Mam dla Was kolejną porcję książkowych cudowności. Tym razem książki dla dzieci o ważnych, czasem trudnych tematach – jak radzić sobie z zazdrością o przyjaciela, jak dbać o relacje w domu, troszczyć się o środowisko, dążyć do celu, dzielić się… i wiele, wiele więcej.
W biblioteczce Tosi jest półka z książkami do zadań specjalnych. Sięgamy po nie, gdy widzę, że coś małą niepokoi, ma jakiś problem, gdy staram się jej pomóc zrozumieć i oswoić swoje emocje. Często też taktuję te książki jako wstęp do nowego, nierzadko trudnego tematu, o którym chcę z nią porozmawiać. Książkowe tło świetnie się w takich sytuacjach sprawdza i pomaga skupić uwagę dziecka.
Pokazywałam Wam już sporo książek o ważnych tematach, ale spokojnie, nie będę się powtarzać, zostawię Wam tu linki do poprzednich wpisów, może któraś książka się Wam przyda:
Książki o emocjach i uczuciach cz. 1
Książki o emocjach i uczuciach cz. 2
Książki o emocjach i uczuciach cz. 3
Książki o pojawieniu się młodszego rodzeństwa cz. 1
Książki o pojawieniu się młodszego rodzeństwa cz. 2
Książki o pojawieniu się młodszego rodzeństwa cz. 3
Seria Mała Miss i Mr. Men, R. Hargreaves
Długo wyczekiwana nowość na polskim rynku wydawniczym. Seria malutkich książeczek, z których każda porusza inny temat związany z emocjami małego dziecka. Dzięki barwnym ilustracjom i ciekawej historyjce z puentą, książeczki wzbudzają zainteresowanie przedszkolaków (i starszych dzieci również). Każdą z nich możemy potraktować jako wstęp do rozmowy o ważnym temacie, takim jak pomaganie sobie, sprzątanie, lenistwo, uprzejmość, upór, nieśmiałość i wiele innych.
Docelowo wydawnictwo Egmont wyda aż 35 tych wspaniałych książek, do tej pory ukazało się ich 10: Pan Radosny, Pan Bałagan, Pan Pośpiech, Pan Leniuszek, Pan Bystrzak, Mała Pomocnica, Mała Wstydnisia, Mała Buntowniczka, Mała Uparciuszka i Mała Złośnica.
Wydawnictwo Egmont
Do kupienia TUTAJ w super cenie – obecnie tylko 3,74 zł za sztukę
„Ostatnie drzewo w mieście”, P. Carnavas
Świetna książka o życiu w mieście, ekologii i odpowiedzialności za nasze środowisko. Mały chłopiec, Edward, mieszka w dużym, szarym, pełnym betonu i samochodów mieście, w którym zostało już tylko jedno drzewo. Chłopiec uwielbia się tam bawić, jednak pewnego dnia odkrywa, że drzewo zostało ścięte… I co teraz? Czy da się jeszcze ocalić miasto? Czy już ostatecznie jesteśmy skazani na szarość blokowisk? Pytania, które dręczą Edwarda są tak naprawdę skierowane do nas wszystkich. Bo tylko działając razem jesteśmy coś w stanie zmienić, choć aby zacząć działać wystarczy jeden człowiek. Nawet bardzo mały.
Wydawnictwo Adamada
Do kupienia TUTAJ
„Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”, R. Bright, J. Field
Nasze najnowsze odkrycie. Odkąd wiewiórki zamieszkały w naszym domu, codziennie słyszę: „Maaamo, poczytaj mi o wiewiórkach, które nie chcą się dzielić!”. I czytam, raz, drugi, trzeci… Na szczęście książka ma fajny, choć nie najprostszy językowo rymowany tekst, wartką akcję i bajecznie kolorowe ilustracje, więc czytam i nie narzekam :) Przy okazji Tosia poznaje nowe słowa, takie jak: skrzętny, strawa, poszycie, knieje, złoić, współdziałanie. No właśnie, bo o współdziałaniu i dzieleniu się jest ta książka. A to, jak wiadomo, tematy trudne, ale bardzo ważne dla każdego przedszkolaka.
Wydawnictwo Zielona Sowa
Do kupienia TUTAJ
„Ignaś Kitek, Architekt”, A. Beaty, D. Roberts
Książka, którą bardzo bym chciała, żeby ktoś mi przeczytał, gdy sama byłam dzieckiem. Wielokrotnie. Może wtedy inaczej pokierowałabym swoją przyszłością? Uwierzyłabym, że mogę spełniać swoje marzenia, nawet gdy wszyscy dookoła mówią mi, że są bez sensu, że nie dam rady, że się nie uda…? Ignaś Kitek na przekór otoczeniu ma bardzo sprecyzowany plan na przyszłość – chce zostać architektem. I dąży do tego, mimo że to niełatwe, mimo że w szkole spotyka się z brakiem wsparcia, a nawet utrudnianiem mu wyrażania swojej pasji. Bo warto walczyć o swoje marzenia.
Wydawnictwo Kinderkulka
Do kupienia TUTAJ
„Sam w domu”, „Maskarada”, L. Olsson, M. Nilsson Thore
Mądre i ciepłe opowieści o przyjaźni dwójki mieszkańców lasu – orzesznicy i mrówkojada. „Sam w domu” podejmuje trudne tematy zazdrości, poczucia opuszczenia i osamotnienia. Czy przyjaciele powinni wszystko robić razem? Czy krótka rozłąka umocni przyjaźń, czy stanowi dla niej zagrożenie? Jak radzić sobie z samotnością i zazdrością? I wreszcie… co zrobić z całą masą obranych cebul?
„Maskarada” skupia się na zagadnieniu kłamstw i prawdomówności. Czy zawsze należy mówić prawdę, nawet jeśli kogoś możemy urazić? Czy czasem kłamstwo jest usprawiedliwione? Czym różnią się białe kłamstwa od czarnych? Te wszystkie pytania pojawiają się, gdy mrówkojad i orzesznica otrzymują zaproszenie na bal przebierańców, na który nie każde z nich ma ochotę się wybrać…
Wydawnictwo Zakamarki
„O dzieciach, które kochają książki” P. Carnavas
Tym razem Peter Carnavas zadaje sobie to samo pytanie, które i mnie niedawno tknęło – jaki wpływ mają książki na relacje w rodzinie, czy można mieć za dużo książek? Co zrobić, gdy wręcz dosłownie zabierają nam przestrzeń życiową? A może się tak po prostu ich pozbyć? To właśnie robi pewna sympatyczna rodzinka, żyjąca w małym camperze. Jednak konsekwencje są bardzo bolesne, nie dość, że dom staje się dla nich niewygodny, to i cierpią na tym rodzinne relacje. Nic nie jest już takie jak przedtem, bo choć Antek, Lusia i ich rodzice byli biedni i mieli naprawdę niewiele, to okazuje się, że książki wprowadzały prawdziwe bogactwo do ich życia i czyniły ich szczęśliwymi. Jest jednak pewien sposób, żeby i dom był niezagracony, i w ich życiu było dużo książek. Domyślacie się jaki to sposób? :)
Wydawnictwo Adamada
Do kupienia TUTAJ