BIBLIOTECZKA

5 książek na dobranoc dla starszaków- nasze nowości

Hej, hej! Przychodzę z nową porcją inspiracji książkowych na dobranoc :) Książki dla dzieci, które wyciszają, wprowadzają w dobry humor, inspirują. Ciekawe historie pozwalające oderwać się od codziennych trosk i małych-wielkich problemów. 5 książek, które nie mogłyby się od siebie bardziej różnić, a jednak coś je łączy…

… uwielbiamy czytać takie historie na dobranoc! 5 książek, a każda inna – szwedzka seria o przebojowej dziewczynce, pełna humoru wariacja na temat biblijnego potopu z pingwinami w rolach głównych, kontynuacja bestsellerowej serii detektywistycznej, klasyczna opowieść o parze przyjaciół i piękne wydanie wspaniałej, ponadczasowej książki dla dzieci… i nie tylko ;) Zaciekawiona?

Kilka czytelniczek prosiło, żebym umieszczała sugerowany wiek dzieci przy książkach, zatem zgoda :) Postaram się tak robić.

1. Bułeczka rządzi!

Pierwszy tom szwedzkiej serii o rezolutnej dziewczynce Francesce, zwanej Bułeczką i jej zwariowanej rodzince – mamie i babci, która mieszka nieopodal. We trzy świetnie się razem bawią, urządzając przeróżne zawody, wymyślając różne konkurencje, jak chodzenie po wąskim płotku, biegi tyłem, rzuty karne, układanie wysokich wież, czy król ciszy. Proste, wesołe zabawy, które zbliżają je do siebie i tworzą najpiękniejsze wspomnienia.

Książkę świetnie się czyta, jest dynamiczna i zabawna, inspiruje do czerpania radości z codzienności. Super też się nada do samodzielnego czytania.

Dla kogo? Polecam od 5 rż.

S.Ohlsson, L.Adbage, wydawnictwo Dwie Siostry

Dostępna tutaj:Bułeczka rządzi!

2. O ósmej na arce

Niesamowicie wciągająca książka dla starszych dzieci. Pełna humoru, ale i trudnych zdarzeń alegoryczna opowieść o biblijnym potopie i… 3 pingwinach, które rozmawiają o Bogu. Czy istnieje? Jak wygląda? Czy naprawdę karze nas za grzechy? Życie trzech pingwinów wywraca się do góry nogami, gdy pewnego dnia pojawia się u nich żółty motyl, którego przypadkowo (a może nie?) jeden z nich zabija oraz biały gołąb z dwoma biletami na arkę Noego.

Świetna książka, która w lekkim tonie stawia wiele ważnych pytań, pobudza do myślenia i dyskusji. Bardzo obrazowo pokazuje też jak odmienne mogą być przemyślenia i interpretacje tej samej sytuacji przez różne osoby. Warto mieć, czytać, rozmawiać!

Dla kogo? Dla dzieci w wieku 7+

U.Hub, J.Muhle, wydawnictwo Dwie Siostry

Dostępna tutaj:O ósmej na arce

3. Operacja Wyspa

Najnowsza część ulubionej serii detektywistycznej mojej córki :) Kolejna przygoda dwójki przyjaciół-detektywów Tiril i Olivera rozpoczyna się pewnego pięknego, letniego dnia, gdy zauważają pustą łódkę, dryfującą po morzu w stronę lądu. Sprawa staje się jeszcze ciekawsza, gdy odkrywają kolejne dwie puste łódki. Kim jest właściciel łódek (albo właściciele)? Dlaczego łódki dryfowały po morzu? I co z tym wszystkim ma wspólnego wiecznie spowita chmurami tajemnicza Wyspa Wakacyjna? To śledztwo będzie bardzo ciekawe!

Dla kogo? Dla dzieci w wieku 5+

J.L. Horst, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępna tutaj: Operacja Wyspa

4. Mary Poppins

I na koniec piękne wydanie klasycznej opowieści o najsłynniejszej niani świata. Życie czwórki dzieci z Czereśniowej 17 zmienia się, gdy wprowadza się do nich Mary Poppins, niania, która opowiada niesamowite historie, rozumie język psów, potrafi wjechać po poręczy na górę i przylepia gwiazdy do nocnego nieba.

Książka przenosi nas do innego, magicznego świata, wycisza i zapewnia wspaniałe sny :) Takie powieści bardzo sprawdzają się u nas do czytania na dobranoc – Akademia Pana Kleksa, Alicja w Krainie Czarów, Mary Poppins. A i my, rodzice, czerpiemy z takiej lektury wiele przyjemności.

Warto podkreślić, że przekładu dokonał Marcin Mortka (autor m.in. świetnej serii dla przedszkolaków o dzielnym wikingu Tappim) i znajdziemy tu oryginalne ilustracje Mary Shepard.

Dla kogo? Polecam dla dzieci w wieku 6+

P.L. Travers, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Mary Poppins

5. Skunks i Borsuk

Obsypana nagrodami piękna historia dwójki przyjaciół, którzy nie mogliby się bardziej różnić. Pedantyczny, skupiony na sobie, znerwicowany Borsuk i ekstrawertyczny, przyjazny, energiczny Skunks pod jednym dachem – czy to może się udać? Czy Borsuk przezwycięży swoje uprzedzenia i egoizm? Czy Skunk będzie potrafił wybaczyć Borsukowi? Bardzo prawdziwa, ponadczasowa opowieść o przyjaźni, tolerancji, kompromisach, błędach i ich naprawie.

Świetnie napisana i pięknie zilustrowana. Z mądrym przesłaniem. Polecam!

Dla kogo? Dla dzieci w wieku 8+

A. Timberlake, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Skunks i Borsuk


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz