To już druga część nowego cyklu na blogu – Książki dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej. Pokazuję w nim książki pełne wiedzy, humoru, ciekawostek dla dzieci, którym nie wystarcza zdawkowa odpowiedź na pytanie „A dlaczego…?”, które no właśnie – chcą wiedzieć więcej ❤️
Jeśli chcesz rozbudzić w dziecku ciekawość świata – dobrze trafiłaś!
W pierwszej część cyklu znajdziesz takie tematy jak: Kosmos, wirusy i bakterie, ewolucja, koty, jedzenie, godła, fizyka i nie tylko! Zostawiam link tutaj:
9 SUPERCIEKAWYCH KSIĄŻEK DLA DZIECI, KTÓRE CHCĄ WIEDZIEĆ
W dzisiejszym wpisie z cyklu Książki dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej znajdziesz takie tematy jak:
- klimat i ekologia
- astronomia
- mikroby
- rozwój życia na Ziemi
123 superciekawe fakty o klimacie
To już trzecia nasza książka z tej serii – i każdą polecam równie mocno! Pierwsza zawierała 321 różnorodnych ciekawostek (TUTAJ), druga skupia się wokół zwierząt (TUTAJ), a teraz przyszedł czas na klimat i środowisko. U nas ten temat jest bardzo na czasie, niedawno przygotowałam nawet zestawienie naszych ulubionych książek o ekologii, koniecznie muszę dopisać też dzisiejszą nowość.
Znajdziemy tu takie zagadnienia jak: znaczenie biegunów na Ziemi, różnice między pogodą a klimatem, lasy tropikalne, zmiany klimatyczne, marnowanie żywności, alternatywne źródła energii, plastik, regeneracja przyrody, sposoby ochrony środowiska i wiele, wiele więcej!
Książka jest napisana przystępnym językiem, porusza ważne problemy, uświadamia, ale nie straszy. Ważną jej częścią są sposoby na to, jak uczynić nasz świat lepszym, jak pomóc naszej planecie. Bardzo polecam!
M. Masters, L. Perdieus, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: 123 superciekawe fakty o klimacie (z kodem MAMACARLA rabat -10%)
Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi
Przepięknie zilustrowana, ciekawie napisana książka o początkach życia na Ziemi. Skąd się wzięło życie? Co się działo na Ziem zanim pojawili się ludzie? Ile lat ma Kosmos? Strona po stronie odkrywamy coraz więcej tajemnic, wskazówek i tropów. Obserwujemy Wielki Wybuch, przemierzamy Kosmos, przyglądamy się powstaniu pierwszej żywej komórki i krok po kroku widzimy jak rozwijało się życie na Ziemi przez miliony, a nawet miliardy lat. Przedziały czasowe zaznaczone na specjalnej skali, więc łatwiej sobie to wszystko wyobrazić i pojąć.
Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem, najważniejsze treści są wyróżnione wielką czcionką. Koniecznie muszę też wspomnieć o przepięknych ilustracjach, dzięki którym książkę nie tylko czyta się, ale i ogląda z zapartym tchem. Cudo!
Duży format.
K. Bajerowicz, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi
Przewodnik kotki po nocnym niebie
A teraz coś dla małych fanów i fanek Kosmosu :) Napisana prostym, przystępnym językiem świetna książka o astronomii dla dzieci. Naszą przewodniczką jest sympatyczna kotka Felicity, która pomaga zrozumieć czym są różne światła widoczne na nocnym niebie. Praktyczne porady i klarowne grafiki ułatwiają rozpoznanie różnych konstelacji wiosną, latem, jesienią i zimą. O wielu z nich znajdziemy tu też różne ciekawostki i historie z mitologii.
Oprócz konstelacji, przyjrzymy się też wnikliwie Księżycowi, jego fazom i zaćmieniom, planetom, zorzy polarnej, spadającym gwiazdom (które gwiazdami wcale nie są), satelitom i innym obiektom, które można wypatrzeć na nocnym niebie. Świetna książka!
Psst! Więcej książek i zabawek w tym temacie znajdziesz tutaj: Najlepsze zabawki i książki dla dzieci o… Kosmosie
S. Atkinson, B. Kearney, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Przewodnik kotki po nocnym niebie
Ja i moje mikroby
Bardzo ciekawa wyprawa do świata drobnoustrojów – wirusów, bakterii, grzybów, pierwotniaków i innych mikrobów, które żyją na naszej planecie. Ba! Wiele z nich znajdziemy we własnym ciele! Niektóre są szkodliwe, inne pożyteczne, a jeszcze innem – neutralne dla naszego zdrowia. Ale warto je znać i wiedzieć co to za gagatki ;)
Przystępny, żywy język, kolorowe, pozytywne ilustracja i mnóstwo ciekawostek – polecamy!
P. Bunting, Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć, wydawnictwo HarperKids
Dostępna tutaj: Ja i moje mikroby
Kosmiczne urodziny! Lecimy na Księżyc
A gdyby tak wyprawić urodziny… na Księżycu? No pewnie, kto by nie chciał?! Tylko jak to zrobić… Najpierw musimy się tam dostać – oczywiście rakietą. Podczas podróży odkryjemy stan nieważkości i będziemy musieli się zmierzyć z typowymi problemami astronautów. Potem, gdy już wylądujemy, trzeba będzie znaleźć odpowiednie miejsce na imprezkę. Ale najpierw dowiemy się paru ważnych rzeczy o Księżycu, atmosferze i pierwszym lądowaniu. Najlepszą zabawą będzie oczywiście podskakiwanie na powierzchni Księżyca!
Dzięki takiej nietypowej narracji, dziecko zdobywa wiedzę o Księżycu i astronomii właściwie przypadkiem, przy okazji planowania urodzin w tym wyjątkowym miejscu. A tej wiedzy jest naprawdę dużo! Świetny pomysł i bardzo ładne, bajkowe ilustracje.
J. Lapin, Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć, wydawnictwo HarperKids
Dostępna tutaj: Kosmiczne urodziny! Lecimy na Księżyc