które tak jakby odblokowują szufladki w naszych głowach, o których nawet nie wiedzieliśmy, że istnieją. Ale naprawdę warto podjąć to wyzwanie i wysiłek – żeby stać się bardziej świadomym rodzicem i w ogóle człowiekiem.
Wydawnictwo Mamania
Dostępna tutaj: Pięć głębokich oddechów. Moc uważnego rodzicielstwa
„Sensoryczne niemowlę” A.Charęzińska, J.Szulc
Bardzo ważna książka o integracji sensorycznej u niemowląt i małych dzieci. Łączy naukową wiedzę z podejściem praktycznym, mnóstwem konkretnych przykładów i własnymi doświadczeniami autorek. Naprawdę wiele wyjaśnia, pomaga zrozumieć jak przebiega rozwój sensomotoryczny u dziecka, wskazuje jak różne mogą być reakcje na te same bodźce.
Dzięki tej książce łatwiej można zrozumieć z czego wynika nadmierny płacz malucha, problemy ze snem, zachowania autoagresywne, apatia i wiele innych zachowań, z którymi często młodzi rodzice nie wiedzą jak sobie poradzić. Integralną częścią książki jest zbiór 50 zabaw sensorycznych i wielu pomysłów na łagodną stymulację poszczególnych zmysłów.
„Sensoryczne niemowlę” to kompletna książka o integracji sensorycznej – jeśli chciałabyś się czegoś dowiedzieć w tym temacie, znajdziesz to tutaj. I na pewno lepiej zrozumiesz swojego niemowlaka.
Wydawnictwo Mamania
Dostępna tutaj: Sensoryczne niemowlę
„Jak wspierać rozwój przedszkolaka?” M.Sobkowiak
Super przydatna książka dla każdego rodzica przedszkolaka oraz nauczycieli w przedszkolu. Układ jest bardzo przejrzysty, najważniejsze informacje streszczone w wyróżnionych prostokątach. Książka skupia się na najważniejszych kompetencjach, które nabywa dziecko w wieku 3-6 lat – rozwój emocjonalny, ruchowy, mówienie, liczenie, czytanie i pisanie, kreatywność, korzystanie z technologii, eksperymentowanie, uwaga, pamięć i percepcja.
Oprócz bardzo przystępnie opracowanej teorii, mamy tu dziesiątki pomysłów na rozwijające zabawy z dziećmi w konkretnych przedziałach wiekowych. To jest największa siła tej książki, serio, nie ma tygodnia, żebym po nią nie sięgała. Zabawy bardzo podobają się moim dzieciom. Jeśli potrzebujesz inspiracji na fajne aktywności domowe (i nie tylko) dla swojego przedszkolaka – bierz ją w ciemno.
Warto podkreślić, że autorką tej książki jest Polka, nauczycielka edukacji przedszkolnej, neurologopeda – więc wszystkie wskazówki i przykłady wprost się odnoszą do polskich realiów przedszkolnych. Jest to też nieoceniona pomoc dla rodziców dzieci, które nie uczęszczają do przedszkoli.
Samo Sedno, wydawnictwo Edgard
Dostępna tutaj: Jak wspierać rozwój przedszkolaka?
I na koniec trzy książki, o których już kiedyś wspominałam, więc teraz tylko króciutko. Ale nie mogło ich zabraknąć w zestawieniu najlepszych książek o rodzicielstwie!
„Dziecko z bliska. Zbuduj z dzieckiem szczęśliwą relację” A.Stein
Agnieszka Stein jest psychologiem, polskim guru rodzicielstwa bliskości i wychowania dzieci w atmosferze szacunku i empatii. „Dziecko z bliska” jest jedną z moich ulubionych książek dla rodziców, podejmuje takie tematy jak emocje dziecka i rodziców, nagrody i kary, stawianie granic, konsekwencja, potrzeby.
Ta książka jest napisana z dużym wyczuciem, bez moralizatorstwa i poczucia nieomylności autora. Podczas jej czytania nie mamrocze się pod nosem co chwila „rany, wszystko robię źle!”, tylko zaczyna się rozumieć rzeczy, które wcześniej sprawiały trudność, odkrywa mechanizmy samoregulacji i przyczyny różnych zachowań.
Wydawnictwo Mamania
Dostępna tutaj: Dziecko z bliska. Zbuduj z dzieckiem szczęśliwą relację
„Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” A.Faber, E.Mazlish
Klasyk. Pierwsza książka o rodzicielstwie, jaką kupiłam – jeszcze w ciąży! Jest naprawdę świetna, choć tak naprawdę przydaje mi się dopiero teraz, gdy moja córka ma 5 lat. Mnóstwo przykładów, scenki, gotowe odpowiedzi, ćwiczenia, zadania – rewelacja!
Do rodziców młodszych skierowana jest raczej późniejsza pozycja „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat”, której jedną z autorek jest córka Adele Faber – Joanna Faber. Jeszcze jej nie czytałam, ale podobno też jest wartościowa.
Wydawnictwo Media Rodzina
Dostępna tutaj: Jak mówić, żeby dzieci na słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły
„Porozumienie bez przemocy. O języku życia” M.B.Rosenberg
Książka, choć napisana trudniejszym, bardziej naukowym językiem, jest naprawdę świetna, wręcz rewolucyjna dla komunikacji w rodzinie. Tylko trzeba się naprawdę do niej przyłożyć, a najlepiej przed zakupem poczytać nieco o NVC – Nonviolent Communication w Internecie :)
Wydawnictwo Czarna Owca
Dostępna tutaj: Porozumienie bez przemocy. O języku życia
+książki Jespera Juula :)
Koniecznie sięgnij też po książki cenionego duńskiego pedagoga i terapeuty Jespera Juula. Jego poradniki czyta się bardzo szybko, napisane są prostym językiem, pełne przykładów i zawsze od pierwszej strony konkretne i chwytające istotę problemu. Jeśli masz w domu niemowlaka, zacznij od „Moje kompetentne dziecko” – otwiera oczy!