MACIERZYŃSTWO POLECANE

Zanim zostałam matką, czyli Plany vs. rzeczywistość ;)

Zanim zostałam matką wiedziałam jak będę karmić, uspokajać, spędzać czas z maluchem. Miałam konkretny plan i oczami wyobraźni widziałam naszą codzienność z niemowlakiem. Przeczytałam 5 książek i o dzieciach wiedziałam wszystko. Już pękasz ze śmiechu? Bo ja tak! :D

Rzeczywistość oczywiście sprowadziła mnie na ziemię już pierwszego dnia życia mojej córki. A nawet wcześniej, bo mój plan porodu był tak realny jak jednorożce w dziecięcej kolorowance. (TUTAJ możesz przeczytać, jak to wyglądało – zapraszam, to jeden z pierwszych wpisów na blogu). A potem… było już tylko zabawniej ;)

Zanim zostałam matką – co sobie planowałam?

1. Będę karmiła piersią tylko 3 miesiące

Zanim zostałam matką totalnie nie potrafiłam sobie wyobrazić karmienia piersią. Nie rozumiałam tego. Dawałam sobie 3 miesiące, bo wyczytałam w książkach jak ważne jest to dla zdrowia dziecka. Ale wiesz, takie „3 miesiące i ani dnia dłużej!” ;) Pierwszą córkę karmiłam 2 lata i 2 miesiące, drugą krócej, ale nie z własnego wyboru. Gdyby to ode mnie zależało, drugą córkę również karmiłabym 2 lata ;) Wspaniały etap!

2. … i nigdy publicznie!

Karmienie piersią przy innych ludziach było dla mnie abstrakcją. Zarzekałam się, że nigdy nie będę karmić publicznie, a już na pewno nie przy znajomych, czy rodzinie. Dopiero mając u boku głodnego niemowlaka priorytety wskoczyły mi na odpowiednie miejsca ;) Już po kilku tygodniach miałam gdzieś to, czy ktoś patrzy. Zaopatrzyłam się w odpowiednie, dyskretne ubrania i karmiłam wszędzie i zawsze, kiedy moje dziecko tego potrzebowało. Na przykład na plaży w Turcji:

3. Będę aktywną mamą

Jakie to ja miałam plany! Joga z niemowlakiem, basen dla maluszków, regularne spotkania z innymi mamami z dziećmi, sensoplastyka, gordonki. Kupiłam chustę i nosidełko ergonomiczne, żeby zabierać dziecko wszędzie ze sobą, rezerwowałam wyjazdy… Pierwsze miesiące z niemowlakiem sprowadziły mnie szybko na ziemię. Okazało się, że mój niemowlak jedyne czego potrzebuje to mama, mleko, rutyna i spokój. Każde odchylenie od tej normy witane było takim krzykiem i płaczem, że pokornie wracałam do naszego domowego ciepełka. Gdy odpuściłam, poddałam się temu rytmowi, zadbałam o rutynę, wszystko zaczęło się powoli układać.

4. Będę wyluzowaną mamą

Zanim zostałam matką… Myślałam, że będę wyluzowaną mamą. Nie zważającą na bałagan, zabierającą dzieciaki do knajp i na koncerty. Chyba za dużo się naczytałam o południowoamerykańskim stylu wychowania ;) Miałam w głowie konkretny obrazek siebie jako matki i… muszę Ci powiedzieć, że rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Moja cierpliwość ma swoje granice, a czas dla siebie jest nadal bardzo ważny. Bardzo cenię sobie naszą rutynę i to, że dzieci o 20 już śpią, a ja mogę się zająć swoimi sprawami.

5. Dzieci nie będą z nami spały

Plan był prosty – dzieci po to mają własne łóżka, by w nich spać. Oczywiście narodziny prawdziwego niemowlaczka zmieniły wszystko. Od razu stało się jasne, że dziecko potrzebuje bliskości, a i karmienie piersią jest dużo łatwiejsze, gdy nie musisz co i rusz wstawać z łóżka (zwłaszcza po cesarce). A później? Póżniej to ja marzyłam, że Helenka przychodziła do nas do łóżka zamiast wołać mnie co noc i zmuszać do spania w jej malutkim łóżeczku. O tym, jak rozwiązaliśmy ten problem opowiedziałam TUTAJ. Wszystko da się ogarnąć, ale znów – nie na siłę, a sposobem. Dbając o potrzeby dziecka, jednocześnie nie zapominając o własnych.

6. Będę gotowała super zdrowo i różnorodnie

Pfff… Nie wiem jakim cudem, ale zanim zostałam matką byłam przekonana, że stanę się jednocześnie (magicznie?) świetną kucharką, a moje dzieci będą jadły wszystko i prosiły o dodatkowy koperek na ziemniakach :D Tiaaa! Tak naprawdę różnorodnie zaczęłam gotować dopiero jakieś pół roku temu, kiedy kupiliśmy Thermomix. A witaminki przemycam w zdrowych sokach owocowo-warzywnych z wyciskarki.

Przeczytaj też: Czy warto kupić wyciskarkę Kuvings Evo? Plusy i minusy

7. Nie będę ustawiała wszystkiego pod dzieci

Haha, no cóż, po dobrych kilku latach macierzyństwa przyznaję, że mnóstwo rzeczy ustawiam pod dzieci! Wakacje, wyjazdy, wyjścia, plan dnia, czas wolny… Przyczyna jest prosta – to gwarancja, a przynajmniej duża szansa tego, że dzień będzie udany, wakacje radosne, dzieci szczęśliwe. A wiadomo, szczęśliwe dzieci to super szczęśliwi rodzice ;) Takie win-win.

Zanim zostałam matką myślałam, że mam dobry plan i nie będę wszystkiego ustawiała pod dzieci. Wiedziałam, że moje życie się zmieni, ale… po jakimś czasie wróci przecież do normy, prawda? No cóż, to banał, co napiszę, ale macierzyństwo zmienia wszystko. To jest moja nowa norma. I to piękna norma! Choć jakże inna od tego, co było wcześniej ;) Uważam, że macierzyństwo to najlepsze to mnie w życiu spotkało


Mogą Ci się spodobać

3 komentarze

 • Reply
  Angelika
  5 lipca 2021 at 11:54

  Bardzo sympatyczny wpis.
  Odniosę się do punktu 7 . Miałam dokładnie takie samo założenie a teraz jest na odwrót, co paradoksalnie mnie cieszy. Dzieci raz w życiu są małe i to jest niesamowicie piękne. Przy okazji możemy się od nich wiele nauczyć np. bezpośredniości a to nawet pozwala ustawić wiele spraw ;-)
  Pozdrawiam!

 • Reply
  Nata
  16 grudnia 2022 at 21:45

  Macierzyństwo to NAJGORSZE, co mnie w życiu spotkało! 🤮
  Przez kilka lat po porodzie nie mogłam bez współczucia patrzeć na inne „szczęśliwe” matki, które również dały się nabrać na podobne słodkopierdzące opowieści…
  Bycie matką to wyzwanie, które miażdży bezlitośnie wszystko, co było nam drogie dotychczas. Stajemy się służącymi bez ANI dnia wolnego, pakujemy się do więzienia, bezmyślnie własnoręcznie stworzonego, z którego NIE MA ucieczki. Robimy się zależne od partnera, matki, otoczenia… Zamykamy drogę do rozwoju osobistego, jeżeli nie mamy na kim polegać.
  Wiele innych kobiet wpada w DEPRESJĘ, a nawet próbuje popełnić SAMOBÓJSTWO właśnie wtedy, kiedy to do nich dociera.
  Darując życie nowej istocie, tak naprawdę, odbieramy go U SIEBIE ⚠️
  Dziecko wysysa życie, zaczynając z piersi i kończąc na braku wdzięczności. No bo przecież „ono się tutaj nie prosiło” ⛔
  Tylko głupie rodzą, bo liczą, że im się to wróci❗
  Pewnych rzeczy NIE DA SIĘ WRÓCIĆ. Na przykład, kawałka własnego życia i zdrowia psychicznego.

  • Reply
   Monika
   9 marca 2023 at 22:35

   Naprawdę, najgorsze? Może spróbuj znaleźć w macierzyństwie coś dobrego. Dla mnie nie ma nic wspanialszego niż obserwowanie rozwoju moich dzieci, tego jak uczą się nowych rzeczy, jak wszytko chłoną jak gąbka. Owszem, ciężko o wolne. Jednak dzięki temu każdą wolną chwilę jestem w stanie lepiej wykorzystać – np. na rozwój osobisty :) Ja na przykład zawsze chciałam nauczyć się hiszpańskiego i zaczęłam uczyć się mówiąc do dziecka pojedyncze wyrazy w tym języku, pokazując zwierzątka w książkach. Potem mówiłam proste zdania. Teraz bez problemu rozmawiamy w domu w tym języku, dołączyłam jeszcze angielski. Skorzystałam ja i skorzystały dzieci. Życie z dziećmi wymaga sporej modyfikacji i wielu zmian, ale nie zamieniłabym tego na moje poprzednie życie. Życzę Ci zmiany podejścia, gdyż te małe niewinne istoty naprawdę mogą wnieść wiele radości i co więcej, mogą nadać sens Twemu życiu.

Zostaw komentarz