BIBLIOTECZKA

Adaptacja przedszkolna – polecane książki dla dzieci

Jak przygotować dziecko do przedszkola i do żłobka? Z pewnością pomocne będą książki! Przygotowałam szybkie zestawienie książek, które pomogą przy przedszkolnej adaptacji.

Na mojej liście znajdziecie aż 20 super książek, które pomogą oswoić dziecko z przedszkolną rutyną, zabawami, wydarzeniami i emocjami, które będą Wam towarzyszyć. Książki będą pomocne też przy adaptacji do żłobka, często wystarczy tylko podczas czytania zmieniać słowo „przedszkole” na „żłobek” i odwrotnie ;)

Tym razem nietypowo, bo listę stworzyłam w apce Ceneo – wystarczy, że klikniecie w poniższy link, a zobaczycie całą listę wraz z cenami w różnych księgarniach. Wszystkie są dostępne :)

ADAPTACJA PRZEDSZKOLNA – LISTA KSIĄŻEK

Na liście jest aż 20 książek, poniżej mini recenzje kilku z nich. Zdjęcie tytułowe wpisu to strony książki „Jano i Wito. Wito idzie do żłobka”, której recenzja pojawi się wkrótce na blogu. To książka dedykowana przyszłym „żłobkowiczom” ;) ale naprawdę śmiało możecie ją czytać również przedszkolakom.

Feluś i Gucio idą do przedszkola

Super książka, która pomoże oswoić tematy przedszkolne. Feluś to mały chłopiec, który wraz ze swoją przytulanką misiem Guciem chodzi do przedszkola i przeżywa typowe smutki i radości kilkulatka. Autorka opisuje wiele sytuacji, które spotykają dzieci w przedszkolu – trudne poranne pożegnania z mamą, zabawa z dziećmi, posiłki, korzystanie z łazienki (duży plus za zwrócenie uwagi, że każde dziecko może się zsiusiać w majtki i nie jest to powód do śmiechu), słuchanie bajek, malowanie, występy przedszkolne, leżakowanie, spacery i wiele, wiele więcej.

Świetne jest to, że książka przedstawia realia przedszkolne, z którymi stykają się nasze dzieci. Przepiękne ilustracje sprawiają, że i ja sięgam przygody Felusia z wielką przyjemnością. Wszystkie książki z tej serii są warte polecenia.

K. Kozłowska, M. Schoett, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Kolorowy potwór idzie do przedszkola

Znacie Kolorowego potwora? To bohater jednej z najlepszych książek o emocjach dla dzieci, jakie mamy. Tym razem Kolorowy potwór pomaga przygotować emocjonalnie dziecko na ten trudny czas, jakim jest adaptacja przedszkolna.

Wraz ze swoją przyjaciółką Nuną odwiedza przedszkolną salę, poznaje dzieci, zabawki, bierze udział w zajęciach muzycznych, bawi się na placyku i… przekonuje się, że przedszkole nie jest tak strasznym miejscem, jak mu się wydawało.

Warto też zwrócić uwagę dziecka na zmieniające się kolory Potwora – raz jest żółty, innym razem zielony lub różowy – to zmieniające się emocje naszego puchatego bohatera. Symbolikę barw znajdziemy w poprzedniej części – „Kolorowy potwór”.

A.Llenas, wydawnictwo Mamania

Ignacy idzie do przedszkola

Świetna książka o adaptacji dziecka w przedszkolu Montessori – jeśli Wasze dziecko idzie do takiej placówki, to warto po nią sięgnąć. Ale ta książka będzie też pomocna dla rodziców dzieci rozpoczynających klasyczne przedszkolne oraz żłobek. Autorka, założycielka montessoriańskiego przedszkola, skupia się na emocjach i potrzebach dziecka oraz sposobach wspierania go w tym trudnym czasie jakim jest adaptacja w przedszkolu.

Krok po kroku widzimy jak Ignacy oswaja się z nowym przedszkolem, jak poznaje nauczycielkę i inne dzieci, jak zaczyna uczestniczyć w zbiorowych aktywnościach i swoich projektach. A wszystko to we własnym tempie, bez nagłego zniknięcia mamy, a za to z możliwością zmiany zdania, zrobienia kroku w tył, gdy tempo staje się zbyt szybkie. Dziecko traktowane jest z szacunkiem, troską, po partnersku. I tak sobie myślę, że tak powinno być wszędzie, nie tylko w przedszkolach Montessori. A pierwszym krokiem ku temu jest świadomość rodziców, nasze podejście do tematu. Super przydatna jest też część dodatkowa książki, skierowana do rodziców.

A. Olbrycht, Wydawnictwo Mamania

Więcej książek znajdziecie na liście, którą podlinkowałam na początku tego zestawienia!

Wpis zawiera link afiliacyjny.


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz